Gündeme Dair'e Konuk Olan Makina Mühendisleri Odası Başkanı Bayık, Doğalgaz Faturalarını Düşürmenin Püf Noktalarını Anlattı!

Uşak halkı doğalgaz faturalarında nasıl tasarrufa gidebilir? Doğalgaz faturalarının yüksek gelmesinin arkasında hangi nedenler yatıyor? Dün yeşil etiket alabilen asansörler neden bir anda kırmızı etiket alarak kullanıma kapalı duruma getirilmek zorunda kalıyor? Uşak'ta meslek odaları hangi kurum ve kuruluşlarla işbirliği içerisine giremiyor? Meslek odalarının kurumlarla olan işbirliğinden koordinasyon neden sağlanamıyor? Gündeme Dair programında tüm sorulara aradığımız cevaplar ve daha fazlası haberimizde ve videosunda...

11 Şubat 2016 Perşembe 22:53
Gündeme Dair'e Konuk Olan Makina Mühendisleri Odası Başkanı Bayık, Doğalgaz Faturalarını Düşürmenin Püf Noktalarını Anlattı!

HABERİN VİDEOSUNU 
İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ


Her oturumunda gündeme ilişkin konuların değerlendirildiği, Uşak Haber Merkezi Haber Editörü Ferhat Karaturp'un hazırlayıp sunduğu Gündeme Dair programının konuğu Makina Mühendisleri Odası Uşak Temsilcisi Ozan Bayık oldu. Oda faaliyetleri ve oda bünyesinde yapılan işlere ilişkin bilgileri paylaşan Bayık; Uşak halkının özellikle kış ayları nedeniyle sıklıkla yakındığı yüksek doğalgaz faturaları ve asansörlerin bakımları konusunda da bilgiler verdi.

Makine Mühendisleri Odası Kamu Yararına Görev Yapan Bir Meslek Odasıdır!

Karaturp'un Makina Mühendisleri Odası'nın çalışmaları konusundaki sorusunu cevaplandıran Ozan Bayık; Makina Mühendisleri Odası olarak sızdırmazlık raporu, sanayilerdeki mekanik aletlerin periyodik kontrolleri gibi çalışmalarımız var." dedi. Kamu yararına çalışan bir meslek odası olması nedeniyle kamu hizmeti de verdiklerinin altını çizen Ozan Bayık; oda bünyesinde görevli 3 teknik personel ile Uşak halkının hizmetinde olduklarını, göreve geldiği günden bu yana üye eğitimleri konusundaki çalışmalara önem verdiklerini ve bu  nedenle de oda üyelerine eğitici seminerler düzenediklerini y,ne çeşitli etkinliklerde üyelerle bir araya gelerek üyelerle sürekli iletişim halinde olduklarını belirtti.

Doğalgaz Faturalarının Yüksek Gelmemesi İçin Neler Yapmalıyız?

Uşak halkının en çok şikayetçi olduğu konulardan biri olan doğalgaz faturalarının yüksekliği konusunda da halkı bilinçlendirmeye yönelik açıklamalarda bulunan Bayık; Doğalgaz aslında havadan hafif olan basıncı çok düşük olan bir gaz. 21 milibar, Yani nedir 21 milibar? Şöyle örnek vereyim; evimizdeki tüpler hem havadan ağırdır hem de 4 bardır. Yani doğalgaz aslında hem havadan hafif hem de 21 milibardır. Burada havadan hafif olduğu için herhangi bir gaz kaçağı olduğunda gaz, menfezlerden çıkıp gidebilir. Tek yapmamız gereken bizim tek sigortamız olan menfezlerdir. Bu menfezleri kapatmamak gerekiyor. Gaz dağıtım şirketi  ikinci kontrollere çıkıyor. Gaz açtığı yerlere baskınlar şeklinde gidiyor genellikle. Menfezlerin kapatılıp kapatılmadığını ya da tesisatta hrhangi bier değişikliğin yapılıp yapılmadığına bakıyorlar. Bu konuda da onlar da uyarılarını yapıyorlar. Bir de şunun uyarısında bulunmak istiyorum; Gaz dağıtım şirketi olarak 20’ye yakın sertifikalı firma var. Şimdi burada da merdiven altı firmalar da  türedi. Ben vatandaşlarımıza bu firmalara itibar etmemelerini öneriyorum. Çünkü bu firmalarda işi yapan ayrı imzayı atan ayrı. Vatandaş kime gideceğini bilmiyor. Burada da çeşitli mağduriyetler yaşanıyor. Ben burada vatandaşlarımıza bu firmalara itibar etmemelerini öneririm. Kombi çok yakıyor mu? gibi sorular geliyor. Aslında 2 tane faktör var. Bir tanesi faturalara gelen zamlar. Geçmişte 1 metreküp doğalgaz 80-90 kuruş iken şimdi 1.15 kuruş. Tabi bu %15’ten fazla bir rakam. Bu da faturalara yansıyan önemli rakamlardan bir tanesi. 2. Faktör ise oda termostatı kullanılmayan evler var. Oda termostatı nedir? Oda termostatını belli bir düzeye getirince kombiyi o düzeyde kapatır. Örneğin 23 derece ise o dereceye gelince kapatır ve odanın konforlu olmasını sağlar. Oda termostatı kullanmıyor iseniz, gazı isterseniz en minimum derecede kullanın, odanın kaç derecede olduğunu bilemezsiniz. Bunu bilemediğiniz için faturalarınız bir miktar yüksek gelir. Oda termostatı kullanmıyorsanız en azından termostatik vanasını kullanmanızı öneririm. Kombi bakımıyla ilgili yalıtım önemli tabi. %40’a varan tasarruflar etmiş olursunuz. Tabi kombi bakımında da merdiven altı firmalar var. İlk başta yetkili firma geliyor. Bir fiyat belirleyip söylüyor. Daha sonra yetkisiz firma gelip 10 lira aşağı fiyat verince vatandaşlarımızda o firmaya yöneliyor. Daha sonra yetkisiz firma kombiyi açarak herhangi bir yerini bozup gidiyorlar. Bu bakımdan da yetkili firmalara kombi bakımlarını yapmalarını öneriyoruz. " ifadelerini kullandı.

Belediye Yeterli Denetimi Yapmıyor, Hatta Bu Konuda Yetkili Personeli Olduğunu da Zannetmiyorum!

Kentteki hava kirliliğine ilişkin de tespştlerini ve görüşlerini dile getiren Makine Mühendisleri Odası Başkanı Ozan Bayık; Şimdi hava kirliliğini şehir merkezinde bile hissediyoruz.  Neden hissediyoruz? Şu anda merkezdeki apartmanların %80’ni şofben ve yakıt olarak kullanıyorlar. Ama ısı için kömür kullanıyorlar. Kalitesiz kömür kullanımı bunda en önemli etkenlerden bir tanesi. Geçen senelerde de belediyemiz bir çalışma yapar gibi oldu.  Yaptı demiyorum yapar gibi oldu diyorum. Sulu filtre olayını getirdiler. Bacalarda oldu. Apartmanlar çok cüzi bir paraya bu sulu filtreleri yaptırdılar. Sulu filtreli bacalar çok geniş bir konu. Yani böyle ucuza mal olacak bir şey değil. O yüzden bütün binalar bu işi yapar gibi oldu. Biz buradan bu işin sekretaryasına talibiz. Buradan sayın Valim birlikte bizleri toplarlarsa belediyeye, çevre şehircilik müdürlüğüne, gaz dağıtım şirketine yani dilerlersede biz bu işin sekretaryasına da talibiz. Biz çalışkan bir odayız. Aktifiz. Yine yönetimden aktif genç arkadaşlarımız var. Bu işi biz organize edelim. Belediyemizde bu işe el atsın. Bu hava kirliliğini ortadan kaldırmak çok kolay. Biz çocuklarımıza gelecek olarak ev,araba her şeyi verebiliriz. Ama temiz bir çevre bırakmak bunların en önemlisidir. Temiz bir çevre bırakmazsak bunların hiçbirinin bir anlamı olmayacak. Yeterli denetlenmediğini ve gerçekten sulu filtrelerin sulu filtre olduklarına inanmıyorum. Bunun tekrar detaylı bir şekilde çalışılması lazım. Belediyenin bu konuda bir personeli var mı onu da bilmiyorum." diye konuştu.

Mevzuat Neyi Gerektiriyorsa, En Doğru Şekilde Yerine Getirdik!

Asansör bakımları ve etiketleme sistemleri ilgili de geçmişte yetkili olduklarını ve bu konuda paracı bir odaymış gibi vatandaş nezdinde aldı oluştuğunu söyleyen Bayık; "Aslında biz bu işi biraz daha hassas yapıyoruz. O dönemde şöyle şikayetler olmuştu. Bir yere sarı etiket vermiştik. Ertesi sene gelmişti kırmızı etiket vermiştik. Eleştiriyi çok aldık biz. Ama bu bizimle ilgili bir sorun değil. Biz hem can güvenliği için hem de bakanlık her sene yeni bir konu olduğu için sürekli maddeleri değiştirmektedir. Mevzuat sürekli değişim içinde olduğu için; sarı etiket verdiğimiz yere kırmızı etiket verebiliyoruz bir sene sonra. Bunun gibi sorunlar yaşıyorduk. Yani bu işin cefasını biz çektik. Yani halkı bilgilendirme konusunda da cefayı biz çektik. İlk olması bakımından da sanki insanlar sadece para için bu işi yapıyormuşuz gibi eleştiride bulundular. Bütün bu eleştirilere rağmen biz işimizi düzgün yapmaya devam ettik." dedi.

Tüm İşbirliği Davetlerimizi Yanıtsız Bırakan Uşak Belediyesine Sitemkarım!

Asansör bakımlarının geçtiğimiz yıl akredite olmuş başka bir firmaya ihale sonucu verildiğini sözlerine ekleyen Bayık; "bizim ihale tarihi dolmuştu ve biz de yönetime yeni gelmiştik. Defalarca belediyede ki ilgili belediye başkan yardımcıları ile görüştük. İlgili personellerle görüştük. Bizim bu işi devam ettirirsek bu işin biraz daha resmiyet kazanacağını beraber daha iyi olacağını düşündük. Temmuzda çıkan yönetmelikle her şey yerine oturmuştu. O yönetmelik çok güzel bir yönetmelik oldu. Ben isterdim ki belediyeden tekrar bizi muhatap alıp. Gelin şu işi konuşalım. Bizlerle bir fikir alışverişinde bulunmalarını isterdim. Çünkü biz burada hepimiz Uşaklıyız. Uşak halkına nasıl güzel hizmet yaparız. Bunların hesabındayız. Biz böyle olmasını düşünüyorduk. Ama böyle olmayınca açıkçası ben biraz sitemkarım bu konuda." şeklinde konuştu.

Üniversite-Sanayi İşbirliği Programına Rektör Hocamızın Bizi de Davet Etmesini Beklerdik, Ama...!

Son olarak kamu kurum ve kuruluşları olan işbirliği konusundaki serzenişlerini belirten Ozan Bayık; "Bizim uşaklı olarak kaderimiz mi bu, yoksa farklı bir noktalardan mı bilmiyorum ama; Uşak’ta biz kurumlarla bir araya gelemiyoruz. Şimdi ben Rektör hocamızdan beklerdim ki; bu üniversite-sanayi işbirliği programı gerçekleşmiş. Ayrıca öğrencilerin staj yapma konusu görüşülmüş toplantıda, basından takip ettik. Bu aslında bizi de ilgilendiren bir konu. Ben isterdim ki orada Elektrik Mühendisleri Odamız da olsun, Mimarlarımız da olsun, İnşaat mühendislerimiz de olsun. Zaten biz Makina Mühendisleri olarak sanayi ile iç içeyiz. Bizim 200’e yakın üyemiz var ve sanayide çalışan pırıl pırıl çalışkan arkadaşlarımız var. Bu arkadaşlarımızın da bilgi birikiminden yararlanarak yapalım. Ben isterdim ki; Ticaret Odası başkanımızın da keşke ya Makina Mühendisleri odası nerde diye sormasını ben çok isterdim. Biz bir araya gelmeyi çok isteriz. Bizim bu kente bu halka yararlı olabilecek çok fikirlerimiz var. Bizim kurumlarımıza ama, fakat, lakin gibi bakışlarla bakılıyor. Ama biz oturalım güzel fikirler ortaya çıkaralım." diyerek açıklamalarını sonlandırdı.
Gündeme Dair'e Konuk Olan Makina Mühendisleri Odası Başkanı Bayık

Gündeme Dair'e Konuk Olan Makina Mühendisleri Odası Başkanı Bayık, Doğalgaz Faturalarını Düşürmenin Püf Noktalarını Anlattı! Uşak halkı doğalgaz faturalarında nasıl tasarrufa gidebilir? Doğalgaz faturalarının yüksek gelmesinin arkasında hangi nedenler yatıyor? Dün yeşil etiket alabilen asansörler neden bir anda kırmızı etiket alarak kullanıma kapalı duruma getirilmek zorunda kalıyor? Uşak'ta meslek odaları hangi kurum ve kuruluşlarla işbirliği içerisine giremiyor? Meslek odalarının kurumlarla olan işbirliğinden koordinasyon neden sağlanamıyor? Gündeme Dair programında tüm sorulara aradığımız cevaplar ve daha fazlası haberimizde ve videosunda...

Posted by Uşak Haber Merkezi on 11 Şubat 2016 Perşembe


YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 12 yorum mevcut

  • 4. Etap 2 yıl önce yorumlandı

   arkadaşım her şey iyi hoş güzel bizler için yapılıyor da biz 1 blokta 36 daireyiz ve bizim adansörümüz 6 yıllık ki düzenli servisi yapılıyor ki kapıya birşeyler asılıyor. şimdi gelen müfettişe göre uygun değilmiş değişecekmiş daire başı 198 tl isteniyor.şimdi önceki gelenler ne yapıyordu da uygun du yada uygun değilse gelenler neden bakımını yapmadı bize yapılıyor havası verildi bunu ister şikayey ister öneri olarak alın durum bu 4. etap toki 198 tl nin 4 taksit olarak ödenmesi de bizlere bir lütuf teşekkür ederiz :( takılan asansörler 6 yılda bir değişecekse mutahit amcamız uygunluk verirken sabah erken kalkmış ki uykuda onaylamış

  • Yerli @Gurbetçi 2 yıl önce yorumlandı

   gelmeyeydin ozaman kardeşim, gelme de zaten, beğendiğin yerde kal, güzel şehrimin havasını kirletiyorsun.. ilimizde herkesin doğalgaz yaptıracak durumu mu var, bence sen gidip belediyeden doğalgazı olmayanların adreslerini bi öğren, doğalgazlarını döşetiver paran çok anlaşılan!!?!!

  • feed 2 yıl önce yorumlandı

   ya her şey iyi güzel de şu çekim yaptığınız yere iki ışık koyun lütfen. zor bi şey değil.

  • Gurbetçi 2 yıl önce yorumlandı

   lütfen şu uşakın tamamında doğalgaz kullanılması sağlansın. yılda bir geliyoruz havası tertemiz olsun kentimizin istiyoruz. geçen hafta bir cenaze için geldim uşak'a gelmez olaydım. havası çok kirli.

  • Ali Osman Börekçioğlu 2 yıl önce yorumlandı

   haber merkezine bu türden tüzel kişilik sahibi sivil toplum örgütlerini daha sık çıkartmalı ve olup bitenden uşak halkını onların dili ile de haberdar etmeli bence. stk'ların başındaki insanlar kimlerdir? hiç yüzlerini bile görmüyoruz. hiç sorunlardan yada çözüm önerilerinden bahseden birisi yok. örneğin ziraat odası başkanı kim? bilen var mı? yada baro başkanı kim? inşaat mühendisleri odası başkanı muhammet gür'ken biliyorduk ama şimdi kim var? hatta esnaf odası başkanı saadettin beyi ne zaman medyada gördük. ahilik törenleri olursa yapmacık törenlerde boy gösteriyor sadece başka yok. hiç üniversitede bir bölüm başkanı bir dekan gördünüz mü konuşan? yada sendika başkanı var mı çıkıp kamuoyu ile bir şeyler paylaşan. kamu sen nerede? memur sen yada türk iş nerede? nerede uşak'ı tanıtmak için kurulan dernekler, nerde kent konseyi. stk var mı sahi uşakta doğru dürüst.

  • Gamze Çetin 2 yıl önce yorumlandı

   hava kirliliğine dikkat çekmeniz çok iyi olmuş başkanım. uşak belediyesi,çevre il müdürlüğü vb kurumların başındaki insanlar sivil toplum örgütlerini daha ne kadar görmezden gelecek. daha ne kadar kendtimizin değerlerinden faydalanılmayacak.daha ne kadar birlik içerisinde uyumlu bir çalışma zeminini yakalayamadan geçip gidecek yıllar ve kentimiz daha ne kadar bu mezra görünümden kalacak.

  • müh. 2 yıl önce yorumlandı

   Hiç konuşmaz karışmazsan eksiğin ortaya çıkmaz. Ben 45 yıllık mühendisim kamu kuruluşunda 24 yıl üst görevde bulundum binlerce mühendislerle mesai yaptım hepsi de diploma aldıktan sonra ya kamu kurumlarında yada piyasada MİSEM den aldığı bilgilerle mühendis olmuştur. yoksa üniversitelerden alınan eğitim ve öğretimle mühendis olunmaz. YÖK e duyurulur.

  • oğuz 2 yıl önce yorumlandı

   Bir firma ürettiği ürünü piyasada takip eder ona göre yeni taktikler geliştirir. Güya üniversiteler eğitim verdiği dalda uzman eleman yetiştirirler, Öylemi hiç alakası yok bu gün ülkemizde hangi üniversite, fakülte olması önemli değil mühendisler okuldan yetişmiyor şayet okuldan aldığı bilgilerle mühendislik yapmaya başlansa ülkeye binlerce atom bombası atsan o kadar zarar veremessin. Fakültelerdeki hocalar, hep mezun olanları kendileri gibi okulda asistan kalıp tahta başında ders yapacaklarını zannediyorlar.Hiç kafalarını kaldırıp piyasada, sanaide ,dış ülkelerde bizden mezun olan mühendisler ne yaparlar başarılımı bizim verdiğimiz bilgiler bir şeye benziyor mu bir işe yarıyor mu diye ne araştırırlar ne anlarlar nede buna bir ihtiyaç duyarlar. O üniversitelerdeki koca koca prof.lar doç.ler piyasada mühendislik yapmaya kalksalar rezil olurlar. Onun için üniversiteler, piyasayla ilgili, sanayiyle ilgili tmmob, la ile pek ortak bir araya gelmezler neden bilmedikleri ortaya çıkmasın

  TÜM YORUMLAR
  
  TÜMÜ Yazarlar
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv

  

  banner363

  banner366