Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz; ileri! Emri Uşak'ta verildi!

Kurtuluş Savaşımızın sembollerinden olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından verilen Ordular, İlk Hedefiniz Akdeniz; İleri! emri Uşak'ın Eşme ilçesinde verildi. Ve bu emrin belgesi ortaya çıktı.

30 Ağustos 2016 Salı 22:39
Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz; ileri! Emri Uşak'ta verildi!

Tarihçi araştırmacı-yazar Murat Bardakçı tarihimizin onurlu sayfalarında damga gibi duran, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "Ordular, İlk Hedefiniz Akdeniz; İleri!" emrinin belgesine ulaşarak, Habertürk gazetesindeki köşesinde yayımladı. Bardakçı belgeyi sunduğu yazısında bu emrin Atatürk tarafından Uşak'ta verildiğini de ifade etti. Bardakçı aslının Genelkurmay Arşivi’nde olan emir metninin orijinalinin Türk basınında ilk defa yayımladığını belirttiği yazısında "Çoğumuz, Mustafa Kemal Paşa’nın askerlik tarihimizin en meşhur ifadelerinden olan “Ordular! İlk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!” emrini yazılı değil, sözlü olarak verdiğini düşünürüz. Paşa, bu emri 30 Ağustos 1922’deki büyük zaferin ardından, 1 Eylül günü yazılı olarak vermiş ve emir birliklere sahra telefonları ile ulaştırılmıştı" sözleriyle emrin belgesini ortaya koydu.

Murat Bardakçı şanlı tarihimizin efsane emrinin ise Uşak’ın Eşme İlçesi’ne bağlı Takmak Köyü yakınlarında Garp Cephesi Kumandanı İsmet (İnönü), Kurmay Başkanı Asım (General Asım Gündüz) ve karargâh subaylarından Şükrü Ali Beyler ile gölgesinde oturduğu ve bugün koruma altına alınmış olan bir meşe ağacının altında verildiğini ifade etti.

Emrin tam metni şöyle:

“Türkiye Büyük Millet Meclisi Orduları!

Afyonkarahisar-Dumlupınar Büyük Meydan Muharebesi’nde zalim ve mağrur bir ordunun anâsır-ı asliyesini (asıl unsurlarını) inanılmayacak kadar az bir zamanda imha ettiniz. Büyük ve necîb milletimizin fedakârlıklarına lâyık olduğunuzu ispat ediyorsunuz. Sahibimiz olan büyük Türk milleti istikbalinden emîn olmaya haklıdır. Muharebe meydanlarındaki maharet ve fedakârlıklarınızı yakından müşahade ve takip ediyorum. Milletimizin hakkınızdaki takdirlerine delâlet (kılavuzluk, aracılık) etme vazifemi mütevâliyen (ardarda) ve mütemadiyen (aralıksız şekilde) ifa edeceğim.

Başkomutanlığa teklifatta (tekliflerde) bulunulmasını Cephe Komutanlığı’na emrettim. 

Bütün arkadaşlarımın Anadolu’da daha başka meydan muharebeleri verileceğini nazar-ı dikkate alarak ilerlemesini ve herkesin kuvâ-yı akliyesini (aklının gücünü), yiğitliğini ve menâbî-i celâdet (kahramanlığının kaynaklarını) ve himmetini müsabaka ile ibzâle (yarışırcasına bol bol harcamaya) devam eylemesini talep ederim. 

Ordular! İlk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri! 

Türkiye Büyük Millet Meclisi Reisi 
Başkumandan 
M.Kemal"

İşte o belge:Anahtar Kelimeler: Ordular

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  
  TÜMÜ Yazarlar
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv

  

  banner363

  banner366