Sandık kurulu üyeleri cep telefonu ya da benzeri aletlerle oy vermeye girilmesine engel olmalı


Sandık kurulu üyeleri cep telefonu ya da benzeri aletlerle oy vermeye girilmesine engel olmalı

Bazı kamu kurumlarında yada özel sektörde çalışan personele oyunun fotoğrafını çekip gelmesi aksi takdirde işten çıkartılacağı yönünde tehditlerde bulunulduğu yönünde ciddi şikayetler alıyoruz. Peki Cep telefonu ile oyunun fotoğrafını çekmek suç mu ve karşılığındaki ceza i müeyyidesi ne? Ayrıca bu suça göz yuman Devletin vazifelendirdiği sandık kurulu üyeleri hakkında işlem yapılabiliyor mu? Bir kere şu kesin ki kabinlere cep telefonu ile girip oyunun resmini çekmek karşılığında cezai müeyyidesi bulunan bir suç olduğu gibi bu durum tespit edildiği takdirde verilen o oyun geçersiz sayılmasına sebep olabiliyor.

13 Nisan 2017 Perşembe 09:02
Sandık kurulu üyeleri cep telefonu ya da benzeri aletlerle oy vermeye girilmesine engel olmalı

Oy yada başka bir deyişle Rey kişinin aslında hürriyetinin ve özgürlüğünün temsilcisi, bu yönüyle eskiler reyini mümkün mertebe gizleme yolunu seçerler açıktan reyini belirtmezlerdi. İnsanın hürriyetini satması gibi görürlerdi eskiler reyini açık vermeyi. Kişi kendi hür iradesi ile oyunu verebilsin diye de oy verme işlemi başka insanların göremeyeceği şekilde kurgulanan kabinler de gerçekleştirilir.

Ancak sizlerin de malumu olduğu üzere demokrasimizin aksi yöndeki tekamüllerinden birisi olarakta oyunun fotoğrafını çekip paylaşmak artık neredeyse moda haline geldi son seçimlerde. Bu durum aslında hiçte hoş karşılanabilecek bir durum değil ve bu sebepten pek çok insan cezai müeyyidelerle karşı karşıya kalabildiği gibi pek çok insan da farkında olmadan hürriyetini başka ellere teslim etmek durumunda kaldı.

Muhakkak duymuşsunuzdur. Bazı küçük köylerde yada kasabalarda oyunun fotoğrafını çekip gelen hediyelik altın dağıtanlardan tutunda yemek ısmarlayanlara varıncaya değin pek çok demokrasiyle bağdaşmayan gelişme malesef ülkemizde yaşanmakta. Uşak Haber Merkezi ekibi olarak bu yönde aşırı şikayetler ve ihbarlar alınca konuyu layıkıyla araştırıp vatandaşlarımızı ve sandıuk kurulu üyelerimizi bilgilendirme kararı aldık. Gelen ihbarların ekseriyasının bazı kamu kurumlarında yada özel sektördeki iş yerlerinde çalışan kimselerin Evet yönünde oy vermeye zorlandığı hatta oyunun fotoğrafını çekip gelmeyenin işten çıkartılacağı gibi tehditlerle karşı karşıya kaldığı yönünde iddialar da var. Bu yüzden sdandık kurulu üyeleri muhakkak dikkat etmeli ve oy kullanmaya giren vatandaşların tamamından fotoğraf makinası yada cep telefonlarını bırakarak kabin'e girmelerini sağlamaları gerekiyor.

Oyunun fotoğrafını çekenlerin bu durumları tespit edildiği takdirde hem yasal işlem yapılıyor hem de o oy geçersiz sayılıyor. Ayrıca kabinin içine fotoğraf makinası yada cep telefonu ile girmek suretiyle fotoğradını çekenlerin oyları da geçersiz oy sayılıyor. Vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamaması için özellikle memur sandık üyelerinin bu hususta son derece dikkatli davranmaları ve olası mağduriyetlerin önüne geçmesi gerekmektedir. Elbette ki partilerin gönderdiği sandık kurulu üyeleri yada Müşahitlerin de konuya hassas yaklaşmaları gerekmektedir ama öncelikli sorumluluk memur üyelerin ve sandık başkanlarınındır diye düşünmekteyiz. Edindiğimiz duyumlara göre bu konuda özel oluşturulmuş bir tim o gün gün boyu sosyal paylaşım hesaplarını kontrol ederek bu türden davranış biçimleri sergileyenlerin oyları Hayır'da olsa Evet'te olsa işlem yapılması için toplu ihbarda bulunacak.Bu sebeple aman dikkat diyoruz ve herkesi hepimizi hem demokratik teammüllere hem de kanunlara saygılı olmaya ve riayet etmeye davet ediyoruz.


YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 3 yorum mevcut

  • mert 1 yıl önce yorumlandı

   genelde küçük köylerde oluyor oyunu parayla satan adi şerefsizler var

  • şüphesi olanlar 1 yıl önce yorumlandı

   genellikle birbirlerine güveni olmayanlar yapıyor. malum fetöcüler ile koyun koyuna yatınca birbirlerinden şüphe duyar oldular

  • ata arslan 1 yıl önce yorumlandı

   böyle bi zorlamayla karşılaşsam evete basar foto çeker sonrada oy pusulamı geçersiz hala getirirdim mesela hayırın üzerinede basarıdım kesinlikle bu vebale ortak olmazdım.gerçi hayır vermem gerkirken geçersiz oy kullanarakta vebale girebilirim ama onun hesabını verirken geçerli bir sebebim olur kabul görür veya görmez orasını bilemem

  
  TÜMÜ Yazarlar
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv