Belediye; Paralelci olduklarını ilan ederek açığa aldığı personeli, işe geri almak zorunda kaldı!

Bilindiği üzere 15 Temmuz darbesinin ardından OHAL ilan edilmek zorunda kalınmıştı. OHAL ilan edilmesini bir fırsata dönüştürmek isteyen bazı fırsatçı siyasetçi ya da bürokratlar ne akıla kulluk etti bilinmez; önlerine geleni Paralelci ilan etmeye koyuldular. Bu kervana Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan da katılmış olacak ki; Uşak Belediyesi'nden 53 memuru açığa alıp işinden olma ve paralelci yaftası ile yargılanma tehditi ile karşı karşıya bıraktı. Üstelik Belediye ekibi bu işin arkasında Emniyetin ve Savcıların olduğunu ima ederek savunma getirdiler. Hatta Belediye Başkan Yardımcısı bu hususta emniyet istihbaratının verdiği istihbarattan kendisinin de tatmin olmadığını ima edebilecek kadar ileri gitti. Kamuoyunda oluşan tepkiler ve Emniyet birimlerinin ve Savcıların devreye girmesinin ardından Uşak Belediyesi açığa aldığı personeli peyder pey de olsa işe başlatmak zorunda kaldı. 3 Personel dışında Belediyenin darbeye yardım ya da paralel örgüt ilişkisi gerekçeleri ile açığa aldığı bütün memurlar işe başladı.

12 Ekim 2016 Çarşamba 14:37
Belediye; Paralelci olduklarını ilan ederek açığa aldığı personeli, işe geri almak zorunda kaldı!

15 Temmuzun ardından Uşak Belediyesi ispat edemeyeceğini ve altında kalacağını hesap etmeden, hiç bir araştırmaya ya da resmi soruşturmaya dahi ihtiyaç duymaksızın apar topar hazırladığı bir listeyi açığa alma kararı aldı ve hazırladığı listedeki 49 memur ve 5 işçiye bir kısmını darbeye yardım etmek, bir kısmını da FETÖ üyesi olmakla suçladığı bir tebligat sundu. (Bu rakama daha sonra 4 memur 1 işçi daha dahil edildi) Aldıkları tebligat üzerine beyninden vurulmuşa dönen belediye personeli yana yana çare aramaya koyuldu. Kimisi Ankara'nın kapılarını aşındırdı, kimisi ise yerel siyasi aktörlerden medet umdu. Ama malesef Belediye personeline samimi şekilde sahip çıkan hiç bir siyasetçi olmadı diyebiliriz. Ak Partili ya da CHP'li siyasetçiler baştan savma tavırlar sergilerken işi siyasi bir fırsata dönüştürmek isteyenlerin olması da cabası oldu. 

Belediye yetkilileri kendilerine sorulduğunda önce Ak Parti Milletvekili Mehmet Altay'ın da başında bulunduğu siyasiler ile Emniyet İstihbaratını ve Savcıları suçlar nitelikte açıklamalar yaptı. Uşak Haber Merkezi olarak gerçeğin bu olmadığını ve ne Emniyetin ne de Savcılığın bu personele ilişkin en azından şimdilik özel bir soruşturmasının söz konusu olmadığı gibi Emniyetin bu hususta Belediye ya da başka bir kuruma hiç bir istihbarat paylaşımında bulunmadığını söyleyince ve Belediyenin Emniyeti suçlamakta haksız olduğunu belirtince işler karıştı tabi. Emniyet ve Valilik devreye girip, Cahan; Valilikte açıklama yapmaya ve işten çıkarmalar kendi kurum iç istihbaratımız neticesinde gerçekleşmiştir demeye adeta mecbur edildi. Çünkü gerçekler bu idi. Ancak Cahan'ın ağız ucu ile yaptığı bu açıklamanın ve varsa suçu üstlenmesinin ardından bir gün geçmedi ki; Belediye Başkan Yardımcısı Ufuk Uğur yeniden Emniyeti suçlar nitelikte bir Facebook paylaşımı yaptı. Uşak Haber Merkezi ekibi olarak konunun takipçisi olmayı, eleştirmeyi ve mağdur edilenlerin lehine kamuoyu oluşturmayı ve halk desteği almayı sürdürdük. Bu arada Belediye yönetimi; işten çıkartmak istediği personeli, işe başlatmaya mecbur olduğu gerçeği ile yüzleşti ve işten çıkartmaya çalıştığı personel ile tek tek konuşarak, işe başlatmak vaadiyle, kimisini emekli olmak için imza atmaya, kimisini de farklı yaptırımlarını kabul etmeye zorladı, fakat bunda muffak olmadı. Yani neredeyse hiç birisini boyun eğdiremediler. Elbette ki işinden olma ve paralelci yaftası yeme kaygısı içerisindeki personel kendi derdine düştüğü için uluorta konuşamıyor yada konuşamadı ama yapılanlar gerçekten de tam anlamıyla bir zulüm gibiydi diyebiliriz.

Nihayetinde önce 15 kişiyi işe başlatan Belediye yönetimi ardından da 3 tanesi hariç neredeyse bütün personeli işe geri başlatmak zorunda kaldı. İşçilerin durumlarının ne olacağı ise belirsizliğini koruyor. Belki de hayatlarının en önemli badiresini atlatan Belediye personeline, Uşak Haber Merkezi ekibi olarak geçmiş olsun diyor, bu tür mağduriyetlerin tekrarının şehrimizde yaşanmamasını temenni ediyoruz.


YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 16 yorum mevcut

  • mağdur yakınına @MAĞDUR YAKINI 2 yıl önce yorumlandı

   müdürü aldıktan sonra tekrar göreve verdiğinde gene müdür olması lazm. maaşını düşeremez bu suçtur. giderke naldığı maaşı verir.

  • memur'a @BELEDİYEDE MEMUR 2 yıl önce yorumlandı

   memur arkadaş sen avukata milletvekili olacağını demişin. ama avukat ufuksa miletvekili falan olmaz. mis gibi belediyede atını koşturyo. milletvekili ol deseler olmaz. ama nurullahsa dediğin olabilir. ben erol olsun isterim.

  • MAĞDUR YAKINI 2 yıl önce yorumlandı

   geri aldılarda noldu suçsuz oldukları için geri çağrıldılar, müdürlükten alınarak halenn suçlularmış gibi memurluğa getirildiler bumu adalet ,. halen ne yapmaya çalışıyorlar anlamış değilim.

  • BELEDİYEDE MEMUR 2 yıl önce yorumlandı

   avukat milletvekilliğine oynuyor. bugün yarın ankaraya gidecek. bunu bi araştırın. bi akpartili olarak bu tür yapılan haklı haberlerden bıktık.

  • hamamda bile fotoları var 2 yıl önce yorumlandı

   utaşın işlettiği hamam da bile her yerde fotoları var. eline büyük bir bayrak almış sanki tankı tek başına durdurmuş falan arkadan efekt vermişler. izmir den misafirim geldi gül gül öldü.

  • bu nasıl avukat 2 yıl önce yorumlandı

   hangi belediyenin istihbarat servisi olur?
   işten çıkanlar kendi istihbaratları ile işten çıkarılmışlar. Allah akıl fikir versin. şunu da belirteyim öyle etrafında 20-30 kişi ile olmaz bu işler. Allah büyük, öyle gaza gelme.

  • The end'e 2 yıl önce yorumlandı

   i̇nşAllah, amin.

  • The End 2 yıl önce yorumlandı

   uşak tarihinin en büyük rant ve hırsızlık çetesi,mafyacılık oynayan sarıklı yobazlar; ve onların k.çını yalayan tüm avanesi filmin sonu geliyor.

  TÜM YORUMLAR
  
  TÜMÜ Yazarlar
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv

  

  banner363

  banner366