Gündeme Dair'de Yeni Ehliyet Yönetmeliği İle Sürücü Adaylarını Nelerin Beklediğini Konuştuk!

Yeni sürücü belgeleri ile ne gibi haklar elde edilecek? Stajyer sürücüler stajyerlik dönemlerinde nelere dikkat etmeli? Hangi araçlar hangi ehliyet sınıfına girecek? Yeni ehliyet almak isteyenlere verilecek eğitimler konusunda ne gibi düzenlemeler yapıldı? Hepsi ve daha fazlası haberimizin videosunda...

20 Ocak 2016 Çarşamba 21:02
Gündeme Dair'de Yeni Ehliyet Yönetmeliği İle Sürücü Adaylarını Nelerin Beklediğini Konuştuk!
Gündemde yer bulan ve halkın merak ettiği konuların işlendiği, Uşak Haber Merkezi Ferhat Karaturp'un hazırlayıp sunduğu Gündeme Dair programının yeni gündemi 1 Ocak itibariyle uygulanmaya konan ehliyetle ilgili yasal değişiklikler oldu. Karaturp'un Ergül Sürücü Kurslarının sahibi Ergül Karakoyun'u konuk ettiği programda  ehliyetle ilgili tüm bilinmeyenler konuşularak hem yeni ehliyet sahibi olmak isteyenler hem de mevcut ehliyetleri olduğu halde 5 yıllık süre içerisinde değiştirmesi gerekenler; neler yapması gerektiği konusunda bilgilendirildi. İşte tüm yönleriyle yeni ehliyet yasası ve uygulamaları...

YENİ EHLİYETLER 84 ÜLKEDE GEÇERLİ OLACAK!

Avrupa Birliği standartlarına göre Türkiye’de kullanılan sürücü belgelerin diğer yabancı ülkelerde de geçerli olabilmesi için ülkeler arası anlaşma sonrasında sürücü belgelerinin yenilenmesine kara verilmiştir. Sürücülerin eski sürücü belgeleri değiştirmesi durumunda 84 ülkede kullanıma hazır hale getirilecektir.

STAJYER SÜRÜCÜLER BU HUSUSLARDA MUTLAKA DİKKATLİ OLMALI!

Aday sürücülük  denince insanlarda ilk kuşku oluşmakta buna göre şöyle açıklık getirebiliriz. Önceden alınmış sürücü belgeleri ile yeni alınacak sürücü belgeleri yani stajyer sürücü dediğimizbelgeye sahip olacak olan stajyer sürücüler kendi başlarına araç kullanabileceklerdir. Bugüne kadar bu yanlış bilinmekteydi ve daha sonrası stajyer sürücülerin dikkat etmesi gereken hususlardan en önemlisi üç kez kırmızı ışık ihlali yapılması, 0, 20 promilin üzerinde alkollü olarak araç kullanmak, iki yıl içerisinde 75 ceza puanını doldurmaları durumunda sürücü belgeleri trafik görevlilerince iptal edilecektir. Bunun dışında normal araçlarını kullanmaya devam edebilirler.

ARTIK OTOMOTİK VİTESLİ ARAÇLARI KULLANMAK İÇİN ONA UYGUN EHLİYET SINIFI BELGEDE YAZMALI!

Yeni ehliyetlerle ilgili olarak şunu söyleyebilirim, motorlu bisikletler grubu bile kendi arasında 4 sınıfa ayrılmış bulunmaktadır.(A – A2 – A1 – M) Bildiğiniz gibi otomatik vitesli araçlar içinde bir ehliyet sınıfı eklenmiştir. Artık bir ehliyet alıp örneğin ağır vasıta sürücü belgesi aldığımızda önceden birçok araç kullanabiliyordu ama şuanda her aracın cinsine ve tonajlarına göre sürücü belgesi verilmektedir. Bununla ilgili olarak kursumuzda ücretsiz danışmanlık yapmaktayız. 

DİREKSİYON EĞİTİMLERİNDE SÜRÜCÜ ADAYLARI ÖNCE KURS SINAVLARINI GEÇECEK, DAHA SONRA MİLLİ EĞİTİM'İN SINAVLARINA KATILABİLECEK!
Yeni yönetmelik gereği sürücü belgesi sınıflarının direksiyon eğitimi ders saatlerinde de değişiklik yapılmıştır. Örneğin B sınıfı sürücü belgesi alacak bir kursiyer en az iki ders saati olmak koşuluyla akan trafiğe çıkabilecek duruma gelene kadar direksiyon alanlarında yani pistlerde eğitim alıp bunu takiben akan trafikteki direksiyon eğitimi derslerine başlayacaktır. Kursiyerimiz direksiyon eğitimlerini tamamıyla aldıktan sonra sürücü kurslarınca yapılacak olan uygulamalı direksiyon eğitimi ön sınavı tabi tutulacak olup bu sınavda başarılı olanlar Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yapacağı direksiyon eğitimi sınavına katılabileceklerdir ve bunlar gibi yeni yapılan değişiklikler için kursumuzda herkese danışmanlık yapmaktayız.

SÜRÜCÜ ADAYLARI BAŞVURU İÇİN HANGİ EVRAKLARI HAZIRLAMALI?

Bu konuda da yeni yönetmeliğin getirdiği değişiklikler bulunmaktadır. Sürücü kursuna kayıt olabilmek için en az ilkokul veya Halk Eğitim Merkezlerinden alınan 2. Kademe okur-yazar belgesine sahip olmaları gerekmekte olup sağlık raporu ve adli sicil belgeleri veya adli sicil beyanı alınıp kurslara müracaat  edebilirler. Ayrıca artık sürücü belgesi için biyometrik fotoğraf istenilerek sürücü belgelerinin kişinin adresine gönderilmesi sistemine de geçilmiş bulunmaktadır.  

Gündeme Dair'de Yeni Ehliyet Yönetmeliği İle Sürücü Adaylarını Ne

Gündeme Dair'de Yeni Ehliyet Yönetmeliği İle Sürücü Adaylarını Nelerin Beklediğini Konuştuk!Yeni sürücü belgeleri ile ne gibi haklar elde edilecek? Stajyer sürücüler stajyerlik dönemlerinde nelere dikkat etmeli? Hangi araçlar hangi ehliyet sınıfına girecek? Yeni ehliyet almak isteyenlere verilecek eğitimler konusunda ne gibi düzenlemeler yapıldı? Hepsi ve daha fazlası haberimizin videosunda...

Posted by Uşak Haber Merkezi on 20 Ocak 2016 Çarşamba
banner278

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 1 yorum mevcut

  • 64 10 ay önce yorumlandı

   uşakta sosyallik uşaklı için akşam gazino birahane öğrenci için bar meyhane ha birde ünlü kahvecilerimiz :)

  banner317
  TÜMÜ Yazarlar
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv

  

  banner316

  banner272

  banner275

  Haberler Haberler