Uşak Belediyesi, Hukuk Önünde Yine Kaybetti!

Başkanlığa Nurullah Cahan'ın seçildiği günden bu yana Uşak Belediyesi'nin, yaptığı ya da yapmaya kalkıştığı bir çok icraat mahkemeler tarafından hukuksuz bulunduğu gerekçesiyle durdurulmakta. Uşak Belediyesi; vatandaşlarla, işletmecileriyle ve kurumlarla girdiği bir çok hukuk mücadelesinde mahkemeler tarafından haksız bulunarak kaybeden taraf oldu. Uşak Belediyesi'nin kaybettiği mahkemeler zincirine bir yeni halka da geçtiğimiz günlerde Manisa 1. İdare Mahkemesi'nin verdiği kararla eklenmiş oldu.

29 Haziran 2015 Pazartesi 02:58
Uşak Belediyesi, Hukuk Önünde Yine Kaybetti!

Bilindiği üzere 30 Mart seçimlerinde, seçimleri kazanan AKP'li Belediye Başkanı Nurullah Cahan; yaptığı ya da yapmayı planladığı bir çok iş ve icrratta özellikle Menzil Grubu adıyla bilinen cemaate yakın isimlere rant sağlamak ya da başka çıkar çevrelerinin menfaat elde etmesi gibi maksatlarla hareket ettiği ve hukuku çiğnemeye kalktığı ya da çiğnediği şeklinde eleştirilerle sık sık kamuoyunun gündemine gelmekte. Kendi partisinin içinde dahi isimlerin eleştirdiği Nurullah Cahan; kendisi hukukçu olmasına rağmen başkanı olduğu kurum, haklarında açılan mahkemelerin hemen hemen tamamına yakınını kaybetti. 

BELEDİYE; ATAPARK, FESTİVA, KART 64 DERKEN ŞİMDİ DE SSK EVLERİ DAVASINI KAYBETTİ!

Daha önce Atapark'ın tahliyesine yönelik işlemini mahkeme hukuksuz bulmuş ve konuyla ilgili yürütmeyi durdurma kararı vermiş, ardından da Belediye'nin sözleşme feshi ve tahliye kararını bozarak, Atapark Kafeterya'nın işletmesinin devam etmesine hükmetmişti. Yine Festiva AVM'nin olduğu alandaki imar plan değişikliği de mahkemenin iptal ettiği kararlar arasında yer alırken; kamuoyunu uzun süre meşgul eden ve bir çok sıkıntılara da sebep olan Kart 64 uygulamasının iptaline ilişkin açılan dava da yine Uşak Belediyesi'nin bu dönemde kaybettiği davalar arasına girdi. Bu ve buna benzer davaların yanı sıra, Belediye'ye ait işletmelerin UTAŞ'a devri gibi, imar plan değişiklileri konusunda açılan davalar gibi belediye aleyhine sonuçlanacağı düşünülen bir çok dava da hali hazırda mahkeme aşamasında devam etmekte. Bu davalardan biri olan SSK Evleri konusunda da mahkeme nihai kararını verdi.

SSK EVLERİ NASIL RİSKLİ ALAN İLAN EDİLDİ?

Bilindiği üzere 2014 yılı Kasım ayı toplantılarında SSK Evleri olarak bilinen alan riskli yapıların bulunduğu alan olarak belirlenmiş ve yapılan görüşmeler neticesinde alınan karar gereği alanda herhangi bir tevhid, ifraz işlemi ve yapı ruhsatı verilmesine izin verilmemesi kararlaştırılmıştı. Karar sonrasında 39'u kararın askıya çıkmasından sonra yapılmak üzere toplamda 292 itiraz yapılmış ancak itirazlar değerlendirmeye alınmamış ve Belediye Meclisi gündemine getirilmemişti. Bunun üzere CHP Grup Başkanvekili Avukat Mehmet Karakoç tarafından CHP Grubu adına verilen önergeyle konu ve karara ilişkin itirazların meclis gündemine alınması sağlanmış ve konu İmar Komisyonu'na incelenmek üzere havale edilmişti. Yapılan çalışma sonrasında mahkemenin alanla ilgili yürütmeyi durdurma kararı ve CHP ve MHP Grubu'nun muhalefet şerhine rağmen AKP'li Meclis üyelerinin oyuyla konu mecliste kabul edilmiş ve alanda herhangi bir inşaat ve yapım işinin yapılmaması kararlaştırılmıştı. Konuyla ilgili ikinci bir karar ise mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı nedeniyle geçtiğimiz nisan ayı toplantılarında alındı. Yine CHP'li ve MHP'li üyelerin alanda vatandaşların hak kaybına uğradığı gerekçesiyle verdikleri ret oylarına karşılık AKP'li Meclis Üyelerinin kabul yönündeki oylarıyla SSK Evleri'nin bulunduğu alanda tevhid, ifraz işlemi yapılmaması ve yapı ruhsatı verilmemesi kararlaştırıldı.

MECLİS ÜYELERİ HAKKINDA DA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU!

Bunların üzerine daha önce Belediye Meclisi'nde AKP'li üyelerin oyları ile mecliste kabul edilen ve Manisa 1. İdare Mahkemesi'nce yürütmeyi durdurma kararı verilen SSK Evleri konusunda Manisa 1. İdare Mahkemesi son sözü söyledi ve alınan kararı hukuksuz bularak iptal etti. SSK Evleri konusunda yapılan imar değişikliğine ilişkin kararın alınmasında sorumlu olanlar hakkında ayrıca suç duyurusunda bulunulduğu da edinilen bilgiler arasında.

CHP'Lİ KARAKOÇ: MECLİS KARARI YOK HÜKMÜNDEDİR!

Konuyla ilgili görüşlerini ifade eden ve alınan ikinci kararın mahkemenin ilk aşamada verdiği yürütmeyi durdurma kararını engellemek adına alındığını belirten CHP Grup Başkanvekili Avukat Mehmet Karakoç; mahkemenin vermiş olduğu iptal kararı ile Belediye Meclisi'nde AKP'li üyelerin oylarıyla alınan ikinci kararın da çeliştiğini ifade etti. Mahkemenin aldığı kararla, Belediye Meclisi'nin SSK Evleri konusunda aldığı kararın yok hükmünde olduğunu belirten Karakoç; yapılması gerekenin yeni bir kararla uygulamadan vazgeçmek olduğunu, aksine bir durumda ise vatandaşların mülkiyet haklarına bir müdahalenin söz konusu olacağını söyledi.


YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 32 yorum mevcut

  • celalettin capkan 10 ay önce yorumlandı

   hizmet hizmet deyip kazilmayan sokak cadde kalmadı birini yap birine başla vatandaşa ganizinmi var birde orayi böyle yaptık suraya köpru yaptık deyip boy boy bil boardlarda boy gösteriyorsunuz belediyenin asli görevidir nedir yani kendinizi reklam edip bunca insana eziyet edip sonrada hizmet veriyoruz diye böbürlenmekmi zihniyet hic değişmedi bu kafaylada degişmez

  • tazminatı hangi parayla ödenecek 3 yıl önce yorumlandı

   eski kart sistemi e-kent sirketinin mahkeme sonucunu bekliyorum bakalım cıkan tazminatı nerden ödeyeceksiniz bakalım

  • gurbetci 3 yıl önce yorumlandı

   ceblerini doldurmak icin paralel paralel dediler yaptiklari tek is bu oldu. ondan gayri bir hizmet yok, 10 sene once usak daha iyi idi.

  • pişmanlık 3 yıl önce yorumlandı

   sayın başkan uşaklı sana güvendi başkan seçti ama sen bu zamana kadar uşak için bir şey yapmadın verdiğimiz oylara ve uşaka yazık oldu vay uşakım vay...

  • mühendis, mimar, akademisyen, hukukçu 3 yıl önce yorumlandı

   birisi makine mühendisi idi, sonraki mimar en sonuncusu da hukukçu lakin yaptıkları ortada birisi kambur bir köprü yaptı, bir diğeri yattı yattı son sene ortalığı toz duman etti; en iyi işi termal tesis idi ancak orayı da akla şayan bir şekilde alçıpan dan yaptı döküldü her tarafı, sonra gelen işi bilen adamı alıp yerine su tesisattan anlamayan birisini işe aldı tüm tesisat 1 ay da patladı sonra bozulan alçı panları onarıcaz diyerek sessiz sedasız patlayan tesisatı değiştirdi, alesi olup olmadığı belli olmayan birisi üniversiteye bisiklet yolu yapacağım diye bir dünya para harcadı o da patladı, hukuk mezunu başkanın ise kazandığı dava var mıdır? belli değil. din adına yapılanlar da meydan da daha da diyecek bir şey kaldı mı?

  • besni @Nar hukuk 3 yıl önce yorumlandı

   besnililer ne alaka

  • uşaklı 3 yıl önce yorumlandı

   ben şahsen bu durumlara düşsem bulunduğum makamdan derhal istifa ederdim yapılması gerekende budur

  • doğru bir yorum @NAR HUKUK.!!!!! 3 yıl önce yorumlandı

   yazdiğiniz yorumu defalarca okudum aklima kazidim çok doğru ve gerçek .....

  TÜM YORUMLAR
  
  TÜMÜ Yazarlar
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv

  

  banner363

  banner366