Direnen Pazar Yeri Esnafını, Belediye Tehditle Razı Etmeye Çalışıyor!

Uşak Belediyesi Başkanı Nurullah Cahan'a çarşı esnafından sonra pazar esnafı da isyan etti. Karakıran Semt Pazarında yer dağılımı için yapılan kura çekimiyle başlayan pazar esnafının isyanı, Uşak Manav ve Pazarcılar Odası Başkanı İsmet Kızılay'ın veryansını ile devam etti. Uşak Haber Merkezi editörü Ferhat Karaturp ve köşe yazarı Vedat Orhan'ın Gündeme Dair'de konuk aldığı İsmet Kızılay, Karakıran Semt Pazarında gelinen durumu ve sorunları anlattı.

06 Mayıs 2016 Cuma 02:03
Direnen Pazar Yeri Esnafını, Belediye Tehditle Razı Etmeye Çalışıyor!

HABERİN VİDEOSU METNİN ALTINDA BULUNMAKTADIR!

Karakıran Semt Pazarından yer kiralayacak olan kişileri belirleyebilmek için Pazartesi günü Atatürk Kültür Merkezi'nde noter huzurunda kura çekimi yapıldı. Pazar esnafının kura çekimi öncesinde başlayan isyanı artarak devam ediyor. Uşak Haber Merkezi ve Uşak Son Nokta Gazetesi olarak başından beri takip ettiğimiz süreçte, kura günü ve sonrasında bir çok esnafla görüşüp sorunlarını dinleyerek kamuoyuna sunmak istedik. Bu çerçevede gerek esnafların gerekse de Uşak Manav ve Pazarcılar Odası Başkanı İsmet Kızılay'ın Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan'a olan isyanını Gündeme Dair programına taşıdık.

Pazar esnafı Karakıran Semt Pazarında yapılan yer düzenlemesinin yanısıra Manisa'nın Kula ve Selendi ilçelerinden gelen kişilerin de kuraya katıldığını söyleyerek, uygulamanın kabul edilemez olduğunu dile getirdiler. Daha fazla pazar tezgahı oluşturup daha fazla esnafa kiralanması amacıyla pazar yerleri ölçülerinin kendilerine yetmeyecek kadar küçüldüğünü; bununla birlikte alışveriş yapmaya gelen vatandaşların iki tezgah arasında yürümesi için kalan yolun bir kişinin bile ancak sığabileceği kadar olduğu söyleyen pazar esnafı bu düzenlemeden olan memnuniyetsizliklerini ifade ettiler. Ayrıca Kula ve Selendi'den gelen kişilerin de kuraya katıldıklarını söyleyen esnaf, "Uşaklının parası Uşakta kalsın, burda yaşamayan insan neden burdan para kazansın" diyerek isyan etti.

Uşak Manav ve Pazarcılar Odası Başkanı İsmet Kızılay, Uşak Haber Merkezi editörü Ferhat Karaturp'un hazırladığı Gündeme Dair programına konuk olarak konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulundu. İşte o açıklamalar:

UŞAK BELEDİYE BAŞKANI PAZAR YERİNİN DÜZENLENMESİNDE BİZİM GÖRÜŞÜMÜZÜ ALMADI!


Uşak Manav ve Pazarcılar Odası Başkanı İsmet Kızılay, pazar esnafı için yapılan bir yerin proje aşamasında pazar yerinin ölçüleri, hangi mamüllerin nerede sergiye açılacağının konumlandırılması gibi konularda bağlı olduğumuz Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın yönetmeliğinde bile odamızdan görüş alınması gerektiği yer almasına rağmen Uşak Belediyesi'nden tek bir yetkili kapımızı çalmadı. Yapılan pazar yerine de gittik baktık, pazar yerinin perişan bir hale getirildiğine şahit olduk, dedi. Pazar yerlerinin sergisi yapılacak olan mamüllere göre dağılımında da karmaşıklık olduğunu söyleyen Kızılay "tuhafiyeyi sebze meyvenin, zeytin peynir tezgahlarını arasına sıkıştırmışlar, biz de bunu uygun bulmadığımız için kuranın bu şekilde çekilmemesini istedik ve şimdi kurayı çekelim daha sonra değiştiririz, cevabını almamız üzerine, şimdi çekilen kuranın öylece kalacağını, daha sonra değişmeyip o şekilde kalacağını söyleyerek yaptığımız itiraz sonucunda yerleri değiştirdik" dedi.

PAZAR YERİ BERBAT BİR HALE SOKULDU!


Yapılan yeni pazar yerinin modern bir görünüme sahip olması gerektiğini söyleyen ve başka şehirlerle kıyas ederek de bunu örneklendiren Uşak Manav ve Pazarcılar Odası Başkanı İsmet Kızılay gerek yerlerin dağılımı, gerek vatandaşın kullanacağı yolun dar olması, gerek pazar yerinin şekli itibariyle berbat bir yer haline getirildiğini ifade etti. 

BAZI ESNAFLAR KURADAN ÇEKİLMESİ İÇİN UŞAK BELEDİYESİNDE TEHDİT EDİLDİ!


Karı-koca beraber esnaflık yapan üyelerinin olduğunu ve iki tezgah açmak istediklerini takdirde kaçak yollarla değil, yasaya uygun bir şekilde hem kayıt olup hem vergisini ödeyerek iki tezgah açtıklarını; bu şekilde kuraya başvuran üyelerinin Uşak Belediyesi Zabıta Müdürlüğünce aranıp görüşmek istediklerini söylemesi sonucunda görüşen üyelerinin "ya tek tezgah için müracat edin ya da tamamen kuradan çekilin" denerek tehdit edildiklerini öğrendiğini söyleyen Kızılay; vergisini ödeyerek ekmek parasını kazanmaya çalışan esnafların ödüllendirilmesi gerekirken neden böyle bir muameleye tabii tutulduğuna anlam veremediklerini söyledi.

KURAYA UŞAK DIŞINDAN YAPILAN KATILIMLAR ENGELLENEBİLİRDİ!


Uşak Manav ve Pazarcılar Odası'na son 6 ayda 43 kişi üye olurken son 2 ayda 31 kişinin üye olduğu ve bu orantısız artışın Kula ve Selendi'den gelen kişilerden oluştuğu söylenen konuyla ilgili açıklamada bulunan Uşak Manav ve Pazarcılar Odası Başkanı İsmet Yılmaz; "biz yasal prosedürü sağlayan herkesi üye yapmak zorundayız, kimseyi geri çevirme durumumuz yok; fakat kuraya katılacak olan kişiler için sadece odaya kaydının olmasının yeterli görülmeyip proje tarihinden 3 ay 6 ay gibi belli bir süre önce kayıt olmuş olmak veya belli bir süredir Uşak'ta ticaretini yapıp vergi ödediğini kanıtlayacak kişilerin kuraya başvurabileceği şeklinde sınırlamalar getirilerek bu sorunun önüne geçilebilirdi" dedi.

UŞAK BELEDİYESİ ZABITA AMİRİ 1 YILDIR TELEFONLARIMA CEVAP VERMİYOR!


Hem bu projede hem de daha öncesinde gerek sorunlarını iletmek gerekse de projeyle ilgili görüşlerini beyan etmek için Uşak Belediyesi yetkilileri ve Zabıta Müdürü ile görüşmek istediğini söyleyen Oda Başkanı İsmet Kızılay; 1 yıldır telefonlarına dahi cevap verilmediğini dile getirdi. Ayrıca pazarda kaçak bir şekilde sergi açan kişilerin önüne geçilmesi gerektiğini, bunun için de görevin zabıta yetkililerine düştüğünü söyleyerek Uşak Belediyesi'nin bu sorunlara eğilmesi gerektiğini dile getirdi.

Your Website Title
How to Share With Just Friends

How to share with just friends.

Posted by Facebook on Freitag, 5. Dezember 2014


YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 22 yorum mevcut

  • ne bu korku 2 yıl önce yorumlandı

   arkadaş işini iyi yapandan alır müşteki malı ,, dışardan değil nerden gelirlerse gelsinler,, sen malına esnaflığına güveniyosan korkuya ne hacet,,, demekki esnaflardan bazılarının korkusu var,,, kendilerine güvenleri yok,, açın uşak'ın önünü,, millet faydalansın,, rekabet iyidir, sizde görün bişeyler,, tamam ekmek yiyin,, büyüklere ezdirmesinler sizi ama sizde bi zahmet halktı düşünün

  • İ.TÜRKEL 2 yıl önce yorumlandı

   dedi̇ği̇m,i̇z dedi̇k çaldiğimiz düdük anlayişi i̇le uşak i yönetmeye çalişan bi̇r yöneti̇m var.

  • Avni SAYIN 2 yıl önce yorumlandı

   başkan, plansız, projesiz, halk ile istişare etmeden iş yapma yolunu seçiyor.bu da kendisini çok zor durumda bırakıyor.halk önemsenmek zorundadır.aksi halde böyle şeyler olur.kimsee kusura bakmasın ama başkan ayağa düşmüş bir durumda.uşak halkına saygılar..

  • Abdullah Sayın 2 yıl önce yorumlandı

   başkan niçin böyle yapar.bilinmez ama o pazar yeri konusunda ulusal bir proje açılarak ,o bölge henüz boş iken bu projede belirlenecek plana göre ve bu işin içinde olan uygulayıcıların da görüşü alınıp, alta yeraltı oto parkı üste 1 kat pazar yeri _ama ölçülere uygun= 2. ve3. katlara da ihtiyaca binaen sosyal, kültürel ve alış veriş merkezleri yapılabilirdi ve de çok hoş olurdu. belediyelerin halk onayı ile kararlar aldığı günümüz belediyecilik anlayışında, doğrusu bu başkanın uygulamalarını tasvip etmek, vizyonu olan bir il için mümkün değil.bir kentin geleceği ile oynanıyor.buna kimsenin hakkı ve yetkisi yoktur.takdiri uşak halkına bırakıyorum.kent idare etmek ciddi bir iştir.tüm halkımıza saygılar sunuyorum....

  • Abdullah Sayın 2 yıl önce yorumlandı

   başkan niçin böyle yapar.bilinmez ama o pazar yeri konusunda ulusal bir proje açılarak ,o bölge henüz boş iken bu projede belirlenecek plana göre ve bu işin içinde olan uygulayıcıların da görüşü alınıp, alta yeraltı oto parkı üste 1 kat pazar yeri _ama ölçülere uygun= 2. ve3. katlara da ihtiyaca binaen sosyal, kültürel ve alış veriş merkezleri yapılabilirdi ve de çok hoş olurdu. belediyelerin halk onayı ile kararlar aldığı günümüz belediyecilik anlayışında, doğrusu bu başkanın uygulamalarını tasvip etmek, vizyonu olan bir il için mümkün değil.bir kentin geleceği ile oynanıyor.buna kimsenin hakkı ve yetkisi yoktur.takdiri uşak halkına bırakıyorum.kent idare etmek ciddi bir iştir.tüm halkımıza saygılar sunuyorum....

  • uşaklı 2 yıl önce yorumlandı

   bu başkan iyi kendi adamlarını çanakkaleye götürdü kuraçekcez dedi ama kendilerine yakın olanı bizim paramızınan çanakkaleye götürdü haram olsun

  • pazarcı 2 yıl önce yorumlandı

   yaw adam kendi kendine çelişyor. hem dışardandan gelen pazarcılar var diyor hemde benim üyem diyor. belediye nerden bilsin ikematgahı uşak sa senin odanada kayıtlıysa adamın anlındamı yazıyor kulalı olduğu. siz bu oda başkanıylamı moderen olacaksınız

  • USAKLI GURBETCI 2 yıl önce yorumlandı

   usak tarihinin en kötü baskani herhalde,bu baskan gitsin avukatligini yapsin avukattan belediye baskanimi olur.ne anlar pazardan bizde seviyoruz usakimizi,hic memnun olan yok bu baskandan.

  TÜM YORUMLAR
  
  TÜMÜ Yazarlar
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv

  

  banner363

  banner366