Uşaklı Mimarlardan Uşak Belediyesi'ne ve Kamu Kurumlarına Veryansın!

Dünya Mimarlar Günü'nde bir araya gelen mimarlar, Uşak Belediyesi'nce geçmiş ve şimdiki dönemde yapılan ya da yapılmayan çalışmalarla ilgili sitemlerini dile getirerek tepki gösterdiler.

06 Ekim 2015 Salı 20:23
Uşaklı Mimarlardan Uşak Belediyesi'ne ve Kamu Kurumlarına Veryansın!

Dünya Mimarlık Günü nedeniyle Atatürk Anıtı önüne çelenk koyma töreni gerçekleştiren Mimarlar Odası yönetimi ve üyeleri adına açıklamada bulunan Mimar Turan Ünlü, açıklamasında mimarlar gününün öneminin yanı sıra kentin mimari dokusu adına geçmiş ve mevcut belediye tarafından yapılan yanlışlara da değindi.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

OTOGAR VE BELEDİYE HİZMET BİNASI PROJELERİNİN İPTALİ UŞAK İÇİN BİR KAYIPTIR!

Kamu tarafından yaptırılan projelerin mutlaka yarışma yoluyla elde edilmesi gerekir. Nitelikli ve kimlikli yapı elde etmek için bu hususa özen gösterilmesi gerekir. Bu kapsamda Bakanlık ve, Belediyelerin projelerinin de yarışma yoluyla elde edilmesinin sağlanması gereksinimi vardır. Uşak Belediyesi Mimarlar Odası Uşak Temsilciliği, üyeleri, yüzlerce Mimarın emeği ile ortaya çıkan Mimarlık ortamından ses getiren OTOGAR projesi ve BELEDİYE HİZMET BİNASININ iptal edilmesi doğrultusunda hareket edilmesinin Uşak kenti için kayıp olduğunu belirterek, Yerel yönetimlerin yapacakları projeleri yarışma yoluyla elde etmesi konusunda duyarlı olmalarını beklemekteyiz. 

UŞAK KENTİNİN SORUNLARINI TEK TEK ELE ALDILAR!

Mimarlar Odası Uşak Temsilciliği olarak kentle ilgili onlarca sorundan öne çıkanları paylaşan Mimarlar bu sorunları tek tek ele alarak açıkladı.

1) Uşak Kentinin acilen bütüncül bir plana gereksinimi vardır. yerel yönetimlerin kamu ve toplum yararını, kentsel kimlik, doğal ve kültürel değerlere saygılı ve çağdaş-bilimsel anlamda planlama yaklaşımını esas alması gerekmektedir. Her yönetim değiştiğinde Hastane, Adliye, otogar, müze , okul vb. Kamusal alanların rant avantajı olmaktan çıkarılması gerekmektedir.

2) Eski Uşak Devlet ve SSK Hastane alanlarının kullanımının Uşak kentinin geleceği  düşünülerek , yeşil ve sosyal alanlara tahsis edilebilmesi için tüm kent halkı ve yöneticileri ile birlikte mücadele etmeliyiz.        
                              
3) Başta Stad kavşağında yasalara uygun görünmeyen inşaatların ve Atapark'taki kamu kaynaklarına zarar veren  işlevsiz kütlenin benzerlerini istemiyoruz.

4) Uşak Belediyesi başta olmak üzere tüm idarelerin kaçak yapılaşma ve iskandan sonra yapılan ruhsata aykırı imalatlarla yasalar çerçevesinde mücadele etmeleri gerekmektedir.

5) Sekiz- dokuz yıldır Uşak kentine katkı sağlayamayan Kentsel Dönüşüm alanının Uşak kentine yatırım değil, kent birikimlerinin dışarı çıkmasına neden olacağı açıkken 2. Etabın Kente soluk aldıracak yeşil alanları ve kent içi ulaşıma katkısı ve alanda yer alacak kamu yapıları ile bütüncül planlama içine alınarak sorunları çözmelerini bekliyoruz. TOKİ nin devreden çıkarılması gerektiğine inanıyoruz.

6) Kentpark alanının kente nefes aldıracak bir proje olmasını beklemekteyiz, proje sürecinden bilgimiz bulunmamakla birlikte,  yeşil alan olarak kamuoyuna sunulan OKULLAR alanında otel, AVM, cami gibi yapıların yapılmak istendiği duyulmaktadır. Binlerce öğrencinin okullarından kopartılarak fedakarlık gösterilmesinin karşılığı Tüm Uşak Halkının kullanımı için yapılmalıdır, park alanı içinde başka amaçlar için yapılacak her yapı öğrencilerimize ve Uşak halkına karşı yapılan saygısızlık olacaktır.

7) Son günlerde kamuoyunda konuşulan bir konuda kent içi ulaşımın değiştirilmesidir. Geçen dönem Belediye ile Mimarlar Odasının katkısı ile Ulaşım Panelinde Kent İçi Ulaşım uzmanlarca tartışılmış, odamız tarafından kitaplaştırılmıştır. Proje kapsamını, verileri ve neye göre böyle bir çalışma yapıldığını bilemediğimizden bu konuda olumlu olumsuz beyanımız olamaz ancak, Kent İçi Ulaşım politikalarında uzmanlarca tartışılarak, simülasyon teknikleri ile önce otopark vb. alt yapı sorularının çözümlenmesi, önceliğin çevreye, insan odaklı projelere, çocuklara ve toplu taşıma sistemini kullanmak zorunda olanlara verilmesi gereklidir.

8) Yasalara aykırı olmasına rağmen bazı Yapı denetim Şirketlerinin proje çizmeleri, müteahhitlik yapmaları konusunda idarelerin duyarsız olmaları ve Meslek Odalarının kamu denetiminin dışında  kalmaları Uşak özelinde kente zararı olan bir uygulamadır. Bu konunun da bir an önce gündemimize alınması gereklidir. Bu konudaki deneyim, birikim ve bilgilerimizi kentimiz için toplum yararına kullanacağımızı bir kez daha vurguluyoruz.


YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 8 yorum mevcut

  • işine bak @mimar 3 yıl önce yorumlandı

   mimar bey parti yöneticilerin kaldıysa işimiz Allaha kaldı demektir. siz biz hepimiz bir olup bu uyuyan uaşklıyı uyandırmalı yalakalık yardakçılık şakşakçılıktan vazgeçirmeliyiz. yoksa kent köy gibi kalacak.herkes bir şeyler yapmalı.

  • Kader 3 yıl önce yorumlandı

   uşak ın kadersizliği şöyle adam gibi çalışacak ne başkan ne de vekil geliyo uşak ın başına

  • mimar @işine bak 3 yıl önce yorumlandı

   basın açıklamasında her eleştirdiğiniz detay var anlayana, gerisi siyasi parti ve yöneticilerinin işi

  • ismet erdem 3 yıl önce yorumlandı

   önce menzilden kurtulmalısınız.

  • işine bak 3 yıl önce yorumlandı

   mimarlar odsası işine baksın. şu açıklamaya bak. imar rantlarından niçin bahsetmiyorsunuz.ali erdoğan ve nurullah cahan dönemin de dönen rantları bilmiyorlar mı sanki? bilmiyorlar mı aysun iletir erdoğan hanımın üzerindeki tapuları, yada bilmiyorlar mı yapı denetim işinden kırdinli servet ikilisinin götürdüğü rantları. bilmiyorlar mı mütahite ve vatandaşa edilen eziyetleri.bilmiyorlar mı özer erkek, ergün kırdinli mustafa dayıoğlu üçlüsünün uyum içerisinde malı götürdüklerini. bilmiyorlar mı beton işine akpli yöneticilerin hepsinin ortak olduğunu ve belediye yetkililerinin, bu malum grup dışında kalan yada yapı denetimcisi , betoncu hatta inşaat malzemecisini bu malum grupla alışveriş etmeyeni onlarla çalışmayanı nasıl eziyetler ettiğini. ya bunlardan olacaksın ya bunlardan alışveriş edeceksin yada inşaat işine hiç bulaşmayacaksın demeye getirdiklerini. ruhsat dahil, belediyeden görülecek imar müdürlüğü, fen işleri vs.belediyeden görülecek işlerin ya olmaz ya aksar hiç değilse gecikir.

  • d.k 3 yıl önce yorumlandı

   bugün burdurdan gectim en son 2012 de görmüştüm adamlar 3 yılda kocaman garaj,araclar icin üst gecit otoban yolu hatta sehrin merkezine ugramayan cevre yolu yapmıslar.birde usaka bakıyorum biz hala asfat ve parkelerle ugrasıyoruz.birde tüm usaka turlatan tek yönümüz var..ilerleyecegimize her sene geriliyoruz..

  • mimariden çakmayan mimar, hukuk çiğneyen hukukçu mu yönetecek bu kenti :) 3 yıl önce yorumlandı

   bu kent mimarım diye geçinip ucube otopark bozması pavyon özentisi kuleyi dikenide gördü, mimarinin m sinden anlamayıp halihazırda yeşil alanı işgal ederek işi kebap olanlara gözyuman hukuksuz başkanıda. türkiyede az tanınan bir il olsakta hiç olmazsa ilkler şehriydik ama kendini idare etmekten aciz kişilerin kent yönetimine sahip olduğu uşak maalesef artık ilkel şehir durumundadır. yazık ki ne yazık

  • EGE 3 yıl önce yorumlandı

   keşke kenti yönetenler bunlara kulak verse de daha yaşanabilir bir kente kavuşsak

  TÜM YORUMLAR
  
  TÜMÜ Yazarlar
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv

  

  banner363

  banner366