Bu belge Uşak Belediyesi'ndeki usulsüzlüğün ve yolsuzluğun yeni bir belgesidir!


Bu belge Uşak Belediyesi'ndeki usulsüzlüğün ve yolsuzluğun yeni bir belgesidir!

Uşak Belediyesinde yolsuzluk iddialarının ardı arkası kesilmiyor. İhalelerde, doğrudan teminlerde pek çok şaibe iddiası daha önce Uşak kamuoyunun gündemine gelmiş ve Uşak Haber Merkezi ekibi olarak bu gibi hususlarda onlarca habere ve makaleye imza atmıştık. Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan'ın belediyeyi yönetemez hale geldiği, artık işlerin kilitlendiği ve yürümez hale geldiği konuşuladursun, bu haberimizde ortaya çıkartacağımız usulsüzlük bambaşka bir boyutu da ortaya çıkartacak.

11 Ekim 2016 Salı 18:21
Bu belge Uşak Belediyesi'ndeki usulsüzlüğün ve yolsuzluğun yeni bir belgesidir!

Geçtiğimiz Nisan ayında minibüs hatlarının en çok para kazandıran iki hattı olan Üniversite ve Sarayaltı hatlarında bir takım değişiklikler yaşanmış ve bazı hat sahiplerinin birdenbire hatlarında yer değişikliği yapılmış ve 9 hat sahibi bu iki hatta aktarılmıştı. Bu durum ayrıca Örnekevleri, Şekerevleri, Elmalıdere, Çanlı, Ketenlik gibi hat sahipleri arasında da haksızlık yapıldığı gerekçesiyle serzeniş ve sıkıntılara sebep olmuştu. Daha sonra araştırdığımızda Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan, yardımcısı Ufuk Uğur ve UTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Çümen'in yönlendirmesi ve tavsiyesi ile hat sahipleri arasında 150 bin lira yatıranlar Sarayaltı hattına 200 bin lira yatıranlar ise Üniversite hattına transfer edilmişler. 

Böyle bir durumun hem hak ihlali olduğunu hem de apaçık kanunlara aykırı bir işlem olduğunu bildiğimiz için konunun takipçisi olduk. Hatta bir avukat arkadaşımız aracılığı ile hat sahibi olan bir şahsında 150 bin lira şartsız bağış yatırdığını öğrenmiş ama dekotunu ele geçirememiştik. Geçtiğimiz günlerde bir Facebook sayfasında bu konu gündem edildi ve paranın Cahan ve ekibinin cebine aktarıldığı gibi bir bilgi paylaşıldı. Bunun üzerine parayı yatıran hat sahiplerinden birisi paranın belediyenin hesabına yatırıldığını ispat maksatlı bu dekontu paylaştı. 

Hat sahibi Halit Ertuğrul, paranın belediyeye yatırıldığı ortaya çıktığında Belediye Başkanı ve ekibinin zan altından kurtulacağını düşünerek bu belgeyi açıkça paylaştı ama hem kendisinin hemde belediye yetkililerinin büyük bir suçunu ve kanun dışı bir uygulamayı ortaya çıkarttığının farkında bile değildi. Çünkü paylaştığı belge kendisinin Uşak Belediyesi'ne 200 bin lira şartsız bağışta bulunduğunu ve paranın belediye hesabına yatırdığını ispat eder nitelikte bir belgeydi. 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 38. Maddesi'nin (ı) bendinde "şartsız bağışları" kabul etme yetkisi Belediye Başkanına verilmiştir" diyor. Yani belediye şartsız bağış alabilir. Peki para belediyeye yattı ise problem ne? Ya da usulsülük bu işin neresinde?

Adı üstünde "şartsız bağış" olarak bu parayı yatıran kimsenin hiç bir menfaat temininde bulunmaması gerekir. Burada parayı yatıran şahıs parayı yatırmasının hemen akabinde hattını daha iyi bir hatta dönüştürebildiğine göre bu bağış şartsız bağış olmaktan çıkmış demektir. Yani bu durumda yapılan iş şartsız bağış şartlarına uymamaktadır. "Şartsız Bağış" adı altında yatırılan bu paraların karşılığında Sarayaltı ya da Üniversite hatlarına geçmesine hak verilen bu hat sahipleri de belediye başkanı da dolaylı bir usulsüzlüğe ve usulsüz rant sağlamak suretiyle bir yolsuzluğa imza atmıştırlar. Ayrıca yatan bu resmi paranın dışında bazı isimlerin daha değişik yöntemler ile rant elde ettiklerine yönelik iddiaların da ortaya atılması gayet doğal hale geliyor. Çünkü bu parayı yatıran hat sahipleri Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan'ın babasının oğlu olmadığına göre illaki kişisel çıkar elde edilmiş olabilir, şüphesini de doğurmaktadır. Kaldı ki; Şartsız Bağış adı altında belediye hesabına yatırılan bu paraların nerelerde harcandığı da halkın merak edeceği bir diğer konu olarak karşımıza çıkmakta. 

Şartsız Bağış adı altında yapılan bağışların neticesinde bağışta bulunanlara Belediye tarafından rant sağlanması çok açık bir usulsüzlüktür ve kanun dışı yöntemler ile bu bağışı yapan kişilere rant sağlamanın adı da düpedüz yolsuzluktur. Para Uşak Belediyesi'nin kasasına da aksa; asla bir kurum usulsüz ya da kanunsuz yöntemlerle gelir elde edemez. O takdirde bu işi ya da işlemi yapan herkes suç işlemiş olur. Ayırca hemen şunu belirtmeliyiz ki; Şartsız bağışın yanısıra bir de şartlı bağış vardır belediyecilik kanununda, tabi ki şartlı bağışın kabulu için belediye başkanı tek başına yetkili değildir Belediye Meclisi kararı gerekir. Ancak şartlı bağış yöntemi ile bile; bu iş ve işlemin yapılması mümkün değildir. Yani bu türden bir işlem şartlı bağışla bile yapılamaz. Şartlı bağışın şartlarına da uymamaktadır. Dolayısıyla sehven yapılmış bir hatadır deme lüksleri de olmadığına göre belediye yetkilileri ve hat sahipleri suç işlemişlerdir ve bunun belgesini de biz araştırıp durduğumuz ve ele geçiremediğimiz bir zeminde kendi elleriyle yayınlamışlardır.

Meşhur sözdür "secaat arzederken sirkatini meydana koymak" dedikleri bu olsa gerek...
Mustafa Yüce
Vedat Orhan


YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 25 yorum mevcut

  • Sezai sayın 2 yıl önce yorumlandı

   arkadaşlar bende bir hat almak istiyordum böyle yolsuzluk varsa girmemek lazım yada belediye başkanını attırmak lazım

  • CCC 2 yıl önce yorumlandı

   hani derler ya rüşfeti̇n belgesi̇ olmaz. bundan ala rüşveti̇n belgesi̇ olurmu buyrun....
   herkes göreve beyler...

  • adalet 2 yıl önce yorumlandı

   bu haberler suç duyurusu niteliği taşımıyor mu? bu olaylara neden hiç bir savcı gereğini yapmıyor. normal bir vatandaş bir ekmek çalsa şimdiye hapsi boylamıştı.

  • esnaf 2 yıl önce yorumlandı

   bir kere hiç bir hat sahibi degil iki yüz milyon ikiyüz lira bile verebilecek durumda degil verenlerin amacıhat degiştirmek belediye yetkilileride rant sağlamıştır velhassıl toplu taşımada dikiltş devri yaşanmaktadır cesur savcılar varsa geregini yapmalıdır bu bir rüşvettir

  • Nazmi Ali Rıza uğur 2 yıl önce yorumlandı

   bu belgeli olan bir utanç abidesi ya açıktan verilerek üniversiteye gönderilen sarayalti arabaları nekadar verdi ki acaba sistemi bozması için araba başı 5 bin verdiğinizi herkez biliyor

  • insan 2 yıl önce yorumlandı

   kicindan kıl aldirip beyaz kart veren memleket iyi akşamlar iyiki varsiniz

  • halk 2 yıl önce yorumlandı

   bunların hepsi rüşvetçi dikilitas saray alti ne derse oluyor halit kardeşim sen bunları bile bile verdin parçacıkları tıpış tipis durağına geri gideceksiniz benden soylemesi

  • aydın 2 yıl önce yorumlandı

   otobüslerde kartlı sistemle ilgili de mahkeme kararına uymadığını ve belediyede rüşvetsiz neredeyse hiç bir işin görülmediğinide göz önünde bulundurunca insana gayet doğal geliyor. ne demişti şair yiyin efendiler yiyin tiksininceye kadar yiyin getiren bulunur nasılsa burnunuzdan.

  TÜM YORUMLAR
  
  TÜMÜ Yazarlar
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv