Paralel operasyonun önde giden illerinden Uşak; paralelden temizlenmeye çalışıyor! ile ilgili haberler

Paralel operasyonun önde giden illerinden Uşak; paralelden temizlenmeye çalışıyor!
PROGRAMIN VİDEOSU METNİN ALTINDA BULUNMAKTADIR!

Türkiye ve Uşak gündemini en çok meşgul eden konunun paralel yapıyla olan mücadele olduğunu söyleyerek programın açılışını yapan Vedat Orhan, gelinen noktada paralel devlet yapılanması diye adlandırdığımız örgütün ne derece büyümüş olduğunu, kendilerinin bildiklerinden ve tahmin ettiklerinden çok daha büyük bir örgütle karşılaştıklarını ifade etmesinin ardından, Nurullah Çavuşoğlu söz alarak, bu yapının büyüklüğünün dünya üzerinde kurulmuş, varolan en büyük örgüt olduğu ve bunla devletçe milletçe edilen mücadelenin de aynı büyüklükte bir mücadele olduğunu söyledi. Çavuşoğlu, bu sözlerine, paralel yapıyla mücadelede Uşak’ın hem halk olarak hem de yargı ve emniyet açısından en iyi giden illerden olduğunu vurgulayarak, yargı tarafından verilen kararlar neticesinde kimsenin mağdur edildiğine şahit olmadığına da değindi.

Vedat Orhan, programın yerel örnekler üzerinden gitmesini istediğini söyleyerek; henüz gündeme gelmemiş olan fakat aldıkları duyumlar üzerine halen araştırma içinde olduklarını da dile getirdiği, Uşak’ın Karakuyu Köyü’nde geçtiğimiz yerel seçimlerde muhtarlık yarışında bir muhtar adayının seçim öncesinde jandarmayla birlikte köylüden oy istendiği, seçimin kaybedilmesinin ardından seçim kuruluna başvurularak oyların yeniden sayıldığı ve yeniden sayılmanın ardından seçim sonucun tam tersine döndüğü, ve bu kararın verilmesi aşamasında seçim kurulu başkanı olan hakimin şu an paralel bağlantısı olduğu yönünde köy halkının ciddi bir kısmının şikayetlerinin olduğunu söyledi.

Yerel örneklerden devam eden Orhan, Uşak’ta 10 yıl boyunca belediye başkanlığı yapmış olan Ali Erdoğan’ın eşi ve çalışma ekibiyle birlikte gözaltına alınmasının ardından çıkarıldıkları mahkemece tutuklandığını söylerek; kendilerinin yıllar öncesinde paralel yapılanmanın kurumlarla ilişkilerini dile getirdiklerini haberlerden örnekler verdi. Bu örneklerden birinin Ali Erdoğan’ın belediye başkanlığı zamanında, Uşak Haber Merkezi’nde Uşak Belediyesi’nin bir ilanının yayınlanıyor olmasına rağmen, belediye tarafından Aybey Mahallesi’ne yapılan gençlik merkezine belediye tarafından alınan çalışanların o dönem cemaate yakın olduğu bilinen Bahar Etüt Merkezi’nden alındığını kamuoyuna sunduklarını söyledi.

Nurullah Çavuşoğlu, paralel yapıyla verilen mücadelenin sadece yargı ve emniyet tarafından verilmediğini, halkın da bu mücadeleye viddi anlamda destek ve katkısının olduğunu söyleyerek; kendilerinin defalarca ihbar telefonları, mesajları aldıklarını, insanların paralelle ilişkisi olabilecek kişi ve olayların kendi tespit veya bilgilerini anlatarak gerek kamuoyuna sunulması gerekse yargı ve emniyet mensuplarına yardımcı olunması adına Uşak Halkının da mücadeleye destek vererek, Uşak’ın paralel yapıyla olan mücadelede önde giden illerin başında geldiğini söyledi.

Devletiyle halkıyla bitirilmeye mahkum olduğunun görüldüğünü söyleyen Vedat Orhan, bu paralelin bitmesinin ardından yeni paraleller oluşabilir mi gibi bir endişenin, korkunun insanlarda ve kendisinde olduğunu söyleyerek Çavuşoğlu’na sorması üzerine; Çavuşoğlu, insanların artık cemaatlere heves etmediğini, ayrıca bu türden yapıların insanları tabiri caizse avlamak için “şu noktaya gelmek için şu cemaate gideceksin, görevinde yükselmek için şu cemaatin şu etkinliğine katılacaksın” gibi yönlendirmelere vatandaşın ilgi göstermediğini, insanların bu konularda ilgi göstermedikçe de yeni paralellerin oluşamayacağını söyledi.

Vedat Orhan, paralel yapılanmanın bu derece büyümesi aşamasında, böylesi bir ekonomiye sahip olunmasında, bu kadar insanın bu yapıya dahil edilmesinde ne gibi yöntemler kullandığını sormasının ardından, söz alan Çavuşoğlu; bu soruya birebir örnekler de vermek mümkün ama öncelikle tarihten bakarak cevap aramak lazım. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu yapıyla ilglili Hasan Sabbah örneğini vermesi ve aldatıldığını söylemesi, tarihten bakılacak bir detaydır. Hasan Sabbah, dönemin Selçuklu Hükümdarının vezirleri ve en yakın koruma görevlerine bile kendi adamlarını getirtmiş ancak Selçuklu Hükümdarının bunu anlaması devletin yıkılmasını bulmuş, çok şükür ki bizim devlet ve milletçe bunu anlamamız daha erken oldu da, topyekün mücadele ile Sabbahvari oluşumu bitirme yoluna girdik. Güncel örnekler vermek gerekirse, Ali Erdoğan’ın başkanlık zamanında hem ilan alıp, yayınlayıp hem de aynı ilan altında paralel yapıyla ilişkisi olan kişilerin belediye aracılığıyla gençlik merkezine alındığını sırf belediye ile olan ticari ilişki zarar görmesin diye haber yapmamak, ya da yaptırılmamasını sağlamak da insanları ya da kuruluşları yapıya dahil etmek için yöntemdir.

Burada söze giren Orhan, paralel yapı soruşturmasında Uşak Haber Merkezi haberlerinin ve köşe yazılarının delil olarak kabul edildiğini, eğer Çavuşoğlu’nun verdiği örnekteki gibi bir durum olsaydı yaptıkları haberlerin delil olmasının aksine yapmadıklarından dolayı şüpheli olabileceklerini söyledi. Örneklendirmeye devam eden Çavuşoğlu, “gazetecilik yapan Kazım Şen’in geçtiğimiz yıllarda dayak yemesi üzerine karakolda verdiği ilk ifadede kendisini dövenleri tanımadığını, görmediğini; sonradan verdiği ifadede ise kendisini dövenleri kulağından tanıdığını ve Erkan Çuhadar ile benim ismimi verdiğini biliyorum ifadesinde. Ardından dönemin Asayiş Şube Müdürü Yılmaz Baytun benden fail bulmamı istiyor. Bir fail ortaya çıksın ki sizin üstünüze gelmeyeyim diyor; aslında bu olayla bizim ilgimiz olmadığını o da biliyor hatta belki de çok büyük ihtimalle dövdürten de kendisi. Kendisinin yaptırdığı başka şeyler olduğunu da biliyorum ve burdan şu anlam çıkıyor; yeter ki sus, susarsan bütün imkanlar sana açılır, susmazsan kurumlarca üzerine gelinir anlamı çıkıyor” dedi.

Kendilerine kurulan tuzaklardan örnekler verilerek bu yapılanmanın ne gibi yöntemler kullandığının anlaşılmasını sağlamaya çalıştığını söyleyen Çavuşoğlu, örneklerine devam ederek “bir dönem adı Mustafa olan ve kız Mustafa lakabıyla da kendi çevresinde tanınan, etrafında kızlar olan birisi bizim yanımıza gelmeye, gençleri bu yöntemlere avlayıp kızlarla buluşturarak görüntü alınması ve ordan avlanmasını sağlayacaklarını düşündüklerini de anlamıştık. Ve sonra kendisi itiraf etti bu durumu, ben buraya özel olarak gönderildim diye” dedi.

Örneklere devam eden Çavuşoğlu, “geçtiğimiz dönemlerde Uşak Valisi Kayhan Kavas, paralele prim vermeyince, dönemin Milli Eğitim Müdürü, valinin ehliyet sınavına gireceği gün, valinin İstanbul’da işi olması nedeniyle de, valinin bir talebi olmaksızın ehliyet sınavına valinin yerine bir öğretmeni sokuyor ve İstanbul’da da paralelin yayın organlarınca valinin o gün o saatte İstanbul’da bir etkinlikte olduğunu ispat ettirircesine yayın yaptırıp, bu şekilde bir kumpas kuruluyor. Ve görünen o ki, böyle bir olay neticesinde vali merkeze alınırken, Milli Eğitim Müdürü ile ilgili herhangi bir soruşturma yapılmıyor, ve görünün o ki müdür sadece valinin alınacağı ve kendilerine uzanan bir soruşturma yapılmayacağının bilincinde ve farkında olarak girişiyor bu kumpasa. Vali gider gitmez de o dönem Van’da görev yapan Özdemir Çakacak, Hazim Sesli tarafından Van’da ziyaret ediliyor" örneğini de verdi.

Paralel yapılanmanın insanları kendi saflarına geçirmek için ne kadar sinsice ve alçakça yöntemler kullandıklarından bahseden Çavuşoğlu, “keşke kimse bunlara prim vermeseydi, korkmasaydı. Ama herkesin imanı, inancı, refleksi de bir ve aynı olmuyor” dedi.

Bir başka plana göre de, paralel yapılanmanın gideceğinin anlaşılmasının ardından, Menzil geliyor, hükümet kadrolarına Menzil geliyor şeklinde söylemlerle insanları o yöne çekilmeye de çalışmıştı fakat insanlar artık cemaatlere itibar etmediği için bu çabanın da boşa çıktığı görüldü diyen Çavuşoğlu, bunun da bir yöntem olduğunu ve Gülen cemaatinin de zamanında bu yöntemi kullandığını söyledi.

Nurullah Çavuşoğlu’nun verdiği tuzak ve kumpas örneklerinin üzerine Vedat Orhan, son zamanlarda yaşanan bir hadiseyi anlatarak; “geçtiğimiz haftalarda işten atıldığı için Belediye Başkanı Nurullah Cahan’la görüşmek istediği ve görüşemediği için kendisini ve çocuklarını yakmak istemiş ve bu eylemi sırasında eli sopalı kişilerce dayak da yemiş ve bunu haberleştirmiştik. Haberin ardından bu şahıs bizi arayarak, onun yanına gidersek Belediye ve UTAŞ ile ilgili söyleyeceklerinin olduğunu, röportaj yapmak istediğini söyledi. Bunun üzerine, yaptığı konuşmadan şüphelenerek bir tuzak olabilme ihtimali nedeniyle gitmemiştik. Ve geçtiğimiz gün usak.tv haber sitesinin sahibi Kazım Şen’in yine aynı kişiden kaynaklı bir şekilde Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan ve UTAŞ tarafından kurulan bir çete tarafından tuzağa çekildiği, gasp edildiği, işkence edildiği, tehdit edildiği, dayak yediği yönünde haber yaptı” demesi üzerine Kazım Şen’e geçmiş olsun dileğinde bulunan Çavuşoğlu; “olayın detayını öğrenip, aynı ismin dahli olduğunu duyduğum anda aslanı tuzağa çekemeyince bulduklarıyla yetinmişler, bu da aslana ders olsun diyerek gözdağı vermişler. Sadece bize değil, ne kadar aleyhte konuşan, yazan, çizen ve aleyhte hareket etmesi beklenen siyasetçi, bürokrat, işadamı kim varsa herkese gözdağı veriyorlar, meydan okuyorlar. Bu Uşak halkına üstü kapalı tehdittir. Biz buyuz, işinize geliyorsa demeye çalışıyorlar, ben de cevap veriyorum: İşimize gelmiyor! Ben gazetecilik sıfatından başka bir konum sahibi değilim ve buna rağmen adımın herhangi bir nahoş olaya karışmasını istemem, ben bile bu düşüncedeyken siz bu işlerle anılmamalısınız; ama bunun da aksine ilk defa bu tür olaylarda anılmıyor isimleri. Benzeri bir çok hadise de yaşandı. Belki Kazım Şen’in isim olarak biraz sevimsizliğinden kaynaklı olarak dayak yemesinin toplum tarafından hoş görüleceği düşünülmüş olabilir ama böyle bir mantık yok, bu adam torun sahibi biri. Ve Kazım Şen’in çokça muhalafet etmişliği de yok. Demek ki verilmek mesaj başka diye düşünüyorum” dedi.

Nurullah Çavuşoğlu, kendilerini ilgiyle takip eden CHP’lisi MHP’lisi Ak Parti’lisi, bütün çevrelerden destek ve takdir gördüklerini söyleyip Uşak halkına tekrar teşekkür ederek “bize güvendiler, ve ben de güvenlerini boşa çıkarmayacağıma dair söz vermiştim, ve bu mücadele benim izzetime zarar vermediği sürece ve ömrümüz yettiği sürece devam edeceğime, doğruları söylemeye devam edeceğime de söz veriyorum” diyerek sözlerini tamamladı.
Your Website Title
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Merdoğlu 3 yıl önce

karakuyu köyü muhtari ile ilgili sözler doğru.

Avatar
özkan 3 yıl önce

müjde sokak müjdelere vesile olur inşAllah.

Avatar
Yorgun demokrat 3 yıl önce

chp nin 3. sıra adayı halim uçar neden tutuklanmadi. ben kırk yıllık chp liyim. boyle bunun gibi vatan haini tanımadım.

Avatar
sesli referansı 3 yıl önce

ali erdoğan döneminde belediyeye sözleşmeli olarak alınan memurların tamamından hazım sesli veya cemaatin önde gidenlerinden referans istenmiştir referans bulanlar önce sözleşmeli memur sonra devlet memuru olmuştur.

Avatar
mağdur memur 3 yıl önce

nurullah bey iftiraya uğrayıp mağdur edilen memurlar için ortaya koyduğunuz samimi gayretler için cok tesekkurler. chp mhp il başkanları milletvekilleri bile ilgilenmezken sizin böyle fedakarane tutum sergilemeniz takdire şayan gerçekten. bizim haklarımızı yine çok iyi savunmuşsunuz sağolun varolun iyiki varsınız.

Avatar
fetö demek cıa yapılanması demek 3 yıl önce

fetö hangi yöntemi kullanıyor.cıa nin yöntemini yani şantaj tehdit yağma yöntemi.ana çin rusya ve türkiye bu yapıyı çökertecek

Avatar
inşaatcı 3 yıl önce

çıkan khk kararnameler sadece fetöcüleri kapsamıyor düşüncesindeyim, tüm terör örgütlerini ve milli güvenliğimizi ilgilendiriyor. pkk her gün askerime, polisime kalleşçe tuzaklar kurarak şehit ederken, son zamanlarda, pkk'lı doktor, hemşire, okul müdürü, öğretmenlerin varlığı ile ilgili söylentiler dolaşırken, tarihi şanla, şerefle, zaferle dolu türk milletinin, 24 ağustos mercidabık zaferiyle suriyeyi osmanlı toprağı yaptığının yıl dönümünde, torunları yine suriyede. 3 kıtaya hükmetmiş, çağ açıp kapamış yüce türk milletinin genlerinde var tarih yazmak. suriyedeki uzantıları karşımıza çıkıp göğüs, göğüse savaşmaktan kaçarken, vatanımdaki hainler kalleşçe, sinsice, bombalar ve tuzaklarla bu yüce milleti yıldıracakları yanılgısı içindeler. lafın özü pkk ile ilişkili tüm devlet memurları da fetöcüler gibi içeri alınsınlar ve devletle ilişikleri kesilsin. hdp'lilerde bir an önce yargılansın, madem yargılanmayacaktı hdp'li vekiller neden dokunulmazlıkları kaldırıldı?

Avatar
fetö iddinağmağmesi 3 yıl önce

nasıl oluyor da son olarak hazırlanan fetö iddianamesi, içinde adı geçen bir kişinin bağı olan bir internet haber sayfasında çıkıyor. bu kişinin sözde adı burada geçerken nasıl aynı kişi iddianame üzerinden sayfa numarası vererek açıklama yapıyor. bu kişi ile adliye de bir bağ mı var? sayın savcıları bu olayı atlamazlar umarım.