Faizlerdeki Belirsizlik Uşak'ta Gayrimenkul Sektörünü Olumsuz Etkiliyor!

Gayrimenkul sektörü Uşak’ta 2014 yılını çok hızlı geçirdi ve tahminler 2015 yılında da gayrimenkul sektörünün hız kaybetmeden etkisini devam ettireceğini gösteriyor. Merkez Bankası ve Başbakan tarafından faizlerle ilgili yapılan peşpeşe açıklamalar gayrimenkul sektörüne yatırım yapmak isteyen Uşaklı vatandaşlarında kafasını karıştırıyor. Şimdi herkes parasını gayrimenkule yatırıp yatırmamak arasında gidip geliyor. Yatırımcı ise faizlerin belirli bir dengeye gelmesini bekliyor.

11 Şubat 2015 Çarşamba 17:16
Faizlerdeki Belirsizlik Uşak'ta Gayrimenkul Sektörünü Olumsuz Etkiliyor!

Özellikle üniversite de öğrenci sayısının artması ile birlikte apart yapımının hız kazanması, şehirde nüfusunda artması ile birlikte arsa ve gayrimenkul fiyatları üzerinde hareketli günler yaşıyoruz. Faizlerle ilgili yapılan peşpeşe açıklamalar, Ocak ayı enflasyonunun beklentilerin üzerinde çıkması ile birlikte Uşaklı vatandaşlar kararsız, piyasa ise hala konut yapımına doymuş durumda değil.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Ocak ayı enflasyonu yüzde 1.10, yıllık enflasyo ise yüzde 7.24 olarak gerçekleşti, Merkez Bankası’nın beklentilerin üzerinde çıkan rakamların ardından olağan üstü toplantı yapmaktan vazgeçtiği kaydediliyor.

Bankacılar’da Gayrımenkul Yatırımı İçin Zamanın Uygun Olduğunu Söylüyorlar!

Buna rağmen Ocak ayı içinde faiz oranlarında belirli bir artış veya düşüşün yaşanmaması konut talebini cazip hale getirmiş gözüküyor. Uşak’ta şu an bankalarda aylık konut faizleri 0.85 ila 0.90 arasında değişen bir seyir izlerken; BDDK’nın artık dosya masraflarını zorunlu bir oranda tutması sebebiyle vatandaş en düşün faiz oranını veren bankayı seçmeye çalışıyor.

Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz banka yatırım uzmanları da şu an Uşak’ta gayrımenkul kredileri için uygun bir dönemde olduğumuzu ve faiz oranları ile ilgili yakın bir zamanda önemli bir düşüşün yaşanmasının beklenmediğini tarafımıza ilettiler.

Uzmanların konuyla ilgili görüşleri şöyle; Faizin düşmesi en çok gayrimenkule yarar, ekonominin lokomotif sektörleri, Merkez Bankası’nın 24 Şubat’ta açıklayacağı faiz kararını merakla beklerken, faiz indiriminin en çok gayrimenkul sektörüne hareket getireceği vurgulanıyor.

Uzmanlar;

“Enflasyon rakamlarının beklentilerin üzerinde çıkmasına karşın, Merkez Bankası’nın faiz indirimi konusunda yeni bir adım atmasını bekliyoruz”  “Düşen kredi faizleri ‘dinamik büyüme’ trendinde olan Türkiye’de en fazla ‘yatırımın incisi’ gayrimenkul sektörüne olumlu yansır” şeklinde açıklamalarda bulunuyorlar.

“Türkiye gibi gelişen bir ülkede tasarrufların bankalar yerine yatırım alanlarında değerlenmesi gerekiyor. Faizler ne kadar düşerse yatırımcı parasını aktif olarak o kadar çok yatırıma çeker. Bu da sanayinin, ticaretin, istihdamın artması olarak geri döner. Ayrıca uygulanacak faiz indirimi bankaların kredi faizlerinde de düşüşe gitmesini sağlayacaktır. Düşen kredi faizleri ‘dinamik büyüme’ trendinde olan Türkiye’de en fazla ‘yatırımın incisi’ gayrimenkul sektörüne olumlu yansır. Parasının rotasını faiz yerine diğer araçlara çevirecek yatırımcılar için düşünülecek en uygun adres gayrimenkul olur. Kira getirisi bile faiz getirisinden fazla olacak gayrimenkul yatırımlarının gelişmesi, diğer çok sayıda sektörü ateşleyecektir.” uzmanların konuyla ilgili diğer görüşleri.

Uşak’ta Emlak Uzmaları; Yatırım İçin Uygun Zaman Olduğunu Söylüyor!

Konuyla ilgili düşüncelerine başvurduğumuz Uşak’ın en önemli gayrimenkul danışmanlık firmalarından biri olan Ertürk Emlak/İnşaat sahibi Tanju Ertürk’de şu an gayrimenkul yatırımı için uygun bir ortamın olduğunu tarafımıza bildirirken, Uşak’ta vatandaşın gayrimenkule yatırım yaparak doğru bir tercihte bulunacağını belirtiyor.

Ertürk’ün Uşak’ta gayrimenkul sektörünün 2015’de izleyeceği seyir ile ilgili açıklamaları şu şekilde;

Faizlerde yaşanan belirsizlik her durumda Uşaklı vatandaşın gayrimenkule olan ilgisini etkiliyor. Şu an faizler normal seviyelerde seyrediyor. Aylık yüzde 0.85 oranında olan gayrimenkul faizlerinde sene içinde büyük bir düşüşün olmasınıu beklemiyoruz. Bu sebepten dolayı şu an Uşak’ta gayrımenkule yapılacak yatırım ileride vatandaşlara büyük beir gelir kapısı açabilir. Sadece ev alıp satmak dışında, kiraya verilecek apart ve evlerin gelirleride ev sahiplerini mutlu edebilecek düzeyde.

Uşaklı vatandaş şu an gayrımenkule yapacağı yatırımı bekletiyor, ancak buna şu ortamda gerek yok. Vatandaş uygun bankayı bulduğu takdirde, uygun kredi ile arsaya veya eve yatırım yapabilir. Uşak’ta piyasa henüz konut yapımına doymuş durumda değil. 2015 yılında da biz konut yapımının hızlanarak artacağını düşünüyoruz.

Karakıran’da Arsa Fiyatları Çok Yüksek!

Şu an konut yapımında yaşadığımız en büyük sıkıntı arsa fiyatları. Son 2 yıldır arsa fiyatları Uşak’ta beklentinin üzerinde bir seyir izliyor. Özellikle Karakıran’da,  Toki 1. ve 2. etap bölgelerinde arsa fiyatları yüksek oranda seyir izliyor. Şu an bu bölgede arsaların  metre kara fiyatları 400 ila 500 TL arasında değişiyor, bu durumda yapılacak konutların fiyatlarını artırıyor.

Biz şehrin güney yönünde ilerlemesinin devam etmesini bekliyoruz. Kuzeye  doğru ise herhangi bir ilerleme bu dönemde gözükmüyor. Elmalıdere, Şehitler Mahallesi ve Gediz Yolunda herhangi bir hareketlenme bu sene içinde gözükmüyor.

Aparta Olan İlgi 2015’de de Artacak!

Ertürk; Apartlara olan ilginin 2015 de de devam edeceğini düşündüğünü belirtirken, öğrenci sayısında yaşanan artışın yatırımcının aparta olan ilgisini artıracağına dikkat çekiyor. En küçük metre kareye sahip apartın Uşak’ta şu an 500 TL. gibi aylık bir ücretle kiralandığına dikkat çeken Ertürk, vatandaşın apart satın alarak kısa süre içerisinde aparttan istediği geliri elde edebileceğini belirtiyor. 

Uşak’ta öğrenciler ve ev sahipleri ise apart ve ev kiralarının çok yüksek olduğundan şikayetçi. 2 veya 3 kişinin kalacağı apartların fiyatlarının 700-800 TL civarlarında aylık bir ücrete tekabul etmesi, ailelerin kalabileceği evlerin ise aylık 500 TL’den başlaması düşük gelirli aileleri ve öğrencilerin ekonomisini büyük oranda etkiliyor.


YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 20 yorum mevcut

  • Asim Öztürk 3 yıl önce yorumlandı

   Uşak'ta herkes emlakci cebende peş para yok yalan dolanla emlakçı oluyor lütfen Emlakçılar para vermeyin Mülk sayıbila bire bir görüşün durus emlakcı bulun

  • AHMET DOĞRUYOL 3 yıl önce yorumlandı

   şu an uşak 2+1 gayri̇menkul almak i̇sabetli̇ olur çünkü
   apart fi̇yatlarinin yüksekli̇ği̇ ve apartlarin çöküşünden
   dai̇re fi̇yatlari yüzde 25 pi̇ri̇m yapacagini tahmi̇n etmekteyi̇m herkese hayirli kazançlar yatirim emlak
   satiş temsi̇lci̇si̇

  • apart alan son sahibi olur 3 yıl önce yorumlandı

   apart işi 1sene içinde çakar şuan inşşatı devam eden yüzlerce apart var.bunun yanındada devlet yurt yapana 10yıl kira garentisi vaad ediyor.üniversite işi biter bitmez.35 m2 odaları aile olan tutmaz.2+1 daire alın hiç olmazdan öğrenci işi bitse aile durur.

  • Gerçek cevabın içinde 3 yıl önce yorumlandı

   ey kısmı evet gereksiz olmuş lakin hala fahiş fiyatlar konusunda ısrar ediyorsun. benden başka cevap verenlerde olmuş iyi oku. fiyatları talep oluşturur. talep ise arzı. bu ikisinin kesişiminden ise gerçek fiyatlar. maliyet belliyken ve çözümler yorumlarda sunulmuşken fahiş fiyatlarda ev almak isteyenlerden dolayı piyasa bu halde.

  • kamil 3 yıl önce yorumlandı

   eyy nidaları atmak ta ne oluyorsa?? sayemde rahatlamışsın işte ne güzel. kabul et ya da etme gerçek bu, çok merak etmişsin emlakçı değilim kardeş sade vatandaşım..

  • kamillerden dolayı fiyatlar artıyor @kamil 3 yıl önce yorumlandı

   neymiş "aldın aldın alamadın fiyatlar uçuyor" işte bu kamil mantığından dolayı fiyatlar artıyor. iktisatta fiyatları talep belirler, talep. her zaman arz talebe göre kendini konumlandırır ey kamil. tabi diğer arkadaşların dediği gibi sen emlakçı falan değilsen ;)

  • EY KAMİL @kamil 3 yıl önce yorumlandı

   i̇şte kami̇l bu seni̇n anlayışından dolayı oluyor. gi̇di̇n bi̇r kaç arkadaş bi̇rleşi̇n alin bi̇r arsa yapın evi̇ni̇zi̇ tekrar edi̇yorum bi̇ri̇m fi̇yatlar belli̇. kurun bir kooperatif yapın. 3 krş luk adamlara 300 400 bin lik arabalara bindirmeyin. tabi bu internet ortamında senin emlakçı mı yoksa o adı geçen mütahitlerden birisimi olduğunuz belli değil.

  • ev arsa alınmaz.. apart hiç hiç alınmaz 3 yıl önce yorumlandı

   dünyada kayıpsız sürekli nemalanan bugüne kadar hiç bir yatırım olmadı. rekol altının idi onun da saltanatı 11 yıl sürdü. 5 senedir ev fiyastları enflasyonun çok üzerinde artış gösterdi. bir anda pat diye düşmesi beklenemez ancak önümüzdeki 4-5 yıl boyunca enflasyona rağmen fiyatların sabit kalacağı, dolayısı ile reel anlamda düşeceği kesin. ihtiyacı olan mecburen evini alacak lakin mevcut şişkin fiyatlarla yatırım amaçlı ev arsa yada apart almak bence ahmalık

  TÜM YORUMLAR
  
  TÜMÜ Yazarlar
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv

  

  banner363

  banner366