İmar Planı İçerisindeki Baz İstasyonları Ruhsat Almak Zorunda!

Kemalöz Mahallesinde kurulan baz istasyonunu Uşak Belediyesinin mühürlenmesinin ardından Belediye ile GSM arasında süren hukuk mücadelesini kazanan taraf belediye oldu. Kararın emsal teşkil etmesi ve şehir merkezinde bulunan tüm baz istasyonlarının belediye tarafından karar uyarınca mercek altına alması bekleniyor.

06 Temmuz 2013 Cumartesi 22:32
İmar Planı İçerisindeki Baz İstasyonları Ruhsat Almak Zorunda!

Kent merkezlerinde buldukarı arazilere adeta kafasına göre baz istasyonları kuran GSM Firmaları ile Uşak Belediyesi arasında uzun bir zamandır süren mahkeme nihayet sonuçlandı. 

Kemalöz Mahallesinde boş bir arasyı sahibinden kiralayarak arsa üzerine 121 metre temel kazarak baz istasyonu yapmaya kalkışan GSM Firması belediye yetkililerince durdurulmuştu. Baz istasyonunun imara aykırı olduğu gerekçesi ile işlem yapan Belediye yetkilileri firmaya; 3167 Lira idari para cezası uygulayarak baz istasyonu inşasını da durdurmuş ve mühürlemişti.

Bunun üzerine GSM Firması ile Uşak Belediyesi mahkemelik olmuştu. O günden beri süregelen mahkemenin geçtiğimiz haftaki son duruşmasında karar açıklandı. Karara göre mücavir alandaki baz istasyonlarının imara uygunluğu zornlu bulunarak Belediye haklı bulundu. Kararın emsal teşkil etmesi beklenirken kent merkezinde bulunan tüm baz istasyonlarının durumunun tartışmalı olacağı konuşuluyor.
Konuya ilişkin bir açıklama yapan Uşak Belediye Başkanı Ali Erdoğan kent içinde bulunan baz istasyonları için açtıkları hukuk mücadelesinde başarılı olduklarını ve alınan mahkeme kararı ile başka illere örnek bir uygulamanın ortaya çıkacağını iletti. Daha önce baz istasyonlarının vatandaşlar ile anlaşarak kolayca kent merkezinde baz istasyonu kurabildiğine işaret eden Başkan Erdoğan, "Artık baz istasyonu kurmak isteyenler bu konuda istediği gibi davranamayacak. Baz istasyonu kurmak isteyenler bizden gelip ruhsat almalılar. Konu ile ilgili titiz çalışmamız nedeniyle yapılan bir baz istasyonunu durdurup ayrıca ceza verdik” dedi. Alınan kararın başka belediyelere de emsal teşkil edeceğinin altını çizen Başkan Erdoğan, durumun kendileri için memnuniyet verici olduğuna dikkat çekti. Halk sağlığı açısından da alınan kararın önemine vurgu yapan Başkan Erdoğan, " Önceden beri baz istasyonlarının verdiği zararlar konusunda sürekli konuşulmaktadır. Bu durum deneyler ile de sabit kılınmıştır. Evlerinin yakınlarına baz istasyonu kurulan vatandaşlarımız artık bir endişe taşımayacaklardır. Alınan karar bu davranışın kolay olmayacağını bir göstergesidir” şeklinde konuştu. Başkan Erdoğan 2009 yılından sonra kurulan tüm baz istasyonlarında kararın geçerli olacağını sözlerine ekledi.

Emsal bir karar

Alınan kararın örnek niteliğinde olacağına işaret eden Erdoğan, ”İmar sınırları içinde yapılacak baz istasyonları ruhsat almak zorundadır. Biz bu konu üzerinde uzun zamandan beri çalışıyorduk. Bu konuda yaklaşık 75 metre yüksekliğinde yapılacak bir baz istasyonunu yapım aşamasında durdurduk. Bu kararımızın ardından baz istasyonu kuracak firma mahkemeye gitmişti. İtiraz edilen mahkeme olan Manisa İdare Mahkemesi bizi haklı buldu. Karara göre 2009 yılından sonraki bütün baz istasyonlarının yapı grubuna girdiği için ruhsat alınması gerekmektedir. Alınan karar halk sağlığı için alınmış önemli bir karardır. Bundan sonra belediyeden ruhsat alınmadan baz istasyonu kurulamayacak. Biz baz istasyonlarının şehir dışında ve daha büyük ölçekte olmasını istiyoruz. Artık herhangi bir vatandaş ile anlaşıp baz istasyonu kurulmamalıdır. Bu yasaya uygun değildi. Yapılan doneler yüksek bir metal yığını olmakla birlikte etraflarında yerleşim alanlarının bulunması ayrıca risk oluşturuyordu. Halkımızın bu konuda kaygıları artık kalmayacak. Ayrıca alınan kararın çevre sağlığı açısından da önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

 


YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 3 yorum mevcut

  • yıldıray akıncı 5 yıl önce yorumlandı

   belediyemizin başlatmış olduğu hukuk mücadelesini destekler ve tebrik ederim.

  • alpcan 5 yıl önce yorumlandı

   iyi burda şikayette bulunuyorum avea baz istasyonunu kaldırın mutaf cami karşısı

  • uşaklı yurttaş 5 yıl önce yorumlandı

   umarım hepsi şehir dışına çıkar. hiçbir şey insan sağlığından daha önemli değildir. uşak'taki kanser vakalarının artışında ne ya da kim sorumluysa şehir dışına çıkmalı.

  
  TÜMÜ Yazarlar
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv

  

  banner363

  banner366