Uşak'ta Çanakkale Şehitleri Böyle Hep Birlikte Omuz Omuza Anıldı

Uşak’ta Çanakkale Zaferinin 101. Yılı ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla farklı etkinlikler düzenlendi. Uşak Valiliği'nin düzenlediği etkinlikte şehitlik ziyaretine sadece protokol ve AKP'li yöneticiler ilgi gösterirken, Uşak Esnaf Odaları Birliği, BARO ve Kamu Sen başta olmak üzere pek çok siyasi parti temsilcisinin ve STK'nın ortak katkısı ile organize edilen Şehitleri Anma töreni ve yürüyüşe vatandaş beklenenden fazla ilgi gösterdi. Etkinliğe çok değişik çevrelerden, değişik dünya görüşlerine sahip, pek çok insan Şehitlerimiz için edilen duaya hep birlikte amin dedi ve hep birlikte acıların tekrar yaşanmaması için yaşanan terör olaylarını protesto ederek gerek sloganlar gerekse konuşmalar ile katılımcılar tepkilerini kamuoyuna duyurma imkanı buldu. CHP, MHP, Ülkü Ocakları ve Alperen Ocakları mensubu yada bu üst düzey yöneticisi bir arada yan yana yürüyerek Şehitlerimizin adeta ruhunu şad etti ve teröre karşı birlik beraberlik mesajı verdi. Yürüyüş esnasında esnaflardan ve o sırada yoldan geçen araç sahiplerinden de alkışlarla yada klaksonlarla destek bulan grup dualar ve temennilerde bulunulduktan sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

18 Mart 2016 Cuma 23:46
Uşak'ta Çanakkale Şehitleri Böyle Hep Birlikte Omuz Omuza Anıldı


Bilindiği üzere her yıl 18 Mart'ta Çanakkale Şehitleri Anma günü etkinlikleri bütün yurtta olduğu gibi kentimizde bir yandan coşku ile bir yandan da hüzün ile kutlanır ve bu Vatan uğrunda İngilizlerin önderliğinde topraklarımıza göz dikip işgale kalkışan, işgal güçlerine karşı canları pahasına mücadele vererek, topraklarımızı işgalden koruyan ve nesilden nesile aktarılmasına vesile olan Çanakkale Şehitlerimiz saygı ile rahmetle yad edilir. Nesilden nesile aktarım ile ileriki nesillerin aynı hatalara düşmemesi ve işgalle burun buruna gelmemesi için aynı zamanda da olaki işgalle burun buruna gelecek hataları Devlet yöneticileri işler ve o günler yeniden yaşanmak durumunda kalırsa şayet aynı Çanakkale Ruhu ile Milletçe birlik içerisinde mücadele edilmesi gerektiği ve gerekirse 250 bin şehit daha verilebileceği mesajı gerek ülke kamuoyuna gerekse dünya kamuoyuna deklare edilir. Böylece hem tarih şuuru içerisinde bir gençlik yetişmesine vesile olunur hem de milli manevi değerlerimizin önemi tekrar bütün Türk Milletine hatırlatılmış olur. En azından 18 Mart tarihinde Çanakkale Şehitlerini Anma Günü, 19 Mayıs'ta Atatürk'ün esaret başkaldırı ve bağımsızlık isteğini ilan etmesi anlamına gelen Samsun'a çıkış tarihinde 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı, 30 Ağustos'ta Zafer Bayramı gibi özel ve önemli günler bu mantıkla yad edilir ve bu özel günlerde bu mantıkla törenler etkinlikler düzenlenir. Törenlere ve etkinliklere halkın katılım sağlaması bakımından halkın ilgisini çekecek bir takım mizansenler ilave edilir ve önemli kişilerinde hazır bulunması sağlanır. Bu etkinliklerin amacına ulaşması adına, Siyasi Partiler, STK'lar, Vali başta olmak üzere daire amirleri üzerlerine düşeni fazlası ile yaparlar.

30 Ağustos, 18 Mart, 1 Eylül Gibi Özel Günlerde Düzenlenen Etkinlik ve Törenlere Halkın İlgisi Her Geçen Yıl Düşüyor.

Günümüz şartlarında malumunuz olduğu üzere son yıllarda bu tür etkinliklere her geçen yıl halkın katılımı düşmekte ve bu tür etkinliklere halk dahil edilmemekte. Adeta zoraki düzenlenen basit törenler ile çelenk koyma çiçek bırakma şeklinde Devlet erkanı ve sadece İktidar partisi temsilcilerinin katılımı ile fotoğraf vermekten ve paylaşım sitelerinde paylaşmaktan ibaret törenler düzenlenmekte.Her geçen gün Devlet erkanının ve Kent protokolünün yada yöneticilerinin katıldığı etkinliklere halkın ilgisi azalmakta. Zira hem etkinlikler amacından sapacak derecede değişikliklere uğramakta. Hem de artık yöneticiler halk arasında ciddi itibar kaybına uğramakta olduğu için halk adeta özellikle siyasetçilerden kaçar gibi bir hale bürünmekte. Bu yüzden de son yıllarda bu tür etkinlik ve törenler protokolün kerhen gerçekleştirdiği sıkıcı etkinlikler olmanın ötesine malesef geçememekte. Bu yıl üstüne üstük terör olaylarının adeta zirve yapması, bırakınız askeri, polisi, sivil halktan bile kayıpların yaşanmasına sebep olabilecek boyutlara ulaşması sebebi ile, ayrıca terörün tırmanmasında ülkeyi yönetenlerin ciddi zaaflar ve tavizler vermiş olduğuna halkın büyük çoğunluğunun inanması gibi sebepler halkın bu tür etkinliklere gösterdiği ilgi ve itibarı bir hayli düşürdü.

Cumhuriyet Halk Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Büyük Birlik Partisi gibi önemli siyasi partiler başkanlık düzeyinde temsilciler gönderirken, yine bu siyasi partilerde yöneticilik yaptığı bilinen pek çok politik simada etkinliklerde hazır bulunurken, yine farklı fraksiyonlardan Kamusen ve KESK gibi büyük stklar başta olmak üzere 20'den fazla sendika ve Esnaf Odası ve Baro başta olmak üzere pek çok meslek odası ve yüzlerce vatandaşın katılım sağladığı etkinlikte Uşak Belediyesi önünde toplanan 1000'i aşkın kişiden oluşan kadınlı, erkekli, gençlerin çoğunluğunu oluşturduğu kalabalık ellerinde bayraklar ile "Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez" sloganları eşliğinde, Atatürk Anıtı önüne kadar yürüdü. Atatürk Anıtının gölgesinde toplanan kalabalığa önce saygı duruşunda bulunduruldu, ardından da İsitklal Marşımız okutuldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması esnasında, kalabalığa dahil olmadığı halde, o anda caddede bulanan yada yoldan geçen, her yaya kişinin eşlik etmesi de gözlerden kaçmazken, bu durum İsmet Paşa Caddesi üzerinde duygulandıran görüntülerin ortaya çıkmasına vesile oldu. İstiklal Marşının okunmasının ardından Türk Diyanet SEN Tamsicisi Ramazan Dönmez'in dile getirdiği dualara hep birlikte eşlik edilerek amin denildi. Duanın ardından günün önlem ve anlamını belirtmek ve niçin toplanıldığını izah etmek maksadı ile tüm STK'lar adında söz alan Baki Kantar'ın konuşmasının ardından toplanan kalabalık sessiz bir şekilde tören yerinden ayrıldı.

Şehit ve Gazi Yakınlarının Valilik Töreninde, Saygı Duruşunda Bile Bulunulmadı İstikal Marşı Bile Okutulmadı Şeklinde Yüksek Sesle Duyurması Üzerine Halk Bu Duruma da Tepkisini Ortaya Koydu.

Yürüyüşe, Uşak Barosu Başkanı Baki Kantar, Uşak Esnaf Odaları Birliği Sadettin Öztürk, Uşak Ziraat Aletleri Ve Nakil Vasıtaları Tamircileri Esnaf Odası Başkanı Nazmi Arıkan, Kamu-Sen Uşak Şube Başkanı Ahmet Gürten, Türk İş Uşak Şube Başkanı Yaşar Taylan, Uşak Veteriner Hekimler Odası Başkanı Özgür Uğur, Uşak Makine Mühendisleri Odası Başkanı Ozan Bayık, Uşak Eczacılar Odası Başkanı Oğuz Kaan, Uşak Diş Hekimleri Odası Başkanı Bilgin Erdem, İnşaat Mühendisleri Odası Uşak Şubesi, Uşak Tabip Odası, Uşak Mimarlar Odası, Uşak Elektirik Mühendisleri Odası, Uşak Harita Mühendisleri Odası, Uşak Ziraat Mühendisleri Odası Temsilciliği, Uşak MHP İl Başkanı Muhterem Kuruçay, Uşak CHP İl Başkanlığı, Uşak Büyük Birlik Partisi Başkanlığı, Uşak Eğitim İş Şube Başkanı Ercan Uzun, Uşak Kesk, Uşak Eğitim Sen Şube Başkanı Burak Yavaş, Uşak Tüm Eğitim Çalışanları Sendikası, Uşak Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Arif Güvenir, Uşak Şehit Ve Gazi Aileleri Derneği, Türk Ocakları Uşak Şube Başkanı Kemal Tunç, Uşak Ülkü Ocakları, Uşak Alperen Ocakları, Uşak Alevi Kültür Derneği, Banaz Sanayi Sitesi Başkanlığı ve vatandaşlar katıldı. Tören sırasındaki tek istenmeyen görüntü Alperen ocaklarının tekbir getirmesi yada Ülkü Ocaklarının siyasi içerikli sloganlar atması oldu. Ancak buda ortaya konulan tepkilerin ardından hemen önüne geçilebilen bir nahoşluk olarak kaldı ve tekrarı yaşanmadı. Ayrıca Uşak Valiliğince düzenlenen Şehit ve Gazi Yakınlarına yemekte verilen etkinlik törenlerde tüm protokolün orada hazır bulunmasına rağmen, saygı duruşu ve İstiklal Marşı söylenmesi fiilinin gerçekleştirilmemiş olduğunu Şehit ve Gazi Yakınlarınca dillendirilip, katılımcı halk arasında duyulmasının ardından, halk arasında günün en çok konuşulan konusu Valilik tarafından verilen yemekte İstiklal Marşının okunmayıp saygı duruşunda bulunulmaması olması idi diyebiliriz. Zira Valilik tarafından düzenlenen ve sadece protokolün ve iktidar partisinin katılımı ile gerçekleştirilen törenlerde saygı duruşunda bulunulmadığı haberinin etkinliğe katılanlar arasında duyulması katılımcıların eleştirilerine ve tepkilerine sebep olmuştu. Katılımcılar birbirleri ile bu konuyu gündem ederek yürüyüşe devam etmişti.

İşte Etkinliğe Dair Diğer Ayrıntılar ve STK Temsilcileri Adına Söz Alan BARO Başkanı Baki Kantar'ın Yaptığı Konuşmanın Bazı Bölümleri


Uşak Belediye önünde toplanan siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar Atatürk Anıtına kadar elinde bayraklar ile ‘Çanakkale Geçilmez’ ‘Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez’ gibi sloganlar atarak yürüdü. Atatürk Anıtı önünde toplanan grup, burada önce STK Temsilcileri Anıta siyah çelen bıraktı ardından Saygı Duruşu ve İstiklal Marşını okudular.

STK Temsilcileri adına BARO Başkanı Baki Kantar burada bir konuşma yaptı. Bugün toplanma sebebimiz Ankara'da meydana gelen bombalı saldırıda kaybettiğimiz canların ve her gün terörle mücadelede kaybederek bayrağa sarılı gelen tüm şehitlerimizin hatırasına saygı ve isyanlarımızı dile getirmek olduğunu söyleyen Kantar konuşmasına şöyle devam etti; Yurdumuzu saran terör belası her gün ocaklar söndürmekte, yürekler yakmaktadır. Yüreğimizde yanan ateşinin şiddetini ve acısını bir önceki saldırıda kaybettiğimiz şehidimiz Hava Kıdemli Başçavuş Erkan TÜMER'in hemşerimiz olması daha yakından hissetmemize vesile olmuştur. Hayatını kaybeden yurttaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar, kederli ailelerine sabırlar diliyoruz.

KANTAR, “101. YILDÖNÜMÜNE GİRDİĞİMİZ ÇANAKKALE SAVAŞLARININ İYİ ANLAŞILMASI GEREKMEKTEDİR”

Üzerinde güvenle yaşadığımız bir vatan toprağı yoksa, namusumuz da, şerefimiz de tehlike altındadır. Dolayısıyla bu coğrafyayı nasıl vatan yaptığımızın, nasıl böyle bedeller ödediğimizin iyi anlaşılması gerekir. Vatan yapmak kadar vatanı korumakta önemlidir. Vatan üzerinde yaşayan insanları korumakta önemlidir. Bu vesile ile 101. yıldönümüne girdiğimiz Çanakkale Savaşlarının iyi anlaşılması gerekmektedir. Çanakkale ruhunun yeniden canlandırılmasına bütün toplum olarak kuvvetle ihtiyacımız vardır. Bu vesile ile tüm terör şehitlerimizin yanında Çanakkale şehitlerimizi de minnetle ve saygıyla anıyoruz.

Devletimizin kalbi olan Başkentimizdeki bu patlama bütün toplumumuzun derinden yaraladığı gibi, yasa boğmuş, infiale sebep olmuştur. Bunun gibi terör olayları karşısında bir bütün olmak gereğini ifade ediyoruz. Unutulmamalıdır ki terörün dini, ırkı, mezhebi olmaz ve tercih sebebini haklı kılacak hiçbir neden gösterilemez. Aynı biçimde terörde ölenlerin kimliklerine de bakılamaz. Ölenlerin kimlikleri ve kim olduklarının hiçbir önemi yoktur. İnsan olmaları yeterlidir.

“PATLAMANIN TEKRARINI ÖNLEMEK MÜMKÜNDÜR”

Bu tür olayların olabileceği önceden tahmin edilebilmelidir. İlgili istihbarat birimlerin bu olayda büyük kusuru ve büyük ihmali olduğunu düşünüyoruz. Ölenleri elbette geri getiremeyeceğiz. Ancak tekrarını önlemek mümkündür. Bunun için başta istihbarat sorumluları olmak üzere diğer yetkililerin olayı derhal ve gerçekleri saklamadan, aydınlatıp kamuoyuna açıklamalarını bekliyoruz. Dahası ihmali ve sorumluluğu bulunanların derhal yargı önüne çıkarılmasını ve siyasi sorumluluklarında gereğinin yapılmasını bekliyoruz. Tüm siyasi parti ve kuruluşları terörle mücadele konusunda tarafgir olmaksızın kenetlenmeye ve bir bütün olmaya davet ediyoruz. Terörün taraftarı olmak hukuk düzeninde meşrutiyetini kaybetmek demektir. Bu gerçeği de hatırlatıyor, dahası yüksek sesle haykırıyoruz.

Bugün Türkiye'de dış istihbarat örgütlerinin kol gezdiği şeklinde endişelerimiz vardır. Bu sonuca varılmada eksik, hata ve yanlışların olduğu şüphe götürmez bir gerçektir. Yetki sahiplerinin bu yanlış ve eksikleri acilen tespit edip gidermelerini beklemek milletçe hakkımızdır. Bu haklı istediğimizi Uşak halkı olarak yüksek sesle topluca dile getiriyoruz. Bu terörü önleyiniz. Yeni canlar kurban verilmesin diyoruz.

“HEPİMİZ ÜZGÜNÜZ, ÖFKELİYİZ, YASTAYIZ”

Biz toplum olarak kenetlenerek bir millet olduğumuzu kavrayıp, ortak acılar karşısında ortak tepkiler göstererek terörü yenebiliriz. Çanakkale ruhunu yeniden canlandırabiliriz. Yol hukukun üstünlüğü ve demokrasi ilkelerine sarılmak yoludur. Ayrışma ve ayrıştırılmaya asla izin vermemeliyiz. Hepimiz üzgünüz, öfkeliyiz, yastayız. İnsan yaşamına kasteden her türlü eyleme karşı isyandayız.”diyerek konuşmasına son verdi.

Baki Kantar’ın konuşmasının ardından, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları, Çanakkale ve bütün Şehitlerin Ruhuna dua edilerek etkinlik sona erdi.

Uşak Haber Merkezi Ekibi olarak bizlerde ekipçe bu etkinliğe katkı sunarak, yazar kadromuzla halkın arasında da bulunduk ayrıca muhabir kadromuzda sizlere bu etkinliğe dair en güzel görüntüleri vermek üzere elimizden geleni yaptık. Bu etkinliği gerçekleştiren ve Uşak'tan Türkiye'ye birlik mesajı veren STK'ları ve Siyasi Partileri tebrik ediyor, bu vesile ile başta Çanakkale Şehitlerimiz olmak üzere bütün şehitlerimizi saygı ve minnetle yad ediyor, Milletimize baş sağlığı diliyoruz.


YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 6 yorum mevcut

  • BİR BİLEN: BEN DE ORADAYDIM GAZİ YAKINIYIM 2 yıl önce yorumlandı

   şimdi şunu anlamakta güçlük çekiyorum, aynı gün içinde üç dört mekanda program yapılıyor. hepimiz istiklal marşına kurbanız, o hepimizin marşı. çelenk konmuş istiklal marşı okunmuş, şehitlikte saygı duruşu istiklal marşı, akm deki̇ programda saygı duruşu istiklal marşı. yani yemekte saygı duruşu istiklal marşı beklentisi biraz abartılı değil mi. aynı kişiler katılmış programa. ayrıca chpli vekilin yurt dışında olduğunu da bilmeyen yoktu o gün yani vekil yoktu o yüzden katılmadı şehit gazi yemeğine.

  • Vatandaş 2 yıl önce yorumlandı

   teröre lanet mitinginde akp de var demi̇ş si̇z ama göremedi̇k.

  • vatandaş @Vatan Sever 2 yıl önce yorumlandı

   hala daha yapılan yanlışları savunan insanlara yazıklar olsun,Allah akıl fikir versin.Allah ıslah etsin.

  • gazi 2 yıl önce yorumlandı

   bir gazi olarak bende davetliydim yemeğe valilik tarafından ama ben atatürk, si̇lah arkadalarina ve şehitlere saygi duyulmadığı için gitmedim

  • çarşı grubu 2 yıl önce yorumlandı

   18 martta olacak şey mi bu hem sen şehit ve gazi yakınlarına yemek vereceksin hemde burada şehitlere saygı duruşu ve istiklal marşı okumatyacaksınız

  • Vatan Sever 2 yıl önce yorumlandı

   onlarin siyasi sermayeleri kimse kusura bakmasın şehit kanı yani şehit kanı ilebesleniyorlar. mmeydanlarda tekbir getirip başbuğ türkeşin askerleri diye slogan atacaklarina başkanları ile konussunlar . uzun adamın herdediğini onaylama kukla olma yoksa bu ülkeye daha çok şehit gelecek sen milliyetçisin ona göre davran desinler

  TÜM YORUMLAR
  
  TÜMÜ Yazarlar
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv

  

  banner363

  banner366