Bonzaiyi üreten, satan, onun piyasada bulunmasına bilerek göz yuman eller kurusun!

26 Ekim 2016, 09:03
Bonzaiyi üreten, satan, onun piyasada bulunmasına bilerek göz yuman eller kurusun!
Gün geçmiyor ki bir bonzai vakası ile sarsılmasın ülkemiz ve gün geçmiyor ki bir fidanı daha bonzai içmesi sebebiyle toprağa vermeyelim. Genç işte ne kadar caydırıcı önlemlerde alsan heyecan istiyor, değişiklik istiyor, macera istiyor derken bonzaicilerin tuzağına düşebiliyor. Belki de pek çoğumuz içmeseydi kör müydü? Deyip geçiyor yada uzaktan iç çekip geçiştiriyoruz. Ama bir hiç uğruna ölen bu çocuklarımızın katilinin adını bonzai koyarak yeni bir cinayet işliyoruz. Katil Bonzai değil Onu üreten, satan, aspirin kadar kolay ulaşılabilmesini sağlayan sizce bu cinayetin suç ortakları değil mi? Zehiri getiriyor adam gözümüzün içine soka soka ama gizli yapıyormuş gibi yaparak sokakta satabiliyor. Torbacının cezası neki? Yakalansa da bir müddet sonra çıkıyor ve malesef ıslah edilmeden serbest bırakıldığı için aynı işine geri dönüyor. Kanunlar neden sıkılaştırılmıyor bu konuda? Cezalar neden artırılmıyor? Denetimler niçin daha sık gerçekleştirilmiyor? Belki de en önemli soru; bu bonzai illetini Türk gençliği ile tanıştıran karanlık eller neden bulunup çıkartılıp cezalandırılmıyor?

Soruların ardı arkası kesilmiyor ama hepsinin cevabı aynı. Hepsinin cevabı sadece yutkunmak. Bu sorulara hepiniz de eminim sadece yutkunarak cevap verebildiniz. Belki de bir kısmınız; doğru ya hakikaten neden gereği yapılmıyor her konuda ve bu illetin bu ülke sınırlarında satılması engellenmiyor diye kendi kendinize de sormuş olabilirsiniz. Sizce bu Bonzai denen illeti esrarın bile serbest olduğu söylenen ülkelerin devletleri, ülkelerinin sınırlarından içeriye sokuyor mudur? Sizce İngiltere'de, Fransa'da, Norveç'te İsveç'te vs. bir tek Bonzai vakası yaşanmış olabilir mi? Ya da her türlü keyif veren uyuşturucunun ya da benzeri maddelerin kol gezdiği turizm ülkelerinde bu illet satılıyor olabilir mi? Emin olun hiç bir birinci sınıf dünya devletinde bonzai gibi bir şikayet dahi sözkonusu değil. Birinci sınıf dünya ülkelerinin insanları bonzai denen illetin adını bile bilmiyor emin olun Türkiye'den bilgisi yoksa. Emin olun Bonzainin ikinci sınıf dünya ülkesi olarak tabir edilen ülkelerde bile olmadığını göreceksiniz az araştırsanız. Bütün dünya sınırından içeriye sokturmazken bizde peynir ekmek gibi satılabiliyor olması sizce ne anlama geliyor?

Sahi sizce ne anlama geliyor? Gencecik bir filizin, birazcık keyif bulmak isterken canından olması ve toprağa verilmesi. Belki pek çoğu parçalanmış ailelerin çocukları önemli bir kısmı da yine ailesinde huzur olmayan gençler ama neticede bizim gençlerimiz değil mi? Bu milletin evladı değil mi? 18 yaşında Bonzai illeti yüzünden ölen bir delikanlı yaşasa bizim vatanımız için 20 yaşında askere gitmeyecek miydi? Gerekirse vatan toprağı için savaşmayacak mı? Nedir bizden olana karşı bu ilgisizliğimiz? Nedir bu kadir kıymet bilmezliğimiz? Neden gençlerimize sahip çıkmıyoruz? Sahip çıkamadıklarımıza neden sadece yakınlarının üzülmesini bekliyor? Bizler de gerçekten üzülmüyoruz? Ya da neden hiç tepki vermiyoruz yetkili ya da ilgililere. Sinirleri alınmış gibi dolaşıyoruz toplumsal konularda. Ama bireysel konularda pek bir tahammülsüsüz, bir dakika bekletse bizi önümüzdeki araç kornayı art arda sıralamayı biliyoruz ama ya da birisi bizim rahatımızı huzurumuzu kaçıracak bir fiil işlese hiç çekinmeden kavgaya kalkışabiliyoruz pekala. Bireysel konularda bu kadar reflekslerimiz diri iken neden toplumsal olaylara karşı bu kadar duyarsız olabiliyoruz? Acaba bencilleşme işini abarttık mı? Acaba toplum menfaatinin aynı zamanda kendi menfaatimize olduğunu, toplum zararının aynı zamanda kendi zararımıza olduğunu neden unutuveriyoruz? Türk'ler böyle bir Millet olabilir miydi? Sahi bizi bu hale nasıl getirdiler?

Yine söyleyeceğim soruların ardı arkası kesilmez. Katil kesinlikle bonzai değil tek başına emin olun yetkili ve ilgililer başta olmak üzere neredeyse hepimiz pay sahibiyiz o çocukların ölümünde. Hepimiz kendi çapında sorumluluklarını yerine getirse emin olun bu sorunlar çok aza indirgenebilecektir. Elbette benim yemeyeceğim aşın içinde taş çıksın mantığını bırakabilirsek. 

Zaman zaman paralel yapının Bonzai ile ilişkisini ortaya koyan yazılar ve makaleler okuyoruz ve şahsen ben kesinlikle bu ihtimali çok ciddi bir ihtimal olarak değerlendiriyorum. Kaldı ki internetten sorgulayıp araştırırsanız siz de göreceksiniz ki paralel yapı Bonzai ilişkisine değinen yazılar ve söyleşilerde ortaya konan deliller bana göre hiçte öyle yabana atılır cinsten değil ve de iddialar bir hayli gerçekçi ve vahim. Şimdi belki çoğunuz peşin hüküm ve ön yargı ile bizim paralel yapıya olan bilindik düşmanlığımız sebebi ile bu yazıyı kaleme aldığımı düşünebilirsiniz ama şunun bir kez daha altını çizeyim ki; biz paralel yapı elemanları dahil hiç kimseye tek satır iftira etmedik asla ve asla hakarete bile taşmadık yazılarımızda. Demem oki siz de araştırın bana hak vereceksiniz. Kaldı ki birden bire ülkemizde oldukça yaygın hale gelebilen ve sokaklarda satılabilen bu illetin bu kadar kısa sürede ülkemizi virüs gibi sarması illaki organize bir çete işi ve bu güçte paralel yapıdan başka bilinen bir yapı yok. Acaba bu illetin ülkemize girmesine göz yuman paralel yapı, yine emniyet içindeki paralel yapı elemanları aracılığı ile Bonzainin yaygın şekilde satılabilmesinin önü açılıyor olabilir mi? Şahsen ben bunlardan her şeyi beklerim. Haklarında benim bildiklerimi sizler bilseniz emin olun bu cümlemi asla yadırgamazdınız. Kim hangi karanlık güç odakları bu illetin gençlerimizi zehirlemesine göz yumuyorsa elleri kurusun inşallah. Lütfen gençlerimize sahip çıkalım. Uyuşturucunun her türlüsü gençlerimizi mahvediyor. Öldürmese de mahvediyor. Gençlerimizin bu tuzaklara düşmemesi için en başta geleceklerinden ümitvar olmaları ve yeterince mutlu edilmeleri gerekiyor öncelikle. Düşünsenize 18 yaşındaki bir genç bir parça kafa dağıtmak için neden uyuşturucuya mahkum olsun, üstelik 21. asırdayız ve gençlerin mutlu olabilecekleri pek çok argüman var. Ama gençlerimizin cebinde ne para var nede umut bu yüzden bunalıma giriyorlar ve bu acı tablolarla karşılaşmamıza sebep oluyorlar. Lütfen başta Bonzai olmak üzere uyuşturucunun her türlüsü ile de paralelle mücadele verdiğimiz gibi el birlik mücadele verelim diyorum vesselam.


YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 10 yorum mevcut

  • evet @ismail 1 yıl önce yorumlandı

   haklısınız alkole ulaşmak bu kadar pahalı ve zahmetli olursa uyuşturucu kullanır gençler alkolik olmalarını terch eterim

  • Mahmut Güngör 1 yıl önce yorumlandı

   1ve 2 inci dünya ülkelrrinde bonzai uyusturucu belki 50 sene önce vardi. sindileri crack ectasy heroinkokainler ekmek pennies gibi satiluyit. adamlar esrar u artik eczanelerde satayim planliyor..!!!!!!

  • ismail 1 yıl önce yorumlandı

   arkadaşlar alkolden ve sıgaradan bu kadar vergı alındımı saat 22 den sonra adam alkolü esrar alır gıbı aldımı yasaklar ilgiyi artırır haram tatlıdır yanı kafasınıbır türlü bulcek bulcekse eger bulamadımı böyle bonzai gibi illete düşüyor cunku cepte para yok bira alcek varsada alcek yer yok yer bulsada 6 tl bira gece oluyo 10 tl ee cakallar kol geziyo yani cakalın oldugu yerdede sabah karanlık oluyoo bu işi zebil etsen bu kadar ne ragbet olur nede ölümolur yasaklar ilgiodagı olur sal bak valla bu kadar sıkıntı yaşamazsın zebillik olsun bır köşe basında sızarkalır orada uyur ama sabah oldumu uyanır ve bu rezilliği gördümü adamgibi alcesede adam gibi alır

  • celal yıldız 1 yıl önce yorumlandı

   uşak uyuşturucuda başedilmiyen bir yer maalesef emniyet yetersiz Allah için kaymakam emniyet ve vali bey uşakta artık bir çözüm bulun uyuşturucuyla mücadelede adım atsan torbacı bakkaldan sigara alır gibi var ben mücadele ettim oğlum 16 yaşında kurtardım uşaktan taşındım köyde hayvan besliyorum sırf oğlumu kurtarmak için

  • aşigo @yasin çelik 1 yıl önce yorumlandı

   yakalanan kişilerin serbest bırakılmasında gene valilik emniyet aile sosyal politikalar ve sağlık müdürlüğü suçlu değilmi. hukukun hiç suçu yok yani. valilik emniyet ne yapsın yakalanan serbest kalıyor. sen vatandaş olarak gördüğünü ihbar ediyormusun yoksa banane deyip arkanı dönüp gidiyormusun. bence sende suçlusun.

  • asker 1 yıl önce yorumlandı

   ben askerliğimi yaparken, tugayımız olsun taburumuz olsun bölüğümüz olsun bonzaici askerlerle meşhurdu. ve zaman içinde hepsini gördük tek tek. bırakın dışardan temin etmeyi, içeriye de sokmanın yolunu nasıl buluyorlardı anlamıyorum. hele ki bazı askerlerin, ben bunu içiyorum demelerine ve gözgöre yapmalarına rağmen, herhangi bir tedavi ya da çözüm bulunmasına şahit olmamam da ayrıyeten üzücüydü

  • yasin çelik 1 yıl önce yorumlandı

   bu konudaki duyarlılığınız için teşekkkürler yazınız gerçekten güzel olmuş yapılması gerekende aslında çok açık ve net ilgili kişilerin valilik, emniyet,aile sosyal politkalar,sağlık müdürlüğü gibi birimlerin bir an önce duruma müdahale etmesi gerekmektedir

  • sivaci 1 yıl önce yorumlandı

   güzel olmuş yazı

  • Erdem 1 yıl önce yorumlandı

   bunu nedenini devlete soracaksin? en basiti neden urettigin birayi rusya da 2 liraya , bulgaristanda 3 liraya satiyorsun da kendi ulkende 3-4 kati fiyatina satiyorsun. alkolun bu kadar pahali oldugu baska ulke oilmadigi icin t tbu kadar fazla bonzainin satilmasi cok normal. genclerceplerindaki para ile bira alamiyor ve napiyor ucuz olan uyusturucuya bonzai ye yoneliyor. devlet alkol uzerindeki vergisini indirsin alkolu ucuzlatsin kimse uyusturucu kullanmaz,.

  • inşaatcı 1 yıl önce yorumlandı

   güzel yazı olmuş. peki anaların babaların çocukları için verdikleri mücadelenin neresinde emniyet ve adalet? aile tek başına mı kalıyor? neden bu kadar rahat ulaşılabiliyor gençler uyuşturucuya? yeniden kanunlar düzenlenmeli cezalar ağırlaştırılmalı, caydırıcılığı olmalı.

  TÜM YORUMLAR
  
  TÜMÜ Yazarlar
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv

  

  banner363

  banner366