Uşak Üniversitesi Yüksek Lisans Alımlarında Mülakat Kaldırıldı!

Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Çelik yüksek lisans ve doktora alımlarında hesap verebilir şeffaf ve tarafsız alımlar gerçekleştirmek için yönetmelikte bir takım değişiklikler yaparak senatodan geçirdiklerini söyledi.

06 Mart 2012 Salı 20:10
Uşak Üniversitesi Yüksek Lisans Alımlarında Mülakat Kaldırıldı!

Uşak Üniversitesi lisansüstü eğitim giriş sınavlarına kurumsal saygınlık kazandırmak ve şeffaf öğrenci alımları gerçekleştirmek için lisansüstü eğitim giriş sınavlarında değişiklik yaptı.

Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Çelik yüksek lisans ve doktora alımlarında hesap verebilir şeffaf ve tarafsız alımlar gerçekleştirmek için yönetmelikte bir takım değişiklikler yaparak senatodan geçirdiklerini söyledi. Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Sait Çelik Fen Bilimleri Enstitüsü ve Sosyal Bilimler Enstitüsü tarafından yüksek lisans ve doktora programına öğrenci alımlarında artık belli bir standardı oluşturduklarını söyleyerek sınavlardaki şaibeleri ortadan kaldırmak için mülakat ve İngilizce sınavlarını kaldırdıklarını belirtti.

Tezli, tezsiz ve uzaktan eğitim yoluyla lisansüstü öğrenci kapasitesini arttırmayı hedeflediklerini ifade eden Çelik Uşak Üniversitesi olarak lisansüstü eğitime büyük önem verdiklerinin altını çizerek ön lisans ve lisans programlarında olduğu gibi lisansüstü eğitimde de yeni bölümler açacaklarını bunun için çalışmalarının devam ettiğini sözlerine ekledi.

Yeni Yönetmeliğe göre Yüksek Lisans ve Doktora Başvuru ve Öğrenci kabulüne ilişkin şartlar şöyle:

Yüksek lisans programlarına kabul edilebilmek için adayların; lisans diplomasına sahip olmaları,

ÖSYM tarafından merkezi olarak yapılan ALES'ten başvurduğu programın puan türünde en az 55 standart puan almaları, lisans not ortalamalarının en az 65 olması gerekir.

Adayların başarı değerlemesi, ALES’in %50’si, lisans not ortalamasının %35’i, ÜDS veya Üniversitelerarası Kurul tarafından kabul edilen sınavlardan alınan puanın %15’i alınarak yapılır.

Yabancı dil sonuç belgesini ibraz etmeyen adayın yabancı dil puanı sıfır olarak değerlendirilir.

Başvurularda farklı ALES puan türlerinin kontenjan içerisindeki oranları Ana Bilim Dalının önerisi ile Enstitü Yüksek Kurulu tarafından belirlenir.

Lisans öğreniminin yurt dışında tamamlanmış olması durumunda Yükseköğretim Kurulunca verilmiş denklik belgesi aranır.

YORUM YAZ

  • Ad Soyad:

  • Yorum:

  •  

    @name x

  • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

      Yorumlar
      Toplam 9 yorum mevcut

    • Abbas Canlı. 2 yıl önce yorumlandı

      şeffaf, adaletli ve hesap verilebilir yeni anlayışa teşekkürler. sezarın hakı sezara. yaşasın adalet.

    • hakan tatlısu @ODA 3 yıl önce yorumlandı

      arkadaş....

    • murat 3 yıl önce yorumlandı

      yorumları okuyunca başvurmaktan vaz geçtim

    • bett 4 yıl önce yorumlandı

      geçen sene iktisat bölümüne bütün işletme mezunlarını aldılar ve özel öğrenci statüsünde ben iktisat mezunuyum ve ordan mezun olmadım diye yedeğe kaldım kendi öğrencilerine torpil geçtiler öğrenciler bunu kendi ağızlarıyla söyledi biz özeliz diye mülakatta nekadar soru varsalar sordular hepsinide cevapladım acaba işletme mezunlarına iktisattan ne sordularda hepsi birden alındı torpil acayip dönüyo

    • AHMET TAN 4 yıl önce yorumlandı

      LÜTFÜ'NÜN KIZI NASIL YLİSANSA ALINDI? ARAŞTIRILDI MI?

    • gökhan 4 yıl önce yorumlandı

      aynı şeffaflık neden sayın rektör tarafından öğretim üyesi alımlarında gösterilmedi ege üniversitesindeki hocanın talebeleri getrilip edebiyat bölümüne dolduruldu cevap var mı

    • ODA 4 yıl önce yorumlandı

      Öğrencisi her gün azalan ve bölümleri kapatılan enstitülerin yönetmeliğini değiştirseniz ne olacakk... Beyler kimseyi KANDIRAMAZSINIZ....UYANIN...... Enstitü Yönetimini tebrik ediyoruz. ????!!!!!

    • adaletmi oda ne 4 yıl önce yorumlandı

      zaten öğrenci bulunmuyor herkes alınıyor kaldırsan ne olur kaldırmasan ne olur:)) Eleman alımınında şeffaf ol sayın rektör hangi kritere göre eleman alıyorsun adaletmiş kulları kandırın bakalım allah (cc) nasıl kandıracaksınız

    TÜM YORUMLAR
    TÜMÜ Yazarlar
    Sen de Yaz
    Ziyaretçi Defteri
    Ziyaretçi Defteri
    Siz de yazmak istemez misiniz?
    Ziyaretçi Defteri
    Arşiv

    

    banner272

    banner275

    Haberler Haberler