Karakuyu Köyü muhtarlık seçimlerinde paralel şaibe iddiası!

Uşak'ın merkeze bağlı Karakuyu Köyü'nde yapılan son yerel seçimlerde şaibe olduğu şüphesiyle şikayetlerini dile getirmek isteyen köy halkının istekleri üzerine; köylülerin şikayetlerini yetkililere ve kamuoyuna duyurmak adına yaptığımız röportajda, seçim esnasında ve takip eden günlerde oyların sayılıp kazanan muhtar adayının değişmesiyle yaşananları ve köy halkının bu konuda şüphelerini konuştuk.

09 Eylül 2016 Cuma 13:17
Karakuyu Köyü muhtarlık seçimlerinde paralel şaibe iddiası!

Uşak Haber Merkezi'ne ulaşan Karakuyu Köyü sakinleri, köylerinde yapılan son muhtarlık seçimi ardından kafaların karışık olduğunu, kafaların karışmasına neden olacak gelişmelerin yaşandığını ve bizleri köylerine davet ederek köylülerin röportaj yapmak istediklerini iletmeleri üzerine; Vedat Orhanla Nurullah Çavuşoğlu'nun programında da dile getirilen bu konuda, köy halkının içinden bir temsilci seçerek, seçtikleri kişiyle röportaj yapabileceğimizi ve istek ve şikayetlerini yetkililer ve kamuoyuna duyurabileceğimizi söylemiştik. Uşak Haber Merkezi ofisine Karakuyu köylüsünün temsilci olarak gönderdiği Engin Çatal'la Vedat Orhan'ın yaptığı röportajda köydeki seçimde ve seöimin ardndan ikinci kez yapılan oy sayımının ardından muhtar değişikliğine gidilmesini ve köylülerin şaibe yaşandığı şüphelerini konuştuk.

Karakuyu Köyü'nden programımıza katılan Engin Çatal; seçimlerde yaşananları şu şekilde anlattı: "Son yapılan yerel seçimlerde köyümüz toplumsal olarak ikiye bölünmül, adeta kamplaşmış duruma geldi. Köyümüzü ve köylümüzü bu duruma itende; seçimi 6 oy farkla kazanan muhtar adayının; görev teslimi bile yapılmadan ve oy sayımının yeniden yapılacağına ilişkin hiç bir tebligat ya da müşahitlerin huzurunda yapılmadan oy sayımı gerçekleştirilerek, seçimin sonucu değişip; 6 oy farkla kazanan muhtar adayının yerine 1 oy farkla diğer adayın kazandığı söylendi. Biz demokrasi istiyoruz, adalet istiyoruz; eğer kazanan aday mevcut muhtarsa da diğer adaysa da, bunun şeffaf bir şekilde ve müşahit huzurunda oyların sayılıp, hakkın sahibine teslim edilmesini istiyoruz. Ama adeta bizden saklanırcasına yeniden oy sayımı yapılarak ve bundan hiç birimizin de haberi olmazken yapılarak, köylümüzün kafasının karışmasına neden olunuyor. Bizi bu şaibe şüphelerine iten sebepler de, yeniden sayımda kazandığı söylenen mevcut muhtarın paralel yapılanma soruşturmasında tutuklu bulunan Hazim Sesli'yle yakın ilişki içinde olduğunun bilinmesi ve sayımın yeniden yapılmasına karar veren seçim kurulu hakimlerinin paralel soruşturma kapsamında görevinden alındığı ve cezaevinde olduğunu duymamızdır. Bu şüpheler içinde zaten kafamızda oluşan şaibelerin giderilmesi adına, seçimi hakeden aday mevcut muhtarsa da bunun bize, köy halkına ispat edilerek şüphelerin giderilmesini ya da seçimin tekrar yapılarak ve herkesin huzurunda sayımının yapılarak gerçekleştirilmesini istiyoruz. Kazanan kişi mevcut muhtar da olsa başka bir aday da olsa, saygı duyar, sahipleniriz" dedi.

Karakuyu Köyü'nden kalabalık bir kitle içinden gönderilen temsilci Engin Çatal'ın söylediklerinin ardından, zaten adli mercilerce paralel soruşturmanın devam ettiğini söyleyen Vedat Orhan, Karakuyu Köyü ile de varsa benzer şaibeler, şüpheler başka yerler ile ilgili de gerekli inceleme, araştırma ve soruşturmaların yapılıp, gereğinin yerine getirileceği kanaatinde olduğunu söyledi. Orhan ayrıca; her ne kadar mevcut muhtarın herhangi bir suçlamayla maruz bırakılmamasının yanında; cevap hakkının her zaman saklı tutulduğu, istenildiği takdirde cevap hakkını kulanabileceğini söyleyerek programı sonlandırdı.

İşte o program: Your Website Title


YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 5 yorum mevcut

  • bu kadar basit mi? @Aslan Bey 2 yıl önce yorumlandı

   öncelikle itiraz makamı neresi? il seçim kurulu, siyasi partilerin temsilcisi olan avukatlardan ve bağımsız devlet memurlarından oluşuyor diye biliyorum, yanlış mı biliyorum?

  • Aslan Bey 2 yıl önce yorumlandı

   anlatılanlardan anlaşılan şu: iki aday yarışıyor seçim bitip sandıklar sayılıyor altı oy farkla kazanan aday ilan ediliyor. o an için bütün köy orda hazirun ve tanık durumunda, en küçük bir itiraz yok, en ufak bir şikayet yada serzeniş yok. üç gün sonra seçimi kaybeden muhtar adayı sessiz sedasız gidip bir itiraz dilekçesi veriyor, il seçim kurulu itirazı değerlendiriyor kendince ve aslında hiç bir şaibe olmayan seçimin sonucunu oldu bittiye getirerek iptal edip yeni sonuç açıklıyor ve 6 oyla seçimi, kaybeden tarafı 1 oy farkla seçimin galibi ilan ediveriyor. oh ne ala memleket seçime gir 6 oy farkla kaybet, köylüden alamadığın mühürür sana paralelciler mahkeme kararı ile versin. bunlar olup biterken bizim devlet nerde demiyeceğim artık hiç değilse şimdi bizim devlet devreye girsin de şu meseleyi bi halledip haklıya hakkını teslim etsin. aksi takdirde iddialar vahim ve koca bir köy teyakkuz halinde anlaşılan bu iş ileride sıkıntılara sebep olabilir. derhal söylentiler araştırılmalı.

  • çok zor olmasa gerek @Üçkuyular lı 2 yıl önce yorumlandı

   seçim kurulu heralde bakmıştır dosyaya diye düşünüyorum.müracatınızla birlikte iddia ettiginiz gibi tekrar sayılan sandık başında avukatınız veya sizden herhandi bir kimse yoksa yani taraflardan birisi yoksa sonuç hukuksuzdur derhal muhtarın görevden el çektritip köyün tekrar seçime götürülmesi yada seçimin ilk sonuçları geçerli sayılıp diger adaya mühürü vermei lazım seçim kurulunun

  • Mehmet Aslan 2 yıl önce yorumlandı

   bu kadar utanmazliklari katakulle isleri olan bir adami ilin mulki amiri neden gorevinden almiyor acaba? bu adam kimlerin desteginde iyi bir arastirin.ak parti milletvekillerinden mehmet altay bu adami neden bu kadar cok destekliyor.

  • Üçkuyular lı 2 yıl önce yorumlandı

   benimde bir sorum var muhtar efendi ye onun bunun karısına kızına neden rahatsızlık veriyosu nbizim köyden tokinin inşaat malzemelerle ev yapmaya utanmi miyorsun.daha söyleyeceğim çok şey var da hadi neyse.

  
  TÜMÜ Yazarlar
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv

  

  banner363

  banner366