Biz alışığız, bir çok haberimizi yalanladınız; ama hiç birisine adliyeyi inandıramadınız! Neredeyse hepsi adli birimlerce doğrulandı! ile ilgili haberler

Biz alışığız, bir çok haberimizi yalanladınız; ama hiç birisine adliyeyi inandıramadınız! Neredeyse hepsi adli birimlerce doğrulandı!
Malumunuz olduğu üzere geçtiğimiz günlerde saat kulesi ile ilgili bir habere imza atmıştık haberimizin hemen ertesinde de köşe yazarlarımızdan Ahmet İtil konuya ilişkin eleştirilerini dile getirdiği bir makale yazmıştı ve onu da yayınlamıştık. Belediyenin haber sitesi olarak da bilinen sadece belediye tayfasının servis ettiği sözde haberleri yayınlayan bir sözde haber sitesine haberimiz üzerine açıklama yapan daha önce fen işleri müdürü iken FETÖ sebebiyle memuriyetten atılan ancak daha sonra nasıl oldu yada ne olduysa bir başka KHK ile işe iade edilen ve başkan yardımcılığı ile ödüllendirilen Mustafa Dayıoğlu haberimizi güya yalanlamış. Ama ne yalanlama; Dayıoğlu yaptığı haberin yalan olduğunu söylemeye çalışırken doğruluğunu ispat etmekle kalmayıp bin yalanı ve başka usulsüzlükleri de ortaya koymuş olmuş. Öncelikle belirtelim ki aslında iyi düşünülmiş bir taktik. Bir çuval ihalesi yap çuvalın içinde ne olacağını sadece işi alan firma bilsin, Sonra da bunu nerden aldınız? Yada falan işi hangi ihale ile yaptırdınız? Sorusuna yanıt olarak konu ne olursa olsun o çuvalı göster. Tabi ki bu Adli Birimler açısından geçerli bir yöntem olmadığı için bu çuvalı sadece halka yani kamuoyuna gösterebilirsiniz. Nasıl olsa çuvalın içinde ne olduğunu gören yok halktan yada basından. Ama bu mızrak bu çuvala sığmaz. Çünkü bu tür ihaleler de neyin neyle birlikte ihale edilebileceğine kanunlar karar vermiş ve bahse konu saat kulesinin yapım işi ihalede belirtilen diğer işlerle birlikte ihale edilemez ki zaten ne ihale ilanında nede sonuç ilanında saat kulesinin tozu yada ismi bile yok.

Dayıoğlu bizim ihalesinin yapılıp yapılmadığını sorguladığımız ve ilanının yapılmadığını söylediğimiz saat kulesinin ihalesinin yapıldığını ve bizim yalan söylediğimizi iddia etmiş. Bu arada aslında her haberimizin yalan olduğunu söylemekten de geri durmamış. Oysa ki Dayıoğlu’nun avukat başkanı ve başkan yardımcılarından sorumlu hukukçu başkan yardımcısı yada yeni adıyla hukuk işleri Müdürünün açtığı davalar hakkında ya takipsizlik kararı verildi yada bizlere beraat kararı verildi. Yani diğer haberlerimizin hiç birisi için Adli birimler Dayıoğlu ile aynı fikirde değil diyebiliriz. Daha önce defalarca gerek takipsizlik kararlarını gerekse hırsızlığı hakim huzurunda açıkça ispat ederek aldığımız beraat kararlarını yayımladık ve bu durum okuyucularımızın malumu. Bu yüzden eski haberlerimize ilişkin attığı iftiraya herhangi bir yanıt vermeye gerek bile duymuyoruz.

Şimdi gelelim saat kulesi ihalesinin yapıldığına ilişkin Dayıoğlu’nun yalanına. Dayıoğlu’nun tezatlarla kendi kendini yalanlayan ifadeler ile dolu açıklamasında bahsettiği ve ihale kayıt numarasını verdiği ihaleyi biraz inceledik. Neler gördük neler? İnanın bizim bile inanamayacağımız hukuksuzlukların ve usulsüzlüklerin yapıldığını gördük ve sizlerle paylaşmaya karar verdik. Öncelikle şu iki husus belirtelim ki; bahse konu sözde yalanlama haber yapıldı ama her nedense aynı gün içinde paylaşımdan ve manşetten derhal kaldırıldı. İkinci husus ise Dayıoğlu’nun saat kulesi ihalesinin numarası olarak verdiği 2017/367219 ihale kayıt numarası ile yapılan ihalenin Saat Kulesi ile uzaktan ve yakından alakası yok. Dayıoğlu’nun iddiasına göre saat kulesi ihalesi de bu ihalenin içerisindeymiş. 

Şimdi ihalenin içeriğine yönelik araştırmalarımızın neticesini sizlerle paylaşalım. İhale ilanını sizlere olduğu gibi yayımlayacağız ama buradan görmeniz gereken ayrıntıları vermekle işe başlayalım. İhale ilanının 2. Maddesinin (A) bendinde İhalenin niteliği, türü ve miktarı belirlenmiş. Orada 2450 Metreküp beton, 7134,44 metrekare kalıp, 360 ton demir, 4500 metrekare duvar, 5459,48 metreküp iskele, 9000 metrekare seramik, 6000 metrekare sıva, 2500 metrekare tesviye betonu işleri olarak belirlenmiş olup sözleşme bedeli 5.418.661,92 Lira yani yaklaşık 5,5 Milyon lira olarak ihaleye çıkılmış ve ihaleyi Denizli’li Çetin Ergür isimli yine Denizli’den geldiği ve belediyenin yada UTAŞ’ın işlerini yapan FETTAHOĞLU isimli firmanın sahibi olan Fettah Erdoğan’ın arkadaşı olduğu iddia edilen müteahhit almış. En azından ihale sonuç ilanından anlaşılan bu. Yukarıdaki saydığımız işler arasında saat kulesi işi olmadığı gayet açık ki bahse konu saat kulesinin yapımında kullanılan ahşap malzeme yok zaten saat kulesinin adı bile geçmiyor. Ayrıca ihalenin sonuç ilanın en altında işin teslim tarihi olarak verilen 08/09/2017- 06/12/2017 (90 gün) dolalı çok olmuş. Malumunuz Yıl 2018 ve saat kulesi Şubat ayında dikildi malum meydana. Buda demektir ki konunun saat kulesi ile uzaktan yakından ilgisi yok. Zira öyle olsa teslim tarihleri ile meydana dikiliş tarihleri birbirine uygun zaman dilimlerinde olurdu. Hem hiç değilse saat kulesinin yapımında kullanılacak malzemeler de bu ihale ile temin edilirdi. Görünen o ki Kündekari diye öve öve bitiremedikleri ahşap malzemeden yapılan saat kulesi ihalesi ile Dayıoğlu’nun numarasını verdiği ihalenin ilgisi yok. Yani Belediye yine yalan söyleyerek suçunu örtmenin ya da bizi yalanlamanın derdine düşmüş. Kimseye haber veremediklerine haberi paylaşamadıklarına ve sitenin manşetinden kaldırdıklarına göre Dayıoğlu’nun bu açıklamalarının kamuoyunca duyulması sakıncalı. Duyması gereken yerlere duyurabilecek kadar bir açıklama yapılmış havası hakim diyebiliriz.

Haberimize konu saat kulesi bu yapım işinin içinde ihale edilmesi şu bakış açsısı ile de pek mümkün görünmüyor. Yukarıda belirtilen iş grupları ile saat kulesi işi birbirine asla benzemeyen işlerdir ve kategorileri de çok ama çok farklıdır. Kamu İhale Kanunun açıkça benzer iş tanımını yapmıştır ve hangi işlerin hangi işlerle birlikte ihale edilebileceği kanun çerçevesine alınmıştır. Dolayısıyla aynı ihale de birbirine benzemeyen en azından kanunun birbirine benzetmediği işler ihale edilemez. Dolayısıyla gayet açık net ortadadır ki Sayın Dayıoğlu bilerek yalan söylemektedir ve anlaşılan o ki buz gibi bu iş ihalesi yapılmadan yaptırılmış ve o meydana dikilmiştir. Aslında biz haberimizde kesinlikle ihale yapılmadı dememiştik ve ilan edilmediğine göre yapılmadı demiştik. Bu açıklama ile Dayıoğlu ilan yayımladık çünkü saat kulesini ihale etmeden yaptırdık demiş olmuş farkında olmadan.

Dayıoğlu’nun numarasını yayınlattığı ihale daha önce de başka haber sitelerinin haberlerine usulsüzlük iddiaları sebebiyle konu olan 2017/13971 numaralı 6 Milyon 243 bin Lira civarı bedelle verilen ihaleyi de alan Çetin Ergür almış. Her ne hikmetse bu tür ihaleleri Uşaklı firmalar değil de Denizli’li firmalar alıyor belediyeden. Takdir elbette kamuoyunun ve takipçilerimizindir. Ayrıca bu iki ihale ilgili daha geniş çaplı araştırmalarımızı ve bakış açılarını da bir sonraki haberimizde sizlerle paylaşacağımızı belirtiriz.Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Belediye 1 yıl önce

acaba ne zaman bu belediye ile bir son gelecek ? bu ülkede hukuk adalet nerde? nerde? sayın tayyip erdoğan nerde? bunca hukuksuzluk var haberler ortada peki hala neden görevdeler? anlamak mümkün değil gerçekten ? gına geldi artık bıktık gerçekten bıktık ve ınsanı tiksindirdiler

Avatar
Çok yazık 1 yıl önce

haberde bahsi geçen 2 ihaleden doküman alan biri de 6 diğerinde 3 kişi yada firma ama teklif veren sadece 1 kişi o da çetin ergür. sanırım ödeme şartlarını muallak yaptılarki birinde 5 kişi diğerinde 2 kişi ihaleye katılmaktan vazgeçmişler. galiba belediye şirketi utaş ve fettahoğlu firmasının almış olduğu ihalelerde de aynısı olmuyormuş. eğer doğruysa tüm ihale komisyonu ve ihale onay kişisi tck 235.maddesi gereği yargılanmaları gerekir.

Avatar
Hali ahval 1 yıl önce

eyy uşak haber merkezi demişler ama sert osdurup cıvık mışmışlar anlaşılan. hani saat kulesi neresinde bu ihalenin milleti aptal sanıyorlar adli birimleri de devleti de aynı şekilde. bu belediye başkanı ve yardakçı tayfası oldukça bu şehir bir arpa boyu yol ilerlemez. helal olsun nurullah çavuşoğlu ve ekibine sonuna kadar mücadeleye devam lütfen bırakmayın mücadeleyi uşak halkı sizi takipte.

Avatar
inşaat mühendisi 1 yıl önce

bir inşaat mühendisi olarak haberde bahsi geçen ihaleleri inceleyerek şu kanıya vardım. birincisinde yani 2017/367219 kayıt nolu ihalenin sözleşme bedeli olan 5.418.661 liraya ne yapılır diye kendime sordum. önce şunu diyem asansörlü kaloriferli bir inşaatın 2017 yılı 1 m2 maliyeti 838 lira, sözleşme bedelini bu rakama bölersek 6466 m2 bina inşaatı yapar. bu da 75'er m2'lik daire yaparsak yaklaşık 86 tane daire yapar ki uşakta evsiz 86 aileye bedavaya ev sahibi yaparsınız. ikinci konu olan 2017/13971 kayıt nolu ihalede 26000 m3 yapı taşı yapılması ve sözleşme bedeli 6.243.400 lira ve çetin ergür'ün aldığı bir ihale daha var o da 2016/111885 nolu ihale ve sözleşme bedeli 4.302.094 lira ve bu da 20 bin m3 taş duvar yapılması. son iki ihaleyi şöyle diyeyim, 50 cm kalınlığında 150 cm yüksekliğinde duvar yaparsak şayet 61333 metre (yaklaşık 61 km) duvar yaparsınız ki o da uşak eşme arası mini çin seddi yapılır. sonuçta çetin ergür'e 3 ihalede toplam 15.962.155 lira artı kdv'lik iş verilmiş.

Avatar
Uşaklı 1 yıl önce

kapı kapı dolaşïp ahmet gelmiş foto vereyim mehmet gelmiş foto vereyim maçta şu sonucu elde ettik foto vereyim.sevgililier günü güvercin uçurayım foto vereyim.fatmanın nikahına gittik foto vereyim vesaire vesaire diyeceğine hakkında çıkan iddialara cevap verin

Avatar
bir tost 1 yıl önce

bu rakamlara gökdelen dikilir gökdeleeen!hakkım haram olsun size.

Avatar
Vatandaş 1 yıl önce

demokrasinin gereği olarak her vatandaşın verdiği verginin nereye harcandığını kesinlikle sorgulaması gerekiyor.hiçbir kurum bilmeli ki yapılan usulsüzlüğün hesabının elbet verileceğini bilmeli ve ayağını denk almalı.

Avatar
.... 1 yıl önce

geçenlerde çavuşoğlunun pınarbaşı haberine (....) başlıklı yorumumda uşak emniyet istihbarat yetkilillerine seslenmiş ve 2017 yılı için uşak belediyesinin 1 milyon 200 bin ton agrega alımı ihalesi yaptığı ve 2018 yılınım ilk ayında 500 bin ton ihale sonuçlandıracağını yazmıştım. ve sonuçlandırdılar ihaleye tek başına giren ve alan yine utaş ve bedeli kdv hariç 10.875.000 lira. peki neden rekabet yok dersiniz? çünkü ihale 4 kalem üzerinden çıkıyor ve hangi kalemden ne kadar alınacağı belli değil. kalemlerin hepsi farklı ve en ucuzu temel malzemesi em pahalısı filler. bunun için ihaleye girmeye kimsenin yüreği yetmez. eey emniyet, adalet yetkilileri ve sayım mülki amir olan vali bey sizden ricam kamu parasını takip etmeniz gereken işlemleri bir an önce yapmanız yada yaptırmanızdır