Belediye artık otopark ücreti alamayacak! Mahkeme, uygulamaya son verdi!


Belediye artık otopark ücreti alamayacak! Mahkeme, uygulamaya son verdi!

Uşak Belediyesi'nin UTAŞ'a devrederek ücretli otopark haline getirdiği yol kenarı otoparkları ve eski garaj otoparkından ücret alınması; gelirlerin kamu denetimine açık olmadığı nedeniyle açılan dava sonucunda iptal edildi. Manisa İdare Mahkemesi'nin verdiği karara göre, artık yol kenarlarından otopark ücreti alınamayacak!

13 Şubat 2017 Pazartesi 12:13
Belediye artık otopark ücreti alamayacak! Mahkeme, uygulamaya son verdi!

Uşak Belediyesi'nin Belediye Meclisi kararıyla UTAŞ'a devrettiği ve UTAŞ'ın da ücretli hale getirdiği eski garaj otoparkı ve yol kenarlarına park edilen araçlardan alınan otopark ücretleri, mahkemece iptal edildi. Vatandaşın en çok rahatsızlık duyduğu ve şikayet ettiği uygulamardan olan yol kenarlarına konulan araçlardan park ücreti alınması, artık son buldu.

CHP Uşak İl Başkanı Ali Karaoba ve hukukçu CHP'li yönetcilerin geçtiğimiz yılın başlarında Uşak Belediyesi'ne karşı açtıkları dava, Manisa 1. İdare Mahkemesi'nde görüldü. CHP yöneticilerinin "ayni sermaye olarak devredilen otoparktan elde edilecek gelirin hesaplamaya dahil edilmediği, buralardan elde edilecek gelirin kamu geliri olduğu fakat bu kamu gelirinin hesaplanamayacağı için kamu denetiminden kaçırıldığı ve bu durumun görevi götüye kullanma fillini teşkil ettirdiği gerekçesiyle açtığı dava, karara bağlandı. Uşak halkını sevindirecek olan kararda, Uşak Belediyesi'nin UTAŞ'a devriyle ücret toplamaya başladığı yol kenarlarından artık ücret alınmayacağı anlaşıldı.

Mahkeme kararında: "kamunun ortak kullanımına ayrılmış yollar üzerinde bütçe içi bir işletme olarak gelir elde ettiği otoparkların işletme hakkını, sahibi olduğu bir özel hukuk tüzelkişisi şirkete, sermaye artırımı amacıyla işletme hakkını devretmesine; taşınmazı tahsis etmesine ilişkin olarak alınan belediye meclisi kararında, konu ve amaç yönünde hukuka uyarlılık bulunmamaktadır" denilerek;

Ayrıca; Uşak Belediyesi'nin UTAŞ'a yol kenarı otoparklarını devretmesi uygulamasının, Büyükşehir Belediyesi Kanunu'na uygun bir işlem olduğu, Uşak Belediyesi'nin büyükşehir olmaması nedeniyle, Belediye Kanunu'na tabii olduğundan, eski garaj otoparkı ve yol üstü otoparkların Uşak Belediyesi tarafından UTAŞ'a devredilmesi işleminin iptaline karar verdi.
YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 57 yorum mevcut

  • .... 2 ay önce yorumlandı

   resmen tahsil edemediklerini zorbalikla tahsil ediyorlar bizzat şahit oldum

  • Nurullah durmaz 11 ay önce yorumlandı

   öödemiyiniz maliyede her hangi bi yerde borcunuz gözükmüyor yaptıları resmiyette bişey cıkmıyor ben ödemiyorum

  • Şakir 12 ay önce yorumlandı

   alıyorlar yine alıyorlar karar filan dinleyen yok ve elemanlar çok rahatsız edici herkesi tehdit şantaj devam yani yok bir değişiklik

  • GÜLÜZAR KACIRA 1 yıl önce yorumlandı

   ben bugün otopark ücreti̇ alanlara haddini bildirdim. davadan haberim yoktu internette araştırınca gerisin geri gittim. dava kararını yüzlerine çarptım. neye uğradıklarını şaşırdılar. 5 tl verdiğim otopark ücretini 1 saat sonra algeri aldım. 1 saattir param sizde geçmiş faizi ile birlikte dedim 5+510 tl geri aldım. ha birde bütün esnafa bağırıp ilan ettim herkes duysun kanunsuz otopark ücreti alıyorlar. kimse vermesin hakkınızı koruyun dedim. onları rezil ettim.

  • yeter sari 1 yıl önce yorumlandı

   bbende vermiyorum kimse vermesin

  • uşaklı 1 yıl önce yorumlandı

   mahkame vermiş kararı ama kararıuygulayan yok çünkü burası türkiye hukuk yok guguk var demokrasi̇ yok di̇ktatörlük var

  • POLAT ALEMDAR @Uğur kara 1 yıl önce yorumlandı

   haberi paylaşan sayısı 4bin olmuş yüz bin insan okumuştur en az ama belediye uygulamaya devam ediyor. gerçi ben vermem dedim haberi açtım gösterdim fiş kesen kadına oda haber bizi bağlamaz bize otopark ücretlerini almaya devam edin dediler biz alıyoruz dedi. işe bak memlekette polis yok savcı yok. kanunlar uygulanmıyordu zaten artık mahkeme kararlarına bile uyulmuyor ama kimsenin umurunda bile değil. ne diyelim akp gidine kurtuluruz inşAllah.

  • uşaklı 1 yıl önce yorumlandı

   karara rahmen oto park ücreti alınmaya devam ediliyor

  TÜM YORUMLAR
  
  TÜMÜ Yazarlar
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv