Boşalan Üftade Lisesi binası, Üniversiteye yakışır!

Bilindiği üzere FETÖ PDY soruşturması kapsamında paralel terör örgütünün tasarrufundaki bazı mülkler yada kurumlara el konuldu. İzmir Ankara Asfaltı üzerinde bulunan Üftade Lisesi'de yine kapatılan ve mülküne el konulan kurumlar arasında. Bilindiği üzere kolej binası ve bahçesi oldukça kullanışlı bir bina ve mülk. Bu yüzden de yıkılmak yerine mevcut hali korunarak değerlendirilmesi düşünülmekte. Geçtiğimiz günlerde, Üftade Lisesinin binasına Uşak Lisesinin taşınması bahse konu olmuştu ve fakat Uşak Lisesinin oraya taşınması talebi oldukça geniş tepkilere sebep olmuştu. Peki son durum nedir? Ne olması bekleniyor yada ne olması gerekiyor?

27 Eylül 2016 Salı 12:37
Boşalan Üftade Lisesi binası, Üniversiteye yakışır!

Üftade Lisesi'nin bulunduğu mülke; Uşak Lisesi'nin taşınması ve malum binanın Uşak Lisesi mülkü olarak kullanılması için Bakanlık nezdinde bir takım girişimler yapıldığı ve Bakanlığın da bu konuda olumlu görüş bildirdiği bilgisi var. Ancak Milli Eğitim Bakanlığının da, Uşak İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nünde anladığım kadarıyla kafası karışık ve bu binanın Uşak Lisesi binası yapılıp yapılmayacağı konusunun netlik kazanması ilerleyen tarihlerde olacağa benziyor. En azından şimdilik bina ilgili verilmiş kesin bir karar yok. 

Bu bina için rahatlıkla gerek bulunduğu mevki itibarı ile gerek fiziki şartları itibarı ile ve gerekse de Üniversitenin ihtiyaçları göz önüne alındığında açıkça görülmektedir ki Uşak Üniversitesi'ne yakışmaktadır diyebiliriz. Uşak Üniversitesi yönetiminin bu binayı bu haliyle ufak bir tadilat ve çevre düzenlemesinin ardından Meslek Yüksek Okulu haline dönüştürmesi pekala mümkündür ve Üniversitenin de bu konuda yeterince bütçesi mevcuttur diye düşünmekteyim. Zira Milli Eğitim Müdürlüğünün bu binayı dahakullanışlı hale getirmek ve Uşak Lisesi binasına uyguna hale getirmek için yeterli bütçesi olduğunu sanmadığım gibi bütçe çıkartmak için uzun prosedürler gerekeceği kanaatindeyim. Ancak Uşak Üniversitesinin bu gibi konularda daha bağımsız hareket edebildiği, özerk bir kuruluş olması hasebiyle tek başına karar alıp bütçe ayırabileceği gibi hakikatler göz önünde bulundurulduğunda binanın en kısa sürede eğitim öğretime hizmet verme iş ve işlevine kavuşturulması ancak bu yolla mümkün olacaktır diye düşünüyorum.

Kaldı ki; bu mülkün tasarrufu Üniversiteye kazandırıldığı takdirde Üniversite bünyesindeki bütün Meslek Yüksek Okulları (merkezde bulunan sağlık myo dahil), buraya taşınabilir ve burada oluşturulan MYO Bünyesinde 3000 civarında öğrenci aynı mekanda eğitim görme imkanını bulur. Ayrıca böylece Üniversite içerisinde boşalan sahaya Eczacılık ya da Tıp fakültesi binaları kurulup kentimizin Üniversitesine önemli fakülteler kazandırılmış olabilir. Zaten burası üniversitenin dış sınırına yaklaşık 150 metre giriş kapısı sınırına ise yaklaşık 600 metre mesafede. Mesafe yakın olunca da hem MYO öğrencilerinin kampüse yakınlığı nedeniyle sosyal ve diğer ihtiyaçların karşılanmasında sıkıntı yaşanmayacak olması hem de birimler arası hizmet ve koordinasyon daha kolay sağlanacak olması da göz önünde bulundurulduğunda aklın yolu birdir diyebiliriz. Bu arada paralel örgüt ilişkisi sebebiyle el konulan Esentepe civarındaki Üftade İlkokulu da İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün tasarrufuna verildi ve halen Şehit Mehmet Çetin İmam Hatip Okulu olarak hizmet vermekte. Yani madem o bina Milli Eğitim'e terkedildi bu bina da Üniversiteye terkedilmeli diyebiliriz rahatlıkla.

Yaklaşık 30 bin metrekare kapalı alanı bünyesinde bulunduran bahse konu binanın yapımı bu günkü şartlarda yaklaşık olarak 30 Milyon lira gibi bir külfet ve maliyet gerektirmektedir ve Üniversite zaten bu binaya kavuşmasa da bu bütçeyi ayırıp büyümeyi sağlamak zorunda. Oysa Uşak Lisesi için aynı şey geçerli değil. Zaten şu anda hizmet verdiği binada daha yıllarca hizmet verebilecek bir kaabiliyete sahip. Kaldı ki; Uşak Lisesini şehir dışına taşımanın velilere, öğrenci ve öğretmenlere de ek külfet ve zahmet getireceğini de göz önüne alırsak Uşak Lisesinin oraya taşınmasının ek bir mantığının da olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Elbette ki son sözü kenti yönetenler ve Ankara'daki yetkililer söyleyecek ama biz gelişmeleri takip edip zaman zaman bilgilendirmeye ve fikir ve yorumlarımızı siz kuyucularımız ile paylaşmaya devam edeceğiz.

Editör: Vedat OrhanYORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 22 yorum mevcut

  • meraklı @bunları birisi açıklasın 2 yıl önce yorumlandı

   fazla merak zararlıdır

  • Tıpçı 2 yıl önce yorumlandı

   tıp fakültesi binası yok. tıp fakültesi olsun.

  • bunları birisi açıklasın 2 yıl önce yorumlandı

   bozun yazdıklarından bu sorular çıkıyor
   1- sivil havacılık sınavında hile hurda oldu mu?
   2-bu sonradan sınavı kazanan vasvi daha önce başka bir bölüm için adı geçti mi?
   3- bu adı geçen kişinin çevresi ve kendisi araştırılmdı mı?
   4-yeşil nasıl oldu da elendi?
   5-tanzanya ve abd gezilerini kimler düzenledi?
   6- bu gezilere üniversiden kimler gitti?
   7- vasvi nin akrabası önce güvenlik sonra müdür yrd oldu mu?
   bu soruları alnı ak ve temiz kim yanıtlar?

  • ŞEHITLERDEKI ESKI UFTADE BİNASI; NERDE BIZIM YETKILILER 2 yıl önce yorumlandı

   şehıtlerdekı eskı uftada sonrasında yurt olan okul nolacak bır yetkılıde bu konu ıle ılgılensın koskocaman bına yıllardır curuyup gıtmesın derslıkler sınıflar yemek haneler toplantı salonları halı hazır bına kımler neden ılgılenmıyorlar
   haber merkezı sız hangı semtın cocuklarısınız mahallenıze sahıp cıksanıza
   baskaları gormeyebılır belkı rant dusunur onu dusunur bunu dusunur
   koskoca bına curumeye bırakılmıs...

  • peki neden susturmaya çalışıyorlar @neye dayanacak bozuk ruh haline tabikide 2 yıl önce yorumlandı

   bozun dedikleri saçma olsaydı neden susturmaya çalışıyorlar peki. üniversitede temizlik şart. görünen sadece buzdağı

  • uşaklı 2 yıl önce yorumlandı

   pansiyon binası türgev'e verildi, bilginiz olsun :)

  • neye dayanacak bozuk ruh haline tabikide @üniversite gerçeğini yazın 2 yıl önce yorumlandı

   meczup o dediklerini dikkate alma :))

  • üniversite gerçeğini yazın @muharrem boz 5325965348 2 yıl önce yorumlandı

   siz bu üniversite ile ilgili yazıları neye dayanarak yazıyorsunuz?
   eğer kanıt varsa gerekeni yapın. yapıyorsanız da helal olsun derim lakin burada konu uşak. o lise neden şehrin dışına gidiyor kimlerin çıkarı var kimler zarar görecek bu işten bunun hesabını yaptınız mı?

  TÜM YORUMLAR
  
  TÜMÜ Yazarlar
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv

  

  banner363

  banner366