Bu Köyler Uşak'ın Mahallesi Olabilir mi? Belediye Köy Tüzel Kişiliğini Sona Erdirme Yetkisine Sahip mi?

Uşak Belediyesinin Aralık ayı Belediye Meclisi toplantıları başladı. Meclis toplantılarında görüşüleceği bilinen bir konu Uşak halkının nerede ise tamamını yakından ilgilendirdiği gibi, 8 köyün sakinlerini de çok yakından ilgilendirmekte. Çünkü; Çevre Köyü (Akse), Karaağaç, Ovademirler, Muharremşah, Kalfa, Hacıkadem, İkisaray ve Kuyucak isimli 8 köyün, köy tüzel kişiliklerinin sonlandırılarak, belediye sınırlarına katılması hususu Belediye Meclisinde görüşülecek. Peki bu konuya hukuk ne diyor? Belediye bu kararı tek başına verebilir mi? Bahsi geçen 8 köyün Uşak'a dahil edilmesinden, kimler karlı çıkacak? Kimin, ne rantı var? Ya da bu köylerin Uşak sınırına geçmesinin Uşak halkı ya da köylülere fayda ya da zararları neler olacak?

02 Aralık 2015 Çarşamba 04:43
Bu Köyler Uşak'ın Mahallesi Olabilir mi? Belediye Köy Tüzel Kişiliğini Sona Erdirme Yetkisine Sahip mi?

Bilindiği üzere geçtiğimiz Kasım ayı boyunca bütçe görüşmelerine kilitlenen ve bütçeyi geçiren Belediye Meclisi üyeleri, Aralık ayı görüşmelerine de ayın başı olması hasebi ile başladı. Oldukça yoğun diyebileceğimiz bir gündemi olan Belediye Meclisi'nin bu ayki gündeminde; geçtiğimiz aylarda meclisin sözde kamu yararı gözeterek özel bir şahsa ait mülke  2 kat olan imar iznini 8 kata çıkarması uygulamasının mahkeme kararı ile durdurulmasından tutun da, bir çok konudaki imar plan değişikliği talebine varıncaya değin pek çok konu var. Belediye Meclisi'nin bu ayki toplantılarda görüşmesi beklenen bir konu ise Uşak'ın civarlarında bulunan bazı köylerin köy tüzel kişiliğinin sonlandırılması ve kent sınırlarına dahil edilmesi.

Öncelikle şunu belirtelim ki; köy tüzel kişiliklerinin sona erdirilmesi kararı kesinlikle Belediye Meclisi kararı ile gerçekleşmesi mümkün olan bir durum değil. Köy tüzel kişiliğinin sona erdirilmesi için oluşması gereken şartlar var ve ayrıca bu şartlar oluşsa bile, Belediye Meclisi'nin böyle bir kararı vermeye asla yetkisi yok. Köy Tüzel Kişiliğinin Sona Ermesi Halleri ile İlgili kanun maddesine ve yönetmeliğe göre; köy tamamen boşalıp köyde yerleşik kimse kalmaması halinde ya da Orman kanununun ilgili maddesi gereğindeki, kalkındırılma imkanı bulunmayacak derecede ormanın içinde bulunan köylerde, köyün baraj gölü altında kalması ya da büyük sanayi kuruluşları için kamulaştırma kararı alınması halinde, tabii afete uğramış ve uğraması muhtemel bir köy söz konusu olduğunda ve bir de köyün sakinlerinin yapılacak referandumla, köy tüzel kişiliklerinin sona ermesine rıza gösterdikleri takdirde ancak, İçişleri Bakanlığı ya da İl İdare Kurulu'nca  bu karar alınabilir.

Özetle diyebiliriz ki, Uşak'ın çevresinde bulunan ve köy tüzel kişilikleri belediye yönetimince sonlandırılmak istenen, bu köylerin köy tüzel kişiliklerinin sona erdirilmesi için öncelikle köy sakinlerinin rızalarının alınması gerekmektedir. O köy sakinlkerinin yarıdan fazla çoğunluğu evet demediği sürece şu şartlarda bahsi geçen köylerin Uşak'a bağlanması bahse konu bile değildir. Kaldı ki, diyelim köylü bu duruma rıza gösterdi; bu konu yine de Belediye Meclisi'nin yetkilerinde değildir. Bu konuya ancak köylünün rızasından sonra İl İdare Kurulu ya da İçişleri Bakanlığı karar verebilir. Dolayısı ile Belediye yönetiminin konuyu iki de bir meclis gündemine niçin taşımış olduğunu anlamak da mümkün değildir.

Köylünün nerede ise haberi bile yok; Köy tüzel kişiliği sona erdiği takdirde hangi haklarından oluyor, hangi yaptırımlar ile karşı karşıya geliyor, neleri yapmaya mecbur oluyor? Köylü, Çevre Temizlik Vergisi ve su parası ödemek zorunda kalacağından haberdar mı mesela? Ya da köy tüzel kişiliği olmayan meskun mahallerde hayvan barındırılamayacağından haberi var mı köylünün? Ya da köy tüzel kişiliğinden vazgeçmiş olmaları halinde köylüce bir kazanımları söz konusu mu? Tüm bu soruların cevabı elbetteki hayır. Köylülerin nerede ise hiç bir şeyden haberdar olmadığını muhabir arkadaşlarımız bizzat yerinde gözlemleme imkanı buldu.

Uşak Haber Merkezi ekibi olarak; bu hususta ciddi bir araştırma çalışmasını halen sürdürmekteyiz. Bu köylerin kent sınırlarına dahil edilmesini kimler neden bu kadar çok istemekteler. Bildiğiniz üzere bu konu; geçtiğimiz 2012 yılında da yine Belediye Meclisi gündemine getirilmeye çalışılmıştı. Kimler bu köylerin köy tüzel kişiliğinin sonlandırılmasını niçin bu kadar istiyor? Köy tüzel kişiliğinin sona ermesi halinde köy sakinlerini bekleyen olumsuzluklar neler? Köylünün ne yapması gerekmekte? Uşak halkı bu köylerin kent sınırları içerisine alınması halinde ne anlayacak? Ya da Uşak halkının bir menfaati söz konusu mu? Ya da Uşak halkının bu köylerin de sınırlara dahil edilmesi halinde olası kayıpları nelerdir? Tüm bu soruların cevabını ve Belediye Meclisinin bu konudaki tutumunu sizlere çok yakın zamanda paylaşacağız.


YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 31 yorum mevcut

  • CENGİZ CUNA 2 yıl önce yorumlandı

   yapmayin ya si̇z uşak belediyesinden daha mı iyi bilceniz. çarpılırsınız valla bidaha belediyede işinizi yapmazlar.

  • h. oguz bal 2 yıl önce yorumlandı

   ızmırde seydıkoy gazemır oldu ızmırde tepecık koydu yenısehır oldu usakta bazı koyler ortada kalması mumkun degıl sadece zaman kaybı olur usak buyuyup buyuk sehır yolunda ılerlerken sadece yatırımlara kostek oluyor buyuk dusunelım beledıyenın onunu aöalım hızmetlerın onunu açalım yoksa ızmır gıbı turkıyenın en buyuk koyu gıbı kalınır buyuk dusunelım

  • h. oguz bal 2 yıl önce yorumlandı

   ızmırde seydıkoy gazemır oldu ızmırde tepecık koydu yenısehır oldu usakta bazı koyler ortada kalması mumkun degıl sadece zaman kaybı olur usak buyuyup buyuk sehır yolunda ılerlerken sadece yatırımlara kostek oluyor buyuk dusunelım beledıyenın onunu aöalım hızmetlerın onunu açalım yoksa ızmır gıbı turkıyenın en buyuk koyu gıbı kalınır buyuk dusunelım

  • hhh @berber 2 yıl önce yorumlandı

   hizmet gelirse iyi olur

  • tribün @Uşaklı 3 yıl önce yorumlandı

   bu köylerde mera kaldığını mı sanıyorsun hemşerim?hepsini muhtarlar köy yerleşim alanı adı altında parselleyip sattılar vaktiyle. kaldıki imar kanununa göre mücavir alanda kalan meralar imar planı mevzuatına tabi olurlar. idari olarak belediyeye bağlanması gerekmez.

  • Uşaklı 3 yıl önce yorumlandı

   bu sayede köyler belediye sınırlarına dahil olacağı için,her türlü vergi ve alacaklar belediye bütçesine dahil olacağı gibi,köy meralarının kullanım hakkıda belediyeye geçecektir.aynı zamanda bu köylerin belediye sınırları içine alınması, gelecekte birilerine siyasi rant sağlayacaktır.aksini iddia eden varsa çıksın anlatsın.

  • so64 3 yıl önce yorumlandı

   ulen birseyede muhalefet olmayin be....

   gerci siz ezelden ve ebedi muhalif oldugunuzdan,bu normal ya neyseee


   yapilacak sey iyimi kötümü ona bakin siz. akparti,morparti yapti diye bakmayin..

   biraz etrafa bakin,millet uzayda yasiyo biz hala köyyyy....

   hos köyde köy olsa.

  • arıza 3 yıl önce yorumlandı

   bazı arkadaşlar bilip bilmeden yorum yapmış. şahsıma da usulsüzce laf etmiş. kent merkezine yakın köyler zaten zamanla şehre bağlanacak. bunun aksi bir örneği yokki. bu arkadaşlar kent sosyolojisi okumalıdır biraz. bu işin erken olması o köylerimizin kentlileşmesi açısından daha iyidir. örneğin bu köylerin imar planlarının kent belediye tarafından iyi şekilde yapılması lazım. yalnız burada köyün yerlisi vatandaşlarımızı mağdur etmemek esas çizgi olmalıdır. evet bence de köy kültürü korunmalıdır ama bu merkeze uzak köylerde olur. yakın köylerde o kültürün kaldığını kim söyleyebilir? ayrıca bildiğim kadarıyla 2019 seçimlerinden önce bütün köyler mahallesi olacak ilçelerinin. bu durumda köylerin daha erken mahalleye dönüşmeleri, bu köylerimiz için avantaj sayılır.

  TÜM YORUMLAR
  
  TÜMÜ Yazarlar
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv

  

  banner363

  banner366