Mahkeme; 'Kişiye Özel Rantta, Kamu Yararı Olamaz' Dedi!

Uşak Belediye Meclisi'nin Ocak ayı toplantısında gündem edilen ve Menzil Cemaati'ne bağlı Gimpa A.Ş'nin imar plan değişikliği İmar Komisyonu raporu ile birlikte Belediye Meclisi'nde görüşülmüş ve ilgili bölgede iki kata imar izni bulunmasına rağmen yalnızca GİMPA A.Ş'ye özel olarak 8 kata izinli İmar Planı değişikliği talebi Ak Partili üyelerin oyu ile kabul edilmişti. Konuyla ilgili olarak Mimarlar Odası başta olmak üzere açılan farklı davalarla konu yargıya intikal ettirilmiş ve bir süredir mahkeme devam etmekteydi. Belediye Meclisi'nin bu kararına karşılık Manisa İdare Mahkemesi'nde görülen davada mahkeme heyeti; söz konusu imar plan değişikliğinin kişiye özel bir uygulama olmasından dolayı kamu yararının söz konusu dahi olamayacağına hükmederek yürütmeyi durdurma kararı verdi.

17 Kasım 2015 Salı 12:40
Mahkeme; 'Kişiye Özel Rantta, Kamu Yararı Olamaz' Dedi!

Bugüne kadar girdiği davaların bir çoğu aleyhine sonuçlanan Uşak Belediyesi'nin kaybettiği mahkemeler zincirine bir yenisi daha eklendi. Geçtiğimiz Ocak ayında Menzil'e bağlı olduğu bilinen firmanın talebine istinaden imar planı bütünlüğünü bozarak kişiye özel rant sağlandığı aşikar olan karara Ak Partili Belediye Meclisi üyelerinin onayı ile imza atılmış ve kimseye tanınmayan yoğunluk artışı hakkı Menzil'e yurt yapımı için talepte bulunan Gimpa A.Ş. isimli özel firmaya verilmişti.

Geçtiğimiz günlerde dava aşamasında olmasına rağmen harfiyat ve inşaatına başlanan ve Gimpa A.Ş şirketince başvuru yapılmasına rağmen Vakıf inşaatı şeklinde tabela asılarak kamuoyuna bu şekilde lanse edilen söz konusu yurt alanı ile ilgili açılan davada ilk karar çıktı. Daha önce SSK Evleri, Festiva, Kart 64, Atapark gibi bir çok davayı kaybeden Uşak Belediyesi'ne bir kötü haber de Gimpa A.Ş'nin yurt alanı imar planı değişikliğine ilişkin verdiği karar hakkında açılan davadan geldi. Manisa Bölge İdare Mahkemesi meclisten geçen davanın kişiye özel uygulama olduğuna, kamu yararı ilkesininin ve hukukun çiğnendiğine hükmederek Yürütmeyi Durdurma Kararı verdi.

Alınan karara istinaden Mimarlar Odası başta olmak üzere kişisel bazda da yargıya taşınan konu hakkında Manisa Bölge İdare Mahkemesi ilk kararını verdi. Belediye Meclisi'nin almış olduğu karara karşılık olarak Manisa Bölge İdare Mahkemesi Başkanlığı; söz konusu alanın çevresindeki alanlarda 2 ve 3 kata imar izni verilmesine rağmen ilgili yurt inşaatının çevre parsellerdeki yapılaşma koşullarını bozduğu, bu durumun plan sürekliliği ve plan bütünlüğü ile bağdaşmadığı, sosyal donatı alanı ihtiyacının karşılanmasına yönelik bir çalışma bulunmadığı, plan değişikliğinin bilimsel, nesne, ve teknik gerekçelere dayanmadığı, parsel bazında yapılan dava konusu imar plan değişikliğinde kamu yararının olmadığı, kamu yararı planlama ve şehircilik ilkelerine aykırılık olduğu ve hukuka uygunsuzluk gerekçeleriyle itirazı kabul ederek, ilgili işlem hakkında da yürütmeyi durdurma kararı verdi. 

 


YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 49 yorum mevcut

  • ne farkeder 3 yıl önce yorumlandı

   mahkemeden karar çıksa ne değişir yürütme durdurulsun diye karar çıktıktan sonra incelenmeden mimari projesi onaylanıyor elektrik statik tesisat projeleri ortada bile yokken ruhsatı kesiliyor. hadi yeni sözleşmelilerin zaten bu amaçla işe alındığını biliyoz da kadrolu memurlar siz neden bu suça ortak oluyosunuz, korkunuz sürülmek mi unutmayın gün olur devran döner

  • utaş uşak spor 3 yıl önce yorumlandı

   bir amatör takıma 2 trilyon para harcayıp bir iş beceremeyen spordan anlamayan yobazlar,kim lan butakımın yöneticileri.takım yürüyor.

  • utaş demek 3 yıl önce yorumlandı

   utaş demek hırsızlık yolsuzluk,ve riya demektir.çalın bakalım sakallı hırsızlar.Allah var hesap var.

  • din tüccarları 3 yıl önce yorumlandı

   menzilcilere sesleniyorum,en büyük zararı dindar insanlara veriyorsunuz,inzanlar bütün dindarların sizin gibi çıkarcı oldığunu sanıyor.adam kayırmaca sizde,kul hakkı sizde,devlet malını zimmetleme sizde,ehil olmayan insanları amir yapma sizde,islamı siyasete alet etme sizde,sakal burakıp ırz peşinde koşmak sizde,şu anda kızan sofiler olabilir.yukarıda yazmış olduğum fiilleri yapan menzlcilerin ismini açıklayacağım.ayrıca akp li kardeşler devlet kurumlarında amir ve müdür olan örgütleşen menzilcileride isim isim listeler halinde yazacağım.bekleyin.

  • osman 3 yıl önce yorumlandı

   ey akp bir aileden 3 müdür olurmu bu menzilciler çapsız nekadar adam varsa müdür yaptı.yetkinizi kullanın.yeni bir terör örgütü geliyor.

  • Allaha inanan kul 3 yıl önce yorumlandı

   atam 2.abdulhamit han dosta yakin ol dusmanada daha yakin demis.biri atana biri tutana biride anlayana

  • Allah de otesini birak 3 yıl önce yorumlandı

   ayrica komedyenlik meslegini kucumsemiyorum.zeki adamlar espri yapar ve guldurur.cem yilmaz iyi bir komedyendir

  • Allah de otesini birak 3 yıl önce yorumlandı

   Allah de hukmune ram ol yol varda budur baska bilemem yol.yumusak basli isem kim demis uysal koyunum .cekmeye gelmwz boynum nerde bir haksizlil gorsem cignerim cignenirim biri ecdadima saldirdimi doverim dovemezsem bile yanimdan kovarim zalimin hasmiyim amma severim mazlumu

  TÜM YORUMLAR
  
  TÜMÜ Yazarlar
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv

  

  banner363

  banner366