Uşak’ın Örnek Beldesi Pınarbaşı’nın Halkı Nasıl Bir Zulümle Göçe Zorlanıyor?

Uşak Sivaslı İlçesi Pınarbaşı Beldesi sakinlerinin şu günlerde ilçelerinde faaliyet gösteren taş ocaklarıyla başı bir hayli dertte. UTAŞ’a ve OKTAŞ’a ait taş ocağının yanı sıra Kışladağ Altın Madeni’ne hizmet veren ve Uşak Milletvekili Özkan Yalım’a ait tırlarca malzemesinin taşındığı bilinen kireç işletmesinin hem doğaya hem belde ekonomisine verdiği zararlar yetmezmiş gibi taş çıkarmak için uyguladıkları dinamit patlatma yöntemi de artık insanların hayatını tehdit eder boyutlara ulaştı.

27 Ocak 2018 Cumartesi 17:14
Uşak’ın Örnek Beldesi Pınarbaşı’nın Halkı Nasıl Bir Zulümle Göçe Zorlanıyor?

Foto galeriye git

Geçtiğimiz günlerde de sert ve olumsuz hava şartlarına rağmen yüzlerce belde sakini bir araya gelerek yaşanan bu olumsuzlukları meydana getiren ilgili firmaları protesto etmişti.Konuyla ilgili ilk olarak görüşlerine başvurduğumuz Pınarbaşı Belde Belediye Başkanı Naci Akyürek; bahse konu taş ocağı ve kireç işletmelerinin oluşturduğu doğal ve ekonomik tahribata belde sakinlerinin ciddi derecede tepkili olduklarını, gelecek kaygısı taşıdıklarını ve tüm belde olarak hukuki sınırlar çerçevesinde haklarını arayacaklarını ifade etti. Geçtiğimiz gün gerçekleşen protestoda da kadını erkeği, yaşlısı genci birlik olarak ortak paydada buluştuklarını ve tepkilerini dile getirdiklerini belirten Akyürek, devletimizin gerekli önlemleri alacağına ve halkımızın mağduriyetini de göz önünde bulundurarak sorunu beldemizin ve belde sakinlerimizin lehine çözüme kavuşturacağına inandığını söyledi. Pınarbaşı’nın örnek bir belde olduğuna da değinen Akyürek; “Pınarbaşı Beldesi verimli topraklara sahip ve Türkiye’de biber, fasulye gibi ürünlerin yanı sıra hayvancılık anlamında da önemli ihtiyaçlara cevap veren bir beldedir. Bugüne kadar göç vermediği gibi geniş ve köklü bir aile geleneğine sahip insanların da bir arada olduğu geleneklerine bağlı vatanperver insanların olduğu bir beldedir. Yeniden başkan olmam gerekse yine Pınarbaşı’na başkan olmak isterim. Çünkü beldemiz ve insanlarımız hizmete layık, yaşanabilir bir beldeye layık insanlardır” dedi.

Gerçekleştirdiğimiz röportajlarda belde sakinleri de şikayetlerini dile getirirken; tonaj sınırını fazlasıyla aştıklarını ve 60-70 ton ağırlığın taşındığını belirttikleri ağır tonajlı araçların okul bölgesi gibi özellikle yavaş gidilmesi gereken bölgelerde ve diğer tüm yollarda hız sınırlarına uymadıklarını da söylediler. Özellikle patlamalar nedeniyle mağduriyetlerinin kat be kat arttığını ifade eden belde sakinleri, patlamalar yüzünden hayvanlarının ürktüğünü ve bir çok hayvanın düşük yaptığını, sağımdan kesildiğini hatta firmalar tarafından alana dökülen kimyasallarla temas eden hayvanların telef olduklarını söylediler. Patlamaların önemli ve bir diğer etkisinin de beldenin su kaynaklarına zarar vermesi olduğunu söyleyen Pınarbaşı’lılar, patlamaların şiddetli olması nedeniyle deprem etkisi yarattığı ve su kaynaklarını yok ettiğini söylediler. Patlamanın yanı sıra bırandasız gerçekleşen sevkiyatlar nedeniyle oluşan toz bulutunun tüm beldeye yayılmasının da özellikle çiftçilikle uğraşan kesimi büyük zarara uğrattığını söyleyen belde sakinleri, tozların tarlalardaki ürünlerin yapraklarını kapladığını ve mahsülün gelişimini engellediğini ifade ederek daha önce 300 ton civarında mahsul kaldırdıkları arazilerden artık 35 ton mahsul kaldırabildiklerini ifade ettiler. Tozlanmanın damlama sistemi ile sulama yapılmasının da önüne geçtiğini söyleyen belde sakinleri yayılan tozun damlama sisteminde borulardaki delikleri de tıkadığını ve bunun neticesinde ürünlerin su ihtiyacını karşılayamadıklarını ve mahsulün ziyan olduğunu dile getirdiler. Yaşanan tüm bu olumsuzluklar nedeniyle gelecek kaygısı taşıdıklarını da dile getiren belde sakinleri, yapılanların bir beldenin sakinlerini topyekün göçe zorlamak olduğunu belirterek mücadelelerini sonuna kadar sürdüreceklerini ifade ettiler. 

Your Website Title


YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 3 yorum mevcut

  • isa köktaş 6 ay önce yorumlandı

   dinamitlerden dolayı evlerimiz sallanıyor,su kuyularımız zarar ğörüyor en önemlisi iklim dengemiz ve sağlığımız bozuluyor,lütfen yetkililer bu durumu görmezden gelmeyin...her şey para değildir.

  • Remzi 6 ay önce yorumlandı

   5 yıl yaşadığım ve kendi köyüm gibi görüp sevdiğim pınarbaşına yazık etmeyin. halkıda doğasıda iklimide güzel olana beldemi mahvetmeyin

  • Ali Galip 6 ay önce yorumlandı

   helal olsun pınarbaşı halkın uşak halkı olarak arkanızdayız. bu memleket menzilin hırsızlarına teslim edilebilecek bir memleket değil. partiler sahip çıkmasın varsın halkın sahibi devlettir vede Allahtır.

  
  TÜMÜ Yazarlar
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv

  

  banner363

  banner366