Gurbetçi aile, haklı ve masum isteğine yanıt alamadığı gibi; Başkan ile görüşemediği için de şikayetçi!


Gurbetçi aile, haklı ve masum isteğine yanıt alamadığı gibi; Başkan ile görüşemediği için de şikayetçi!

Uşaklı bir gurbetçi aile... Üstelik Fransa'da restoranlar işletmiş, son derece başarılı işlere imza atmış, çalışıp para kazanmakla kalmayıp, bulundukları çevrede bir kültür ataşesi gibi faaliyet gösterip hem şehrimizin hem de ülkemizin tanıtımına olumlu katkılarda bulunmuş bir aile... Fransa'da siyasetle ve pek çok sosyal etkinlikle de yakından ilgilenen, şehrine sevdalı bir aile diye tarif edebiliriz kısaca. Bu yıl izinlerinin burunlarından getirildiğinden şikayet ediyorlar, değişik gerekçeler ile. Maalesef şikayetlerine konu olan rahatsızlıkların pek çoğu belediyemizi yönetenlerin beceriksizliğinden kaynaklanan bizim de her gün şikayet ettiğimiz, bildiğiniz konular. Ancak ailenin bizimle görüşmekteki asıl maksadı şehirdeki sorunlar değil.

17 Temmuz 2017 Pazartesi 10:35
Gurbetçi aile, haklı ve masum isteğine yanıt alamadığı gibi; Başkan ile görüşemediği için de şikayetçi!

Osman ve Hatice Demir çifti ofisimizi ziyaret ederek yıllar evvel Uşak Belediyesi tarafından gerçek değerinden çok düşük bir bedelle istimlak edilen daha sonra da çocuk parkı haline getirilen arsalarında, halen hizmet veren Fevzi Çakmak Çocuk Parkı'nın hiç değilse isminin değiştirilerek kendi aile büyükleri olan Hakkı Baykal'ın isminin verilmesi talebinde bulunduklarını ancak önce olumlu yanıt aldıklarını, hatta kendilerine dilekçe yazdırtılarak müracatlarının alındığını ardından ise bu taleplerine olumsuz yanıt verildiğini söyleyerek bizden seslerini kamuoyuna duyurmamız için yardım istediler.

Belediye Başkanı ile görüşme taleplerinin de geri çevrildiğini ille de görüşmek istiyorlar ise 15 Temmuz etkinliklerine katıldıkları takdirde orada görüştürülebilecekleri şeklinde açıklamalar ile geçiştirildiklerini söyleyen Osman Demir'in ofisimize gelirken hazırlayıp getirdiği basın açıklaması şu şekilde:

Fevzi Çakmak Mahallesi’nde bulunan ve halen üzerinde Fevzi Çakmak Parkı’nın bulunduğu arazi bizim dedelerimize aitti ve yıllar evvel Uşak Belediyesi’nce istimlak edildi. Dedelerimiz kendilerine ait şehrin farklı yerlerinde bulunan bazı arazileri, örneğin Elmalıdere Mezarlığında genişletilmesi için bağışlanan arsa, çayüstünde bulunan halı pazarı civarındaki sebil çeşme gibi bağış şeklinde verilerek hemşehrilerimizin yararına sunmuştur. Dedelerimiz tarafından gerek bağış ve gerekse istimlak yoluyla şehrimiz insanının yani hemşehrilerimizin yararına kullanımına verilmiş çok arazi vardır.

Bizler aile olarak düşük bir bedelle istimlak edilerek, bize göre hukuki kılıfa uydurulup gaspedilerek, park haline dönüştürülen, dedelerimize ait arazinin çocuk bahçesi olarak kullanımına zaten razıyız. Bu konuda hiç bir diyeceğimiz yok.Ancak bu çocuk bahçesine, hiç değilse dedemiz Hakkı Baykal’ın isminin verilmesini istedik ve belediyeye müracaat ettik. Bize, önce bu işe sıcak baktıklarını söyleyen belediye yetkilileri dilekçe yazıp verin dediler. İstediklerini yaptık. Ancak bizi iznimiz bitene kadar oyaladıktan sonra olumsuz yanıt verdiler. Belediye Başkanı ile görüşme talebimize ise 15 Temmuz etkinliğine katılırsanız görebilirsiniz şeklinde cevap verdiler. Biz etkinliğe katılmayınca da görüştürmediler ve parkın adının Hakkı Baykal Parkı olması yönündeki talebimizi yanıtsız bıraktılar.

Fevzi Çakmak rahmetli, elbetteki büyüğümüzdür ve isminin bazı yerlere verilmesini biz de destekleriz. Ancak takdir edersiniz ki çocuk parkının bulunduğu mahalle başta olmak üzere şehrimizde pek çok yerde Fevzi Çakmak ismi zaten verilmiştir ve halen kullanılmaktadır. Dolayısıyla parkın bulunduğu arazinin gerçek sahipleri ya da varisleri olarak, bu parkın isminin değiştirilip dedemizin isminin verilmesini istemek en doğal hakkımızdır, diye düşünmekteyiz.

Bu, çok kolay yerine getirilebilecek talebimizi yerine getirmeyen, bizi belediye başkanıyla dahi görüştürmeden hukuk yoluna gitseniz bile bir şey çıkmaz diyerek adeta başından savan belediye yönetimini kınıyor ve bu masum talebimiz yerine getirilene kadar hukuki ve demokratik çerçevede mücadelemizi sürdüreceğimizi Uşak kamuoyuna siz değerli basınımız aracılığıyla duyuruyoruz.

Osman Demir – Hatice Demir


Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  
  TÜMÜ Yazarlar
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv