Uşak'ta Arabuluculuk Derneği kuruldu! Uyuşmazlıklar mahkemeye gitmeden çözülebilecek!
Hem mahkemelerin üzerindeki yoğun iş yükü, hem dosyaların daha kısa sürede tamamlanması gibi amaçlarla yeni çıkarılan bir yasa ile Türkiye'nin gündemine gelen Arabuluculuk sistemi; Uşak'ta da faaliyete geçiyor. Bu kapsamda kurulan Uşak Arabulucular Derneği'nin Başkanı Avukat Özkan Saruhan, bir açıklama yaparak sistemi ve vatandaşların bu sistemden nasıl yararlanacağını anlattı.

Belli eğitimlerden geçerek yazılı ve mülakat sınavlarında başarılı olan Avukatlardan oluşan Arabulucular, Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Siciline kayıt olarak yetkili hale geldiğini söyleyen Saruhan; Uşak'taki Avukat Arabulucuların bir araya gelerek Uşak Arabulucular Derneği'ni kurduklarını ifade etti.

Yetkili arabulucu avukatlar eliyle yürütülecek olan arabuluculuk sistemiyle ilgili Uşak Arabulucular Derneği Başkanı Özkan Saruhan'ın açıklaması şöyle:

Arabuluculuk yöntemi diğer illerimizde fiilen uygulanmakta olup bugüne kadar arabuluculara başvurulan anlaşmazlıklarda anlaşmaya varma oranı % 90 lar civarındadır.

Arabuluculuk, özel hukuk uyuşmazlıklarının çözümünde uygulanan Mahkeme dışı etkin bir çözüm yoludur. Bu çözüm yolunda taraflar aralarındaki anlaşmazlığı Mahkemeye gitmek yerine Arabulucuya giderek çözüme kavuşturabilirler.

Arabulucu nezdinde oluşturulan anlaşma, mahkeme kararı yerine geçmektedir.

Tarafların arabulucuya başvurmuş olması onların mahkemeye gitme hakkını ortadan kaldırmamaktadır. Taraflar Arabulucu nezdinde anlaşamazlarsa, anlaşmazlık tutanağı düzenleterek mahkemelere dava açma yoluna gidebilirler.

Ticari uyuşmazlıklar, fikri ve sınai (marka-patent gibi) uyuşmazlılar, tüketici hukukundan doğan anlaşmazlıklar, işçi-işveren anlaşmazlıklarındaki işe iade ve işçilik alacakları için, aile hukukundaki anlaşmazlıklar için (boşanma kararı hariç), kira uyuşmazlıkları ve ortaklığın giderilmesi uyuşmazlıkları gibi hukuki uyuşmazlık konuları için Arabulucuya başvurulabilir.

Kişiler Arabulucuya başvurmakta serbest olduğu gibi, başvuru yaptıktan sonra arabuluculuğun her aşamasında da vazgeçip dava yoluna gidebilirler. Yani Arabulucuya başvurmak dava açma hakkını ortadan kaldırmaz.

Taraflar Adalet Bakanlığı Arabulucular Listesinden istedikleri arabulucuyu seçebilirler. İsterlerse birden fazla arabulucu da seçebilirler.

Arabuluculuk mahkemeye göre daha az masraflı olduğundan ekonomiktir. Bu sistemde dava açma harcı, karar harcı, bilirkişi ücreti, keşif masrafı gibi masraflar yoktur.

Arabulucuya dava açmadan önce başvurulabileceği gibi dava açıldıktan sonra da davanın her aşamasında başvurulabilir.

Arabuluculuk sisteminde taraflar çözümü kendileri bulmaktadır.

Arabulucu taraflara (Kanundaki mevcut durum) bir çözüm önerisi sunmaz, çözüm dayatmaz, karar vermez.

Arabulucu, bağımsız, tarafsız, bu alanda eğitim almış bir hukukçudur.

Arabuluculuk hizmeti ücrete tabidir. Uyuşmazlığın konusuna göre saat ücreti yada anlaşma değeri üzerinden nispi olarak ödenir. Aksine bir anlaşma yoksa ücret taraflarca eşit olarak ödenir. Bu ücret davalardaki avukatlık ücretinden daha düşüktür.

Günümüzde Belediyeler gibi kamu kurumları ile olan özel hukuk uyuşmazlıkları da Arabuluculuk yöntemiyle çözülmektedir.

Taraflar arabuluculuk görüşmesine bizzat yani sadece kendileri katılabileceği gibi avukatlarıyla birlikte de katılabilirler. Hatta isterlerse kendileri katılmayıp bu konuda özel yetki verdikleri avukatları da arabuluculuk görüşmesine katılabilir.

Bizim önerimiz tarafların kendilerinin avukatlarıyla birlikte arabuluculuk görüşmesine katılmasıdır. Çünkü bu şekilde taraflar hem aralarındaki hukuki anlaşmazlığı bizzat çözecekler hem de devam eden süreçteki ilişkilerinin devamını sağlamış olacaklar, ayrıca avukatlarının da yanlarında olması sebebiyle hukuki destek alabileceklerdir.

Arabuluculuğun bir önemli özelliği de gizlilik esasına tabi olmasıdır. Mahkemeye dava açıldığında mahkeme süreci ve dava dosyasına sunulan belgelerin gizliliği mümkün değilken arabuluculuk sürecinde hem görüşmeler, hem teklifler hem de sunulan belgelerin gizliliği esastır.

Konuşulanlar ve sunulan belgeler dışarıya açıklanamaz. Bu gizliliği ihlal eden taraflar veya arabulucu 6 ay hapis cezası alır.

Bu gizlilik özelliği sayesinde taraflar arasındaki ailevi sırlar, ticari sırlar sadece taraflar arasında kalır, başkalarınca öğrenilemez.

Arabuluculuk sayesinde, yıllar süren yada yıllarca sürecek ve tarafları hem madden hem de manen yıpratan uyuşmazlıklar belki de 1-2 saat içinde çözümlenmiş olacaktır.

Taraflar Mahkemelerde rahatça konuşamazken, dertlerini ve isteklerini karşı tarafa rahatça anlatamazken arabulucuda rahatça konuşup, taleplerini, sebeplerini karşı tarafa doğrudan ve istedikleri şekilde anlatabileceklerdir.

Arabulucuya başvuran tarafın birisinin ekonomik yönden güçlü, diğerinin ekonomik yönden güçsüz, birisinin işveren diğerinin işçi yada birisinin alacaklı diğerinin borçlu olmasının bir önemi yoktur. Arabulucu, tarafların yanında avukatları olmasa bile taraflara eşit davranacağı gibi taraflar da arabuluculuk sürecinde eşit haklara sahiptir.

Arabuluculuk süreci sonunda çözümü taraflar kendileri bulacakları için her iki taraf ta bu süreçten kazanan olarak çıkacaktır.

Arabuluculuk Yöntemiyle hem taraflar arasındaki sorunlar kısa sürede ve daha ekonomik olarak çözümlenmiş olacak, hem de taraflar aralarındaki sorunları kendileri çözmüş oldukları için toplumsal ve sosyal barış sağlanmış olacaktır.

Arabuluculuk hakkında Arabuluculuk Daire Başkanlığının (0312) 414 81 15 numaralı telefonundan, www.adb.adalet.gov.tr internet adresinden bilgi alınabileceği gibi Uşak İlinde de Derneğimizden bilgi alınabilir.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.