Biz alışığız, bir çok haberimizi yalanladınız; ama hiç birisine adliyeyi inandıramadınız! Neredeyse hepsi adli birimlerce doğrulandı!


Biz alışığız, bir çok haberimizi yalanladınız; ama hiç birisine adliyeyi inandıramadınız! Neredeyse hepsi adli birimlerce doğrulandı!

Bildiğiniz üzere Uşak Belediyesi ile ilgili ne zaman bir haber girsek belediye tayfası bizi fitneci ilan eder ve gerekçesini yada gerçeğini söylemeden yalan iftira der geçer. Örneğin dönemin AKP İl Başkanı Servet Kuş’un Belediyeden aldığı maaşvari gelirin bordrosunu yazdığımızda da yalanladılar. Ama kamuoyuna yalan derken Adliyeye belge yalan diyemediler de kimlik bilgilerini kamuoyuna paylaşma suçu diye bir suç icad ederek o suçtan hakkımızda şikayetçi oldular. Mesela Menzil yurduna belediyenin yardıma muhtaç için hazırladığı paketlerin indirilmesi haberimize de görüntülere rağmen yalan demişler ve dava açmışlardı ama mahkeme Onlar gibi düşünmedi ve beraat kararı verdi. Saymakla bitiremeyecek kadar çok onlarca haberimize verilen takipsizlik yada beraat kararlarını daha önce de yayımlamıştık. Şimdi tekrar tek tek sayıp hatırlatırsak Belediyeciler tüm yolsuzlukları tek haberde sayıp bizi linç etmeye kalkışmışlar diyerek rahatsız olurlar.

15 Şubat 2018 Perşembe 09:44
Biz alışığız, bir çok haberimizi yalanladınız; ama hiç birisine adliyeyi inandıramadınız! Neredeyse hepsi adli birimlerce doğrulandı!

Malumunuz olduğu üzere geçtiğimiz günlerde saat kulesi ile ilgili bir habere imza atmıştık haberimizin hemen ertesinde de köşe yazarlarımızdan Ahmet İtil konuya ilişkin eleştirilerini dile getirdiği bir makale yazmıştı ve onu da yayınlamıştık. Belediyenin haber sitesi olarak da bilinen sadece belediye tayfasının servis ettiği sözde haberleri yayınlayan bir sözde haber sitesine haberimiz üzerine açıklama yapan daha önce fen işleri müdürü iken FETÖ sebebiyle memuriyetten atılan ancak daha sonra nasıl oldu yada ne olduysa bir başka KHK ile işe iade edilen ve başkan yardımcılığı ile ödüllendirilen Mustafa Dayıoğlu haberimizi güya yalanlamış. Ama ne yalanlama; Dayıoğlu yaptığı haberin yalan olduğunu söylemeye çalışırken doğruluğunu ispat etmekle kalmayıp bin yalanı ve başka usulsüzlükleri de ortaya koymuş olmuş. Öncelikle belirtelim ki aslında iyi düşünülmiş bir taktik. Bir çuval ihalesi yap çuvalın içinde ne olacağını sadece işi alan firma bilsin, Sonra da bunu nerden aldınız? Yada falan işi hangi ihale ile yaptırdınız? Sorusuna yanıt olarak konu ne olursa olsun o çuvalı göster. Tabi ki bu Adli Birimler açısından geçerli bir yöntem olmadığı için bu çuvalı sadece halka yani kamuoyuna gösterebilirsiniz. Nasıl olsa çuvalın içinde ne olduğunu gören yok halktan yada basından. Ama bu mızrak bu çuvala sığmaz. Çünkü bu tür ihaleler de neyin neyle birlikte ihale edilebileceğine kanunlar karar vermiş ve bahse konu saat kulesinin yapım işi ihalede belirtilen diğer işlerle birlikte ihale edilemez ki zaten ne ihale ilanında nede sonuç ilanında saat kulesinin tozu yada ismi bile yok.

Dayıoğlu bizim ihalesinin yapılıp yapılmadığını sorguladığımız ve ilanının yapılmadığını söylediğimiz saat kulesinin ihalesinin yapıldığını ve bizim yalan söylediğimizi iddia etmiş. Bu arada aslında her haberimizin yalan olduğunu söylemekten de geri durmamış. Oysa ki Dayıoğlu’nun avukat başkanı ve başkan yardımcılarından sorumlu hukukçu başkan yardımcısı yada yeni adıyla hukuk işleri Müdürünün açtığı davalar hakkında ya takipsizlik kararı verildi yada bizlere beraat kararı verildi. Yani diğer haberlerimizin hiç birisi için Adli birimler Dayıoğlu ile aynı fikirde değil diyebiliriz. Daha önce defalarca gerek takipsizlik kararlarını gerekse hırsızlığı hakim huzurunda açıkça ispat ederek aldığımız beraat kararlarını yayımladık ve bu durum okuyucularımızın malumu. Bu yüzden eski haberlerimize ilişkin attığı iftiraya herhangi bir yanıt vermeye gerek bile duymuyoruz.

Şimdi gelelim saat kulesi ihalesinin yapıldığına ilişkin Dayıoğlu’nun yalanına. Dayıoğlu’nun tezatlarla kendi kendini yalanlayan ifadeler ile dolu açıklamasında bahsettiği ve ihale kayıt numarasını verdiği ihaleyi biraz inceledik. Neler gördük neler? İnanın bizim bile inanamayacağımız hukuksuzlukların ve usulsüzlüklerin yapıldığını gördük ve sizlerle paylaşmaya karar verdik. Öncelikle şu iki husus belirtelim ki; bahse konu sözde yalanlama haber yapıldı ama her nedense aynı gün içinde paylaşımdan ve manşetten derhal kaldırıldı. İkinci husus ise Dayıoğlu’nun saat kulesi ihalesinin numarası olarak verdiği 2017/367219 ihale kayıt numarası ile yapılan ihalenin Saat Kulesi ile uzaktan ve yakından alakası yok. Dayıoğlu’nun iddiasına göre saat kulesi ihalesi de bu ihalenin içerisindeymiş. 

Şimdi ihalenin içeriğine yönelik araştırmalarımızın neticesini sizlerle paylaşalım. İhale ilanını sizlere olduğu gibi yayımlayacağız ama buradan görmeniz gereken ayrıntıları vermekle işe başlayalım. İhale ilanının 2. Maddesinin (A) bendinde İhalenin niteliği, türü ve miktarı belirlenmiş. Orada 2450 Metreküp beton, 7134,44 metrekare kalıp, 360 ton demir, 4500 metrekare duvar, 5459,48 metreküp iskele, 9000 metrekare seramik, 6000 metrekare sıva, 2500 metrekare tesviye betonu işleri olarak belirlenmiş olup sözleşme bedeli 5.418.661,92 Lira yani yaklaşık 5,5 Milyon lira olarak ihaleye çıkılmış ve ihaleyi Denizli’li Çetin Ergür isimli yine Denizli’den geldiği ve belediyenin yada UTAŞ’ın işlerini yapan FETTAHOĞLU isimli firmanın sahibi olan Fettah Erdoğan’ın arkadaşı olduğu iddia edilen müteahhit almış. En azından ihale sonuç ilanından anlaşılan bu. Yukarıdaki saydığımız işler arasında saat kulesi işi olmadığı gayet açık ki bahse konu saat kulesinin yapımında kullanılan ahşap malzeme yok zaten saat kulesinin adı bile geçmiyor. Ayrıca ihalenin sonuç ilanın en altında işin teslim tarihi olarak verilen 08/09/2017- 06/12/2017 (90 gün) dolalı çok olmuş. Malumunuz Yıl 2018 ve saat kulesi Şubat ayında dikildi malum meydana. Buda demektir ki konunun saat kulesi ile uzaktan yakından ilgisi yok. Zira öyle olsa teslim tarihleri ile meydana dikiliş tarihleri birbirine uygun zaman dilimlerinde olurdu. Hem hiç değilse saat kulesinin yapımında kullanılacak malzemeler de bu ihale ile temin edilirdi. Görünen o ki Kündekari diye öve öve bitiremedikleri ahşap malzemeden yapılan saat kulesi ihalesi ile Dayıoğlu’nun numarasını verdiği ihalenin ilgisi yok. Yani Belediye yine yalan söyleyerek suçunu örtmenin ya da bizi yalanlamanın derdine düşmüş. Kimseye haber veremediklerine haberi paylaşamadıklarına ve sitenin manşetinden kaldırdıklarına göre Dayıoğlu’nun bu açıklamalarının kamuoyunca duyulması sakıncalı. Duyması gereken yerlere duyurabilecek kadar bir açıklama yapılmış havası hakim diyebiliriz.

Haberimize konu saat kulesi bu yapım işinin içinde ihale edilmesi şu bakış açsısı ile de pek mümkün görünmüyor. Yukarıda belirtilen iş grupları ile saat kulesi işi birbirine asla benzemeyen işlerdir ve kategorileri de çok ama çok farklıdır. Kamu İhale Kanunun açıkça benzer iş tanımını yapmıştır ve hangi işlerin hangi işlerle birlikte ihale edilebileceği kanun çerçevesine alınmıştır. Dolayısıyla aynı ihale de birbirine benzemeyen en azından kanunun birbirine benzetmediği işler ihale edilemez. Dolayısıyla gayet açık net ortadadır ki Sayın Dayıoğlu bilerek yalan söylemektedir ve anlaşılan o ki buz gibi bu iş ihalesi yapılmadan yaptırılmış ve o meydana dikilmiştir. Aslında biz haberimizde kesinlikle ihale yapılmadı dememiştik ve ilan edilmediğine göre yapılmadı demiştik. Bu açıklama ile Dayıoğlu ilan yayımladık çünkü saat kulesini ihale etmeden yaptırdık demiş olmuş farkında olmadan.

Dayıoğlu’nun numarasını yayınlattığı ihale daha önce de başka haber sitelerinin haberlerine usulsüzlük iddiaları sebebiyle konu olan 2017/13971 numaralı 6 Milyon 243 bin Lira civarı bedelle verilen ihaleyi de alan Çetin Ergür almış. Her ne hikmetse bu tür ihaleleri Uşaklı firmalar değil de Denizli’li firmalar alıyor belediyeden. Takdir elbette kamuoyunun ve takipçilerimizindir. Ayrıca bu iki ihale ilgili daha geniş çaplı araştırmalarımızı ve bakış açılarını da bir sonraki haberimizde sizlerle paylaşacağımızı belirtiriz.

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 14 yorum mevcut

  • çelebi 6 ay önce yorumlandı

   görevden alınacak atıl başkanlar bu şekilde davranır bakınız asıl ortak fettah oğlu ergenç alirıza gökhan özekin araştırın ve başkan ve yardmcıları bir sene sonra herşey gün yüzüne çıkacak ama ozaman onlar zengin umursamaz olacaklar .nokta

  • müstahak 6 ay önce yorumlandı

   bu millete müstahak bunlar. başkanı destekliyorum. hatta utaşa şehrin tapusunu verelim

  • tarık 6 ay önce yorumlandı

   yeni bir ihale daha yapılacak ihale kayıt numarası 2018/40562 ihaleye yine 1 kişi girecek çünkü ihalede işin nereye nasıl yapılacağı belli değil. aslında yapılacak böyle bir işte yok :)

  • Tek @Çok yazık 7 ay önce yorumlandı

   işi sadece nurullah çausogluna yıkıp ondan medet bekleyenler gerçekleri bilip gördüğü halde susanlar dilsiz şeytandır. bu ve bu tür yorumlar yazan insanlar saygıyı hak ediyor. düşünsenize nerede muhalefet halkın tepkisini neden dile getirmiyor siyasi partiler.

  • Sezo 7 ay önce yorumlandı

   şimdi soruyorum bunlar hangi cesaretle bunlari yapabiliyorlar? yorumcu arkadaslara.

  • Halk halk halk 7 ay önce yorumlandı

   ahhh o ufuk ugur yatacak yerin yok imar degisikliklerinden aldigin paralari ne yapacaksin

  • .... 7 ay önce yorumlandı

   geçenlerde çavuşoğlunun pınarbaşı haberine (....) başlıklı yorumumda uşak emniyet istihbarat yetkilillerine seslenmiş ve 2017 yılı için uşak belediyesinin 1 milyon 200 bin ton agrega alımı ihalesi yaptığı ve 2018 yılınım ilk ayında 500 bin ton ihale sonuçlandıracağını yazmıştım. ve sonuçlandırdılar ihaleye tek başına giren ve alan yine utaş ve bedeli kdv hariç 10.875.000 lira. peki neden rekabet yok dersiniz? çünkü ihale 4 kalem üzerinden çıkıyor ve hangi kalemden ne kadar alınacağı belli değil. kalemlerin hepsi farklı ve en ucuzu temel malzemesi em pahalısı filler. bunun için ihaleye girmeye kimsenin yüreği yetmez. eey emniyet, adalet yetkilileri ve sayım mülki amir olan vali bey sizden ricam kamu parasını takip etmeniz gereken işlemleri bir an önce yapmanız yada yaptırmanızdır

  • Vatandaş 7 ay önce yorumlandı

   demokrasinin gereği olarak her vatandaşın verdiği verginin nereye harcandığını kesinlikle sorgulaması gerekiyor.hiçbir kurum bilmeli ki yapılan usulsüzlüğün hesabının elbet verileceğini bilmeli ve ayağını denk almalı.

  TÜM YORUMLAR
  
  TÜMÜ Yazarlar
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv