Polise Karışılmaz Vazifesini Yaparken Serbest Bırakılmalıdır!

Gündeme Dair programının bu haftaki konusu polislerimizdi. Polis Haftası olması sebebi ile Gazeteci Nurullah Çavuşoğlu'nu konuk alarak kamuoyunun gündemine polisi taşıyan Ferhat Karaturp, önceden yaptığı araştırmalar neticesinde yaptığı saptamaları ve tespitleri kamuoyu ile paylaşarak polisin problemlerini dile getirdi. Konuk gazeteci Çavuşoğlu'da Polisin sosyal alanda yaşadığı sıkıntılara değinerek aynı zamanda paralel operasyonun emniyet ayağı ile ilgili de son derece ilginç bakış açıları getirdi.

11 Nisan 2016 Pazartesi 02:15
Polise Karışılmaz Vazifesini Yaparken Serbest Bırakılmalıdır!

 Bilindiği üzere Uşak Haber Merkezi Haber editörlüğü vazifesini yürütürken aynı zamanda "Gündeme Dair" isimli bir programı da tertipleyen Ferhat Karaturp, siyaset dünyasından iş dünyasına spor dünyasından sanat dünyasına pek çok ismi konuk aldığı ve gündeme dair meselelerin enine boyuna tartışıldığı bazen de gündemi belirleyen programlar haline dönüşen bu programında zaman zaman Gazeteci Çavuşoğlu'nu konuk alarak gündeme dair konuları Çavuşoğlu'nun penceresinden de aktarıp değerlendirmekte.

 Gündeme Dair programının en sık konuk alınan ismi diyebileceğimiz eski haber editörümüz Gazeteci ve köşe yazarı Nurullah Çavuşoğlu'nu konuk alan Ferhat Karaturp bu programını sadece polislere ayırdı. Zira bildiğiniz gibi Gündeme Dair programında format olarak en az üç konu işlenir. Yani programın formatı gereği gündemdeki başlıca konulara kısa kısa değinilir ki halkın merak ettiği pek çok farklı konu programda konuşulabilsin ve halkın çok kesiminin ilgisini çekebilsin. Zaten bu ve benzeri sebeplerden dolayı Gündeme Dair Programının reytinginin de bir hayli yüksek olduğu bütün Uşak halkının malumudur. Her programını en az 15 bin kişinin izlediği Ferhat Karaturp bu programı sadece polis başlığı ile açtı ve de bitirdi. Polislerin maaşlarının hiç değilse aynı kademedeki askerle bari eşit tutularak iyileştirilmesi gerektiğinden bahisle programı açan Ferhat Karaturp, Polislerin maaşının yaptıkları işe oranla kıyaslandığında Devlet Memurlarının en düşük maaşla çalışan grubu olduğunun farkına varılacaktır şeklinde bir saptama yaparak polis maaşlarının çok yetersiz olduğuna dikkat çekti. Polislerin emeklilikleri gelmesine rağmen emekli olamadıklarının altını çizen Karaturp Polislerin gerek vazife başında iken gerekse, emekli olduktan sonraki maaşlarının yapılacak bir düzenleme ile beraber acilen iyileştirilmesi gerektiğini belirtti. Karaturp'un kendisine görüşlerini belirtmek üzere söz vermesinin ardından söze giren Gazeteci Çavuşoğlu'da Karaturp'un dile getirdiği polislerin şikayetindeki haklılığı örnekle beraber dile getirdi.Polisin yaptığı işin aslında askerden daha tehlikeli ve zor olduğuna dikkat çeken Çavuşoğlu'da polis maaşlarının artırılmasının ve aynı düzeydeki asker ile eşit maaş ve haklara kavuşturulmasının gerekliliğinin altını çizdi.

Polisin mesai konusunda da ciddi mağduriyet yaşadığını söyleyen Programın yapımcısı ve moderatörü Ferhat Karaturp; 12/24 sistemi ile çalıştırılan polislerin özel hayatlarının ve sosyalitelerinin neredeyse hiç kalmadığına değinerek bu uygulamanın acilen 8/24'e dönüştürülmesi gerektiğinin altını çizdi. Polislerin yaşadığı sosyal ve psikolojik sorunlara da dikkat çeken iki gazeteci halkın polisten polisin halktan beklentilerinin neler olduğu konusuna da değindi. Polisler ve halk üzerinde bir kamuoyu araştırması gerçekleştiren Marka Ajansın verileri üzerinden konuşan Karaturp ve Çavuşoğlu; polislerin halkın beklentisine yeterince cevap verdiğini, yeterince hatta yeterinden fazla şeffaf olduklarını ve vatandaşa davranışlarının beyefendice olduğunu belirterek polisin vatandaştan beklentisinin ise işlerine karışılmaması hususu olduğunu belirtti. Polisin gerek operasyon esnasında, gerek olay yeri inceleme gibi vazifeler ifa edilirken ve gerekse bir hususta tahkikat yapmak isterken işgüzar vatandaş yada gazetecilerin hatta yoldan geçenlerin polisin işine çok fazla karıştığı ve müdahalede bulunduğu her polisle karşı karşıya gelenin, hiç gerek olmadığı halde tanıdık siyasetçi vs devreye koymaya çalışmasından da polisin şikayetçi olduğunu belirten Gazeteci Karaturp ayrıca Nurullah Çavuşoğlu'na paralel çete operasyonu gibi bazı polisiye olaylarda yaptığınız yada yaptığımız bazı haberlerde sizce polise müdahale gibi olmuyor mu? Sorusunu da sordu.

Karaturp'un bu sorusu üzerine Çavuşoğlu; Polislerin bu sitemlerinde haklı olduğunu ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün bu husustaki tenbihlerinin olduğunu bildiğini belirterek söze girdi ve yaptığımız haber yada söyleşiler kesinlikle polisin işine karışmak değildir. Biz sadece vatandaşın çok merakını celbeden konularda zaman zaman kaynağından emin olduğumuz bilgileri vatandaşımızla paylaşıyoruz o kadar. Bizim polisin işine karışmak gibi bir düşüncemiz asla olmamıştır. Biz polislerin örneğin ifade öncesi sonrası adli kontroller sırasında yaşadıkları sıkıntıyı gözlemleyip bu işin acilden acilen alınması ve Adli tıp doktoru görevlendirilmesi gerektiğini belirtirken polisi gündem ederiz. Yani polisin sorunlarını dile getirirken polisi gündem ederiz. Yada mesela polis linç girişimini önleme hususunda ihmalkar yada provakatif davrandı derler, biz durumun böyle olmadığını beyan edip, gerçekleri ortaya koyarak polisimizi kendilerine atılan iftiradan temizlememiz gerektiğinde polisimizi gündem ederiz. Biz polisimiz şunu tutuklamalı, şunu hesaba çekmeli, şununla selamlaşmalı, şununla selamlaşmamalı gibi sözlerle polisimizin ne yapması gerektiğine asla karar vermeyiz. Biz en fazla haddimiz görürsek tavsiyede bulunabiliriz Hepsi bu. Malum paralel çete operasyonu diye bir vakıa ile karşı karşıyayız ve çok endişeliyiz. Düşünün ki; Devletimizin; Paralelciler tarafından uçurumun kenarına getirildiğini bizzat Devletimizin Cumhurbaşkanı dile getiriyor. Elbirlik bu paralel çete denen şeyden kurtulmalıyız. Bunlarla bir şekilde bağlantıya girenler yada kullanılanlar yargılanmalı ve bizim vatandaş olarak polisimize bu konuda her türlü yardım ve katkıda bulunmamız gerektiği gibi, bu hususta polisimize de çok iş düşmekte. Kim olursa olsun paralel çete ile bir şekilde iş birliğine gittiyse, devre arkadaşım, mesai arkadaşım vs demeden yargılanmalarını sağlamak için el birlik çaba göstermeliyiz. Zira bu aslında hiç suçu olmadığı halde ismi bir şekilde paralelci olarak yaftalanan pek çok polisimizin aklanması içinde şart hale geldi. Çünkü polisimiz bu hususta da hayli tedirgin ve huzursuz şeklinde değerlendirmelerde bulunulan bu keyifli programı Uşak Haber Merkezi olarak sürekli takip ettiğini bildiğimiz bütün Uşak Halkının ilgi ve beğenisine sunuyoruz.

POLİSE KARIŞILMAZ VAZİFESİNİ YAPARKEN SERBEST BIRAKILMALIDIR!Polislik En Çok Mağduriyet Yaşayan Meslek Grubu Haline...

Uşak Haber Merkezi tarafından gönderildi 10 Nisan 2016 Pazar


YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 11 yorum mevcut

  • ALEM 2 yıl önce yorumlandı

   belde silah olduğu sürece polisin riski ve görevinin zorluğu devam edecektir Allah yardımcıları olsun

  • MURTEZA 2 yıl önce yorumlandı

   polisin kesinlikle paralelcilerin tamamını ayıklaması ve yapısını bu içini kemiren ve polisi itibarından eden kurttan kurtarması gerekir. aksi takdirde her polise paralelci gözü ile bakılır ve polis asla vatandaşa bu gözle baktığı için gücenemez. her polisten şikayetçi olan bu polislerin paralelci olduğunu düşünüyorum diyebilir. zaten bu iş paranoya noktasına gelmiş vaziyette emniyet içerisinde. paralel yapı en başta emniyet ve adliyede kazınmalı yok edilmeli.

  • Ahmet 2 yıl önce yorumlandı

   polisimizin sorunlarını dile getirdikleri için gazeteci arkadaşlarımıza çok teşekkür ederiz

  • Osman 2 yıl önce yorumlandı

   polisin maaşı gerçekten de çok düşük hele askerden daha az maaş alması kabul edilebilir değil. ayrica keşke şu geçici görevlendirme ile güney doguya gitmek zorunda bırakılan polislerin yaşadığı mağduriyeti de gündem etseydiniz.yinede polisin sorunlarını dile getirmeniz memnuniyet verici.

  • uşakli 2 yıl önce yorumlandı

   kesinlikle çok doğru noktalara temas edilmiş bazen şahit oluyoruz olay anında vatandaş çok müdahale ediyor polise ve uzaklaşin demesine rağmen meraklı kalabalık polisimizin işini zorlaştırıyor polis işini yaparken kimse karışmamalı bencede. uhm her zamanki gibi yine yerinde uyarı ve ikazlarda bulunmuş halka ve polise. polisimize Allah yardımcı olsun.

  • Birgül Aydın 2 yıl önce yorumlandı

   polislerimizin polis günü kutlu olsun.

  • berber ali 2 yıl önce yorumlandı

   çavuşoğlu; polis şu sokak torbacısı işini bi çözsün artık uyuşturucu kullanma yaşı çok düştü. hele hele bonzai işi çok tehlikeli küçük yaşta çocuklar ulaşıp kullanabiliyor. buna bi dikkat ceksen kardeş sen konuşunca azda olsa ni değişim oluyor her konuda.

  • Mehmet aaydin 2 yıl önce yorumlandı

   polisler bir milletin gozbebegi gibidir. sayın çavuşoğlu yine haklı konuşmuş dinlemek lazım bu adamı.

  TÜM YORUMLAR
  
  TÜMÜ Yazarlar
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv

  

  banner363

  banner366