Bugün Peygamber Efendimizin Doğum Günü Mevlüt Kandili

02 Şubat 2012, 01:17
Bugün Peygamber Efendimizin Doğum Günü Mevlüt Kandili
Bu gece Mevlid Kandili. Rasûlüm, biz seni ancak âlemlere rahmet olarak  gönderdik.Ayeti Kerimesiyle Rahmetenlil Âlemin olarak vasıflandırılan Hz. Muhammed Mustafanın (sav) dünya sahnesini şereflendirdiği kutlu bir gece. Bu gece, Hz. Muhammed sevdalılarının gecesi... Bu gece feyiz, rahmet, bereket, hidayet ve mağfiretin Habibullah hürmetine sağanak sağanak tecelli ettiği güzel bir gece.

Bir Mevlidi Nebevî'nin sevinç ve heyecanını daha yaşıyoruz bu yıl. O Güzeller Güzeline ümmet olmanın şeref ve onuruyla yüreklerimiz Onunla olacak, kalplerimiz Onun muhabbetiyle coşacak bu gece. Bu gece, Mevlid Kandili. Âlemlerin Sultanının yeryüzüne teşrif ettiği; yolunu gözleyenlerin Ona kavuştuğu ve Onun üzerine çok titrediği ümmetine kavuştuğu gece... Bu gece, Onun gecesi... Onu sevenlerin, Onunla olanların, Ona kavuşmak isteyenlerin, Ona düşkün olanların gecesi... Gariblerin, öksüzlerin, yetimlerin, düşkünlerin, mazlumların gecesi, yoksulların gecesi bu gece...Bu gece Onun kokusuna bürünme, rengine boyanma gecesi... Bu gece Muhammedî aşka susayanların Şefaati Resulullaha erme gecesi. Müminlerin gecesi bu gece.

Hakkında; Sizin için, Allahı ve ahiret gününü arzu edenler ve Allah'ı çok zikredenler için Allah Resulünde en güzel örnek vardır buyrulan Âlemlerin Efendisi (sav), RebiülEvvel ayının onikinci Pazartesi gecesi sabaha karşı dünyaya gelmiştir. Hz. Âdemden (as) beri devam edegelen Peygamberlik nurunun sahibini bulduğu bu gece, Kutlu Doğum, Miladî takvime göre, 571 yılının Nisan Ayının 20sine tekabül etmektedir.

Cenabı Hakkın ruh olarak yarattığı ilk insan olmasına rağmen, maddesiyle bu aleme en son  peygamber olarak teşrif eden Efendimiz (sav) için bir hadisi kudside Sen olmasaydın, Sen olmasaydın Habibim, alemleri yaratmazdım buyrulmuştur. Bu yüzden O, Sebebi Hilkattir; Fahri Âlem'dir.

Sebebi Âlem olan Peygamberimiz, aynı zamanda Rahmeten-lil Âlemin'dir. Âlemlere rahmettir. Sadece asi ve günahkârların şefaatçisi olmayıp, veli ve nebilerin de şefiidir... O, hem dünyamızın ve hem de ukbamızın yegane hidayet ve feyiz kaynağıdır. O; Habibullah'tır, Halilullah'tır, Kelimullah'tır, Hatemül Enbiyadır. O; Canlı Kurandır. Kuranı Kerimdeki mücerret hakikatler, Onun hayatında müşahhas olarak yaşanmıştır. Onu inkar, Kuranı inkardır. Kuranı inkar Hakkı inkardır. Nitekim bu manaya işaretle Cenab Hak, O, hevadan konuşmaz. Söylediği şey, kendisine vahyedilenden başka birşey değildir buyurmaktadır. Bu sebeple Onun sözleri mutlak hükümdür. İnkarı ise mutlak küfürdür. Ve O, kemali ile mutlak insanı kamildir. Başka bir deyişle, mutlak insanı kamilden murat, Hz. Fahri Âlem Efendimizdir.

Zübdei Alem olan Hz. Muhammed Mustafa'nın (sav) kemali hiçbir insanın kemali ile mukayese edilemeyeceğine göre, kainat, Onun döneminde en mükemmel dönemini yaşamıştır. Bunun için o döneme Asrı Saadet, Nur Asrı adı verilmiştir. Onun risaleti, diğer peygamberler gibi belli bir kabileye veya millete müteveccih olmayıp, Kıyamete kadar gelecek insanların tümünü şamil bir risalettir. O bakımdan dünyanın neresinde olursa olsun; Onu duyanlar koşup gelmişler ve bu ilahi daveti kabul etmişlerdir.

Hülasa edersek, vasıflarını saymakla bitiremeyeceğimiz bu yüce insanın hayatının her zamankinden daha ziyade bilinmesi ve de tatbikata geçirilmesi lazımdır. Sadece milletimizin değil bütün insanlığın içinde bulunduğu buhranlardan kurtulmasının tek yolu Peygamberimiz Hz. Muhammedi hayatın her safhasına hakim kılmasından geçmektedir.

  Allah (cc.) hepimizi kendisine layık kul Habibi Muhammed Mustafa (SAV.) ya Layık Ümmet eylesin hepinizin ve hepimizin kandilini şimdiden tebrik eder, bu geceden ziyadesiyle istifade edenlerden olmamızı dilerim. Mevlid Kandili nin Uşak ımıza ülkemize ve İslam Alemine hayırlar getirmesini  temenni ederim.
 


YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 2 yorum mevcut

  • peygamber 2 yıl önce yorumlandı

   hayırlı gün

  • Peygamber aşığı 6 yıl önce yorumlandı

   Güzel yazı, tüm müslümanların mevlid kandili mübarek olsun. Hepimize, Allaha layık kul habibine layık ümmet olmayı nasip eylesin.

  
  TÜMÜ Yazarlar
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv

  

  banner363

  banner366