Önce Vali, ardından Başsavcıvekili ve FETÖ savcısı, şimdi de AKP İl Başkanı alındı! Uşak'ta neler oluyor? ile ilgili haberler

Önce Vali, ardından Başsavcıvekili ve FETÖ savcısı, şimdi de AKP İl Başkanı alındı! Uşak'ta neler oluyor?

Son günlerde Uşak'ta son derece enteresan gelişmeler yaşanıyor. Bildiğiniz üzere 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından hız kazanan FETÖ soruşturması uzun zamandır şehrin en öndeki gündemleri arasındaki yerini sürekli koruyor. Gerek cezaevinde yatan çok sayıda sanığı olması sebebiyle, gerekse çok insanın bana da sıçrar mı kaygısından uyuyaması sebebiyle ve gerekse şehrin hem ticari hem de siyasi hayatını olumlu ya da olumsuz biçimde etkilemesi sebebiyle FETÖ soruşturması tüm zamanların en hit gündem maddesi gibi oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AKP tarafından yalnız bırakıldığı FETÖ mücadelesi siyasette hiç yürütülmediği gibi adli boyutu da malesef şehrimizde siyasetin çok ciddi etkisinde kaldı. Düşünsenize hiç bir siyasi partideki FETÖ yapılanmasına dokunulmadı. Hadi Adliye dokunmuyor, siyasi erki elinde tutanlar niçin FETÖ bağlantısı olasılığı ya da şüphesini üzerinde taşıyan insanlardan uzak durmaz? İşin doğrusu bugüne kadar FETÖ soruşturması en başından itibaren itirafçıların ifadelerine dayandırılmaya çalışıldığı için istenen sonucu verebilmiş değil. Elbette ki küçümsenmeyecek kadar çok yol katedildi elbette ki Adliye ve Emniyet çalışanları genel olarak samimiyetle üzerlerine düşeni yaptı ama gözlemlediğimiz kadarıyla gerek itirafçılar yoluyla ve gerekse belli kurumlardan siyasetçiler eliyle elde edilen belge ve veriler ışığında ilerleyen FETÖ soruşturması böylece siyasi etkiden kurtulamamış oldu. Yani bize göre siyasetin içindeki kripto FETÖ'cüler bu FETÖ soruşturmasını bir fırsata dönüştürüp iç hesaplaşma yolunu seçti ve birileri FETÖ'den devşirilen bir kadro kurarak şehrin yönetimini tamamen ele geçirme planları içine girdi.

Nereden bilebiliriz itirafçıların itirafnamelerinin de FETÖ'cüler tarafından hazırlanmadığını? Nereden bilebiliriz FETÖ soruşturmasını sulandırmak ve soruşturmayı yürütenleri bunaltıp soruşturmanın tıkanmasını amaçlayan kriptoların yanıltıcı bilgiler vererek toplumda FETÖ soruşturmasını yürüten yürekli savcılarımızın itibarını zedelemek maksatlı tuzaklar kurmadığını? Nereden bilebiliriz at izini it izine karıştırmak maksatlı kafa karıştırıcı bilgiler verdikleri savcılarımıza istedikleri kadar bilgiyi verip kontrollü şekilde FETÖ soruşturmasının yürümesini sağlamadıklarını? Nereden bilebiliriz kendi iç hesaplaşmaları bu ticari de olabilir siyasi de olabilir şahsi de olabilir, itirafçının iftira etmediğini yada düzmece ifadeler vermediğini? Neyse elbetteki soruşturmayı yürüten Sayın Savcılarımız da bu gösterdiğimiz açıları dikkate alıyorlardır. Amacımız kimseyi suçlamak değil biz halkın FETÖ Soruşturmasına verdiği sonsuz desteğin farkındayız ve biz de kurumsal kimlik olarak da ekip olarak da FETÖ soruşturmasının muhakkak tamamlanmasını ve kimsenin yaptığının yanına kar kalmamasını istiyoruz ama malesef bazen iyi niyetle başlanan işlerde beklenmeyen problem ve pürüzler çıkabiliyor ve gazeteci halkın nabzını tutup yetkililere sunma vazifesini de yerine getirmezse gazetecilik yapmış olamaz. Bize düşen düşüncelerimizi ve bakış açılarımızı usulunce ortaya koymaktır. Kimseyi FETÖ'cülükle ya da görevini bilerek ya da bilmeyerek kötüye kullanmakla veya iftira etmekle suçlamıyoruz.

Uşak halkı artık FETÖ'cülerin olduğu hiç bir yerde bulunmuyor ve aslında herkes buz gibi biliyor kimin FETÖ'cü olabileceğini. FETÖ'cü şüphesi barındıranların yanında bir tane FETÖ'cü değildir dediğiniz adam gördünüz mü Allah aşkına? Çok enteresan bakınız siyaset sahnesine halk diye bir şey yok hiç bir siyasi partide. Düşünün AKP kongre yapıyor ama delege yazılan insanlar kendilerine oy vermeye bile gelmiyor. Çünkü söylentilere göre delege listesini belirleyenler FETÖ şüphesini üzerinde en fazla barındıran siyasetçiler. Yine Servet Kuş ve ekibinin içindeki çok insanın 17/25 Aralık sonrası bile FETÖ bağlantılarını kesmediklerini çocuklarını bile FETÖ okullarında okutmaya devam ettiklerini biliyor. Bu yüzden yani mevcut yönetimin bu haliyle meşruiyetinin tartışma da olduğu bütün gerçek Ak Partililerin kabul ettiği bir gerçek. Zaten kongreye partilinin ilgisizliği de bu söylediklerimizi ortaya koyar nitelikte.


CHP'deki durum da hiç farklı değil; Ali Erdoğan'cılar diye bilinen on kadar insan bazı hayallerin peşine düşüp liste çıkarmaya partiyi yönetmeye aday olmaya kalkıyor ama kimse gitmiyor kendilerinden başka. Artık her şey o kadar çok sırıtır bir noktaya geldi ki CHP'de herkes mecbur kaldı gerçeklerle yüzleşmeye ve eskisi gibi algı oyunlarına alet olmuyor kimse. Parti sözde kongreye hazırlanıyor ama partide şu ana dek heyecan oluşturabilmiş bir ekip çıkmadı meydana. İlerleyen günlerde yaşayıp göreceğiz CHP yerel iktidarı ele geçirmesine ramak kalmışken kaderin kendisine attığı bu pası ıskalayacak mı yoksa gole çevirip belediyede CHP bayrağını sallandırabilecekler mi? Aslında partiyi FETÖ'ye teslim etmeyen, FETÖ'cüler varsa biz yokuz diyen sadace Ak Partililer değil CHP'liler ve MHP'liler de aynı tepkiyi ve reaksiyonu veriyor. Ama bütün siyasi partiler içinde kadro bakımından en şanslı olanı CHP! Herkes kabul eder ki şehirde hiç bir partide olmadığı kadar CHP'li kabiliyetli ve yetenekli siyasi birikimi de olan insan var. Aslında CHP açısından bu kongre çok iyi bir fırsat olabilir. Bütün partiler dağılmışken CHP toparlanıp bir araya gelebilir. Ama bunun yapılabilmesi için ön şart FETÖ işinin tamamen devreden çıkartılması. FETÖ Şüphesi barındıran insanlar vitrinde iken kimse cesaret edip gelmez siyasetin vitrinine. Ama vitrini bozanların temizlenmesi hiç değilse vitrinden alınması ve vitrinin müsait hale getirilmesi halinde CHP çok iyi bir birikimli kadro ile tanışabilir. Yani siyaset meydanının; neredeyse tanıyan herkesin nefret ettiği insanlardan tamamen boşaltılıp arındırıldığını görünce siyaset yapmak isteyip bunlarla baş olmaz diyerek kenara gelenler ya da kenarda bekleyenlerden pekala çok güzel bir kadro oluşturulabilir. Neticede mevcut İl ve İlçe Örgütlerinin vasatın çok üstünde performans sergilediğini hiç kimse söyleyemez. Merkez İlçe Örgütünün dağıldığı İl Örgtünün üçe hatta belki dörde bölündüğü yönündeki kulisleri CHP'li olupta duymayan yoktur. CHP Örgütüne son tavsiyemiz bir an önce Partililerin hepsinin bir araya geldiği bir danışma toplantısı icra edin ve partililerinizi bir araya getirerek mevcut durumu ciddi ciddi değerlendirin. Üyenize kulak verin ve üyenizle birlikte gerekli kararları alın. Üyenizi rahatlatın ve size güvenmelerini işin içine dahil olmalarını sağlayın göreceksiniz ki her şey yoluna girmiş. Şehir son derece buhranlı günler geçiriyor ve kimsenin keyfi yok. Kimse geleceğinden ümitli değil ve hiç kimse mevcut lider yada lider adaylarından şehri yada ülkeyi uçurmalarını beklemiyor. İnsanlar karnını doyuracak işe, kirasını ödeyebileceği başını sokabileceği bir yuvaya razı hale geldi ancak çoğunluk siyasetin sebep olduğu ekonomik ya da sosyal sorunlar sebebiyle bunu bile başaramıyor ve huzurlu değil. 

Konumuza dönelim FETÖ soruşturması birinci gündem olmamışsa sebep Nurullah Cahan'ın görevden alınması meselesinin gündeme oturmuş olmasıdır. Çünkü son bir kaç yıldır tüm zamanların en ana gündem maddelerinden birisi de malesef bu konu. Malum kimse konuşmazsa kendisi kayboluveriyor başkan ve alınmış dedikodusu yayılırken aynı anda bir yedek belediye meclisi üyesi üstelik 5. sıradaki meclis üyesi "ben geliyorum belediye meclisi sıkı dur" der gibi bir paylaşım yapıyor. Neyi amaçladığını ya da neye inanarak o paylaşımı yaptığını elbette bilemeyiz ama Cahan'ın ortadan kaybolup 5 Meclis üyesi ile Cahan'ın görevden alındığı dedikodusunun yayılması ile aynı zamana denk gelince bu yedek belediye meclisi üyesi arkadaşın paylaşımı hemen algıları Cahan'ın alındığı yönündeki iddiaları inanma yönünde etkiledi. Tuzağa belki de Uşak Haber Merkezi'nin düşmesi bekleniyordu ama Kazım Şen düştü, o iddiayı yazdıktan bir gün sonra Cahan bütün şehirle dalga geçer gibi fore kazıklı paylaşım yaparak sırıtarak ortaya çıkıverdi. Yani aslında bütün şehirle dalga geçmek maksatlı bir mizansen oynanmış ve Cahan da bu mizansende önce gizemli şekilde ortadan kaybolan ardından da fore kazıklı paylaşımla ortaya çıkan Belediye Başkanı olarak rolünü oynayıvermişti. Zaten insanlar da Belediye Başkanının görevden alınma beklentisinin oluşma sebebi işlediğiniz ortada olan suçlar değil mi? Dikkat ederseniz ortada dedik çünkü pek çok suç gerçekten iddia olmaktan çıktı zaten adeta uluorta saklamadan işlenir hale geldi.

Netice itibarı ile Uşak'ta işler iyi gitmiyor. Ne sanayicinin yüzünü güldürebiliyor mevcut yönetim, ne esnafın nede memurun. Herkesle kavgalı hale geldiler. Çünkü FETÖ konusunda asla samimi davranmadılar. Asla dürüst ve şeffaf olmadılar. Hep kapalı kapılar ardında ayak oyunları ile algı yöntemleri ile iktidar da tutunmayı yeğlediler. Yalan yok sadece günlük aparta izin verdiğiniz için ve bol bol kadın çalıştırmaya birahaneleri adeta teşvik ettiğiniz için memnun kalan tacirler ve reprezantlar var. Uşak'a geldiler mi çok rahat ettiklerini söylüyorlar. Biz bu saydıklarımız dışında pek bir memnun kimse görmüyoruz çarşıya sokağa indiğimizde veya sanayiye gittiğimizde. Elbette ki bu memnuniyetsizliğin ve kötü gidişin farkında olan kimseler de var. Elbette ki helal süt emmiş FETÖ ile mücadelede samimi devlet adamlarımız da var ve elbette ki siyaseti FETÖ'ye teslim etmeyeceğiz. Elbirlik çekip çıkartacağız, çünkü biz görüyoruz ki halkımız FETÖ'den siyaseti kurtarma konusunda kararlı. Yani aslında Genel Merkezin de çok yapacağı bir şey kalmadı. Genel Merkez aslında Kongreyi toplayamayan ama algı oyunları ile sıkıntı yok havası estirmeye çalışan Nurullah Cahan'ı da Servet Kuş'u da görevden almak zorunda kaldı. Düşünsenize kongreye üyeyi getiremeyen insan nasıl liste çıkartacak. FETÖ'cülerle en küçük bağı yada şüphesi olanı yönetime yazmayacaksın dedin mi Servet Kuş'un etrafında zaten hiç kimse kalmaz. Zaten Servet Kuş, Nurullah Cahan ve ekibi görünen oki Genel Merkezin ortaya koyduğu delege kriterlerine bile uymuyor. Yani o kriterleri uygulamaya kalkarsak yöneticilerin bir kısmı delege bile olamayabilir. Yani zaten Servet Kuş'un aslında yönetim yazabilme kabiliyeti de kalmadı. Kuş; Nurullah Cahan'ı tercih edip koruma polisi meselesinde hem tiyatroya alet olup hem de başkana ve koruma polisine sahip çıkmasıyla birlikte görevden alınmayı haketti. Çünkü dikkat ederseniz Milletvekillerinin umurunda bile olmadı konu. Cahan ve etrafındaki birkaç kişi koruma Habip Uray'ı ya da Cahan'ı metheden paylaşımlar yaptı, o kadar. Çünkü Kazım Şen'in beklenmedik görüntüleri yayınlaması ve Uşak Haber Merkezi'nin beklenenin üstünde bir öngörü ile aslında ne olduğunu ortaya koyan bir bakış açısı ortaya koymasıyla bütün büyü bozuldu ve bütün foya döküldü. Bu sefer Belediye Başkanı özür dilemek zorunda kaldı. Ama gelişmelerden anlaşılan o ki Cahan'ın dilediği bu özrü pek de kabul edilmemiş ne yukarısı ne de halk tarafından. Genel Merkezin de yapacağı bir şey kalmadı çünkü Ak Partililer mecbur etti Servet Kuş'u görevden almaya. Zaten 10 binin üzerinde Servet Kuş ve Cahan'la ilgili şikayet gitmiş duyumlarımıza göre Genel Merkeze.

Aslında neler oluyor, sorusunun cevabı aslında çoğu kez göründüğünden çok farklı olabiliyor ama öce Vali'nin değiştirilmesi ardından FETÖ soruşturmasını açan Başsavcıvekili ile halen yürüten FETÖ savcısının başka görevlere verilmesi şimdi de AK Parti İl Başkanı'nın görevden alınması bize önümüzdeki günlerde çok süprizlerin yaşanabileceğinin sinyallerini veriyor olabilir. Yani FETÖ'cülerle birlikte olmakta ısrar edenler ya da yeni FETÖ'yü oluşturmak isteyenler ve siyaset sahnesinde kalmakta ısrar edenler açısından önümüzdeki günler çok sıkıntılı ve buhranlı günler olabilir. Uşak Halkı bize sorulursa bir devrim gerçekleştiriyor ve FETÖ'den ilk kurtulan şehir olma yolunda ilerliyor olabilir. Uşak Halkını tebrik ediyoruz bu hainlere gösterdikleri net duruş için. Elbette bizimkisi bir öngörü önümüzdeki günlerde anlaşılan o ki gerçekten Adalet uygulanacak ve siyasette de FETÖ temizliği başlatılacak. Çünkü buna mecbur kalındı. Aslında bu söylediğimiz sadece Uşak için geçerli bir durum değil. Bütün Türkiye tablo üç aşağı beş yukarı aynı. Halkı dahil edemezseniz ülkeyi asla yönetemezsiniz ki şu anda siyaseti yönetebilecek kadar bile dahil edilemiyor halk bu bir gerçek. Hep söylüyoruz Erdoğan son geldiğinde 2300 kişi vardı meydanda bu gün gelse kaç kişi toplanır sizce? Sizce Erdoğan bu gerçekle hala yüzleşmemiş olabilir mi? Sizce Erdoğan, kendisini askeri darbe ile devirme planları yaparken suç üstü yakaladığı FETÖ'cülere partisini teslim eder mi? Yaşayıp göreceğiz!
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
UzoSezo 2 yıl önce

cavus hem sizin gazeteyi hem sen'in gazetesini her gün okuyorum. bu esnaf dövülmesi vakasindaki basari usak.tv ye ait. size degil.

Avatar
ali 2 yıl önce

ilimizdeki olayları iyi tespit eden bir yazı olmuş.bu şehir bir an önce kurtulmalı.

Avatar
İsmail 2 yıl önce

pencereden kuş uçtu, şimdi paçalar tutuştu. cahan ve tayfası ile kuşlar çanlı tesisinde buluştu.

Avatar
UzoSezo 2 yıl önce

iyi güzel de bunlari usaklilar secti. niyet bunlar iktidarin partisine üye usaga yatirim getirirler falan filan diye. bunlarin bir iki sene de yaptigi talani borcu bu milletten 10 senede ancak cikar. sonuc usagin resmi büyük bir köy hali. bunlar ali erdoganin eline su dökemez.

Avatar
İZMİRLİ 2 yıl önce

güzel olmuş servet sonun başlangicidir.

Avatar
Ali Özdemir 2 yıl önce

akp ve mhp bitmişken chpnin bir an önce atak yapmasını bekliyoruz. ama chp'de fetöcülerle birlikte olmak konusunda ısrar edince moralimiz bozuluyor. her parti içindeki fetöcülerden kurtulsa her şey yoluna girecek aslında.

Avatar
terzi 2 yıl önce

bu sitede 2010 yıllarında yazılan gülen grubu alehindeki yazıların altına yorumlar atarak gülene söz söyletmeyenler kimler? 17/25 aralık sonrası bile bağlantısını kesmeyenlerin hepsi şimdi ya partide yada belediyede mevki makam söz sahibi. servetin gitmesi beni umutlandırmıyor şahsen çünkü yine fetöcünün birini atayacak çaresiz genel merkez. zaten fetöcü olmayan kimse kalmadı ki akpartide.kim varsa akpartili nerdeyse tamamı fetö ile ilintiliydi zaten. akpnin fetöden kurtulması zor olduğu için bu soruşturmanın da sağlıklı yürütülmesi mümkün görünmüyor.

Avatar
Gazi temur 2 yıl önce

sizin gazetenizde geçmişte 101 a marketle ilgili araştırmamız olmuş sonuç ne oldu ogrenebiliiyim ben sadece bir tuketiciyim