Uşak'ta öğrencilerin ve velilerinin ödev isyanını duyan kimse yok mu?

Eğitimin ülkemizde getirildiği nokta ve halkımızın serzenişi zaten herkesin malumu. Devlet okullarındaki ilgisizlik ve seviye düşüklüğü insanımızı özel okullara adeta mahkum etmişken gün geçmiyor ki özel okullarla ilgili de maillerimize onlarca şikayet gelmemiş olsun. Uşak'taki liselerde eğitimin durma noktasına gelmesiyle birlikte mantar gibi türeyen ve özel okul şartlarını taşımadığı aşikar olan özel liseler ya da okullar ile ilgili gelen şikayetler sadece fiyatların aşırı yüksek olması değil. Ayrıca öğrenci başı alınan ücretlerin çokluğuna karşın öğretmenlere düşük ücret verilmesi ve öğretmenlerin de ek ücret ya da gelir elde etme adına öğrenci ya da veliler ile diyaloglarında eğitimciye yakışmayacak davranışlar içinde kalıyor olması da en çok şikayet edilen konular arasında. Gelelim geçtiğimiz günlerde artan ödev şikayetlerine; bu hususta da sık sık şikayet geliyor bilgi@usakhabermerkezi.com isimli mail adresimize... Biz bu konuda şimdilik görüş belirtmeksizin sadece, takipçilerimiz arasında olduğunu yazdığı mailden anladığımız eğitimci olduğunu belirten bir öğrenci velisi ya da bir annenin yazdığı maili olduğu gibi sizlerle paylaşıyoruz.

13 Mart 2018 Salı 11:50
Uşak'ta öğrencilerin ve velilerinin ödev isyanını duyan kimse yok mu?

Sayın Uşak Haber Merkezi Editörü

Size Uşak'taki özel okullardaki eğitim ve öğretim tradejisinden bahsetmek istiyorum. Bir anne olarak rica ediyorum bu yazıyı yayınlayın. Kendim de öğretmenim. Eşim özel sektörde çalışıyor.

Uşak’ta bir özel okulda çocuğum okuyor. Benim küçük olan çocuğumun okulunda her hafta Cuma günü  4 ayrı dersten ödev olarak ,hafta içi öğretmenlerine teslim etmek üzere 100’er tane test sorusu veriliyor,hatta bazı haftalar tek bir dersten 150-200 soru olabiliyor.Diğer 3 dersten de deftere yazı ödevi,çalışma sorusu (fotokopi)  veriliyor.Toplam 7 dersten her Cuma ödev veriliyor.  Ayrıca bu ödevler hariç hafta içi her gün 30 -40 soru da test  sorusu veriliyor. Çocuğum Cuma günü verilen ödevleri yetiştirmekte zorlanıyor. Her akşam yardımcı olmaya çalışıyorum. Cuma akşamı ödev yapmaya başlıyor,Pazar akşama kadar yemek ve uyku molası vererek ancak bitirebiliyor, bazen bitiremiyor gece 2 ye kadar uyumuyor.Ödevler yapılmazsa yapmayan öğrencilere ceza (ekstra ödev) veriliyor ve soğuk davranılıp ,azarlanıyor.

Acaba bu çocukların hiç mi dinlenmeye, sosyalleşmeye ihtiyacı yok? Soruyorum size? Yüklüce ödev vermek çok iyi bir öğretmen olduğumuzun kanıtı mıdır? Ya da bol bol ödev veren okullar iyi okul mudur?

Allah aşkına çocuklarımız birer robot mu yoksa insan mı?

Geleceğin anne babaları olan çocuklarımızı ,bu okullara ve  öğretmenlerine  emanet ediyoruz ve güveniyoruz. Özel okul diyoruz, adı üstünde ÖZEL okul, daha fazla ilgilenilir, eksikleri giderilir diye düşünüyoruz ve beklenti içine giriyoruz. Ama özel okul değil ticarethane. Veli değil,müşteriyiz biz buralarda. Her iki özel okulda da çocuğum okuyor ama Al Birini Vur Ötekine.

Çocuk bir robot değildir,geleceğin mimarıdır bize göre. Ne kadar mutlu ise mutlu etmeyi öğrenir. Üretirse, oluşturursa, keşif yaparsa  kendine olan özgüveni artar. Çocuklarımız, öğretmenlerin okuluna ya da kendisine etiket olsun diye ya da velilerin  kendilerinin ulaşamadığı hedeflere ulaştıracağı ve bununla övüneceği birer deneme tahtası, birer araç değildir.

Atatürk şöyle demiş öğretmenlere: "Yeni nesil sizlerin eseri olacaktır" Bu sözü kulağımıza küpe yapıp asla çıkarmayalım derim. Biz, gelecek nesilin, nasıl olmasını istiyorsak öyle eğitiriz çocuklarımızı.Sınıftaki öğrencileri kendi çocuğumuz olarak görelim, ben çocuğuma böyle davransaydım ne olurdu ya da benim çocuğum bu ödevci, ezberci eğitim sisteminden memnun olur muydu, mutlu olur muydu?

Uşak’ taki özel okul yöneticileri ve eğitmenleri kendilerini dev aynasında görmekten ve alternatiflerinin az olmasından yararlanarak rahat davranmaktan artık vazgeçsinler. Oysa ki sadece kötünün iyisi  olarak görev yapıyorlar. Yani koyunun olmadığı yerde keçiye Abdurrahman Çelebi derlermiş ya o hesap!

Çocuklarımız bize geleceğin emaneti. Çocuklarımıza ilk önce vatan sevgisini,güzel ahlakı yani insan olmayı öğretelim,Güzel insan,iyi insan olmayı, vatana, millete faydalı olmayı öğretelim. Herşey bizden başlar.

Eğitim bir ülkenin kalkınmasındaki en önemli yapıtaşlarından biridir. Hatta ben 1. Sıraya koyuyorum. Eğitim şart.

Sayın Uşak Haber Merkezi yetkilileri Uşak’taki her konuya el atıp Uşak halkına verdiğiniz desteği ve doğrulukta, dürüstlükte rakip tanımadığınızı bilerek sizden bir anne, bir öğretmen olarak bu konuya da el atıp, yazımı yayınlamanızı rica ediyorum.


YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 26 yorum mevcut

  • Vatandaş @Birisi 5 gün önce yorumlandı

   yorumunuza katılmamak mümkün değil.evler ev değil okul mübarek.veliler:veli değil öğretmen,okulların özel tuttuğu öğretmen.

  • Birisi 6 gün önce yorumlandı

   bizde bir söz vardır halep orada ise arşın burada uşakta eğitim kesinlikle çökmüştür. hele hele özel okul diye geçinen okulların hiç birisi özel okul standart yada statüsünde kesinlikle değildir. samimi söylüyorum gerçek bir teftiş yapılsa hepsi de kapatılır bu okulların. kendi beceriksizliklerini çocuklara aşırı ödev yükleyerek kapatmak derdindeler. evlerimiz de okula döndü kardeşim bu ne rezillik ya üç çocuğum var üçü de ödevden başını kaldıramıyor üstelik üçüne de mecbur yardım ediyoruz özetle ailece ev ödevi yapıyoruz her gece.

  • Maili yazan öğrenci velisi 6 gün önce yorumlandı

   ne yazık ki türkiye deki sınav sistemi öğretmenleri zor durumda bırakıyor,eğer ögretmen yüklüce test sorusu ödevi vermezse teog ya da universite sınavını kazanamayacağını düşünüyor öğrencinin. i̇lk önce sistem değişmelidir,çocuklarımızı bir makine olarak görmemeliyiz. bizim çocukluğumuzda biz de test çözerek,ders çalışarak bu mesleğe sahip olduk fakat cocuklugumuzu da yaşadık,sosyal faaliyetlere de katıldık. çok ödev veren iyi öğretmen anlamına gelmez.okulda dersinde konuya ve sınıfa hakim olup,yeri geldiğinde espri yapan,hatta dersini eğlenceli hâle getiren,kendisini sevdiren,dersi derste öğreten,öğrencileriyle dertlesebilen,onların ruhlarına dokunabilen öğretmen, iyi öğretmendir. devlet okulundan ayrılıp özel okula geçip geçmeyeceğim kendimi ilgilendirir ve bizim hayata bakış açımız,daha yüksek maaş veren bir yerde çalışmak değil,daha faydalı ve verimli olabileceğimiz neresi ise orada çalışmak olmalıdır. h
   herşey para ve mevki değildir.

  • Maili yazan öğrenci velisi @ömer 6 gün önce yorumlandı

   i̇lk önce uşak haber merkezi ne mailimi yayınladığı için çok teşekkür ediyorum.
   ömer rumuzu ile yazan kişi: ben de öğretmenim ama öğrencilerimin dersi derste öğrenmeleri için elimden geleni yapıyorum.eğitimcilik sınıfta dersini öğreterek ve ölçerek eve de sadece pekiştirme amaçlı 1-2 sayfa ödev vererek daha iyi gerçekleştirilebilir diye düşünüyorum. sadece tek bir ders yok müfredatta.her dersten 100 soru verdiğimizde lisedeki bir öğrenci 13 dersten 8 inden 100 er soru ödev alsa 800 soru olur.ki bir hafta sonunda bunları yetiştirmesi mümkün değil. ortaokulda en az 6 dersten 100 er soru olsa 600 soruyu öğrencinin bir hafta sonunda hepsini yapması için uyumaması gerekir.öğrenciyi derslerden ve okuldan soğutmamalıyız.velileri de çaresiz durumda bırakmamalıyız.öğrencilerimiz konuyu okulda iyi öğrenirlerse evde sadece pekiştirmek kalır,öğrenci daha fazla soru çözmek isterse bu öğrenciye bırakılmalıdır,zorunlu hale getirerek eziyet edilmemelidir.

  • Uşaklı 6 gün önce yorumlandı

   her şeyin olduğu gibi eğitimin de çivisi cıktı millet lütfen kendinize gelin.bu annenin feryadına bazı yorumcuların verdiği yanıtları okuyunca inanin insanligimdan utandım. çıkarlarınız bu kadar mı kör etti gözlerinizi.

  • Maili yazan öğrenci velisu @Ali Metin 6 gün önce yorumlandı

   anlaşılan malum özel okullar organize olmuşlar ve yazıyı çarptırmak ve konuyu saptırmak maksatlı yorumlar atmışlar. ödev dediğin okul çıkışı bir bilemedin iki saatte yapılabilecek kadar olur.ödev dediğin çocuğu gece yarılarına dek ders başında kalmaya mecbur etmez ki; çocukları ödevlerini yetiştiremedigi için sabaha karşı ağlayarak uyumak zorunda bırakıyorsa bir problem var demektir. çocuğun çocuk olduğunu unutacak kadar aklını ihtirasına kaptırmış olanların verdiği ezici ödevlerle çocukların ancak geleceği karartılmış olur.

  • Ali Metin 6 gün önce yorumlandı

   değerli öğretmenler,lütfen ödev vermeyin.kaynak aldırmayın.çocukların bilgisayar oynamaya,telefon oynamaya vakti kalmıyor.kendinizi yoruyorsunuz.öyle gaddarsınız ki öğrencinin ödev yaparken çektiği zorluktan zevk alıyorsunuz.bırakın çocuklar internette dolaşsın.

  • ömer 6 gün önce yorumlandı

   değerli hanıfendinin kendisi de öğretmenmiş.güzel düşünceleri de var.lakin kendisinin de devlet okullarından ayrılıp, özel okulda çalışmasını tavsiye ederim.bu fikirlerini uygulamaya geçirmesi açısından önmlidir.yüksek maaş vereceklerinden eminim.yönetici bile olur.hiç bilinmeyen konulara! parmak basmış çünkü.

  TÜM YORUMLAR
  
  TÜMÜ Yazarlar
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv

  

  banner363

  banner366