Karun AVM'nin Kaçak İnşaat ve Tadilatlarına Kimler Göz Yumdu? Niçin Hala Yıkılmıyor? ile ilgili haberler

Karun AVM'nin Kaçak İnşaat ve Tadilatlarına Kimler Göz Yumdu? Niçin Hala Yıkılmıyor?

Geçtiğimiz günlerde "Kaçak Olduğu Bilinen, Mülkiyeti Erhan Akçay'a Ait Olan KARUN AVM Niçin Yıllardır Bir Türlü Yıkılamadı" başlığı ile haberleştirdiğimiz ve son günlerde, Belediye Meclisi'nce ruhsat verilebilmesi talebi ile İmar Komisyonunda tartışıldığını duyurduğumuz KARUN AVM'nin geçmişten günümüze kadar ki tarihi seyrini paylaşacağımızı duyurmuştuk. Bugün sizlere KARUN AVM'nin bulunduğu alanın yeşil alandan çıkartılmasından itibaren bugün gelinen noktaya kadar ki tarihi seyrini aktaracağız.

Bilindiği gibi KARUN AVM; Atapark olarak da bilinen 80 bin metrekarelik daire şeklindeki bir yeşil alanın, yapılan imar plan değişikliği ile yeşil alandan çıkartılarak önce kültür merkezi alanı ardından da ikiye bölünmek sureti ile bir tarafı Kültür Bakanlığı'na bir tarafı da AVM İnşaatına ayrılan bir arsaya kuruldu. 

KARUN AVM'nin Bulunduğu Arazi 1/5000'lik Planda Hala Yeşil Alan

1/5000'lik planda halen yeşil alan gözüken bu bölgenin, 1/1000'lik planında Ali Künek döneminde yapılan imar plan değişikliği ile yeşil alandan, Kültür Bakanlığı'nın Kültür Merkezi yapabilmesi için Kültür alanına çevrildi. Daha sonra Erhan Akçay döneminde bu alan yeni bir değişiklik ile ikiye bölündü ve yarısı AVM yapılabilmesi için imara açıldı.

Yeri Belediye Başkanı Erhan Akçay İken Mustafa Alanyalı Aldı Fakat Sonra yer el Değiştirdi ve Akçay'a Geçti

Uşak Belediye Başkanı Erhan Akçay iken ikiye bölünen alan belediye tarafndan yaptırılmış olan AVM projesi ile birlikte satışa çıkartıldı ve yeri Mustafa Alanyalı aldı. (O dönemde Mustafa Alanyalı'nın sadece aracı olduğu yeri alan kişinin aslında Erhan Akçay olduğu iddiaları kulislerde ve kamuoyunda uzun uzun konuşulmuştu) Alanyalı'nın satın aldığı yer uzun süre boş arsa olarak kaldı. Ta ki Erhan Akçay 1999 seçimlerini kaybedip Belediye Başkanlığı görevinden ayrılana dek.  Belediye Başkanlığı seçimlerinin hemen ardından iddiaları doğrularcasına yerin Mustafa Alanyalı'daki tapusunu üzerine geçiren Erhan Akçay arsada inşaata başladı. Ancak iddiaya göre boş arsaya dikilen AVM belediyenin ilk satarken ki projesi ile tezatlar arzetmekte idi ve ilginçtir hiç kimse buna ses çıkarmadı. 

Karun'da Hala Kirada Duran ve Faaliyet Gösteren Bir Çok Dükkanın İş Yeri Açma Ruhsatı Hala Yok.

Mevcut projesi ile satılmasına rağmen KARUN AVM proje ile çelişen bir kaç farklılık ile beraber inşaat tamamlanıyor. Daha sonra yine inşaatta değişiklik yapılarak projeye göre orta kattaki tek mağaza dükkanlara bölünerek franchising marka bayilerine kiraya veriliyor. Ancak yerleri kiralayan firmalar işyeri açma ruhsatı için belediyeye başvurunca ruhsat verilemeyeceği ortaya çıkıyor. Bu sefer tadilat ruhsatı için, kaçak olarak tadilatı yapılan yer için Akçay Belediye Meclisi'ne başvurdu, meclis de reddetti. Bu sefer prosedür gereği tadilat ruhsatı da olmayan ve projeye aykırı olarak yapıldıktan sonra izinsiz tadilat yapılan AVM'ye ceza kesildi.

Ak Parti'li Belediye Döneminde Encümen Akçay'ın Zaman Kazanmasını Nasıl Sağladı?

Encümen, son derece basit bir konuda güya büyük bir hata yaparak cezayı usule uygun kesmedi, böylece zaman kazanma imkanı bulan Akçay, derhal cezayı usulsüz kesildiği gerekçesi ile Bölge İdare Mahkemesi'ne götürdü. 1 yıl kazanmış olan Akçay, 1 yılın sonunda karar Bölge İdareden reddi yönünde gelince Encümen tarafından adeta bir jest daha gördü. Encümen mahkeme kararı uyarınca düzenleme yapıp kararı düzelterek, ve usül hatalarını giderip yeniden yıkım kararı ve ceza kararını düzenleyip olması gereken usul ile tebligat yapmak yerine bu kez yine hem de üç yıl gibi uzunca bir süre zaman kazandıracak bir işlem yaptı.

Bölge İdare Mahkemesi'nin haklı ve yerinde üstelik gerekçelerini açıkladığı kararını o dönemin Encümeni enterasan bir şekilde adeta beğenmeyerek yada yanlışta ısrar ederek DANIŞTAY'a gönderdi. DANIŞTAY'a gönderilen dosyaların uzun süre gelmeyeceğinin bilinmesine rağmen üstelik Bölge İdare'nin kararını bozma ihtimali nerede ise yok iken bu kararı Danıştay'a yollayan Encümenin bu davranışı o dönem de Akçay'a zaman kazandırma gayreti içinde ve konuyu sümen altı yapıp geçiştirme dolayısı ile de yıkım kararının uygulanmasını önleme niyetinde olduklarını adeta açıkça ortaya koymuştur şeklinde yorumlanmış kulisler de başta Mesut Apaydın ve dönemin Başkan Yardımcısı Muhammed Bakır Mutlu olmak üzere tüm encümen üyeleri çeşitli suçlama ve iddialarla gündem edilmişti. Özellikle Muhammed Bakır Mutlu'nun o dönem MİGROS'un bulunduğu katta faaliyet gösteren MADO'dan çıkmadığı ve hemen her gece orada olması kafaları karıştırmıştı. Danıştay'dan sonuç beklendiği üzere yaklaşık üç yıl sonra yine beklendiği gibi Bölge İdare Mahkemesinin kararı ile paralel gelmişti. Yani Encümenin yıkım ve ceza kararını usulden bozmuş ve kararın usulune uygun şekilde verilip yeniden usulune uygun biçimde tebligat yapılması şeklinde Danıştay kararı gelmişti. Yani Bölge İdare'de DANIŞTAY'da yıkım kararını değil yıkımın dışındaki ceza kararı için cezanın hesaplanmasındaki ve tebliğ ediliş şeklini usule uygun bulmamış ve bu nedenle bozmuştu. O dönemde konuşulan iddialara göre; Tabiki zaten sırf zaman kazandırmak için usule uygun olmayan bir karar vererek Erhan Akçay'a Bölge İdare Mahkemesine gitme yolunu açan Encümen daha sonra da Bölge İdare Mahkemesi'nin kararını da Danıştay'a göndererek Akçay'a bir üç yıl daha kazandırmış ve konunun da hararetinin geçmesini sağlamış olmuştu.

Danıştay Kararı Geldi Ama Encümen Konuyu Adeta Sümen Altı Etti!

Ne garip bir durumdur ki DANIŞTAY kararı geleli yıllar olmuş ama encümen konuyu bir türlü gündeme alıp yıkım kararını yeniden vererek usule uygun ceza ile beraber kararı KARUN AVM'nin Mülkiyet sahibi Erhan Akçay'a bir türlü gönderemediler. Yönetimler değişti Encümenler değişti ama Ali Erdoğan'ın Başkanlığında da kaçak yapı varlığını sürdürdü ve malesef yıkıl(a)madı.

Uşak Haber Merkezi Neden Şimdi Bu Haberi Yaptı?

Pes doğrusu denilebilecek bir imtiyaz gösterilerek önce Mülk sahibi edilen sonra kaçak inşaat yapılmasına göz yumulan ve ruhsatsız dükkanları kiraya vererek, yıllardır gelir elde etmesine müsade edilen Erhan Akçay, edinilen bilgiye göre, son dönemde ruhsat almak için yeni girişmlerde bulunuyor. İddialara göre, aralarında İl Genel Meclisi Başkanı Ali İhsan Uzun, Avukat Mehmet Göç Ak Parti eski İl Genel Meclisi üyesi Mehmet Pehlivan gibi isimlerinde bulunduğu Ak Parti'li bir grup Akçay'ın ruhsatın verilmesi karşılığında yeni yapılacak İmam Hatip Lisesi binasına dört yüz milyar liralık bağışta bulunma teklifi sebebi ile kulis çalışmaları yapmakta. Yine MHP içerisinde İmar Komisyonunda bulunan Utku Demiröz'ün de konuya sıcak baktığı da iddialar arasında. 

Uşak Haber Merkezi ekibi olarak soruyoruz; KARUN AVM Kaçak olmasına rağmen niçin yıkıl(a)mıyor?

Ak Parti'li Mesut Apaydın'ın belediye başkanlığı döneminde Başbakan Erdoğan'ın her fırsatta ikaz etmesine rağmen niçin kaçak yapıya (tadilata) göz yumdu? Bu durumdan rant elde eden Ak Parti'liler olmuş olabilir mi?

Uşak Belediyesi suyunu ödemeyenlere bile her türlü yaptırımı uygulamaktan imtina etmezken üstelik Başbakan'ın kaçak yapılaşmaya kesin ve net bir dille karşı olduğunu siyasi hesapla dahi müsade edilmesini deklare etmesine rağmen ne Mesut Apaydın ne de Ali Erdoğan döneminde neden kentin göbeğindeki kaçak inşaatın gereği yapılmamaktadır. Ak Parti'li de olsa MHP'li de olsa belediye başkanı bu konuyu, nasıl sümen altında tutulabilmektedir.

Geçtiğimiz hafta konuya ilişkin bir haber girdik neden o günden beri hiç bir muhalefet partisi herhangi bir girişimde bulunmadı ya da açıklama yapma gereksinimi duymadı?

Her olayı TBMM'nde gündem eden ve soru önergesi veren en azından basın açıklaması yapan CHP'li Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz neden bu gibi konularda sus pus olmaktadır. Geçtiğimiz günlerde Eşme Belediyesi ile ilgili yaptığımız habere ve Eşme İlçe Başkanının görevinden alınmasına ilişkin de CHP Kanadından bir açıklama gelmemişti. Acaba CHP ve MHP Niçin sessiz kalmaktadır. Muhalefet görevlerini Uşak Haber Merkezi ekibine mi devretmişlerdir? Hem Belediye Meclisi MHP grup başkanı hem de MHP Uşak İl Başkanı görevini yürüten Alpay Özgür neden konuyu görmezden gelmektedir?


Uşaktv isimli internet sitesinde Ercan Ceylan'a ait olduğu iddia edilen kaçak apart yapıldığına ilişkin bir takım haberler çıktı. Bu haberdeki iddialar doğru mu? Doğru ise niçin gereği yapılmamakta? yada haberler yalanlanmamakta?

İmam Hatip Lisesi inşaatına yapılacak bağış neden bazı Ak Parti'lilerin gözünü bu kadar döndürmekte. Akçay İmam Hatip Lisesi inşaatının tamamını yapsa bile hukuksuzluğa göz yumulmasını istemek nasıl akıl karı olabilir?

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İsmail Bi'umut 6 yıl önce

Adeta makam MADO''daydı.Zaten sigara yasaklarının en şiddetli kontrol edildiği zamanlar da ,sigara içilebilen tek kapalı mekan MADO'ydu.Oraya zabıta uğramazdı.Mahalle aralarında ki küçük esnafa,işyeri ruhsatı için kan kusturulurken,KARUN AVM,adeta kurtarılmış bölgeydi.Şimdi de kaçak m2 lere yenisi eklenmiş ve AVM nin acil çıkışındaki merdiven sahanlığı da dolar basmak üzere tasarlanmıştır.

Avatar
haber merkezi.....,,,,,..... 6 yıl önce

bak usak tv nin yetkilileri savcılıga suc duyurusunda bulunmus mert ce siz neyaptınız haber merkezi ? ? ?BIRDE MILLETE HABERCILIK YAPIYORUZ MU DIYORSUNUZ ARKADASIM,

Avatar
x 6 yıl önce

Geçen meclis döneminde kaçak tadilat yapılmamıştır.Meclisten yıkım kararı çıkmıştır.Ancak olayın mahkemeye gitmesi sonucu yıkım yapılamamıştır.Kaçak böülümler bilgiğim kadarı ile Ali Erdoğan ın önceki döneminde yapılmıştı.Ayrıca sorgulanması gereken bir diğer konu Ali erdoğan ın önceki döneminde dörtyola nasıl 10-15 katlı bina dikilebildiğidir.

Avatar
KEN HER ŞEY 6 yıl önce

BU KONU SENELERDİR HAZMEDEMEDİĞİMİZ BİR DURUM.BURASININ ELE GEÇİRİLİMESİ DE DAHİL OLMAK ÜZERE HER ŞEY YENİDEN MASAYA YATIRILMALIDIR.YETKİLERİNİ KÖTÜYE KULLANAN KİŞİLER HAKKINDA SUÇ DUYURUSU BAŞTA OLMAK ÜZERE GEREKEN NEYSE ACİLEN YAPILMALIDIR.BU YAPILARDAKİ USULSÜZLÜKLER YILAN HİKAYESİNE DÖNDÜ.YETKİLİLERE SUS PAYI MI VERİLİYOR DA SUSUYORLAR ORTAYA ÇIKMALI.ORTADA ADALETSİZ BİR DURUM VARKEN DİNİ ALET EDİP ÜÇ KURUŞ BAĞIŞLA KENDİNİ AFFETTİRMEYE ÇALIŞMAK AKIL ALACAK GİBİ BİR DURUM DEĞİL.DURUMUN ÇÖZÜMÜ İÇİN PARA TEKLİF ETMEK NE KADAR PİŞKİNLİK.KENDİ DÖNEMİNDE GARİBANLARIN YAPTIKLARI KÜÇÜCÜK ÇIKMALAR BİLE YIKTIRILIP CEZA UYGULANMIŞTI.BANA KALIRSA BURASI İÇİN EN RADİKAL KARAR ALINMALI;TAMAMI YIKILACAKSA YIKILMALI.HANGİ PARTİDEN OLURSA OLSUN BU OLAYIN BAŞKA YÖNTEMLERLE ÇÖZÜMÜNE YARDIMCI OLMAYA ÇALIŞANLAR ORTAYA ÇIKARILMALI; HERKES ZAN ALTINDA KALMAMALIDIR. BU KONU BELEDİYE MECLİSİNE GELDİĞİNDE HANGİ PARTİDEN OLURSA OLSUN USULSÜZLÜKLERE,HAKSIZLIKLARA GÖZ YUMANLAR ORTAYA ÇIKACAKTIR.

Avatar
BASRİ DOĞRUL 6 yıl önce

Evet UŞAK ,1994 den beri AVM sever başkanlarca yönetiliyor.1989-94 döneminde bir kültür merkezi yapabilmek için imara açılan yer,94-99 Erhan Akçay dönemi AVM olarak satışa çıkarılmış,o dönem belediyede 2. isim Hilmi Alper,alan adam her ne hikmetse çivi çakmadan seçimi kaybeden Erhan Başkan'a yeri satıyor.99-2004 arası Erdoğan dönemi kaçak inşaata göz yumuluyor.2004-2009 arası iyice gaza gelen Erhan Akçay Mesut apaydın destekli ,AVM' ye adeta kaçak bir kat daha ilave edip ,ortak kullanım alanlarını ,çekme mesafelerini,merdiven altları da dahil olmak üzere ,parselleyip kiraya veriyor.Bunlara ne inşaat ruhsatı ne de işyeri ruhsatı soruluyor.Bu arada aslan başkan Mesut mahalle aralarında çatı tuğlası sayıp garibana memleketi dar etmekle meşgul,kahvelere ,bakkallara ,tamircilere ,işyeri ruhsat ile kan kusturanlar ,yorulduklarında kendilerini KARUN AVM'nin sıcak kollarına teslim etmekteydi...

Avatar
Belediye Meclisi Üyesi 6 yıl önce

Uşak Haber Merkezi her zamanki gibi yine sorunlu değil, sorumlu bir habercilik anlayışı ile hareket etmiş, benim dahi çok iyi bilmediğim meselenin tüm seyrini güzelce izah etmiş teşekkürler. Ama bu konunun komisyondan meclise bile sevk edilebileceği inanın meçhul. Zira AK Parti'li Komisyon üyesi arkadaşlar bile sıcak bakmıyor bildiğim kadarı ile zaten hiç bir MHP yada CHP'li bu işe olur vermez. Yani Komisyondan gelse bile Meclis buna onay vermez. Herkesin içi rahat olsun orası için gereği en güzel şekilde yapılacaktır.

Avatar
Uğur Aydoğan 6 yıl önce

Ben bu olan bitene yazık diyorum başka da bi şey demiyorum. Haber de ismi geçen arkadaşlar atmaya geldi mi mangalda kül koymaz birde yeniden belediye başkanı olmak istiyormuş Mesut hangi yüzle kardeşim. Bakır bey ise şeyhlik taslar, biz gibi sıradan müslüman değildir tasavvufdan dem vurur yazık çok yazık gerçekten. MADO'da müritlerini toplayıp sohbet halkaları kurarsan bi gün burnundan getirirler işte böyle. İşte böyle susturamadıkların sırlarını saçar ortaya.

Avatar
gerçek 6 yıl önce

yazarı kutlamak lazım Ali Erdoğanı göklere çıkarıp öylesine güzel yazı yazmışki şuanda Belediye başkanı Ali Erdoğan Uşak belediyesi niye işlem yapmıyor AK PARTİ döneminde belediye başkanı Mesut Apaydın iken dava dosyası mahkemedeydi henüz KESİN karar yoktu yazıdan anlaşıldığına göre dosya DANIŞTAYDAN gelmiş Uşak BELEDİYE BAŞKANI ALİ ERDOĞAN neden işlem yapmıyor bunu gündeme getirmeniz gerekirken kelime oyunlarıyla birşeyler anlatılmaya çalışılması ETİK olmadığı gibi YASALda değildir.Yine bir yerlerden birşeyler bahane edilerek dürüst insanlara İFTİRA edilmektedir.