Birlik çağrısında samimi olanlar için birliğin adı da adresi de belli! Af istediğin milletten davacı olunmaz!

26 Aralık 2016, 08:42
Birlik çağrısında samimi olanlar için birliğin adı da adresi de belli! Af istediğin milletten davacı olunmaz!
Nurullah Çavuşoğlu
Bir taraftan açılım politikalarında, FETÖ belasının hortlamasında, BOP'ta, AB'de, ABD-İsrail ilişkilerinde, adı neyse tüm politikalardaki hatalarınla yüzleşeceksin güya, diğer yandan Muaviye işareti diye bildiğimiz işareti yaparak selamlama yapmayı sürdüreceksin. Bir yandan hatamı anladım halkım beni affeder inşallah diyeceksin diğer yandan halkla olan davalarını geri çektiğin hususunda bile yalancı çıkacaksın, halkı mahkeme kapılarında Devlet büyüklerine hakaretten yargılatacaksın. Bir yandan birlik mesajları vereceksin ama diğer yandan Alevi kardeşlerimize inadına eder gibi köprünün adını Yavuz Selim köprüsü koyacaksın. Birisi bana bu tezatları izah edebilir mi acaba? Alevi-Sünni kardeşliği tesis edilmezse, Kürt Türk kardeşliği tesis edilmezse, Devlet-Millet kucaklaşması gerçekleşmezse nasıl birlik olunacak? Hepimiz de pekala biliyoruz ki bu Milleti daha önce bir eden, kardeş eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk, yedi düvele kafa tutmuştur ve başarıya ulaşmıştır. Atatürk'ten bu yana Milleti topyekün bir edebilen bir iradeyi maalesef hiç bir politikacımız ya da Devlet Adamımız ortaya koyamamıştır. O zaman demektir ki; birliğin sırrı Atatürk'te gizli.

Az aklı olan herkes kabul edecektir ki; Türk Milleti olarak birliği, Muaviye ile değil Hazreti Ali ile, Yezit ile değil Hazreti Hüseyin ile Yavuz Sultan Selim'le değil Alparslanla, Vahdettin'le değil Atatürk'le sağlayabiliriz. Yavuz Selim ismi bizi birbirimize göturen köprü değil bilakis bizi birbirimizden ayıran köprü olabilir. Bizi bir eden beraber eden en önemli unsur ortak inancımızdır, bizi bir eden Ehli Beyt e duyduğumuz ortak muhabbettir. Alevimiz de Sünnimiz de Ehli Beyt sevgisi üzerinde birleşmiştir yüzyıllarca ve yüzyıllarca Ehli Byet mayası ile kardeşçe yaşayabilmişizdir. Bizi bir eden tarihi bağlarımız ve akrabalıklarımızdır. Bu yüzden birbirimize sık sık kız alıp vermiş birbirimizin akrabası olmuşuzdur. Dostluklar kurmuşuzdur Kürtlerden seçtiğimiz civanmertlerle, birbirimizin memleketini korumak için, iç ve dış düşmanlardan yer değişerek birbirimizin vatanına, toprağına, ırzına, namusuna bekçilik etmişizdir. Batıdaki pek çok şehirde asayişimizi Kürt kardeşlerimize teslim etmişiz, Kürtlerin memleketine de kendi coğrafyamızdaki memleketlerimizden asker göndermiş, polis göndermişizdir. Ne orada görev yapan polislerimiz Alevinin, Kürdün üzerinde yetkisinin üzerinde bir zulüm uygulamıştır ne de Kürt ya da Alevi kökenli askerden veya polisten bizim bir zarar gördüğümüz vakıa değildir, belki bir kaç istisna dışında. 

Yavuz Sultan Selim'in adı bilindiği gibi aslında 1. Selim'dir. Peki Yavuz ismi nerden ilave edilmiştir? Yavuz ismini 1. Selim'e bizzat halk takmıştır, o dönemki tebaasının verdiği isimdir. Peki neden Yavuz koymuş halk Selimin adını? Selim Alevi kardeşlerimizi katletmiş, bizim beş bin yıllık tertemiz tarih sayfalarımıza kara leke sürmekle kalmamış, Anadolu coğrafyasına fitne tohumları saçılmasına vesile olmuştur. Kabul etsekte etmesekte tarihi hakikattir ki; Yavuz Selim, dönemin Abbasioğullarından birisini Mısır'dan alıp gelerek haşa Halifelik taslamaya kalkınca olan olmuş ve Türk Milleti ve Anadolu Coğrafyası o dönem zifiri karanlıkları yaşamakla kalmamış, yüzlerce yıl unutulmayacak acılara tanıklık etmiştir Yavuz sayesinde. Kendi kardeşlerini oğullarını katletmesiyle de tanınan Yavuz Selim'in babasının ölümünde bile parmağının olabileceği iddiaları hala konuşulmaktadır. Yavuz Selim de dahil atalarımızın hiç birisi ile bir problemimiz yok ve iyisiyle kötüsüyle onlar bizim ecdadımızdır. Durduk yerde gündem edip kötülüklerini dökmeye de lüzum görmüyorum. Lakin inadına edercesine, yaraları kaşırcasına köprülere isminin verilmesine de seyirci kalamayız. Tarihi hakikatleri hatırlatmak zorunda kalırız işte böyle. Türk Milliyetçiliğin en önemli fikir adamlarından olan, Atatürk'ün "fikirlerimin babasıdır" diyerek övgüde bulunduğu Ziya Gökalp'i hapse tıktıran Abdülhamit'te değil, oğlu Şehzade Mustafa'yı öldürten Kanuni'de değil, Atatürk te birleseceğiz elbette. 

Osmanlı Padişahlarının Nakşibendi Şeyhlerinin fetvalarına ve yönlendirmelerine dayanarak işledikleri hataları ve günahları saymakla bitiremeyiz. Bence çok lüzum da yok. İyisiyle kötüsüyle, eğrisiyle doğrusuyla tarihimize mal olmuş kimselerdir ve biz bu alanı mümkün olduğunca tarihçilere terkedelim istiyorum aslında. Neyse buradan son günlerde Erdoğan'ın "Milletim beni affetsin" temennisine ilişkin de bir kaç kelam ederek yazımı bağlamak istiyorum. Aslında daha önce;  "Yanlış yaparken sana alkış tutanlar, doğruya dönmek istediğinde ilk karşına çıkanlar olur!" başlıklı makalemde sultanların ya da yöneticilerin adı neyse nasıl çok önceden keşfedilerek etrafının sarmal gibi sarılarak yanlış yönlendirilmek suretiyle bilmeden ihanet projelerini tatbik ettirildiğini izah etmiştim. Ama şunu ilave etmem gerekebilir; Kişi elbette hata yapabilir, hatayı ikrar da, özür dileyip Milletten af istemekte kabul etmeliyim ki erdemliliktir ve büyüklüktür. Lakin af talep eden bu talebinin gereğini de layıkıyla ortaya koymalıdır diye düşünmekteyim. Tam bu noktada bir anekdot paylaşımı ile yazımı sonlandırayım.

Atatürk’e hakaretten sanık bir köylü hakkında kovuşturma yapılıyordu. Durumu Ata’ya bildirdiler.
- Mahkemeye veriyoruz, dediler, size küfür etmiş.
Atatürk sordu:
- Ben ne yapmışım ona?
Soruşturma evrakını inceleyenler açıkladılar:
- Gazete kağıdı ile sardığı sigarayı yakarken kağıt tutuşmuş da ondan.
Bunu söyleyen o zamanın bakanlarından biridir. Bakana şu soruyu yöneltmiş:
- Siz hiç gazete kağıdı ile sigara içtiniz mi?
- Hayır...
- Ben Trablus’ta iken içmiştim. Pek berbat şeydir. Köylü gene bana az küfretmiş. Siz bunun için mahkemeye vereceğiniz yerde, ona insan gibi sigara içmeyi sağlayınız.

Atatürk'ün yoluna giren yöneticiler işte bu anlayışı esas alırlar kendilerine ve kendileriyle de Milletleriyle de barışık olurlar. Oysa Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan milletim beni affetsin derken ve ayrıca Milletime açtığım davalardan vazgeçtim derken samimi değilmiş sanıyorum. Belki haberi olmamıştır ama edindiğim bilgiye göre kendisinin halka açtığı davaların hiç birisi düşmemiş ve yerli yersiz bir çok insan Cumhurbaşkanı'na hakaretten yargılanmakta. Ayrıca yetmezmiş gibi o günden bu yana da pek çok dava açıldığını üzlüerek öğrenmiş bulunmaktayım ki; hepsinin üzerine Gazeteci Hüsnü Mahalli'nin başına gelenler bana göre tuz biber ekti ve Milletin samimiyete olan inancını ciddi oranda kırmışa benziyor. Birlik istiyorum diyen birisiyim şahsen ve her fırsatta birlik için elimden geleni yaptığım ve samimiyetim yazılarımı ya da ropörtajlarımı takip eden herkesin malumudur. Uşak halkı nasıl ki samimi Ak Partilisi, MHP'lisi, CHP'lisi ile bizim samimiyetimize emin oldu ve güvenilir bilgi kaynağı olarak bizi gördü ise, emin olun samimi olanı Türk Milleti feraseti ile muhakkak farkeder ve samimiyetinden emin olduğu nedameti mutlaka dikkate alır. Ama samimi bulmadığı sürece ne sevgi sözcüklerine ne de nedamete kulak vermez. Elbette ki birlikten yanayız hepimiz ama aklın yolu bir değil mi? Birliğin adresi ve yolu belli değil mi?


YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 10 yorum mevcut

  • ercan @sercan 1 yıl önce yorumlandı

   nasılmı anlıyoruz önce sayın yazarın eğitimi nedir onu bir öğrenebilirmiyiz üniversitede bu konu ile alakalı hangi bölümü bitirmiş bu konuda tezmi yazmış sürekli alevilik sünnilik ile ilgili yazılar kaleme alıyor bölük pörçük olduğunu da bopdan girip yavuz dan çıkmasına konuyuda ehlibeyte bağlamasından ankıyoruz

  • öğrenci 1 yıl önce yorumlandı

   vali beyy tatil istiyoruz lütfen

  • sercan @ercan 1 yıl önce yorumlandı

   insanların bilgi birikim kapasite sahibi olduğunu nasıl anlıyorsunuz? ve yazıda kopyala yapıştır olaak gördüğünüz yerleri alabilir miyim?

  • ercan @EŞMELİ 1 yıl önce yorumlandı

   tabi insanlar sorgulanmalıdır tartışılmalıdır ama önce bunu sorgulayan insanlarda bilgi birikim kapasite olması lazım bölük pörçük bi yerlerden okuduklarını kopyala yapıştır yapmayan konu hakkında derinlemesine bilgi sahibi olan insanların sorgulamaları elbette fayda getirir tabi birde bu sorgulama yapan insanlar tarafsız olmak zorunda dır kendi ideolojisi için sorgulamamalı vede kendi inandığı şahsiyetleri de sorgulanamaz görmemelidir

  • EŞMELİ 1 yıl önce yorumlandı

   BİR ÖNCEKİ YORUMUMDA YAZIYI KALEME ALAN ARKADAŞA TEŞEKKÜR ETMEYİ UNUTTUĞUM İÇİN KENDİSİNDEN ÖZÜR DİLİYORUM ANLAŞILIR VE HAKKANİYET ÖLÇÜLERİNDE BİR YAZI KUTLUYORUM KENDİSİNİ OKUMADAN DÜŞÜNMEDEN AKLETMEDEN BİLGİ VE FERASET SAHİBİ OLUNMAZ ZİHNİYET DEĞİŞİKLİĞİNE İHTİYACI VAR BU TOPLUMUN YA ONU TEZELDEN YAPACAK YADA BU ZOR COĞRAFYADA HER GÜN YENİ ACILARA ÜZÜNTÜLERE UYANACAĞIZ BU HALİMİZLE ÇAĞDAŞ DÜNYA İLE REKABET EDEMEYİZ ŞUCU BUCU OLMAYIP ÖNCE KENDİMİZ OLACAĞIZ BÜYÜKLERİMİZ BİLİR DEYİP İŞİN EN BAŞINDA ONLAR BÜYÜK BİZ KÜÇÜĞÜZ TUZAĞINA KENDİ ELİMİZLE DÜŞMEYECEĞİZ SORGULAYACAĞIZ HZ.İBRAHİM KURANDA PEYGAMBERLERİN ATASI DİYE YÜCE ALLAH TARAFINDAN İŞARET EDİLİR O ALLAHIN YENİDEN DİRİLTİŞİNİ SORGULAMADIMI ALLAHTA ONA İBRAHİM YENİDEN DİRİLTİŞİMDEN KUŞKUNMU VAR DEDİ HZ.İBRAHİMDE ALLAHIM KALBİMİN MUTMAİN OLUP PEKİŞMESİNİ İSTİYORUM DEYİNCE ONA BİR CANLI KUŞ YAKALA ONU PARÇALAYIP ÖLDÜR SONRA PARÇALARINI AYRI AYRI TEPELERE BIRAK KENDİNE ÇAĞIR SANA UÇUP GELDİĞİNİ GORECEKSİN DEDİ VE UÇUP GELDİĞİNİ GÖRDÜĞÜNDE ALLAHIM SENİ TÜM NOKSANLIKLARDAN TENZİH EDERİM DEMEDİMİ O ALLAHI SORGULUYORDA BİZE NE OLUYORDA AYAKÜSTÜ DAKİKADA KIRK YALAN SÖYLEYEN BEŞER BİR SİYASET BEZİRGAN'INI SORGULAMIYORUZ AKLI VE BİLİMLE GİDİLMEYEN YOLUN SONU KARANLIKTIR SEVGİLİ DOSTLAR YUNUS SURESİ 100 .AYETE LÜTFEN BİR BAKIN

  • EŞMELİ 1 yıl önce yorumlandı

   EMPATİ YAPMIYORUZ ONUN YERİNDE BEN OLSAYDIM NE YAPARDIM DEMİYORUZ TOPLUMSAL BARIŞ İÇİN KİMSENİN IRKINA MEZHEBİNE İDEOLOJİSİNE BAKMAMAK LAZIM EĞİTİMLİ AYDINLIK KAFA YAPISINA SAHİP KİŞİLER ANCAK BU DURUŞU SERGİLEYEBİLİR BU MİLLETİN SÖZDE %99 U MÜSLÜMAN AMA KURAN-I KERİMDE RUM SURESİ 22 .AYETTEN HABERİ YOK YÜCE ALLAH BİZE FARKLILIKLARIMIZIN NEDENİNİN KENDİ İRADESİNİN SONUCU OLDUĞUNA İŞARET EDİYOR VE ŞÖYLE BUYURUYOR SİZİN DİLLERİNİZİN VE RENKLERİNİZİN FARKLI FARKLI OLMASI ALLAHIN AYETLERİNDENDİR DİYOR HAL BÖYLE İKEN HALA NEYİN PEŞİNDEYİZ ELBİRLİK REFAHIN YÜKSELMESİ ÜLKEMİZİN İMARI ADALETİN TAM TESİSİ EĞİTİMDE KALİTENİN ARTMASI ÇEVRE BİLİNCİNİN YÜKSELTİLMESİ GEREKİRKEN BİZ NE YAPIYORUZ SEVGİLİ DOSTLAR AVRUPAYI GORENLERİNİZ BİLİRLER BİZİM ADIMIZ MÜSLÜMAN ONLARIN İSE İŞLERİ MÜSLÜMAN YANİ ADAM OLMADIKTAN SONRA %99 UN MUSLUMAN OLMASININ HİÇBİR KIYMETİ HARBİYESİ YOK NİTELİKSİZ %100 OLACAĞINA NİTELİKLİ %60 DAHA YARARLIDIR BEN BUGÜNKÜ RESME BAKTIĞIMDA SONUMUZUN İYİ OLMADIĞINI GÖRÜYORUM DÜNYADAKİ 55 MUSLUMAN DEVLETİN YILLIK URETTİĞİ EKONOMİK DEĞER (BUNUN İÇİNDE HİÇ EMEK SARFETMEDEN ALLAHIN BİR LUTFU ILAN PETROL)DAHİL JAPONYA KADAR DEĞİL PATENTİ MUSLUMANLARA AİT BİR OTOMOBİL BİLGİSAYAR MOBİL TELEFON MARKASI VARMI HİÇBİRİSİ UÇAK YAPABİLİYORMU TÜRKİYEMİZİN DİĞERLERİNDEN BİRADIM ÖNDE OLMASININ SEBEBİDE RAHMETLİ BÜYÜK ATATÜRK HADİ HEPİMİZ BİRAZ DÜŞÜNELİM VE AKLIMIZI KULLANMAYI OĞRENELİM HEPİNİZ SAĞLIK VE ESENLİKLE KALIN

  • Murat 1 yıl önce yorumlandı

   bravo aayın çavuşoğlu ağzına sağlık.

  • toprak 1 yıl önce yorumlandı

   aslında cavır gibi biliyorlar işin en dogrusunu ama bir türlü tövbe edip yıllardır şah damarlarından yaklayanların sözünden ve emellerinden vazgeçemiyorlar.hem iman noktasında hemde devletin bekası noktasında yaptıkları işleri bilinçli yapıyorlar o yüzden işin dogrusuna pek bakmıyorlar.ama neticede kartal degilsin 250 yıl yaşayacak şimdi 60 larda yaş bağırsak kanseri diyorlar görev süresini doldururmu dolduramazmı belli değil.keşke egilip bükülecegine olmasydın bu makamlarda be reis

  • kürşad 1 yıl önce yorumlandı

   tabiki atatürk kurucu liderimizdir.üstüne daha söz yok ancak sultan (alpaslan,osman bey,fatih, yavuz selim, ve kanuni süleyman) ecdadımızdır nirengi taşlarıdır. hepsi ayrı ayrı gurur kaynağımızdır. yalnız kanuni s. süleyman a biraz kırgınım, avrupaya yöneleceğine iran ve türk yurdu horasan ve babürşah imp üzerinden hint okyanusuna inseydi şimdi asyanın hakimi biz,çin, ve ruslar olurdu abd ve ab buralarda köpeksiz köyde gezer gibi gezemezdi ortadoğu böyle kan revan olmazdı.

  • hüseyin 1 yıl önce yorumlandı

   keşke herkes dediğin gibi samimi olsa

  TÜM YORUMLAR
  
  TÜMÜ Yazarlar
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv

  

  banner363

  banner366