Fethullah Gülen Papa (Vatikan) İlişkisi!


Fethullah Gülen Papa (Vatikan) İlişkisi!

11 Eylül 2011, 23:30
Fethullah Gülen Papa (Vatikan) İlişkisi!

İslam aleminin hoca nazarıyla ve hüsnüzanla baktığı bir insan olan Fetullah Gülen 1998 yılının başından itibaren, tam da 28 Şubat sürecinin birinci yılında Papalık ile yakınlaşma sinyalleri verdi.

İslam'ın bin küsür yıllık geleneğinde hiç örneği görülmemiş bir şekilde Vatikan tarafından başlatılan "Dinlerarası Diyalog" isimli bir çalışmanın Türkiye ayağı olmayı gönüllü olarak kabul eden Fetullah Gülen'in, Vatikan'a giderek Papa ile yaptığı görüşmede Papa'ya takdim ettiği mektup samimi ve duyarlı Müslümanların yüreklerinde derin yaralar ve zihinlerinde endişeler oluşturdu.

İsminin bile Müslümanı rahatsız etmesi gereken Dinlerarası Diyalog isimli bu faaliyet (İslam'da dinler diye bir kavram yoktur, İslam teolojik olarak varlığını sürdürse de başka sözde dinlerle aynı kefeye konamaz zira her Cuma namazı hutbesinde okunan "Allah indinde tek din İslam'dır" ayeti bunun delilidir) Vatikan tarafından başlatılmış olup, gayesi devrin Papasınca kısaca, dünyayı Hristiyanlaştırmak şeklinde açıklanmıştır.

Papalığın Dinlerarası Diyalog ve diyaloğun maksadıyla ilgili açıklaması için tıklayın.

Papalığın bu açıklamasına karşın Sayın Fetullah Gülen'in 10 Şubat 1998 tarihli Zaman Gazetesi'nde de yayınlanan Papa'ya yazdığı mektupta geçen ifadelere bir göz atalım...

"Pek muhterem Papa Cenapları" diyerek başlayan mektupta (Cenap kelimesi mana itibariyle uluhiyet adleden bir kelime olup, Cenab-ı Allah örneğindeki gibi kullanılır.) Fetullah Gülen adeta Türk Milleti'ni temsilen, Papanın huzurundaymış gibi bizlere sormaksızın bizler adına Papaya selamımızı götürmüştür. 

Bunlardan daha vahim olarak mektubun devamında Fetullah Gülen "Papa 6. Paul cenapları tarafından başlatılan ve devam etmekte olan Dinlerarası Diyalog İçin Papalık Konseyi (PCID) misyonunun bir parçası olmak üzere burada bulunuyoruz. Bu misyonun tahakkuk edişini görmeyi arzu ediyoruz. En aciz bir şekilde hatta biraz cüretle, bu pek kıymetli hizmetinizi icra etme yolunda en mütevazı yardımlarımızı sunmak için size geldik" şeklinde ifadelerle aslında gerçek yüzünü ortaya mı koymuştur?

Cümlenin başında kendisininde kabul ettiği üzere Papa tarafından başlatılan Dinlerarası Diyalog için "Papalık Konseyi misyonunun bir parçası olmak üzere burada bulunuyoruz" derken acaba Fetullah Gülen Papalığın misyonunun dünyayı hristiyanlaştırmak olduğunu bilmiyor mu? Yoksa Fetullah Gülen dünyayı hristiyanlaştırma misyonunun bir parçası olarak mı Vatikan'da bulunuyor? Yoksa Gülen'in tahakkuk ettiğini görmeyi arzu ettiği şey tüm dünyanın hristiyanlaştırılması mı?

Fetullah Gülen'in Papaya yazdığı mektup için tıklayın.

Fetullah Gülen'in Papa ile görüşmesiyle başlayan diyalog süreci "Bu Bir Devrim" başlığıyla Zaman Gazetesi'nde manşettende bir maharetmiş gibi haber olarak verilen Şanlıurfa'da Müslüman bir kadın ile Hristiyan bir erkeğin evlendirilmesi; papazlar ve hahamlarla iftar sofralarına oturulması, papaz ve hahamların sözde insanlık barışı için ettiği dualara amin denmesi; gerek köşe yazılarında gerek bazı kitaplarda "Hristiyan ve Yahudi ile Amentü'de (yani inanç esaslarında) ittifakımız var" gibi Hristiyan ve Yahudi'nin de Müslüman olmadan cennete girebileceğini ima etmesi gibi İslam itikadının asla kabul etmeyeceği bir çok ilke imza atılarak devam etmiştir.

O günden bugüne yapılan bu yanlışlıklara ne zaman dikkat çekilse sanki Fetullah Gülen ve ekibinin maksadı "tebliğ" yani İslam'ı anlatmak olarak savunulagelmiştir. Oysa hiçbir toplantıda ne İslam'dan ne de Resulullah (s.a.v) Efendimizden tek cümle bahsedilmemiş, diyalog sayesinde Müslüman edilen tek kişiye rastlanmamıştır. Buna karşın Türk Milleti'nin refleksleri alınmış, hiç Hristiyan olmayan beldelerde olmak üzere yüzlerce kilise evi açılmış, resmi kayıtlara göre binlerce gencimiz o tarihten bu yana Hristiyan olmuştur.

Tabii ki açılan kiliselerin, artan misyonerlik faaliyetlerinin, Hristiyan olan gençlerimizin tüm vebali diyalog çalışmaları olmayabilir. Ama o tarihten itibaren artmış olması dikkat çekici ve manidardır.

Bir sonraki yazımızda Fetullah Gülen'in Papaya yazdığı mektubu irdelemek üzere şimdilik hoşçakalın...

Fethullah Gülen CIA Ajanı mı? başlıklı yazı dizimizin giriş bölümü için tıklayın.
          


YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 22 yorum mevcut

  • Okur @israfil yücetepe 2 yıl önce yorumlandı

   israfil yucetepe suan ne alemdesinhocan terörist ilan edildi !!!

  • YAĞMUR @ali kemal 4 yıl önce yorumlandı

   bak gördünmü gülen örgütünün chp ile ittifakını? demekki neymiş gülen örgütü devleti ele geçirince chp nin ele geçirmesine gerek yok. zaten örgüt o zihniyete perde arkasından hizmet edecek. anlamaya çalış.

  • ALLAHIN KULU 5 yıl önce yorumlandı

   peygamber efendi̇mi̇zi̇n peygamberli̇gi̇ni̇ onaylamasada yani̇ lai̇lahe i̇llallah dese muhammeden resülullah damesede onu alir başima koyarimdeni̇li̇yor ebucahi̇lde allaha i̇nanirdi ya muhammed egermekke beyleri̇nden bri̇olsaydin sana i̇man ederdi̇m dedi̇ve kafi̇r olarak öldürüldü peygamberli̇gi̇n onaylanmamasi hali̇ndei̇nsanin kafi̇r olacagini haşa peygamber efendi̇miz anliyamadidami baazi kardeşleri̇mi̇z anldiki̇ böyle açiklamalar yapiliyorve bunai̇nanan kardeşleri̇mize di̇kkatli̇ olmalarini tavsi̇ye ederim üç kuruşluk menfaat i̇çi̇n yanilmasinlar

  • mantık 6 yıl önce yorumlandı

   tam 4 yıldır zaman gazetesine aboneydim daha önce dikkatimi çekmememişti ama son zamanlarda baktımki amarikayı eleştiren birtane yazının .bir haberin olmadığının farkına vardım televiazyonlar dahil peki bunun sebebi ne durmadan ergenekonu işliyorlar ama bu yapının kime yani amerikaya hizmet ettiğini birtürlü söylemiyorlar soru,,negebeliğiniz varda amerika hakkında eleştirel bir vhaber yazamıyor sunuz
   soru2 dünya genelinde kurmakla övündüğüz okulları hangi hakim gücün yardımıyla kurdunz bu amarika olabilirmi?
   soru 3,,allah bakara suresinde yahudi ve hırıstiyanları dost edimeyin emrini verirken siz kalkıp papaya nasıl methiyeler düzme garabetine düşer ve ona yardım teklifinde bulunabilir bunu islam adına yaptığınızı söyleyebilirsiniz

  • murat 7 yıl önce yorumlandı

   ahir zamanda hristiyanlık tasafff-i edip özüne dönecek ve islamla kafirlere karşı ittifak edecektir. bu da ancak peygamberi bir metodla ömrünü islam yolunda çile ve ızdırabla geçiren bu türlü insanlar vesilesiyle olacaktır. Senin zındık müfteriler isepeygamberimizin çağında olduğu gibi kıyamete kadar olmaya devam edecektir. allah nurunu tamamlayacaktır. kafir ve münafıklar istemese bile.

  • son bahar 7 yıl önce yorumlandı

   SEVGİLİ SİTE SAHİBİ YAZAN YAZIYORDA SEN NEDEN İZİN VERİYON BÖYLE MEŞHUR OLUNMAZ Kİ DÜNYADA Kİ İNSAN LAR BİLMİYOR SADECE SİZ Mİ BİLİYONUZ SİTENİZE ZARAR VERİYOR BU ADAM....İ.. Ü... KERVAN YÜRÜR DÜNYA KABUL EDYİYOR SİZ KOCA KAFANIZA SIGDIRAMIYONUZ..

  • nazik 7 yıl önce yorumlandı

   bu iftiraların hesabı ALLAH katında nasıl olur acaba????

  • Bülent 7 yıl önce yorumlandı

   1- İftiracı iftirası sebebiyle haram işlemiştir. Günahkâr olmuştur.

   2- Müslümanlar arasında Allah’ın görmek istediği uhuvveti,sevgiyi,muhabbeti,saygıyı,güveni,huzuru,neşeyi ve barışı bozarak,şeytana habis ve iğrenç işinde kolaylık sağlamıştır.

   3- Kendisini Allah’ın rıza dairesinden uzaklaştırmış,Allah’ın lânetine yaklaştırmıştır.

   4- Yalan söylemiştir. Tarafları aldatmıştır. Yalanı ortaya çıktığında kendisi insanlara mahcup olmaktan kurtulamayacaktır.

   5- İftira attığı kişiyle helâlleşmezse cezasını mutlaka görecektir. Dünyada bir gün kendisi de attığı iftira kadar şeni’ bir iftiraya mahkûm olur. Âhirette de Allah’ın sorgusuna ve cezasına mahkûm olur.

  • ismail yorgancı 7 yıl önce yorumlandı

   İslamiyeti temsil edebilecek nitelikte bir insanın, Hristiyanlığın önemli isimlerinden birisiyle bir araya gelip, birbirlerine güzel şeyler söylemelerinin nesi kötü? İki dinin arasındaki soğukluk kalkarsa, daha çok Hristiyan güzel dinimizi tanıyıp, belki hidayete erecektir. Bunun sevabı da Fethullah Gülen ve arkadaşlarına yeter de artar bile...

  • hüseyin yılmaz 7 yıl önce yorumlandı

   ne hocası kardeşim böle hoca mı olur ya yazıklar olsun bana ki üç yıl zekatımı bu cemaate verdim.

  • israfil yücetepe 7 yıl önce yorumlandı

   Peygamberimizin mektuplarının Türkçe başlangıç kısımlarını tek tek yazdım:

   Allah Rasulü Muhammed'den Habeş Necaşisi Ashama'ya.
   Allah'ın kulu ve Resulü Muhammed'den, Kıbtilerin Büyüğü Mukavkıs'a.
   Allah'ın kulu ve elçisi Muhammed'den, Bizanslıların büyük reisi Herakliyus'a
   Allah Resulü Muhammed'den, İranlıların büyüğü Kisra'ya
   Allah Resulu Muhammed'den, Culanda'nın iki oğulları Ceyfer ve Abd'e
   Allah Resulü Muhammed'den, El-Münzir b. Sava'ya! Selam üzerine olsun

   Hepsinde de, karşıdaki kişiye birgüzel ifade var. Bu şekilde hitap edilen kişi, daha baştan işe sıcak bakar.
   Fethullah Gülen yanlış yapmamıştır. Eğer Papanın O'na hitabını da bilebilseydik, konu kapanırdı sanırım.

  • yaşar uludağ 7 yıl önce yorumlandı

   Fethullah güleni hep hizmetleri iletanır takdir ederdik ama bu yazı kafamı karıştırdı bakalım bu yazı dizinizi takip edeceğim.. Farklı bakış açılarını görmeyi severim..

  • yüce 7 yıl önce yorumlandı

   Sevgili Peygamberimiz hz. Muhammet S.A.V.dinler arası dialoglamı islamiyeti yaydı islamiyette zaten dialog var sen dinler arası dialogdersen onların batıl inançda olduğunu inkar etmiş olursun onlarda kendi dinlerini hak din olarak görürler
   o zaman diyeceklerki bizim inandığımız sapkınlık deilde dinse başka dine neden ihtiyaç duyalım

  • ali kemal 7 yıl önce yorumlandı

   millet sizden daha iyisini biliyor.bugün sokağa cıksanız fethullah güleni sorsanız herkes cok iyi bilir.eğitime dine ne kadar hizmetler yaptığını.ama böyle zihniyetler halen var cemaati adete terör örgütü ilan ederler.papa ile neden görüştü gibi saçma sapan seyler ortaya cıkarırlar bir insan herkesle görüşmeli yahudi hristiyan ne önemi var hz.Muhammedi(s.a.v.) örnek alın.
   devleti ele geçiriyormus falan geçirsin ne güzel ergenekon,chp zihniyeti ele geçireceğine bunlar geçirsin cok güzel olur.

  • Erkan Yılmaz 7 yıl önce yorumlandı

   Gıybete iftiraya devam edin. Bakalım sonunuz ne olacak. Geçen beyazTV cübbeli hoca biler söyledi başkalarını kafir ilan ediyorlar tam ergenekonun dini ağaı dedi benim bir ilgim yok bunlarla dedi. Ateş olsanız cürmünüz kadar yer yakarsınız. Görelim bakalım imanlı birini kafir ilan etmek nasıl oluyor. Ahirette hesabını imanınızla verirsiniz.

  • ali rıza 7 yıl önce yorumlandı

   Devamini dilerimm..

  • gündem bu mudur? 7 yıl önce yorumlandı

   Oda tv nin yerini almış gibisiniz.Araştırmacı ve karıştırmacı yazarlığınızın sınırlarını biraz daha zorlayın belki birşey olursunuz.

  • Cemaat mi menfeat mi? 7 yıl önce yorumlandı

   Artık bunlar Nurculuk diye bilinen güzel yolun değil Cemaat denilen dünyevi menfaatlerin yolcusudur. Örnekleri ise Uşakta Bağımsız Ali ve bugün yarın yine menfeati gereği Ticaret odasına başkan olacak hazım seslidir. Nur Cemaati diye bilinen topluluğun başındaki Nur ne zaman kalktı, işte bu adam ve Uşaktaki temsilcileri karanlık menfaat ilişkilerini örmeye başladılar. hikaye uzun ve can sıkıcı, ancak şunu sormadan edemeyeceğim: Ali veya hazim menfaat beklemeden şimdiye kadar hangi bir Müslümanın işini görmüş Allah aşkına? Başka sorum yok...

  • israfil yücetepe 7 yıl önce yorumlandı

   Bugün 11 Eylül (12 oldu galiba). Yer yerinden oynamıştı. Gerçek veya uydurma. Ama getirdikleriyle dünyayı sallamıştı.
   Dinimize göre "haksız yere birini öldürmenin, bütün insanları ödürmeye" denk tutulmasına rağmen, dünyada "İslami Terör" diye bir kavram oluşmuştu.
   Bu imajı yoketmenin en iyi yolu, kendinizi dosdoğru tanıtmaktır. Ama maalesef görülüyor ki, bazıları bunu anlamıyor, anlamayacak da. Hani deriz ya, reklamın kötüsü olmaz diye... Oysa Fethullah Gülen bizim terörist olmadığımızı dünyaya gösterdi, hala da gösteriyor. Hem de en üst makamla direkt ilişki kurarak. Elbette saygılı bir üslupla olması gerekir.
   Bir büyükelçimize bile (Tel Aviv) yapılan "alçak koltuk" muamelesine nasıl tepki göstermiştik. Haklıydık tabii ki. Çünkü Büyükelçimiz Türkiye Cumhuriyetini temsil ediyor.
   Nasıl üst düzeyde onlar birbirine saygılı davranıyorsa, Fethullah Gülen'in de Papaya saygılı davranması gerekir. Gayet normal.
   Ama bu kadar basit bir meseleyi hala anlamak istemeyenler var!

  • vatandaş 7 yıl önce yorumlandı

   -Soner Yalçın, en son “Bu Dinciler O Müslümanlara Benzemiyor” kitabında, cemaatin ABD faaliyetlerini yazdı.
   -Nedim Şener, “Ergenekon Belgelerinde Fethullah Gülen ve Cemaat” kitabını çıkardı.
   -Ahmet Şık, “İmamın Ordusu” kitabını yazıyordu.
   -Hanefi Avcı, “Haliçte Yaşayan Simonlar” kitabını yazdı.
   -Kaşif Kozinoğlu, cemaatin Rusya ve Özbekistan faaliyetlerini yazdı!
   -Oda tv çalışanları ise keza yine cemaat faaliyetlerini haberleştirdiler. SİZİ TEBRİK EDİYORUM ama DİKKAT EDİN :))

  • .. 7 yıl önce yorumlandı

   teslim edilen iman,suçlanan islam dünyası gibi olmuş mektupta

  • red-black 7 yıl önce yorumlandı

   Fetullah gulenin gerçek yüzünü gösterdiğiniz için teşekürler.İnsanların halla onun yolundan gitmesi ne kadarda kötu.Bu bir kıyamet alameti sanki.Dini lider görunen bir insanın papanın arkasından gitmesi ve cemaatini sürüklemesi.İnsanların gözünün körleşmesi.

  TÜM YORUMLAR
  
  TÜMÜ Yazarlar
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv