Uşak'ta Liselerin İçler Acısı Hali Velileri Endişelendiriyor!

Gün geçmiyor ki liselerden yeni şikayetler almayalım. Bazı okullardaki bazı idarecilerin kız öğrencilere taciz şüphesi uyandıracak derecede yakınlık gösterdiği, yine bazı idarecilerin dayakçı olarak tanındığı ve her fırsatta lise öğrencilerini dövdüğü, sabah ilk derse beş dakika da olsa geç gelenin tam gün yok yazılmak sureti ile adeta okuldan uzaklaştırıldığı, öğrenciler arasındaki uyum probleminin aşılması adına hiç bir çalışma yapılmadığı, disiplinsiz öğrencilere hiç bir yaptırımın uygulanmadığı gibi kötü alışkanlıklar edinme yaşının gitgide düşmesine adeta göz yumulduğu gibi iddiaları ve liselerin gerçekten içler acısı diyebileceğimiz halini yetkililerin dikkatine sunma adına bir yazı dizisi kaleme alıyoruz.

18 Kasım 2015 Çarşamba 13:22
Uşak'ta Liselerin İçler Acısı Hali Velileri Endişelendiriyor!

Uşak'ta eğitim veren liselerde gün geçmiyor ki istenmeyen bir hadise cereyan etmesin. Okuyanın, okul bittiğinde gelecek endişesini yenememiş olmasından kaynaklı sistemsel problemler, aile kurumunun ve komşuluk ilişkilerinin yok olma derecesinde dejenere olduğu gerçeği, teknolojinin baş döndüren hızı gibi sebeplerle çoğu gencimiz zaten okuyup okumama hususunda kafalarında ciddi soru işaretleri barındırarak okula giderken, özellikle liselerde idare geleceğimiz gençlerimizi adeta okuldan itiyorlar ve çocukların okula gelmemesi için ne gerekiyorsa yapmaktalar.

Her yıl değişen müfredatlar, keyfekeder çıkartılan mevzuatlar, idarecilerin belirlenmesinin tamamen siyaset kurumuna bırakılması, okuldaki hademe dahil herkesin siyaset arenasında hatırlı dostlarının oluşması, Devlet memurlarının nerede ise gırtlağa dek siyasete batmış olması gibi sebepler ve daha sıralayabileceğimiz pek çok insani ve sistemsel sebepler geleceğimizi adeta bir uçuruma doğru yuvarlamakta. Eskiden olduğu gibi sorumlu öğretmenler ve idarecilerin yerini, bu devirde sorunlu idareci ve öğretmenlerin almış olması, geçim derdinden ya da teknoloojinin baş döndüren büyüsünden kafasını kaldıramayan ilgisiz veliler sebebi ile aile terbiye ve kontrolünden de uzak kalması ile beraber olunca gençler adeta kimsesiz ve sahipsiz bir nesil gibi rüzgarın savurduğu yöne doğru savrulmakta. Artık kendi işini kendi görmeye çalışan, mafya özentisi, asosyal tiplere rastlamak o kadar mümkün ki, gençler arasında. Düşündüğünüz de gerçekten de insanların tüyleri ürperiyor.

Yazı dizimizin ilkine Uşak Fatih Sultan Mehmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde (eski adıyla Ticaret Meslek Lisesi) öğrencilerin yaşadığı soırunlara dikkat çekerek başlamak istiyoruz. Okul çıkışlarında sigarayı yakarak öğretmenlerinin gözünün içine baka baka yoluna devam eden öğrencilerin göze çarptğı lisede öğretmen ya da idarecilerin niçin öğrenciler arasında bu kadar itibarsızlaştığını anlamanız için öğrencilere ve velilerine kulak vermeniz yeterli. Zira okulda haksızlıklar adaletsizlikler almış başını gidiyor. Düşünebiliyor musunuz; Sorumluluk sınavında kopya çekerken yakalanan ve tutanakla sınavdan uzaklaştırılan öğrenci sınavdan geçer not alabiliyorken, kopya çekmeyen öğrenciler sınıfta bırakılabiliyor. Öğrenciler durumu idareye götürdüğünde ise çözüm bulmak bir yana adeta hakarete maruz kalabiliyorlar. Öğrenci gözünün önünde kopya çekerken yakalanan ve sıfır alması beklenen öğrencinin sınıf geçtiğini görürken kendisinin kalmış olmasını kendisine nasıl izah edebilir sizce? Yine Fatih Sultan Mehmet Mesleki ve Teknik Lisesi'nde bir müdür yardımcısı, "dayakçı müdür yardımcısı" olarak anılacak kadar raydan çıkmış durumda. Öğrencilere her fırsatta dayak atan ismini şimdilik vermek istemediğimiz bu müdür yardımcısı okuldaki öğrencilerin nefretini kazanmış durumda ve saygınlığını tamamen yitirmiş. Yine aynı okulda görev yapan ve her fırsatta AKP'liliğini uluorta meydana koyması ile ünlenen başka bir müdür yardımcısı da özellikle son sınıflardaki kız öğrencilerle diyaloğunu, anlaşılan olması gereken çizginin epeyce ötesine taşımış. Hakkında herhangi bir şikayet henüz bulunmayan ve taciz ettiğine ilişkin ciddi bir bulguya ulaşamadığımız bu müdür yardımcısının nerede ise öğrencilerin tümü tarafından "tacizci" olarak anılması kendisinin kız öğrenciler ile diyaloğunu gözden geçrimesi gerektiğini ispat etmekte en azından. Kız öğrencilere diğer öğretmen ya da idarecilere nazaran daha yakın davrandığı söylenen ve erkek öğrencilere aynı yakınlığı göstermediği belirtilen müdür yardımcısının mezun olan bazı kız öğrencilere diplomalarını vermek için günlerce odasına gelip gitmesini sağladığı kulağımıza gelen bilgiler arasında. Kız öğrencileri yerli yersiz odasına çağırıp karşısına otrutarak lakayıt denilebilecek bir takım hareketler içerisine giren ve okulda öğrenciler arasında adı çoğu kez tacizci olarak anılan ve siyasi olarak bu göreve getirildiğini saklamayan bu müdür yardımcısı sizce okula ya da öğrenciye ne katabilir?


YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 73 yorum mevcut

  • ulubey 2 yıl önce yorumlandı

   özellikle meslek liselerinde öğrencinin güvenliğinden ziyade bence öğretmen ve idarecilerin güvenliği tartışılmalı. öğrenciyi terbiye etmeye kalksan ya dayak yiyorsun yada küfür iştiyorsun.sonra da sapık bir nesil ortaya çıkıyor. siz öğretmene yüklenmeye devam edin nasıl olsa boynu kılda ince...

  • vatandaş 2 yıl önce yorumlandı

   sokak aralarında sigara içiliyormuş. okuldaki 3 4 idareci yüzlerce öğrenciyi sokak aralarında denetleyecek sonrada dayak yiyecek. eleştirmek kolay herkes 2 çocuğuna sahip olamaıyor.3-4 kişiden hesap soruluyor.

  • gereğini yiyosa yap @gereği yapılmalı 2 yıl önce yorumlandı

   sizi neden dayakla adam etmeye çalıştıkları belli oluyor.ne demek 9 da olsaydık biz hallederdik.sen mafya mısın.erkekliğin son sınıfta sökmüyor mu.senın gibiler sürüyle olduğu için herhalde adamalr bu yola başvuruyor.

  • esmer efe 2 yıl önce yorumlandı

   güvenlik olması da şart okulda

  • öğrenci 2 yıl önce yorumlandı

   dört yılı bu okulda geçirmiş bir öğrenci olarak şunu söylemek istiyorum şimdiye kadar okula giren çıkan belli değildi heran herşeyin olabileceği bir ortam vardı okulun önüne dahi çıksak başımıza ne geleceği belli değildi ama şimdi öyle değil biliyoruz ki kapı önü dahi olsa öğretmen ve müdür yardımcıları öğrencilerini bekliyor ve koruyor.bu tarz suçlamalar yaparken yaptığınız yıkımı düşünün.

  • son sınıf öğrencisi 2 yıl önce yorumlandı

   şu suçlamalara öyle bişi varmış gibi bakanlar önce dönün de kendinize bakın o suçladığınız insanlar olmasa halinizin şimdiki durumunuzdan daha berbat olacağının farkında değilsiniz galiba. çabaladıkları tek şey sizin kurtarılmak istenen berbat hayatınızdır ki bunun farkında değilsiniz Allah a şükürler olsun ki böyle hocalar var ve sadece si̇ze eği̇ti̇m vermek i̇çi̇n çabaladiklarindan bu suçlamalara maruz kaliyorlar suçlanacak bi̇şi̇ yaptiklari i̇çi̇n deği̇l

  • Adsız 2 yıl önce yorumlandı

   meslek liselerine gelen öğrenci seviyeleri belli aralarında o mesleği benimsemiş öğrencilerde var. bunlar az miktarda öyle öğrenci veli'ler varki benim çocuk sabah sekiz akşam dört gittiği yer belli diyor evde ben hakkı'ndan gelemiyorum ben uğraşcağımıza öğretmenler uğraşsın diyor.öğrence veli'sine öğrencin şunları yapıyor diyorsun haberim var diyor bir şey oldumu ilde böyle haber oluyor lütfen hangi okulda olursa olsun bir olayı öğrenciden, öğretmenden ve idarecilerden dinledikten sonra karar verip öğrenciyi kazanma yoluna gidelim fakat veli öğrencisinin başına bir şey geldiği sahipleniyor . okula gelen veli öğrencinin kaçıncı sınıfta olduğunu bilmiyor.bu okulda idarecilik yapamayacaklar olabilir ama buradaki öğretmen idarecilerin hepsinin aynı kefeye konmaması lazım tüm öğretmenlerin gününü kutluyorum.lütfen öğrencinize ve öğretmeninize sahip çıkın.

  • yorumcu 2 yıl önce yorumlandı

   Bende bu okuldan mezunu neden sadece bu okul çok merak ettim birçok okul ve olay varken bu okulun üzerine oynanması garip benimde bu okulda birçok tanıdığım birbirinden değerli öğretmenler var onların Adına üzücü önce hepimiz çocuklarımıza bakalım saygılı bir nesil yetistirebiliyormuyuz ona bakalım sonra haberde yorumda atarız bu şekilde ne yazikki kul hakkına girmekten başka bişey yapmıyoruz

  TÜM YORUMLAR
  
  TÜMÜ Yazarlar
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv

  

  banner363

  banner366