Esnaf, Belediye İlişkisinde Gelinen İbretlik Nokta Halkı Güldürürken Düşündürüyor!

Uşak esnafının nerede ise tamamı ile problemli hale gelmeyi bir şekilde başaran ve esnafın tamamına yakınının nerede ise nefretini kazanan Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan, durumu kurtarmak maksadı ile gerçekleştirdiği her organizasyonla biraz daha batıyor ve zaman zaman gülünç duruma düştüğü bile oluyor. Ortak akıl söylemi ile Uşak halkının oyunu alan ancak daha sonra Menzil grubu olarak adlandıran gruptan başka kimseye akıl danışmadan aldığı kararlar ve uyguladığı zulümvari uygulamalar ile şimşekleri üzerine çeken Nurullah Cahan, geçtiğimiz günlerde Mende Pazarı esnafı ile güya kucaklaştı ama ortada dükkanının önünde bulundukları davulcudan başka hiç bir esnaf olmadığı gibi halk bile yoktu. Yani Cahan davulda çaldırsa her zamanki gibi halkın ilgisini çekmeyi başaramadı ve yine kimsenin umurunda olmadı. İşte Cahan'ı esnafla karşı karşıya getiren kararlar ve gelinen son nokta.

20 Nisan 2016 Çarşamba 21:05
Esnaf, Belediye İlişkisinde Gelinen İbretlik Nokta Halkı Güldürürken Düşündürüyor!

Seçildiği günden bu yana adeta esnafla uğraşmayı şiar edinmiş bir yönetim anlayışı benimseyen ve sürekli kent esnafı ile karşı karşıya kalan Nurullah Cahan'ın esnafla karşı karşıya kaldığı pek çok uygulamasından en bilindiklerini sizlerle paylaşarak haberimi sürdüreceğim.

Zübeyde Hanım Caddesi Esnafı: Zübeyde Hanım Caddesi esnafı aylarca süren ve gereksiz bir biçimde, taşların sökülerek yerine asfalt atılması işlemi için yaşadıkları ciddi problemler ve iş kesatlığı sebebi ile Belediye yönetiminden nefret ettirilmişti malumunuz. Halk henüz döşeneli bir yıl olan ve sapasağlam yerinde duran parke taşlarının sökülerek, yerine asfalt atılmasını UTAŞ'a para (rant) kazandırmak yada kese doldurmak amaçlı bir iş olarak algılamıştı. Kaldı ki; Gazeteci Nurullah Çavuşoğlu'nun; bırakınız asfaltı bahse konu caddeye beton dökseniz, UTAŞ'a ödenen paranın 4/te 1'i bedele buranın asfaltlanabileceğini o zaman belgeleri ile ve reel rakamlarla ortaya koymuş olması da esnafın bu düşüncesindeki ve tepkisindeki haklılığını ortaya koyar nitelikte idi. Cahan ve ekibinin aynı anda, boydan boya bütün cadde sathında yol söküm ve yeniden yapım işlemine başlaması ve çalışmaların haddinden fazla uzayarak aylarca esnafın tam para kazanacağı döneme denk getirmiş olması, esnafı mağdur etmiş ve çileden çıkarmıştı. Zaten dükkan kirasını ve Bağkurunu ödemekte zorlanan Zübeyde Hanım Caddesi esnafının o zaman içinde Uşak Haber Merkezi sesi olmuş ve çalışmaların hızlanması adına sık sık esnaf adına eleştiriler getirerek, işlerin hızlanmasını sağlamış bir yerde esnafın hakkını aramıştı. Her neyse Zübeyde Hanım Caddesinin belki son şeklini eskisinden daha güzel bulanlar olabilir ama esnafın o dönem yaşadığı kaybı telafi etmesi pek mümkün görünmüyor.

İsmet Paşa Caddesi Esnafı: Bu cadde de yine Zübeyde Hanım gibi aylarca süren çalışmalar gerçekleştirildi. Cadde trafiğe kapandığı gibi yaya dolaşmak isteyenler açısından da cazip olmaktan çıkartıldı. Yetmezmiş gibi Uşak Belediyesi esnaflar arasında da, ikilik sebebi olabilecek bazı yaptırımlara imza attı. Bazı esnafların kaldırımı işgaline izin verirken bu konuda bile bazı esnaflara iltimas geçmeyi ihmal etmedi. Yani Ali Rıza Çümen yada Menzilcilerle arasını iyi tutan esnafa, olmadık jestler yapılırken, başka cadde esnafları resmen mağdur edildi. Üstelik dükkan kiralarının da fiyatlarını bu yolla kontrol dışı bir hale getirdi. Yine İsmet Paşa Caddesinde eski sirkülasyonun olmasını önleyecek pek çok iş ve icraata imza atan Cahan ve ekibi bir şekilde İsmet Paşa Caddesi esnafını da canından bezirdi diyebiliriz. Salepçilerden tutunda Vidinlioğlu'na Kafe Lal'in işletmecilerinden tutunda, Anadolu Simit'in işletmecilerine varıncaya değin kime dokunsanız Cahan'la ilgili, bin ah işitmeniz pekala mümkün. İsmet Paşa Caddesindeki esnaf arasında Nurullah Cahan ve ekibinden memnun olan sadece Baydöner firmasının işletmecisi gibi bir kaç imtiyazlı esnaftan ibaret diyebiliriz.

Fatih Caddesi: Benimde esnaflık yaptığım bu caddedeki esnafın Cahan ve ekibine bakış açısını sizlere burada kelimelerle ifadelendirmem inanın mümkün değil. Fatih Caddesinin esnafının Cahan ve ekibine ne derecede tepkili ama bir o kadar da temkinli olduğunu ancak bizzat yerinde gözlemleyebilirsiniz. Zira Cahan geleli, Cadde esnafı olarak neredeyse hiç ağzımızın tadı kalmadı ve hangi esnafa Belediye sence nasıl çalışıyor mu diye sorsanız alacağınız yanıt hiç iç açıcı olmaz emin olun. Çünkü tıpı Zübeyde Hanım esnafı gibi, Fatih caddesi esnafı da taşlarla problemi olan Nurullah Cahan ve ekibinin hışmına uğradı. Zira Fatih caddesinin de yeni döşenen taşları malum ekip tarafından söküldü, dilberim parke taşı döşeli yol yeniden UTAŞ marifeti ile asfaltlandı. Fatih Caddesi esnafı da aylarca bu çalışmalar sebebi ile burnundan soludu. Tam çalışmalar bitti yol genişledi rahatlayacağız derken, şimdi de UTAŞ'a yolu, otopark olarak tahsis eden belediye işlerimizi hepten kesata çevirdi. Zira eskiden müşterilerimiz dükkanlarımızın önüne kısa süreli parklar gerçekleştirerek işlerini görüp giderdi. Şimdi sırf belediyeye on dakika için otopark ücreti ödememe adına müşteri bize uğramaz oldu. Gazi Mustafa Kemal İlköğretim okulu civarı sokaklara araçla girmeniz adeta mümkün değil. Çünkü artık oralar otopark olarak kullanılıyor halk tarafından. Özellikle de Fatih caddesi esnafı kendi dükkanının önüne koymadığı arabasını bedava diye uzak yerlere koymayı tercih ediyor. Çünkü hiç kimse UTAŞ'a para kazandırmak yada eşkiya filmlerini aratmayacak nitelikte bir uygulama ile para alan kişilerle yüz göz olmak istemiyor. Dolayısı ile esnaf belediye çalışanlarından nefret eder hale geldi. Sanırım Fatih Caddesinde, varsa belediyeden memnun esnaf, İl Özel İdaresi binası içerisinde kiracı olan esnaf arasından çıkar. Yoksa ben Fatih Caddesinin esnafını berberinden, manavına, marketinden, lokantasına tamamı ile her gün görüşüyorum Fatih Caddesi esnafı da Nurullah Cahan ve ekibine hiçte hayra solumuyor.

Nuri Şeker Caddesi ve Barbaros Caddesi Esnafı: Bu iki cadde de durum yukarıdaki belirttiğim caddelerdeki esnafın durumundan hiç farklı değil.Onlarda yakın yaklaşık aynı dertlerden muzdarip. Bu sıkıntılara ilave olarak yine bu caddeler üzerinde de esnaflar arasında ciddi ayrımcılık oluşturan uygulamalara imza attığı söylenen ve bu yüzden de ciddi eleştirilere tabi tutulan Cahan ve ekibi bu caddelerdeki esnafın yanına da pek uğrayamaz durumdalar.

Zaten Stadyum Kavşağından şehre girin, Öğretmenevinin bulunduğu caddeden Fatih Caddesine oradan da Nuri Şeker'e Ulu Cami önünden Mende Pazarına ve yeniden Halit Ziya önüne kadar olan güzergahtaki bütün esnaf otopark uygulaması sebebi ile hem maddi hem manevi olarak çok ciddi zararlar görmekte ve bu yüzden bu güzergahta esnaflık yapan insanlar, gerek gördükleri zulümden gerekse adaletsiz uygulama ve saçma sapan belediye yaptırımlarından dolayı Cahan ve ekibinden nefret eder hale geldiler.

İsmet Paşa Caddesinin arkasına düşen Bir Eylül Caddesi ve bu iki cadde arasında kalan esnafın durumunu zaten hiç sormayın. Onlar resmen isyanda. Yine aynı mantıkla hiç gerekmediği halde sökülüp yenilenen taşların, döşenme çalışmalarının çok uzaması ile aylarca mağdur edilen, yetmezmiş gibi toz toprak içerisinde bırakılan esnaf, şimdilerde de kaç haftadır logar kapaklarından sızan lağım kokusundan muzdarip. Özellikle Bir Eylül Caddesi ile İsmet Paşa Caddesi arasındaki trafiğe kapalı caddede esnaflık yapanlar isyanda. Aynı cadde de dükkanı bulunan AKP Yönetim Kurulu Üyesi Saim Erdem bile defalarca aramasına rağmen belediye ekiplerinin durumu tespit için bile olsa bir kez bile gelmediğini dile getirmekte ve Ak Partiye yada Cahan'a geçmişte oy isteyen esnaf, diğer esnaf komşularına karşı bir hayli mahçup vaziyette. Yine aynı arastadaki esnaftan, kimi tutsanız İsmet Paşa caddesinde olmamalarına rağmen cadde esnafı ile aynı şartlarda kaldırımlardan yararlandıklarından ve de haksız uygulamalardan şikayet ettiği gibi, bazı esnaflara iltimas geçildiği içinde hayli dertliler. Yani Belediyenin bu türden uygulamaları, neredeyse esnafı da birbirine düşürecek boyuta ulaşmış durumda diyebiliriz.

Sektör sektör bir kaç sektörü de ele alalım dilerseniz. Manavları bir gidip dinleyin lütfen. Pazar yerlerinde yerleri yeni belirlenen esnaf Uşak'lı olmanın adeta Uşak Belediyesince bir suç unsuru gibi görüldüğünü iddia etmekte. Yabancı illerden ve ilçelerden gelen esnafa adeta ültimas geçildiğini ve Onlara torpilli Uşak esnafına da yetim çocukmuş gibi muamele yapıldığını söyleyen hal ve pazar yeri esnafı da yine Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan ve ekibinden hiç memnun değil. Kaldı ki yer kiralarına yapılan aşırı zamlarda bu esnafın belini bir hayli bükmüş vaziyette. 

Minibüsçülere gelince aslında onların haklarını aramaya bile lüzum yok. Akşam kameralarımıza yaptıkları açıklamaları sabaha yalanlayan ve Uşak Belediye Başkanı Cahan'dan o dönem özür dileyerek işi tatlıya bağlayıp günü kurtarmaya çalışan minibüs esnafı da Cahan ve ekibinden bir hayli dertli son günlerde ve burunlarından solumaktalar diyebiliriz rahatlıkla.

OSB ve Karma OSB Esnafında da durum hiçte farklı değil. Seçimlerde verdiği sözlerin tamamını unutan ve ne OSB'ye ne Karma OSB'ye zerre katkısı olmayan Cahan'a OSB ve Karma OSB'deki sanayici esnafı da ateş püskürmekte. Bilindiği gibi Cahan ve ekibi her iki OSB'nin de seçimlerinde de müdahil olmak istemiş ama esnaf tarafından her iki seçimde de reddedilmişti. İşte bu seçim sürecinde kullandıkları yöntemler ve söylemler sebebi ile de sanayici esnafın tepkilerini üzerine çeken Cahan ve ekibi OSB ve Karma OSB'ninde istenmeyenleri haline geldi diyebiliriz.

Birazda Dikilitaş esnafını dinleyelim hep birlikte. Dikilitaş esnafı zaten Ali Erdoğan döneminde de, Cahan döneminde de, yetim çocuk muamelesi görmekten ve semtlerine yeterli hizmet gelmemesinden şikayetçi. Ayrıca Dikilitaş esnafı, çevre yolunu hızlandırıp hizmete açmak varken, battı çıktı kavşağı projesini hayata geçirmeye gayret eden Cahan'ın, aslında Dikilitaştaki esnafın, sonunu hazırladığının da farkında. Çünkü Dikilitaş esnafı biliyor ki, battı çıktı kavşağı yapılıp hizmete açıldığı takdirde, işçi servisleri başta olmak üzere araç sirkülasyonu ve yol üstü olmalarının avantajlarından bundan böyle yararlanamayacağının farkında ve başına ne geleceğini biliyor.

Gelelim haberimize; Nurullah Cahan geçtiğimiz günlerde, Mimar Sinan Caddesindeki çalışmaları yerinde denetlemek üzere oraya gidiyor. Tabi ki esnaf Cahan'ın geldiğini görüyor ama malesef yanına çıkıp hoşgeldin diyen bile olmuyor. Düşünsenize dükkanınızın önüne kentin Belediye Başkanı geliyor ama siz umursamıyorsunuz bile. Esnaftan tek kişinin yanında bile durmadığı Cahan, Uşak'ın meşhur çılgın davulcusunun dükkanının önüne gelince, önceden 100 Lira bahşiş verme karşılığında anlaştıkları çılgın davulcu, çılgınca davul çalıyor ama halk başkan ve ekibinin yanından geçip gidiyor ve hiç kimse bu tabloyu bile umursamıyor. Zaten edindiğim bilgiye göre çılgın Davulcuda bahşişi kapar kapmaz dükkanına giriyor ve oda artık Cahan'la ilgilenmiyor. Yani demem o ki Cahan ben geldim diye, davulda çaldırsa artık ne yoldan geçen sade vatandaşın nede çevre esnafının ilgi yada dikkatini çekemiyor umurlarında bile olmuyor. Ama yaşadığı bu trajediyi, kendisinin davullarla karşılandığı şeklinde lanse etmeye çalışarak hala insanların algısını böyle ucuz yöntemlerle değiştirebileceğini zannediyor. Oysaki halk artık zannedildiği gibi cahil değil ve herkes her şeyin farkında. Kaldı ki yapılan kamuoyu araştırmalarında halkın 100'de 90'ına yakını Belediyeden hiç memnun olmadığını ifade ederken daha fazla oranlarda Uşak'lı da belediyede yolsuzluklar döndüğüne inanıyor. Demem oki Uşak'ın Selendi'li belediye başkanının işi bir hayli zor ve kendisini Selendililer bile sahipleneceğe benzemiyor. Elbette ki menfaat temin eden bir grup insan müstesna. İşte Cahan'ın Mimar Sinan Caddesindeki o görüntüleri ve o paylaşımla. Bakın Allah aşkına bir tek esnaf var mı? etrafta Cahan'a yüzü gülerek hoşgeldin diyen ve fotoğraf çektiren. Kendilerinden başka kimsenin olmadığı bir ortamda her zamanki gibi körler sağırlar birbirini ağırlar atasözünün tezahürünü yaşıyor ve yaşatıyorlar, bakalım nereye kadar sürecek esnafın ve vatandaşın Cahan çilesi.

Uşak Haber Merkezi Haber Editörü Gazeteci Ferhat Karaturp


YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 29 yorum mevcut

  • ahmet 2 yıl önce yorumlandı

   uşak ın kaldırımlarında yayalar yürüyemiyor esnafın dükkandan fazla kaldırımda tezgahı var

  • esnaf 2 yıl önce yorumlandı

   esnafın üzerinden ellinizi çekin esnaf kışın iş yapamadı esnafın üzerine zabıta gönderip durmayın rahat bırakın lütfen

  • esnaf 2 yıl önce yorumlandı

   i̇smet paşa caddesi esnafı olarak zabıtları hiç memnun degiliz

  • yetersizler 2 yıl önce yorumlandı

   nurullah bey bu konuyla ilgilenin,izmir asfaltına alt geçit yapacaklarmış,zatan çevre yolu bitmek üzere o cadde uşağın ismet paşa cad. olabilir yabancı araçlar çevre yoluna yönlendiğinde,o cadde rahatlayacak.halkın müdahil olması lazım şehrin içine ettiler

  • uşaklı 2 yıl önce yorumlandı

   hiç yakınmayın uşaklılar kendiniz ettiniz kendiniz buldunuz bunlar çalışmaya değil yemeye içmeye kasalarını doldurmaya gelmişler yapacak bir şey yok
   birdahaki seçim halkın iyi düşünmesi lazım

  • Esnaf 2 yıl önce yorumlandı

   mende pazarından dikilitaşa giden yolun kaldirimlarinda bir tane engelliler icin rampa yapılmamış kaldırimlarin dibine biraz asfalt döküvermişler başkan böyle baştan savma hizmet mi olur.tabi orası cimcim caddesi değil mi diyorsun buradaki esnaflar buna mı layık diyorsun yoksa

  • akpartili @fındık ali 2 yıl önce yorumlandı

   fındık ali ve bir kaç başka menzilci dışında hiç kimse nemalanmıyor yada yararlanmıor zaten belediye imkanlarından ama yapcek bi şey yok kardeş kendimiz ettik kendimiz bulduk. haktır bize paralel paralel devam edeceğiz artık.

  • fındık ali 2 yıl önce yorumlandı

   kendisi oğlu diğer oğlu alayı yidikleri ekmeği belediyeye borçlu.liyakat yok torpille aile boyu saltanat o kurum olmadı bu kurum,mayışlar çalışsın.gediz yolu her şeyin farkında.

  TÜM YORUMLAR
  
  TÜMÜ Yazarlar
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv

  

  banner363

  banner366