Belediye artık otopark ücreti alamayacak! Mahkeme, uygulamaya son verdi! ile ilgili haberler

Belediye artık otopark ücreti alamayacak! Mahkeme, uygulamaya son verdi!

Uşak Belediyesi'nin Belediye Meclisi kararıyla UTAŞ'a devrettiği ve UTAŞ'ın da ücretli hale getirdiği eski garaj otoparkı ve yol kenarlarına park edilen araçlardan alınan otopark ücretleri, mahkemece iptal edildi. Vatandaşın en çok rahatsızlık duyduğu ve şikayet ettiği uygulamardan olan yol kenarlarına konulan araçlardan park ücreti alınması, artık son buldu.

CHP Uşak İl Başkanı Ali Karaoba ve hukukçu CHP'li yönetcilerin geçtiğimiz yılın başlarında Uşak Belediyesi'ne karşı açtıkları dava, Manisa 1. İdare Mahkemesi'nde görüldü. CHP yöneticilerinin "ayni sermaye olarak devredilen otoparktan elde edilecek gelirin hesaplamaya dahil edilmediği, buralardan elde edilecek gelirin kamu geliri olduğu fakat bu kamu gelirinin hesaplanamayacağı için kamu denetiminden kaçırıldığı ve bu durumun görevi götüye kullanma fillini teşkil ettirdiği gerekçesiyle açtığı dava, karara bağlandı. Uşak halkını sevindirecek olan kararda, Uşak Belediyesi'nin UTAŞ'a devriyle ücret toplamaya başladığı yol kenarlarından artık ücret alınmayacağı anlaşıldı.

Mahkeme kararında: "kamunun ortak kullanımına ayrılmış yollar üzerinde bütçe içi bir işletme olarak gelir elde ettiği otoparkların işletme hakkını, sahibi olduğu bir özel hukuk tüzelkişisi şirkete, sermaye artırımı amacıyla işletme hakkını devretmesine; taşınmazı tahsis etmesine ilişkin olarak alınan belediye meclisi kararında, konu ve amaç yönünde hukuka uyarlılık bulunmamaktadır" denilerek;

Ayrıca; Uşak Belediyesi'nin UTAŞ'a yol kenarı otoparklarını devretmesi uygulamasının, Büyükşehir Belediyesi Kanunu'na uygun bir işlem olduğu, Uşak Belediyesi'nin büyükşehir olmaması nedeniyle, Belediye Kanunu'na tabii olduğundan, eski garaj otoparkı ve yol üstü otoparkların Uşak Belediyesi tarafından UTAŞ'a devredilmesi işleminin iptaline karar verdi.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
UĞUR Karabay 2 yıl önce

yok arkadaş avukattan belediye başkanı olmaz.ben bunu hep söyledim yine söylüyorum hukukçuyum diyorsa aman uzak dursun. milletin halini anlamıyor ve vicdansız oluyor.hukuku da hiç korkmadan çiğniyorlar. avukattan belediye başkanı olmaz.

Avatar
Eee şimdi nolacak 2 yıl önce

sayın uhm yetkilileri öncelikle doğruları hiç çekinmeden tarafsızca dile getirdiğiniz için tebrik ederim. sizde susup para kazanma ve işinize bakmayı tercih edebiliriz sizde milyonları kazanabilirdiniz ama halkın yanında olmayı seçtiniz bravo diyorum. ancak bu haberiniz bence eksik olmuş. biz şimdiye kadar verdiğimiz otopark ücretlerini mahkeme yoluyla isteme hakkına sahibiz ve bunun yolunu yöntemini de siz bilirsinizdir mutlaka bence bunuda habere ilave etmeliydiniz. bütün uşak halkı belgelendirebildiği bütün otopark ödemelerini geri isteme hakkına sahip belediyeden ve aslında zimmet suçundan ve görevi kötüye kullanmaktan da dava açılmalı bu kararı alan meclis üyelerine ve bu paralar ya utaş bünyesinden yada olmadı meclis üyelerinin ceplerinden vatandaşlara iade edilmeli. bence bu haber eksik tamamlayın lütfen.

Avatar
Nusret 2 yıl önce

işte türkiyede hala gerçek hukuk adamlarının ve eli vicdanlı hakimlerinin tarafsız mahkemelerinin olduğunun bariz bir ispatı bu karar. Allah razı olsun böyle savcı ve hakimlerden onlar sayesinde devletimiz ve milletimiz ayakta duruyor.

Avatar
Vurdu GOL oldu. 2 yıl önce

cahan ve tayfası böylece hanesinde yeni bir gol daha gördü desenize. zaten derdest edilip hapse tıkılmalarına da az kaldı adliyeden edindiğim istihbaratlar bu yönde. savcılar ve emniyet burnundan soluyormuş öyle işittim.

Avatar
Dost gasteci 2 yıl önce

sayın uhm editörü vedat bey başlığını beğenmedim bence hırsızlara hukuk engeli desen daha güzel olurdu. yada "yol eşkiyalarına mahkeme dur dedi" bu başlıkta olabilirdi. neyse müjde gibi çok güzel bir haber uşaklı açısından.

Avatar
Avukat 2 yıl önce

bir avukat olarak avukattan belediye başkanı olmaz tezini destekliyorum tüm kalbimle bu arada alınan otopark ücretlerini geri ödemek zorundalar. emsal kararı var urfada. mahkeme kararı ile iptal edilen yerelrde otopark ücreti ödediğini makbuz vs gibi belgelerle belgeleyebilenlere ücretleri belediye ödemek zorunda. tek yapmanız gereken emsal karar ile birlikte müracatta bulunmak.linkini veriyorum inceleyin.
http://www.haberler.com/otopark-ucretine-karsi-dava-acin-7069071-haberi/

Avatar
Vatandaş 2 yıl önce

abu zamana kadar alınan paralar yeter bile onlar ne olacak okadar para nereye gitti yola mı?

Avatar
Kadrişinas 2 yıl önce

işte bu gerçekten çok güzel bir haber inşAllah bu akpden kurtuluruzda, hukuksuzluk, hırsızlık, küçük erkek çocuklarına fiili livata, terör, yolsuzluk olmayan hiç değilse bu kadar çok yoğun olmayan normal bir ülke haline döneriz bir an önce. bunca suçun işlendiği bir ülkede sizce iktidardakiler müslüman olabilir mi? yada şöyle sorayım iktidardakiler gerçekten müslüman olsa tüm bu pislikler yaşanırmıydı türkiyede?