Karma OSB Başkanı Küplemez: Katma Değer Üretecek Yatırımcıya İhtiyacımız Var!

Uşak’taki sanayicinin kentteki sosyal faaliyetlere duyarlı olduğunu belirten Deri Karma OSB Yönetim Kurulu Başkanı Akif Küplemez, dışarıdan gelen yatırımcıların bu konularda yetersiz kaldığına değinerek, “Vergisini metropollere ödeyen ve katma değer yerine şehrimize çevresel yük bırakan şirketlerin yerine, teknoloji yatırımı yapacak firmalara ihtiyaç var” dedi.

30 Ekim 2014 Perşembe 14:19
Karma OSB Başkanı Küplemez: Katma Değer Üretecek Yatırımcıya İhtiyacımız Var!

Uşak Deri Karma Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Akif Küplemez, kentte katma değer üretecek teknoloji alanında faaliyet gösteren yatırımcıya ihtiyaç olduğunu söyledi. Uşak’ta deri, tekstil ve geri dönüşüm sektörlerinin ön plana çıktığını belirten Uşak Deri Karma OSB Yönetim Kurulu Başkanı Akif Küplemez, son 10 yıl içinde kente dışarıdan gelen yatırımcıların da aynı iş kollarından olduğunu dile getirdi.

Geçtiğimiz yıl çıkan yeni istihdam paketi ile sigorta prim teşviki almaya hak kazanan Uşak’ın ulaşım ve lojistik açıdan avantajları olduğunu kaydeden Akif Küplemez, “İşsizlik sorununun yaşanmadığı ve bünyesinde nitelikli işgücünü barındıran ilimizde, katma değeri yüksek ve teknoloji üretimi yapacak yatırımcıların gelmesi gerekiyor. Aksi halde, teşviklerden ve nitelikli işgücünden yararlanmak isteyen işletmelerden geriye sadece atıklar kalıyor. Vergisini şirket merkezinin bulunduğu metropollere ödeyen ve buna rağmen ilimizin imkanlarından, mevcut yerel işletmelerden daha iyi yararlanan firmaların sosyal sorumluluk bazında da yetersiz kaldığını görüyoruz. Uşak’a hiçbir ekonomik değeri olmayan atıklarını bırakan yatırımcı yerine, teknoloji üreten ve kentin önünü açacak yatırımcılara ihtiyacımız var” dedi.  

KENTTEKİ SOSYAL FAALİYETLERE KATKILARI OLMALI!

2004 yılında çıkan ve 2013 yılı itibariyle sona eren 5084 sayılı teşvik kanunu kapsamında kente tekstil ve gıda üretimi yapan işletmelerin geldiğini belirten Akif Küplemez, “Bugüne kadar dışarıdan gelen şirketler, klasik anlayışta üretim yaptılar. Gelen şirketlerin büyük çoğunluğu, katma değeri düşük ve çevreye bıraktığı atığı yüksek ürünler elde etti. Sosyal sorumluluk çalışmalarına da önem verilmedi. Kentteki, eğitim, spor ve diğer faaliyetlere beklenen katkıda bulunulmadı. Ayrıca şirketlerin yönetim birimleri İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde olduğu için, vergi bazında da beklenen katkı sağlanamadı. Ödenen vergilerde ve sosyal faaliyetlerde hep Uşak’ta var olan ve üretimini devam ettiren firmaların elini taşın altına koyduğunu gördük. Oysa bu anlayış değişmeli. Kentteki sosyal faaliyetlere katkıda bulunacak ve üretimiyle markalaşma sürecine fayda sağlayacak şirketlere ihtiyacımız var” diye konuştu.

UŞAK’A TEKNOLOJİ YATIRIMI ÇEKMELİYİZ!

Yeni yatırımcılar konusunda Uşak’ın ortak akıl birliği ile çalışması gerektiğini vurgulayan Akif Küplemez, lobi faaliyetlerinin teknoloji bazında üretim yapan şirketlere yönelik olması gerektiğini söyledi. Akif Küplemez, “Üretim modellerinde değişim hızlı bir şekilde devam ediyor. Artık bütün sektörler çağa ayak uyduruyor ve ekiplerini yeniliyor. Uşak’ın bu süreçte ortak akıl birliği ile hareket etmesi ve teknoloji üretimi yapan şirketleri kente çekmesinde büyük yarar var. İşsizlik sorununun en alt seviyede olduğu ve üreticiye gerekli kolaylıkları sağlayan kent, teknoloji üreten şirketlere ev sahipliği yaparsa uzun vadede kazançlı çıkar” diye konuştu. 


YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 3 yorum mevcut

  • SANYİCİ @Aslan 4 yıl önce yorumlandı

   aslan kardeşi̇m herşeyi̇ özetlemi̇ş.bi̇rde parelel yapı yneti̇mi̇ esi̇r almış

  • Aslan 4 yıl önce yorumlandı

   karma organize nin hali ortada heryer pislik sokaklar leş gibi, kokusu , altyapısı herşey sorun buraya mı gelecek yüksek teknolojili yatırımı

  • Birisi İşte 4 yıl önce yorumlandı

   haklısınız sayın küplemez gelmesi lazım ama ondan önce sizinde yanında bulunduğunuz hazim sesli ve ali yıldırımın buna izin vermesi lazım değil mi?

  
  TÜMÜ Yazarlar
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv

  

  banner363

  banner366