Mimarlar Odası, Uşak Belediyesi’nin Hukuksuzluklarına İsyan Etti!

Uşak Belediyesi'nin hukuka aykırı aldığı kararlara ve hukuksuz uygulamalarına ilişkin açıklamalarda bulunan Uşak Mimarlar Odası Temsilcisi Avni Özgencil, kentin sorunlarına ilişkin eleştiriler getirdi.

22 Aralık 2015 Salı 16:53
Mimarlar Odası, Uşak Belediyesi’nin Hukuksuzluklarına İsyan Etti!

Kentin mimari yapısı ile ilgili geçtiğimiz günlerde çekincelerini paylaşan Uşak Mimarlar Odası Başkanı Avni Özgencil ve Yönetim Kurulu üyeleri; Uşak Belediye’sinin hukuksuz uygulamalarını ve mahkeme kararına rağmen Menzil Cemaati’nin yurt inşaatının devam etmesine göz yumulmasını eleştiren açıklamalarda bulundu.

Özgencil açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

Uyarı ve Önerilerimize Rağmen Çarpık Kentleşme Halen Devam Etmekte!

Yıllardır Uşak Kentinin acilen bütüncül bir plana gereksinimi olduğunu belirttik, yerel yönetimlerin kamu ve toplum yararını, kentsel kimlik, doğal ve kültürel değerlere saygılı ve çağdaş-bilimsel anlamda planlama yaklaşımını esas alması gerektiğini söyledik. Geçmişteki ve şimdiki Yerel yönetimler tarafından haklısınız dendiği halde bugüne kadar sağlıklı bir girişimde bulunulmadığından kısmi mevzi Uygulama imar planları ile çarpık kentleşme devam etmekte ve ileride Uşak kentinin içinden çıkamayacağı sorunlar her geçen gün artarak birikmektedir.

Bakan Eroğlu da Hastane Yanından Geçen Dereyi Atladıklarını İtiraf Etti!

Son günlerde kamuoyuna yansıyan açıklamalardan biride; Orman ve Köy İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu'nun 07.Ekim de Uşak'ta yaptığı açılışlar sırasında  Kentsel Dönüşüm inşaatlarından ve Dokuz sele çayından bahsederken Hastane 'nin yanından dere geçtiğini atladıklarını, yanlış yaptıklarını beyan etmesidir. Bu açıklama yıllardır bu konuda kamuoyunu aydınlatmaya çalışan Mimarlar Odasının haklılığını bir kez daha ortaya koymuştur. Tüm uyarılarımıza rağmen Hastane alanının yanındaki parsellerin yapılaşma emsali 1 olduğu halde Bakanlık isteği doğrultusunda Uşak Belediye Meclisi almış olduğu bir kararla yapılaşma oranını 2 kattan fazla artırarak Emsali 2.25 e çıkarmıştır. Mimarlar Odası bu konudaki çekincelerini yasal yollardan aramaktadır.

Mahkemenin Yürütmeyi Durdurma Kararına Rağmen Menzil Cemaati’nin Yurt İnşaatına Ruhsat Verdiler!

Dikilitaş mah. 4851 ada, 6 nolu parselde Belediye Meclisinin almış olduğu yapılaşmayı artıran kararına istinaden Mimarlar Odası olarak açılan davaya Manisa Bölge İdare Mahkemesinin 27.10.2015 tarihinde Uşak Belediyesi aleyhine vermiş olduğu Hukuksal gerekçelere dayanan ders niteliğindeki YÜRÜTMEYİ DURDURMA kararına rağmen kaçak olarak devam eden inşaatın yapımı halen devam etmektedir. Acilen inşaatın durdurulması konusunda herhangi bir işlem yapılmadığı gibi birde tüm Hukuk tanımazlıkla durdurma kararının aksine bahse konu kaçak yapıya , Mahkeme kararının tebliğinden 16 gün sonra Uşak Belediyesi tarafından 27 Kasım 2015 tarihinde İnşaat Ruhsatı kesilmiştir. Konu ile ilgili olarak Mimarlar Odasının Belediye Başkanlığına verdiği dilekçeye karşı zorunlu olduğu halde yanıt verme inceliği bile göstermeyen Uşak Belediyesinin bu tavrı " biz kimseyi tanımayız zihniyetinin ve Hukuk değerlerine saygısızlığın en açık göstergesi değilmidir ?" Ayrıca bahse konu inşaatın yapı ruhsatında, inşaata ilişkin projeleri yapan isimler arasında Ak Partili yönetici ve Belediye Meclisi üyelerinin bulunduğu da gözlerden kaçmadı.

Üniversite Etrafında Bir Alan İçin, Siyasilerin de İçinde Bulunduğu Gruba Özel Emsal Artırımı Yapıldı!

Yine çok önemli olan başka bir konu ise, Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan'ın; Ekim ayı Uşak Belediye Meclisi toplantısında, Uşak Üniversitesi’ne yakın bir noktada 2 bin kişilik yurt yapılması için imar değişikliğinin onaylandığını belirten açıklamasındaki "bizim isteğimiz yurt yapacak girişimci sayısının artması. Yurt yapmak isteyen yatırımcılara, Uşak Belediyesi olarak gerekli kolaylığı sağlayacağız," beyanı üzerine bu konudaki Mimarlar Odasının görüşlerini de Sayın Uşak Halkı ve kamuoyuyla paylaşmak istemekteyiz. Açıklamada Uşak Üniversitesindeki öğrencilerin acil Yurt ihtiyacı olması nedeniyle imar değişikliği yapıldığı belirtilmektedir. Öğrenci sayısının son yıllarda 2-3 kat artıran YÖK ve Rektörlüğün Kredi ve Yurtlar Kurumu ile beraber çalışarak önceden planlama yapmadan ve  bu önlemi almadan, kendi hatalarının sonucunda, Uşak kentinin İmar planları ile oynanmasını istemelerini sorgulamalıyız. Uşak Belediye Meclisinin Yasalara aykırı ve Şehircilik İlke ve Prensiplerine uymayan kişiye özel yapılaşma şartlarını (Emsali) 2.25 olarak aldığı karar geri dönülemeyecek sonuçlar doğuracaktır. Bu karar Kentimize büyük  zarar veren, yasalara aykırı bir karardır. Uşak Üniversitesinin yapılaşma oranı (Emsali) 1.20 iken, kişiye özel olarak 2 katına yakın yapılaşma oranı verilmesi kabul edilemez bir karardır. Siyasi kimliği olanlarında bu konuya müdahil olduğunu görmek olayın  boyutunun ve tehlikesinin büyüklüğünü hepimize göstermektedir.

Uşak Halkının Kullanımına Açık Olması Gereken Alanlar Neden Tokiye Devrediliyor?

Eski Devlet ve SSK Hastanesinin arsalarının TOKİ ye devri ile bu alanlarda yapılaşma için yapılacak her türlü girişime Mimarlar Odası tarafından şiddetle karşı çıkılacağını da büyük bir önemle tekrar hatırlatmak isteriz. Adalet Sarayı Adalet Bakanlığı, Emniyet Müdürlüğü binası İçişleri Bakanlığı bütçesinden karşılanırken Devlet Hastanesine Sağlık Bakanlığı bütçe vermezde ,Uşak halkının kullanımına açık olması  gereken alanlar neden TOKİ ye verilir. Bunu anlamak mümkün değildir.  Bir yetkilinin bunu açıklamasını beklemek Kentte yaşayan bizlerin en doğal hakkıdır. Yanlış bir bölgede yapılaşmaya gidilerek yapılan Kamu binalarının Uşak kentine getirdiği ulaşım , planlama hataları haklılığımızı bir kere daha kanıtlamıştır.

Belediyenin Kent İçi Ulaşım Projelerine Maalesef Acı İle Gülümsüyoruz!

Son günlerde kamuoyunda konuşulan bir konuda kent içi ulaşımın değiştirilmesidir. Uşak Kent İçi Ulaşım Planı olmadan noktasal çözümlerle bir yere ulaşılamayacağı yapılan düzenlemelerle ortaya çıkmışken, noktasal çözümlerin geçici çözümler üreteceğini, Otogar kavşağında yapılacak geçit düzenlemesinin diğer noktalarda çözümsüzlük getireceğini belirterek, bir kaç sene sonra "haklı olduğumuzu, biz söylemiştik" demek  istemiyoruz. Marka şehir diye yola çıkanların Yüzlerce Mimarın emek verdiği Türkiye Mimarlık ortamında ses getiren Yarışma sonucu elde edilen Otogar projesini ve Belediye Hizmet Binasını bütçe bahanesi ile  uygulamayanların 10.000.000 TL nin çok üzerinde bedelle mal olacak battı-çıktı projesini yapmak istemeleri de bizleri acı ile gülümseten bir düşüncedir. 

Projeler Oldu Bitti Mantığı İle Önümüze Getiriliyor!

Kentpark, Sigorta evleri, Otogar alanı vb. konularda yapılan ön çalışmalarda Uşak Kamuoyu, Meslek Örgütleri, Sivil Toplum Kuruluşları ile paylaşılmayan projelerin oldu bitti ile önümüze çıkarıldığında yapılan eleştirilere ve yasal hak aramalara karşı "siz yatırıma karşımısınız" diyerek savunmaya geçeceklerini bildiğimiz yöneticilerin, önce ortak akıl ile kentin sorunlarına birlikte çözüm bulmayı denemeleri bu kadar mı zordur.

Özgencil'in açıklamaları soru-cevap kısmının ardından son buldu.YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 16 yorum mevcut

  • CENGIZ CUNA 2 yıl önce yorumlandı

   i̇nsanlar hak ettikleri gibi yönetilirler.
   günlük menfaatlere zamanında ses çıkartmıyanlar şimdi çocuk gibi ağlamasınlar.

  • :) @yurtsever 2 yıl önce yorumlandı

   bence belediye bunları tınlamıyor:)

  • usak yurt 2 yıl önce yorumlandı

   kesin olmayan duyulan konuşulan bilgilere göre kredi yurtlar kurumu 2000 yatak için 15-17 yıl kiralama sözü veriyor. yatak boş kalsa da parasını ödüyor. 2000 yatak aylık 200 tl olsa ayda 400.000 tl kira yılda 5.000.000 tl 15 yılda 75.000.000 tl yıllık artışlar hariç. kişinin yaptığı yatırım 25-30 milyon lira onu da bankalar hemen veriyor. hayat boyu garanti. hesapları bilenler başta chp ve mhp kamuoyuna açıklarlarsa kesin ve doğru bilgiye ulaşırız.

  • uşaklı @yurtsever 2 yıl önce yorumlandı

   herhalde doğru. bu kadar iddia karşisinda valilik ve savcılığın harekete geçmesi gerekli. kim doğru kim değil ortaya çıkması lazım.

  • yurtsever 2 yıl önce yorumlandı

   mimarlar odasına karşı uşak belediyesi hiçbişey söyleyemiyo acaba mimarlar odası haklımı?

  • Davut İsa 2 yıl önce yorumlandı

   sen şehrine köy diyerek küçümsüyenleri haklı bir nedenleri varmış gibi savunuyorsun uşak sana çok bence ... önce yaşadığı. şehrin değerlerine kültürüne tarihine değer vereceksin ki başkasına söz ettirmeyesin ... bu arada tıp açılınca niye aklına sadece profesör dr geliyor hastane de sadece bu kişiler mi çalıyor memuru yok mu anlaşıldı sen burujuvasın ...

  • yurt 2 yıl önce yorumlandı

   mimarlar odasi hayır işlerine engel olmaz ama yapılmak istenen yurt için yatak sayısı başına devletten 200 tl para alınacak yani benim anladığım şu buraya eski imarı ile 500 yatak yapilabiliyorken yeni imarla 2000 yatak yapılıyor 1500 yatak 200 tl den aylık 300000 tl ek gelir demek o zaman yurt yapıp devlete kiralamak isteyen herkes bu uygulamadan faydalanması gerekli yurt yapılacak yerleri 4 kat fazla alan verilmeli ama birine verilip birine veriliyorsa mimarlar odası davasında haklı

  • Davut @karacıdan havacıya 2 yıl önce yorumlandı

   tıp açılınca uşaka profesör doktor mu yağacak? tek bir prof bile gelmedi diş hekimliğine. gelmek istemeyenler "benim uşak köyünde ne işim var kafayı mı kırdım ben" diyor.

  TÜM YORUMLAR
  
  TÜMÜ Yazarlar
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv

  

  banner363

  banner366