Paralel soruşturmaya etki ediyor havası estirmeye çalışanlar, soruşturma kapsamında hakim karşısına çıkarılırsa şaşmayın!

Uşak Haber Merkezi'nde Vedat Orhan'ın sunduğu Gazeteci Nurullah Çavuşoğlu'nun konuk olduğu programda gündeme dair konular, ülkede ve kentte yaşanan son gelişmeler enine boyuna konuşuldu.

02 Eylül 2016 Cuma 06:47
Paralel soruşturmaya etki ediyor havası estirmeye çalışanlar, soruşturma kapsamında hakim karşısına çıkarılırsa şaşmayın!

Programın açılışını yapan Vedat Orhan, Uşak'ta yürütülen paralel yapı soruşturması ile birlikte kimi politikacıların, alakası olmadığı halde, yürütülen soruşturmaya yön verdikleri, müdahale ettikleri hatta operasyonun kendi elleriyle yürüdüklerini konuştukları dedikodularının yayıldığını; gözaltına alınan, tutuklanan kimi isimlerin kendilerinin girişimiyle şüpheli sıfatına soktuklarını, kimisini de soruşturmada adını geçirtebileceği yönünde korku ve telaşa salan dedikodular yayıldığını söyledi. Orhan'ın söylediklerinin üzerine söz alan Nurullah Çavuşoğlu; politikacıların ya da bu şekilde davranan kişilerin maksatlarının, politikaya yapmaya muktedir olamadıkları için, kendilerinin müdahalesinin mümkün olmadığı bu operasyonları sahiplenme yoluna gidiyorlar. Hatta örneklendirmek gerekirse, bir gazetecinin kendi başına yaptığı bomba haberin ardından, "bu haberi paslayan bendim" diyerek onu sahiplenmeye çalışır hale geldiler. Bu da politikacıların aslında politika yapamadıklarının göstergesi olduğunu söyledi. Çavuşoğlu, burdaki niyetin de hem devletin savcısının, polisinin yaptığı operasyonları sahiplenme, hem de bu tür dedikodularla, operasyona gölge düşürme, halk nazarında değersizleştirme gayreti olduğunu ifade etti.

Çavuşoğlu konuyla ilgili yerel örnekler vererek; "Ali Erdoğan'a yakın olan işçilerini bir avukat kendi hukuk bürosuna çağırıp "Ali Erdoğan'la ilgili bildiklerinizi söyleyin, yoksa sizin de başınız yanar" gibi laflar ediyor. Savcı mısın ki sen böyle bir şeye kalkışıyorsun, bu yetkiyi kimden aldın ki sen? Ve bu avukatın kim olduğuna bakınca, bir siyasi isimle çok yakın bir avukat olduğu ortaya çıkıyor; bir başkası "koltuğumun altında dosyalara KOM'a gittim" diyor; bir başkası "sabaha kadar emniyette çalıştım" diyebiliyor. Bırakın soruşturmaya müdahale edeceklerini, yargı ve emniyet birimlerince bu isimlere bilgi bile verildiğini zannetmiyorum" dedi. Çavuşoğlu, politikacıların bu tavırlarındaki bir başka nedenin de kendi politik rantlarını sürdürmek ve yükseltmek gayretinde olduklarını belirtti.

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım'ın belediyeden görevden alınan memurlardan 45'inin görevlerine geri iade edileceğini söylediğini aktaran Vedat Orhan, Çavuşoğlu'na burdaki maksadın ne olduğunu sorması üzerine, Çavuşoğlu: "Yalım'ın açıklamasıyla birlikte, yayılan bir dedikodu da var; Valiliğin soruşturma yaptığı ve soruşturmanın tamamlanıp görevlerin iade edileceği yönünde; ama Valilik ne zaman yaptı bu soruşturmayı? Emniyette, savcılık da neden bu isimlerin soruşturulduğu yönünde dosyalat yok o zaman? Belediyenin üzerinde çok fazla kamuoyu baskısı olduğu için, bu personellerin görevine iadesine mecbur kalındı ve zaten verilecek olan görevin öncesinde, birileri çıkıp bu şekilde açıklamalar yaparak, "benim girişim ve çabalarım sonuç verdi" şeklinde lanse edip, yine bir kahramanlık kazanma amacında oldukları görünüyor. Bu tıpkı, insana önce devesini kaybettirip, sonra bulduk diyerek sevindirmeye benziyor. Vatandaş bu tür algı oyunlarına inansaydı, aldansaydı, mağdur olduğunu söyleyen insanlar toplum içine çıkamaz hale gelirdi. Ayrıca Özkan Yalım, 17-25 Aralık'tan sonra şimdi paralel soruşturmadan cezaevinde bulunan Ali Erdoğan'ı milletvekili adayı yapmaya çalıştı. Adayı diyorum, her ne kadar aday olmuş olsa da CHP tabanı bunu kabul etmedi" dedi. Çavuşoğlu, belediyedeki görevlerine geri başlayacaklarının ilanını Yalım'a verenler, karşılığında Atapark'ın açılışına kimse gelmezken, Yalım'ı getirerek , kendilerini meşrulaştırmaya çalışıyorlar dedi.

Orhan'ın paralel yapıya yönelik yapılan soruşturmalarda Uşak'ın Türkiye'deki en önde giden il olmasında hangi kriterlerin etkili olduğunu sorması üzerine, Çavuşoğlu; "bunun cevabı soruşturma kapsamında nüfuna oranla kaç kişinin soruşturulduğuna bakılmalı; Uşak'ta soruşturmayı yürüten savcının, polisinin önünde boyları kadar dosyalar bulunmakta, birden fazla işi aynı anda yapmaya gayret göstererek soruşturmaya ara vermeden çalışmaya çaba gösteriyorlar" dedi.

Eski USAŞ firmasının batmasıyla ilgili firma sahibi Asım Kalelioğlu'nun ulusal basında yer alan "USAŞ'ı FETÖ batırdı" şeklindeki beyanını hatırlatan ve Kalelioğlu'nun bu açıklamasını dilere getiren Orhan, bu beyanın arka planını sorması üzerine, Çavuşoğlu; "Kalelioğlu şirket kapandığından beri işçilerin parasını ödemeyip mağdur etti, şimdi kendisi mağdur söylemi yapıyor, ya kendi verdiği mağduriyet ne olacak? Firma Irak'ın kuzayinde nasıl işler yaptı, FETÖ'den izinsiz mi yapıldı? Ben bu açıklamayı samimi bulmadığım gibi başka maksatlar içerdiğini düşünüyorum" dedi.

İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın istifasının da konuşulduğu programda, Çavuşoğlu; 81 ilin 74'ünün emniyet müdürü paralelciydi, şeklinde açıklama yapan Ala, hangi isimler olduğunu söylemedikçe , tümü zan altına kalmaktadır ve hepsinde, aynı zamanda diyalog içinde oldukları emniyet kurumlarında rahatsızlığa neden oluyordur. Buralardan da bakılınca; Ala ya bilerek ve isteyerek, bu soruşturmayı yavaşlatmak, gölge düşürmek ya da seyrini başka noktaya çekmek amaçlı bu şekilde açıklamalar yapıyor ya da bilmedenyapıyor. Her iki durumda da bu bakanın görevden çektirilmesi gerekiyordu, ve neticede bu yönde oldu. Hatta CHP'li milletvekili Aytun Çıray'ın konuyla ilgili olarak bir valinin gözaltı sırasında verdiği ifadede, emirleri bakandan aldıkları yönünde beyanları olduğu iddiası da gündeme geldi. Verilen karar neticesinde de soruşturmanın selahiyeti açısından doğru bir hamle olduğu görülüyor" dedi.

1 Eylül Uşak'ın kurtuluş yıldönümü olması vesilesiyle, duygu ve hissiyatlarını dile getiren Çavuşoğlu; Kuvay-i Milliye ateşini ilk yakan kenttir Uşak; kaymakam Yunan’la birlikte hareket ettiği için, halkı tarafından kentten sürülmüştür ve tüm Anadolu gibi Uşak’ta da düşman püskürtülmüştür. 1 Eylül için konuşmak kısa sürelere sığdırılamayacağı için sadece kurtuluşu kutladığımızı ifade etmek istiyorum, daha sonra sadece bu konuya has bir program yapabilmeyi ümit ediyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

Your Website Title


YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 7 yorum mevcut

  • bir dost 2 yıl önce yorumlandı

   sizleri cessur haberciliğiniz için tebrik etmek istedim..

  • uşaklı 2 yıl önce yorumlandı

   özkan yalımın paçaları tutuştu şimdi taklalar atıyor ne yaparsa yapsın ali erdoğanın chp den aday gösterilmesindeki suçunu kapatamayacak.

  • ercan 2 yıl önce yorumlandı

   özkan yalim ile ilgili söyledikleri çok doğru gazeteci arkadaşın.

  • huriye 2 yıl önce yorumlandı

   akpliler burnunu sokmadıkça özellikle nurullah çahan ve tayfası karışmadıkça problem çıkacağını bende sanmıyorum şahsen savcı ve polislerimizin Allah yardımcısı olsun.

  • hukukun üstünlüğü 2 yıl önce yorumlandı

   kendini savcı yerine koyanlar kimler. acabahalkın bilmesinde fayda var.

  • ismet erdem 2 yıl önce yorumlandı

   sesli battaniyeleri ile örtülen pislikler ortaya çıkarılsın. hazım efendinin katıldiğı gizli yat toplantıları açıklansın soru hırsızı pisliklerin .....

  • Mustafa orhan 2 yıl önce yorumlandı

   yine güzel noktalara değinmiş sayın çavuşoğlu ama bir sitemim olacak mesajlara cevap vermenizi de bekliyorum
   bu arada dünkü kurtuluş etkinliklerini görünce üzüldüğümü de ifade etmek isterim kurtuluş savaşında önemli bir yer tutan şehrin kurtuluş etkinlikleri böyle olmamalı idi.
   tabi sivaslı ve ulubeyinde etkinlikleri ertelemesi ayrı bir konu

  TÜM YORUMLAR
  
  TÜMÜ Yazarlar
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv

  

  banner363

  banner366