Uşak'ta Şap Hastalığı Her Yeri Sarıyor. Köylü ve Hayvancı Perişan

Tüm Türkiye'de etkili olan şap hastalığı kentimizde de oldukça yaygın, alınan tüm önlemlere rağmen şap neden giderek daha geniş alanlara yayılıyor? Acaba Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nce alınan tedbirler yetersiz mi?Şap Aşısı uygulamasına niçin son verildi? Köylü ve hayvancılar zor durumda.

17 Mayıs 2012 Perşembe 02:24
Uşak'ta Şap Hastalığı Her Yeri Sarıyor. Köylü ve Hayvancı Perişan

    Uşak'ta şap hastalığının gözlemlendiği 20 den fazla farklı mihrak bölgesi bulunmakta. Mihrak bölgesi ilan edilen köylerden canlı hayvan giriş çıkışının yapılamaması ve bunun gibi bir takım yaptırımlar uygulanmak zorunda kalınması köylüyü ve hayvancıyı zor durumda bırakmakta. Alınan tüm tedbirlere rağmen şap hastalığı Uşak'ta gitgide yaygınlaşıyor. Şapın yaygın olduğu köylerdeki hayvan üreticileri özellikle, şap hastalığının, aşı zorunluluğunun kaldırılması ile beraber bölgeye giriş yapan ithal hayvanlardan bulaşmış olabileceği iddiasını dillendirmekte ve hem bakanlığı hem de Tarım il Müdürlüğünü suçlayan açıklamalarda bulunmakta.
Uşak Haber Merkezi ekibi olarak yaptığımız araştırmaların neticesinde bazı soruların cevap beklediğini tespit ettik ve bu soruları yetkililere kamuoyu adına sormaya karar verdik.
1) Yıllardır uygulandığı bilinen şap aşısı niçin kaldırıldı? Hayvan sevkiyatlarında zorunlu olan şap aşısı zorunluluğunun kaldırılma sebebi nedir? Şap hastalığının yayılmasında aşı zorunluluğunun kaldırılması kararının etkisi olabilir mi?
2)Her yaş grubundaki sığır ve de koyunlara  kulak küpesi takılabilmesi serbest hale getirildi mi? Getirildi ise neden? Küpeli hayvan sevkiyatının şap hastalığının yayılmasına etkisi olabilir mi?
3)Koruma gözetim bölgesinde bulunan hayvan sayıları Gıda Tarım ve Hayvacılık İl Müdürlüğü tarafından bilnmekte midir? Bu bölgelerdeki ayvan sahiplerinin kaçak olarak canlı hayvan satıp çıkarması önlenebiliyor mu?
4) Bazı mihrakların süt toplayıcılarının yeterli önlem almaksızın hareket etmesi sebebi ile çıktığı yönündeki iddialar doğru mu? Süt toplayan tankerlerin mihraklara girişi engeleniyor mu?
5)Şap mihrakı olan bazı bölgelerde bazı kişilerin halen hayvan otlatma ve gütme amaçlı meraya çıkardığı, meralarında dar olması sebebi ile diğer köylere de hastalığın geçiş yapmış olabileceği yönündeki iddialar doğru mu? 
6) Uşak Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nde yeterli miktarda şap aşısı var mı? Bölgedeki hastalığa duyarlı küçükbaş hayvanlara bu aşı uygulandı mı?
7) Hastalık olan mihraklara tedavi amacı ile serbest çalışan veteriner hekimler girebiliyor mu? Giriyorsa bu veterinerler gerekli dezenfekte işlemlerini tam olarak yerine getiriyor mu? Bazı koruma bölgelerinde damızlık ineklere suni tohumlama yapıldı mı?
8) Şap hastalığı sebebi ile kesimi en yakın kesimhanede yapılma mecburiyeti ile hayvanın koruma bölgesinden çıkmasına izin verilmektedir. Özellikle besilik büyükbaş hayvanların kesimleri için gösterilen tek adres olduğu bu adresinde hayvanları hasta olmadığı halde düşük fiyatla satın aldığı yönünde köylülerin iddiaları var doğru mudur? Köylüler ciddi zarara uğradıklarını dile getirmekte olup bu duruma alternatif çözüm önerileri getirilemez mi?
9) Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünde şap ile mücadele için yeterli teçhizat var mı? Örneğin kaç tane dezenfeksiyon aracı var?


Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  
  TÜMÜ Yazarlar
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv

  

  banner363

  banner366