Uşak Üniversitesi'nden ODTÜ Olaylarıyla İlgili Açıklama! ile ilgili haberler

Uşak Üniversitesi'nden ODTÜ Olaylarıyla İlgili Açıklama!
İşte Uşak Üniversitesi Senatosunun ''Türkiye Kamuoyuna Duyurulur'' başlıklı açıklaması:

"Üniversiteler bilimsel bilgi üreten, insan hak ve özgürlüklerini temel alan önemli kurumlardır. Yeni YÖK Yasa Tasarısı ile üniversitelerin özerk olması gerektiği vurgulanmakta ve yasa ile koruma altına alınmaktadır. Sayın Başbakanımız yeni YÖK Yasa Tasarısı’na verdiği destekle söz hakkının üniversitelere verilmesi gerektiğinin altını çizmektedir. Üniversiteler demokratik hak ve taleplerini dile getirmekte özgürdürler ancak yapılan eylemlerin şiddet içermesi ve kamu malına zarar verilmesi kabul edilemez.

18 Aralık 2012 günü Göktürk-2 uydusunun fırlatılması sebebiyle ülkemizin önde gelen üniversitelerin birisinde yapılan törende gerçekleşen şiddet içeren öğrenci eylemlerini doğru bulmuyoruz.

Ülkemiz açısından son derece önemli olan ve alanında ilkler arasında sayılabilecek olan böylesi bir teknolojik gelişmenin siyasi gösterilerin gölgesinde kalması  kabul  edilemez. Bilimsel bilgi üreten bir kurumda, ülkemizin gerçekleştirmiş olduğu teknolojik gelişmenin memnuniyetle karşılanması tüm Türkiye’nin arzu ettiği bir durum  olacağı  kanaatindeyiz.

Hükümetimizce son yıllarda her ilde en az bir üniversitenin kurulması, üniversitelerdeki istihdam oranının artırılması ve Yükseköğretime ciddi kaynak aktarılmasıyla Yükseköğretimin hızlı bir gelişim içine girmesini sağlamıştır. Söz konusu bu tutumun takdirle karşılanması gerekirken, Sayın Başbakanımıza yapılan bu biçimdeki bir muameleyi haklı bulmadığımızı, Uşak Üniversitesi Senatosu  olarak Türkiye kamuoyunun takdirine arz ederiz."
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Uşaklı yurttaş 6 yıl önce

Uşak Üniversitesi tarihine geçecek utanç verici bir karar. Böylece bir yüksek öğrenim kurumu değil, yüksek lise kurumu olduklarını bir kez daha göstermişler. Yapılan protestolara dahi az değinip daha çok hükümetin reklamını yapmışlar. Bilimsel kriterlerde yerlerde sürünen üniversite acaba bu konuda da açıklama yapacak mı? Geçtiğimiz yıl yapılan kaç bilimsel çalışma yapılmış, Tübitak'tan ne kadar destek alınmış, Uü'nün kaç çalışmasına uluslararası kaç atıf yapılmış? Kadrosundaki akademik yeterlilikler ne kadardır? Bunlara cevap vermeliler ki açıklamayı ciddi bir üniversite kurumu olarak ciddiye alalım! Biat-cemaat üniversitesi olmak yerine bilimin ışığına ne zaman kavuşacaklar merak ediyoruz. İlk defa şehrimin adını taşıdığı için utanç duydum Uşak Üniversitesinden!

Avatar
sadece tek kelime !!!!! 6 yıl önce

YUH !!!!!

Avatar
eğitimci 6 yıl önce

üniversiteler bilimsel bilgi üreten kurumlardır demişler açıklamada. Evet bence de öyle olmalıdır, iktidara yalakalık merkezleri değil.

Avatar
uşaklı vatandaş 6 yıl önce

sizin okuyup da ne olacaksınız bilim yuvasına savaşa gider gibi giren(düpedüz tahrik) boşbakan tertemiz dimi

Avatar
Uşaklı muhalif 6 yıl önce

Uşaklı yurttaş; Utanmamak için ODTÜde yapılanlara alkış mı tutmak gerekiyordu. Bunların öğrencilikle bilimle alakasının olmadığı ortada, yönetim de bu şımarıklıklara geleneği icabı alkış tutuyor. Uşak Üniversitesi ODTÜdeki olayları kınamasaydı ben de bir uşaklı olarak UŞAK üniversitesini kınardım; açıklamadan utanç duymadım, aksine gurur duydum...

Avatar
Raziye 6 yıl önce

AKP usulü demokrasi: alkış serbest, eleştiri yasak...

Siyasiler alkıştan mutlu oldukları kadar, eleştiriye "yuhalamaya" tahammül etmeyi öğrenmelidirler...

YÖK, 12 Eylül darbesi ürünüdür...

Hani darbe ürünleri kalkacaktı?...

Bütün amaç belli:

ODTÜ yönetimi görevden alınacak,

bazı öğrenciler üniversiteden atılacak,

ODTÜ'nün prestiji zedelenecek,

özel üniversitelerin prestiji artacak...

ODTÜ, ülkemizin en güzide üniversitelerindendir, ODTÜ öğrencileri bizim çocuklarımızdır...

Sonuna kadar ODTÜ'nün yanındayız... (memurlar netten alınmış güzel bir yorum)

Avatar
mERCAN 6 yıl önce

Bir Başbakan ancak binlerce polis eşliğinde üniversiteye girebiliyorsa, meşruiyetini tümüyle yitirmiş demektir. Ancak binlerce polisle dolaşabilen bir Başbakan icraatlarının haksızlığını kabul ediyor demektir. En demokratik hak arayışları binlerce gaz bombasıyla susturulmaya çalışılıyorsa o ülkede diktatoryal bir gidiş var demektir.

Avatar
Ulubeyyyy 6 yıl önce

Üniversitelerin cemaatlaştırılmasının, tüm toplumun bir büyük AKP-Cemaat aşireti ya da aile şirketi haline dönüştürülmesinin reddedilmesi eylemlerini kutluyorum. Seçilmiş değil atanmış rektörlerden ise AKP memurluğu beklenir dolayısıyla bu senato kararlarına şaşırmamak lazım üniversitelerin bitmişliğinin tükenmişliğinin göstergesidir.