Başkanlık, gerçekten fiilen uygulanmaya geçilebilseydi, kimseye sorulmayacaktı!

26 Ocak 2017, 08:07
Başkanlık, gerçekten fiilen uygulanmaya geçilebilseydi, kimseye sorulmayacaktı!
Nurullah Çavuşoğlu

Yazılarımı ve sosyal paylaşım sayfam üzerindeki paylaşımları yakından takip edenlerin malumudur ki; başından beri bu başkanlık sistemi teranesi tartışmalarının çok kof tartışmalar olduğunu, hatta suni gündemlerle başka maksatlar güdülerek milletin gündeminde tutulmaya çalışıldığını söylüyorum. Yani amacın sistem ya da rejimi değiştirmek olmadığını amacın sistem tartışmaları üzerinden milleti kutuplaştırıp ayrıştırırken, AKP'nin ve MHP'nin marjinalleştirebildiği kitlenin büyüklüğünü görmek ya da göstermek olduğunu savunuyorum. Bakınız belki yine ilk bakışta ütopik gelebilir sizlere ama size açacağım farklı pencerelerden yaşananları gözlemleyince emin olun bana hak vereceksiniz. Konuya en baştan girelim müsaadenizle ama tekrar gibi görmeyin ve lütfen yazıyı atlamadan sonuna kadar dikkatle ve hafızanızı tazeleyip olayları gözünüzün önüne getirerek okuyunuz.

Başkanlık Sistemi adı verilen proje ilk olarak hangi projenin nihai hedefi olarak dillendirilmişti? Malumunuz olduğu üzere Başkanlık Sistemi dedikleri şey aslında bir ABD-İsrail ortak yapımı olan BOP'un bir nihai hedefi idi. Peki neydi BOP? Eski ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice Hanımefendinin de bir açıklamasında bahsettiği gibi, Türkiye dahil 22 Ortadoğu ülkesinin sınırlarının ve yönetim biçimlerinin veya yöneticilerinin değiştirilmesini öngören bir proje idi. Yani, Irak başta olmak üzere, Mısır, Libya, Yemen, Sudan, Suriye ve Türkiye gibi pek çok Ortadoğu ülkesinde, sınırlar değişecek herkes Büyük İsrail Devletine topraklarının bir kısmını verecek, hatta bazı Devletler rejim değişikliklerine gidilecekti ve Arap Baharı yaşatılacaktı. Nihayetinde Ortadoğu Ülkelerinin başına gelenler Türkiye'nin başına gelecekti ve nihayetinde Türk Milleti; Millet olmaktan ve üniter Devlet yapısından vazgeçerek; Ümmet olmaya ve Başkanlık Sistemine ya da namı değer Padişahlık sistemine razı edilecekti. Yani bir AKP’li Milletvekilinin tabiri ile 90 yıllık aradan sonra kalınan yerden yobazlığa gericiliğe üfürükçülüğe, din bezirgânlığı üzerinden para kazanarak, kadına çocuğa köle muamelesi edilmeye devam edilecekti. Ayrıca insanlara tebaa muamelesi yapılacak ve halklara ayrılan topluluklar Millet olma şuurundan vazgeçirilecekti. Laik Demokratik Sosyal Hukuk Devleti anlayışından ve üniter yapıdan vazgeçilecekti yani Türkiye Cumhuriyet Devleti adeta yok edilerek yerine Başkanlık sistemi adı altında Padişahlık sistemi getirilecekti ve Halifesi de şimdi adı Pensilvanyadaki zat olan kimilerinin meczup kimilerinin hain olarak vasıflandırdığı, o dönemin “pek muhterem hoca efendisi” Fethullah Gülen olacaktı.

Ama malumunuz olduğu üzere evdeki hesap çarşıya uymamıştı ve ne Mısır'da, ne Libya'da ne Yemen'de ya da Suriye'de BOP'çuların öngördüğü gibi yürümemişti işler. Yani BOP'çular resmen çuvallamıştı ve uyguladıkları politikalardan bir türlü istedikleri sonuçları alamamışlardı. Tabi en sert kayaya da Türkiye'de çarptılar. Ne iç karışıklık çıkartabildiler diğer Ortadoğu ülkelerindeki gibi ne de terörü hakim kılabildiler Türkiye'nin herhangi bir bölgesinde.

Malumunuz olduğu üzere açılım politikaları da zaten BOP kapsamında aranan maceranın bir ürünüydü ve beklenti oydu ki sözde Kürt haklarını savunma iddiasıyla yola çıkan ve fakat en fazla Kürtlere zulmeden ve nihayetinde Kürtlerin başına, evlerinin göçmesine sebep olan PKK’lı teröristler, Doğu ve Güneydoğu bölgesi halkını sindirip yönetimlerini ellerine alacaklardı. Bu esnada zaten yok Ergenekon, yok Balyoz, yok özel hayatı ifşa gibi kumpas davaları ve şantajlar ile yıldırılan ve çaresiz bırakılan Türk Ordusu  “nasıl olsa sorumluluk siyasilerde ve bize Valilik oluru vermiyorlar operasyon için” deyip o bölgede olan biteni sineye çekecek ve fakat kesinlikle müdahale etmeyecekti ya da edemeyecekti. Nasıl olsa ordunun ve emniyetin yarıya yakını Fetullahçılar tarafından ele geçirilmiş olduğu gibi yargı neredeyse tamamen kuşatma altına alınmış olacaktı. Bu esnada terörden ve her gün gelen şehit haberlerinden ve canlı bomba tehditi sebebiyle düğünlerde bile bir araya gelmekten korkar hale getirilen ve toplum olarak psikolojisi bozulan millet, bölünmeye ya da Üniter Devlet yapısından vazgeçemeye razı edilmiş olacaktı. 

Ancak çok şükür ki oynanan kirli oyun başta şerefli Türk Ordusu olmak üzere Emniyet, MİT dahil bütün kolluk kuvvetlerimizin ve adli mercilerde görevli gerçek devlet adamlarımızın ferasetine takıldı önce. Hemen ardından da 5000 yıldır bir şekilde devlet kurmuş ve dünya üzerinde devlet yaşatmak ya da yeniden kurmak üzerine en çetin imtihanları vermiş dünyanın en necip ve köklü medeniyetinin sahibi olan Türk Milletinin boyun eğmez tavrı ile BOP'a bu projenin sahiplerine bu coğrafyada düz çöktürüldü. FETÖ'nün üzerinden yürütülen ABD ve İsrail projesi BOP neredeyse bütün Avrupa ülkelerinin desteğine rağmen Türk topraklarında neşü neva bulamamıştı. FETÖ'nün gerçek yüzünü gören Türk Milletinin, işin arkasında CIA-MOSSAD ve İngiliz İstihbaratının olduğunu anlaması hiçte zor olmadı. Türk'e tarih boyu düşmanlık edenler; yine içimize yerleştirdikleri hainleri kullanarak düşmanlık etmek derdinde idiler. Ama bu kez çok sinsice ve haince yaklaşıp Türk adını Türk'ün kendimizden sandığı isimler aracılığı ile yani Türk’ün adını yine Türk'ten güç alan hainlere sildireceklerdi. Üstelik bu hainler sözde Türk'çe aşığı idiler ve Türkçe olimpiyatları düzenleyip Hoca efendilerine türlü övgüler düzerek göstere göstere bunu yaparken hiç çaktırma(ma)nın derdinde idiler.

Ayrıca bunu yaparken devletimizin 90 yıllık kazanımı olan madenleri, limanları, hava alanları, telekom gibi devasa kuruluşları başta olmak üzere kâğıt fabrikalarına, şeker fabrikalarına varıncaya değin her şeyini yani bütün Kamu İktisadi Teşekküllerimizi (KİT) iktidarlarına ortak ettikleri yabancılara peşkeş çekmekten de geri durmamışlardı. Ama hem siyasetin içinde hem de devletimizin içinde gerçekten devletini, milletini seven insanların önceden yerleştirilmiş olması bütün oyunlarını bozdu.Tabii bir de Türk Milletinin patlayan canlı bombalara rağmen hiç tırsmayışı ve gümbür gümbür asker göndermeye de düğün etmeye de devam etmesi yani istedikleri ruh haline bir türlü bürünmeyişi yani ABD ve İsrail'in ürettiği öcülerden ve terörden korkmayıp yılmayışı işlerini hepten mahvetmişti. Yani BOP Anadolu coğrafyasında Irak'taki, Libya'daki ya da Yemen Suriye gibi ülkelerdeki kadar bile etkisini gösterememişti. Topyekûn Türk Milleti Devleti ile bir olup paralel çeteyi bir şekilde temizleyip çoğunu cezaevine göndermeyi bile becermişti. Elbette ki siyasiler bu durumdan müstesna ama emin olun ki sadece şimdilik. yani sıra Onlara da gelecek.

Pekâlâ, madem BOP mu dur ne b.ktur af edersiniz çöktü de bu sistem tartışmaları da neyin nesi? Diye soracak olursanız bu konuyu kim, hangi gerekçe ile gündeme getirdi? Önce ona bir bakalım derim. Malumunuz olduğu üzere Başkanlık sistemi tartışmaları 17/25 Aralık sonrası pek çok BOP politikası gibi rafa kaldırılmıştı. Hele 15 Temmuz’dan sonra uzun süre adı bile anılmamıştı. Peki, ne değişti? Aslında değişen hiç bir şey yok. Yani aslında Başkanlık sisteminin getirilmesinin mümkün olmadığını bu konuyu gündeme getirenler de buz gibi biliyor. Ne diyor Sayın Bahçeli “fiilen zaten uygulanan Başkanlık sistemini hukuka uygun hale getirmeli bunun için de gerekirse halka gitmeliyiz. Peki, fiilen Başkanlık sistemi uygulanabilse sizce Meclis’e sorarlar mı ya da millete? Cevap veriyorum; kesinlikle sormaya gerek duymazlar! Başkanlık sistemini fiilen uygulayabilse Erdoğan, sizce açılım politikalarını sona erdiren operasyonlar için devlet düğmeye basabilir miydi? Ya da fiilen uygulanabilse mesela yargıda her istediği olabilseydi Sayın Erdoğan'ın AKP 3. Sıra Milletvekili adayı olmuş AKP için pek çok risk almış bir isim olan Hazim Sesli cezaevinde olabilir miydi? Ya da fiilen başkanlık sistemi uygulanabiliyor olsa Devlet erkânı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Başkomutan demek durumunda kalmaz mıydı? E Başkomutan deseydi ya da AKP'nin bahsedildiği şekilde bir muktedirliği söz konusu olsaydı Genelkurmay Başkanı sizce Suriye'de Esat ile savaşıyor olmaz mıydı şimdi Esat'a destek ve Türkiye'ye sıçraması muhtemel terör örgütlerinin kökünü kurutmak maksatlı Suriye'de Türk Ordusu bulunabilir miydi? Bugün Türk Ordusunun kahramanca vuruşarak kafasını ezdiği IŞİD, dünün öfkeli unsurları değil miydi?

Madem fiilen Başkanlık Sistemi kurulabildi niçin Merkez Bankası ya da Devlet Planlama Teşkilatı istendiği gibi davranmıyor? Ya da madem başkanlık sistemi fiilen var ben hala bu yazıyı hangi hakka dayanarak yazabiliyorum? Ya da Uşak Haber Merkezi niçin hala yayında kalabiliyor? Sizce bahsedildiği gibi fiilen tek adam rejimi olsaydı Belediye Başkanını fotoğraflar çektirerek Devletin emniyet kuvvetlerinin ve savcılarının elinden kurtarmaya çalışırlar mıydı siyasiler? Ya da sizce bizi çoktan içeriye atmış olmaları gerekmez miydi fiilen tek adama geçebilmiş olsalar? Eğer fiilen böyle bir durum varsa tek adam onlara ram olmuyor demektir ya da böyle bir fiili durum söz konusu değil demektir. Neyse sonuçta Bahçeli; herhalükarda fiili durum hukuki boyuta kavuşturulmalı derken buz gibi YALAN söylüyor. Peki, o halde ne amaçlanıyor diye sorarsanız bir paragrafta buna yanıt vereyim uzadı demeyin ama.

Bu konuyu gündem edenler zaten referandumdan, milletin böyle bir yetkiyi hiç kimseye vermeyeceğini hatta EVET'çilerin ağır bir hezimete uğrayacağını da biliyorlar. Hattı zatında Bahçeli sizden çok daha iyi biliyor ki; Hiç bir Kürt artık bu BOP artığı partilere oy vermez. Orduya sığınarak PKK'lı teröristlerin elinden zor kurtulan Kürt kökenli vatandaşlar bundan böyle bölünmenin ya da petrol maaşı vs. gibi konuların konuşulmasına dahi izin vermez emin olun. Çünkü Türk Ordusunun değil bir bölgeden bir çakıl taşından bile vazgeçemeyeceğini acı bir şekilde yaşayarak müşahade ettiler bölgede. Baksanıza adamların yıllarca idol edindiği evlerine, iş yerlerine resimlerini astıkları uğruna çocuklarını dağlara gönderip askere karşı savaştıkları siyasetçiler, bir bir cezaevine atılıyor makamlarından alınarak ama kimsenin kılı bile kıpırdamıyor. Bundan 3 ya da 4 yıl önce birisi size “gün gelecek Diyarbakır sokaklarında ellerinde Türk bayrakları ile yürüyen binlerce vatandaşın kahrolsun PKK kahrolsun APO diyebilecek” dese inanabilir miydiniz?

İşte ben bunun olacağını beş yıl önce öngörmüştüm. Çünkü ben en başından beri Türk Devletine ille de Türk Ordusuna olan inancımı asla yitirmemiştim. Önceki yazılarımda ya da konuşmalarımda da buna dair örnekleri pekâlâ bulabilirsiniz. Kaldı ki Bahçeli'nin asıl maksadının AKP değirmenine su taşıyarak MHP'yi dağıtırken AKP tabanı ile yakınlaştırıp oyların "sağ oylar" adı altında AKP'de toplanmasını sağlamak amaçlı politikalar ürettiğini ve üretmeye devam edeceğini de çok yıllar önce öngörüp söylemiş bir gazeteciyim. MHP'lilerin uçmuş bu demesini göze alarak bu öngörümü paylaşmıştım ve maalesef ki haklı çıktım.

Neyse konumuz bu değil, Bahçeli biliyor aslında şu saatten sonra Kürtlerden AKP'nin oy almasının da referandumda EVET çıkmasının da mümkün olmadığını. Aynı şekilde Alevi ya da Caferi'lerin de bu eğilimde olmayacağının da farkındalar. Belki bir miktar aklı kıt, gördüğüne değil, görmek istediğine inanan, gördüklerine göre değil komplo teorilerine göre iman edip yaşamayı seçen biatçı kültüre alıştırılmış, dinden haberi olmadığı halde cehaletin Nirvana’sındaki “dini dar” kitle ile Milli kelimesinin anlamından bihaber, iki satır kitap okumamış ama işaretleri sevdiği için ya da özentisinin kurbanı olduğu için milliyetçiyim diye gezinen, az bir kitle koparabileceklerinin Vallahi de Billahi de farkındalar. Yani ne gerçek Milliyetçilerin nede Allah korkusu taşıyan dindarların bu referanduma evet demeyeceğinin de farkındalardır. Kısacası bu Milletin 100'de 20'sine bile evet dedirtmelerinin mümkün olmadığının farkındadırlar. Kaldı ki AKP'ye geçmişte her dönem oy verdiği halde bu referandumda HAYIR diyecek çok tanıdığım var. Hatta şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki milletin refleksleri o kadar diri ki EVET propagandası yapılmasına bile rıza göstermeyerek, demokratik tepkilerini ortaya koyarak konuşturmayacaklar bile konuyu. En azından Şeytan Rıdvan'ın çıkışına milletin her kesiminden gelen yoğun tepkilerden anlaşılan bu.

Peki, ne amaçlıyorlar? Bakınız son kararnamede Kanal 14 ve Kanal 12 kapatıldı yani Alevi Sünni gerilimini artıracak yeni bir hamleye imza atıldı. Üstelik bu Caferi kanalları FETÖ'cülükle suçlanıyor iyi mi? Ben hep derim devletin işine karışılmaz, belki de vardır bir bağlantıları, hiç birini tanımıyorum sahiplerinin ya da çalışanlarının sadece bir kez Kanal 14 binasına bir ziyaretimiz oldu ve fakat bizleri tanıdığına pekte memnun olmamış gibi davranmıştı bizi ağırlayan kişi, birer bardak çay içip ayrılmıştık hepsi bu. Yani hiçte Ehlibeyt anlayışına yakışır bir misafir ağırlama nezaketini göremediğimi rahatlıkla söyleyebilirim ama bu insanların FETÖ ile bir ilintisinin çıkacağını da hiç sanmıyorum açıkçası. Hani bizim buradaki kıytırık Alevi Derneğinin bağlantısı çıkabilir belki ama bu insanların böyle bir bağlantısının çıkacağını hiç sanmıyorum. Velev ki var bunca zaman neden beklendi? Ya da Referandum sonrası beklenemez miydi? Hemen bu soruya yanıt ararsanız aslında amaçlananın kutuplaşma olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. Malumunuz kerameti kendinden menkul adını unutmuş ya da Kürtçeden başka dil bilmeyen üfürükçüleri şeyh edinen bir takım cübbeli, sarıklı zevat durmaksızın Şia’yı, Aleviyi kâfir ilan edip toplumu germenin derdinde zaten. Kendilerinin ortaya çıkan bin bir rezilliklerine bakmadan yiyorlar okunmuş ekmeği, içiyorlar okunmuş çorbayı, sonra işkembeden uydurdukları hadislerle milleti bir yöne sürükleme derdindeler, toplumu germe derdindeler.

Malumunuz CHP gibi insanın hiç değilse kurucusunun hatırına söz söylemekten imtina etmesi gereken bir partiyi, hiç utanmadan HDP gibi dün kardeş oldukları parti ile yanyana gösterme gayretleri ve sağ sol söylemlerini artırırken bir taraftanda DHKP-C midir ne karın ağrısıdır artık adından başka bir şeyinin kalmadığını düşündüğüm sözde örgüte de sözde provakatif eylem yaptırarak ya da göz yumarak da bu sağ sol kutuplaşmasını ve kamplaşmasını artırma gayretleri var. 

Yani demem o ki İmam Ali Efendimize karşı insanları kışkırtıp O'na kılıç çekebilecek kadar haddini aşmış, Hazreti Ömer'in tabiriyle kılıç Müslümanlarını yani münafıkları ardına takarak kendine İslam Halifesi adı takmış, Nakşibendilerin öve öve bitiremediği hatta haşa "Vahiy Kâtibi" falan ilan ediverdikleri Muaviye ile Şam ahalisi arasında geçen meşhur bir Dişi boz deve hikâyesi vardır. İşte o hikâyedeki dişi boz deveye, erkek kır deve diyebilecek kaç Türkiyeli var, bu sayıyı görmek ve göstermek istiyorlar bana sorarsanız. Türkiye'li dedim çünkü hiç bir Türk ne akılla, ne iman, ya da izan ve vicdanla izah edilemeyecek bir konuda sırf partilerinin sahipleri istiyor diye Evet demez, diyemez. Bu nedenle dişi boz deveye erkek kır deve diyebilecek kadar aklını izanını ve vicdanını yitirmişlere Türk denmez, dense dense Türkiyeli denebilir; o da belki.

Neyse sanırım meram anlaşılmıştır hayli uzun oldu ama affınıza sığınıyorum zira kolay anlatılabilecek konulara girmiyoruz.

Ezcümle diyorum ki; lütfen bizi germelerine, ayrıştırmalarına ya da kutuplaştırmalarına asla izin vermeyelim ve kardeş olduğumuzu hatırlayalım artık. Kim geçmişte hangi günaha ortak olmuşsa olsun, kimin siyasi tercihi sebebi ile ne yaşamış olursak olalım, hakimliğe ya da savcılığa soyunmadan, kimseyi kırmadan, ben artık bu ihanetlere ortak olmayacağım diyenlere hüsni zan edip bağrımızı açarak, varsa suçları kanun nezdinde kanun adamlarımızın hesaba çekmesini sabırla bekleyerek, diğer suçlarını da Allah ile aralarındaki mesele olarak görüp o kulvara girmeyerek bir olalım ve elele verip ülkemizi bu badireden çıkartarak yepyeni umut dolu yarınlara, bilimin ışığından ayrılmadan Türk'e yakışır şekilde koşalım diyor, saygılar sunuyorum.


YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 7 yorum mevcut

  • Efe mesut 1 yıl önce yorumlandı

   sen gazetecimisin yoksa iftiracimisin acaba merak ediyorum ama agzimı bozmuyorum kafanı kumdan cikarip gercekleri gormen lazim sen gazeteci değil chpkk lı birisin anladınmi yarin göreceksin yüzde 20 evetmi olacak yoksa hayırmı

  • Aklın Yolu 1 yıl önce yorumlandı

   kuzum senin karnın aç galiba. rüya aleminden çık da bir etrafında olan bitene bak. chp zihniyeti gibi kendinizi darı ambarında sanıyorsunuz. türkiye o eski murat 124 letle değil kendi ürettiği 0 model yepyeni arabayla yani sistemle yola devam edecek. kafanızı kumdan çıkarın. o zaman bu ülkeye bir faydanız dokunur. ne kutuplaşma nede terör kalr.

  • takipçi @eeee 1 yıl önce yorumlandı

   yazar demek istiyor ki kimsede özgüven falan yok sadece öyle gözüküp millet sindirilmeye ve zaman kazanılmaya çalışılıyor.akp sonunun geldiğini kabul etmiyor sadece olan bu.ama mecburen kabul edecekler ve bu safsata gündemden kaldırılacak.

  • eeee 1 yıl önce yorumlandı

   e peki neden refeandrum o zaman tayyip erdoğan mecburda ondan peki kazanamayacığı seçime girer mi ? ben pek birşey anlamadım yazınızdan konuyu dağıtmışsınız madem hayır çıkacak bu özgüven nerden geliyor o zaman ?

  • ali 1 yıl önce yorumlandı

   zaten amaçları yeniden bu toplum arasına fitne sokma değil mi?umarım bu sefer bu türk milleti buna izin vermez.
   yazılarınızı da dikkatle izliyoruz.

  • Türk Milleti kardeştir ayrım yapan kalleştir 1 yıl önce yorumlandı

   alevisi sünnisi kürdü lazı çerkezi sağcısı solcusu ile türk milleti kardeştir ayrım yapan ayrıştırmaya çalışan ise kalleş oğlu kalleştir.sayın çavuşoğlu tespitlerin çok doğru kesinlikle katılıyorum. ben sağ çevrenin yoğun olduğu bir bölgede yaşıyorum ve çalıştığım fabrikadaki hemen herkes akpartiye yıllarca oy vermiş insanlar ama bu güne kadar gerek evimin çevresinde gerekse işyerimde evet diyeceğim diyen insan sayısı sağdan say iki soldan say üç kişiyi geçmez. yani akp bizim mahallede ve asgari ücretli çalışanlar arasında bile bitmiştir. bir kezde ben oy verdim pişmanım onada. inşAllah bölünmeyiz.

  • Eşref bitlis 1 yıl önce yorumlandı

   yazıyı uzun diye okumayacaktım ama bir başladım nasıl bittiğini bile anlamadım son derece akıcı sürükleyici ve yine zeka dolu akıl dolu görgü ve kültür dolu tespitlerle bezenmiş bir yazı okudum çok teşekkür ederim çavuşoğlu iyi ki varsın ve iyi ki bu yazılarınıi okuyup rahatlıyorum yoksa uyku girmeyecek vAllahi gözümüze ülke gidiyor endişesi taşıyorum.

  TÜM YORUMLAR
  
  TÜMÜ Yazarlar
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv

  

  banner363

  banner366