Tilki'nin Getirdiği Kuduz Uşak'ın Çevre Köylerinde Tedirginliğe Sebep Oluyor!

Uşak Kılcan köyü başta olmak üzere Gücer, Mesudiye, Bağbaşı Akse ve Çevreköy gibi Uşak'ın civar köylerindeki köy sakinleri Kılcan'da görülen kuduz vakası sebebi ile teyakküz halinde.Köy civarında bir inek sürüsüne saldıran ve bir köpekle boğuşup iki ineği burunlarından yaralayan tilkinin sebep olduğu düşünülen kuduz sebebi ile, yetkililerin Kılcan ve çevrsindeki köyleri karantinaya aldığı ve hayvanları aşılamak sureti ile gerekli önlemleri aldığı öğrenildi. Ancak köylüler durumdan muzdarip ve şikayetçi ayrıca tedirginlik içerisinde.

13 Mart 2016 Pazar 01:07
Tilki'nin Getirdiği Kuduz Uşak'ın Çevre Köylerinde Tedirginliğe Sebep Oluyor!

 Uşak Haber Merkezi olarak yaklaşık 5 gündür yaptığımız araştırmalar ve tahkikatın neticesinde edinilen bilgilere göre olaylar zinciri 8 Mart tarihinde start verdi. Kılcan Köyü Akmar Çeşmesi Dağ eteklerinde 4  ineğini yayılmaya götüren A... isimli köylüye tilki saldırdı. Önce vatandaşa yönelen tilki köylünün kendini savunması değnekle müdafa etmesi sonucu ineklere yönelip 4 ineğin de burunlarını kopartır ve ineklerin yüzlerini parçalar. Sürüsü tilkinin saldırısına maruz kalan köylü, savunmaya geçip ailesinden ve diğer köylülerden yardım ister ve köyden köylülerin silahlarla ve sopalarla gelmesi üzerine tilki inekleri bırakır kaçar.


Bu saldırıyı gerçekleştiren tilkinin bir müddet sonra bir koyun sürüsüne saldırmak istediği esnada bir çoban köpeği tarafından boğulurak öldürülür. Tilkiyi boğarak öldüren köpeğin dağa kaçtığı yakalanamadığı tilkinin ve köpeğin ağzından köpük geldiğinin farkedilmesi üzerine olayın bir kuduz vakası olabileceği şüphesinin köylülerce oluştuğu bunun üzerine Kılcan Köyü Muhtarlığınca kuduz riskine karşı tedbir alınması için gerekli resmi sürecin başlatıldığı bilgisine erişildi. Muhtarın müracatı üzerine yetkililer derhal duruma müdahale ederek, gerek Tarım İl Müdürlüğü gerekse Belediye Veterinerlik İşleri Müdürlüğünce gerekli çalışmalar başlatıldı.


Çoban köpeğinin boğarak öldürdüğü tilkinin kafasından parça alıp biopsiye gönderen yetkililer yapılan tetkik çalışmaları neticesinde tilkinin kuduz olup olmadığını netleştirebilmek için çalışma başlatırken, diğer yandan da kuduz olasılığı üzerinde de durarak aşılama ve karantina çalışmaları başlatıldı. Tilkiyi boğarak öldürdükten sonra kaçan ve halen yakalanamayan köpeğin, kuduzu başka hayvan yada insanlar ile münasebet kurmak sureti ile yayabileceği endişesi taşıyan köylüler ise oldukça tedirgin. Köpeğin zaman zaman köy yakınlarında görünmüş olması ve insan yada hayvanları ısırmak sureti ile mikrobu yayma ihtimalinin olması köylünün endişesini haklı hale getiriyor.

Özellikle sahipsiz olup aşılanmayan boştaki kedi ve köpeklerinde tilkinin ısırdığı köpeğe maruz kalıp köyde kuduzu yayacağı düşünüldüğünden dolayı toplanmaya çalışılıyor ve civarda görülen hayvanların tamamı ya toplanılıyor yada aşı vurularak serbest bırakılıyor.Ayrıca köydeki tüm büyükbaş ve küçükbaş hayvanların aşılanma işlemi tamamlandı. Köylünün yaşadığı haklı tedirginliği ve endişeye ortak olan yetkililer bu arada kuduz çıkma ihtimali çok yüksek olan tilkinin burunlarını ısırmak sureti ile kopardığı 4 ineği de ateşli silahla vurmak sureti ile öldürdü ve bu hayvanların cesetleri de kepçeyle açılan derin çukurlara gömüldü.

Bu arada yaşanan olaylarda zarar gören mağdur olan köylü vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi için de yetkililerin gerekli işlemleri başlattığı bilgisine erişildi. Oluşturalacak tespit komisyonunun belirlediği rakamlara göre ölen ineklerin bedelinin 4'te 3'ünün inek sahibine ödeyeceği ve mağduriyetinin giderileceği bilgisine erişildi.Ayrıca kuduz olduğundan şüphelenilen tilkinin saldırdığı ineklerin sahibinin evinde de sterilize ve dezenfekte işlemleri Tarım İl Müdürlüğü yetkililerince gerçekleştirildi.Bu arada köylüler tilki ve kurt gibi vahşi hayvanların köylünün girişinin kesinlikle yasak olduğu ve tel örgü ile çevrili olan bakımsız otların büyüdüğü havaalanı civarını kendilerine gizlenmek için emin ve güvenli bir bölge olarak kullandıklarını belirterek havaalanı yetkililerinin bu konuda duyarsız davrandığı yönünde bilgiler vererek şikayetlerini dile getirdi. Tel örgünün içerisinde neredeyse bir metre boyunda otların oluşmasını fırsat bilen vahşi hayvanlar hava alanının içerisine köylünün yada köpeklerin girememesini de fırsata dönüştürerek otların arasında rahatlıkla gizlenebildiğini belirterek yetkililerin bu konuda da tedbir alması gerektiğini vurguladı. Bilgisini aldığımız bazı ilgili ve yetkililer ise köylünün bu şikayetinin altında yatan gerçek sebebin, Havaalanı'nın köylünün merasına kurulması sebebi ile rahatsız olan ve merasız kalan köylünün bahane ederek hava alanını eleştirdiği yönünde bilgi verdi. Tüm bu tedbirlerin yanısıra, civar köylerde konuyla ilgili bilgilendirilerek köylülere tedbirli olmaları tenbihlendi. Ayrıca civar köylerde de gerekli aşılama işlemleri için düğmeye basıldı.

Uşak Haber Merkezi ekibi olarak tüm vatandaşlarımızın konuyla ilgili bilgilendirilmesi gerektiği kanaati ile bu haberi kamuoyu ile paylaşma kararı aldık. Zira dağcılık yada avcılık gibi doğa sporları için gerekse piknik amaçlı olarak bu köylerin civarına giden insanların dikkatli davranmaları gerektiğini ve bu yönde tedbir almaları için uyarmayı bir vazife bilmekteyiz. Mümkün olduğu kadar karantina dönemi bitene kadar ve bahsi geçen köpek yakalanana kadar mecbur olmadıkça bu köylerin civarlarına pikniğe vs gidilmemesi en azından tedbir alınarak gidilmesi gerektiği konusunda uyarı amacı ile bu konuyu kamuoyuna duyurmaya ihtiyaç duyduk. Tüm köylülere geçmiş olsun diyor, son derece duyarlı davranarak gerekli önlemleri derhal alan yetkililere de kamuoyu adına teşekkür ediyoruz.
YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 1 yorum mevcut

  • usklı 2 yıl önce yorumlandı

   cevre koydenğm bu olay yüzünden çok mutsuzz tarım mudrlugunun gerekli müdahaleyi yapmasını bekliyoruz

  
  TÜMÜ Yazarlar
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv

  

  banner363

  banner366