Uşak’ta Yörükler ve Türkmenler Tek Çatı Altında Buluştu!

Uşak’ta, Yörükler ve Türkmenler ‘in Yörük ve Türkmen Kültür Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği adı altında tek çatı altında toplamak için ilk adım atıldı.

08 Ağustos 2015 Cumartesi 23:31
Uşak’ta Yörükler ve Türkmenler Tek Çatı Altında Buluştu!

Uşak Yörük ve Türkmen Kültür Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği İl Temsilciliği, üyeleriyle tanışma ve kuruluş yazıştayı amacıyla kahvaltılı basın toplantısı düzenledi.

Ricco Restorantta düzenlenen kahvaltılı basın toplantısına, Ertuğrul Gazi Kültür Dernek Başkanı ve Dünya Yörükler ve Türkmenler Genel Başkanı Nihat Kula, Yönetim Kurulu Üyesi Salim Ay, Kütahya Genel Sekreteri Salim Ay ve Uşak Yörükler ve Türkmenler Derneği Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.

Uşak Yörük ve Türkmen Kültür Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği İl Temsilcisi Murat Öntuğ toplantının açılış konuşması yaptı. Öntuğ konuşmasında; “Uzun yıllardan beri Uşak’ta görev icabı bulunmaktayız ve şu anda pek çok kahvaltıya katılan ve dernek üyesi olarak aramızda bulunan arkadaşlarımızdan bu görevleri ifa etmekteler. Pek çok kez değişik platformlarda buradaki  arkadaşlarımızla biraya gelmiştik. Değişik ortamlarda tanıştık kaynaştık fikir telakilerinde bulunduk. Tabi ki siyasetin doğası çok farklı bir şey yani siyasette doğru tek oluyor ya kabul ediyorsunuz yada siyasetten dışlanıyorsunuz. Lakin derneklerin misyon ve amaçlarına baktığımız zaman insanların özgür, düşünce ve fikirlerini çok rahatlıkla ifade edebilecekleri değişik görüşteki insanları bile bir araya gelerekten değişik fikirlerin bir arada oturup konuşabilecekleri ve tartışabilecekleri ve sonuçta bir uyumlu yada olumlu bir sonuca ulaşabilecekleri bir yer olarak görmekteyiz. Bu doğrultuda Uşak’ta yıllardır biliyorsunuz Uşak ovası, Yörük ovası işte Türkmen ovası diye isimler verildi konuşuldu ve pek çoğumuz bu oluşum içerisinde yer aldı. Bunlar artık slogandan icraate dökmenin vakti geldiğine inanıyoruz.

ÖNTUĞ: HEDEFİMİZ YÖRÜK VE TÜRKMEN KÜLTÜRÜNÜ YAŞATMAK!

Amacımız bazı dernekler gibi silinip gitmek değildir. Nihai hedefimiz Yörük ve Türkmen kültürünü yaşatmak sürdürebilirliğini sağlamak, genç kuşaklara aktarmak ve genç kuşakların kendimize has değerlerimizi öğrenmelerine katkı sunabilecek faaliyetlerin gerçekleştirebilmektir. Kuruluş amacımız 365 gün boyunca yani 1 yıl  boyunca yaz kış demeden mensubu olduğumuz bu derneğimizi her türlü faaliyetini gerçekleştirmekdir ve dernek üyesi arkadaşlarımızla bu misyona uygun olarak konulmuştur. İş adamlarımızdan tutunda milli eğitimde öğretmenlik yapan arkadaşlarımız üniversitedeki akademisyen arkadaşlarımız esnafımız, çiftçimiz, emekçimiz. Her türlüsünü aramıza kattık ve aramızda görmekten de çok hoşnut olduk. Herhangi bir siyasi entegrasyonumuz söz konusu değildir. Derneğimiz siyasi düşünceye ve görüşe açık olarak oluşturulmuştur. Zaten bu çerçevede bu kadar değişik ve kapsamlı bir üyeleri bir araya getirmiş bulunuyoruz.

Tabi ki ideolojik siyasi olarak her arkadaşımızın dernek üyemizin bir amacı bir ideoloji ve bir misyonu vardır. Siyasi görüşlü olması en doğal hakkıdır. Lakin derneğimize alacağımız kararlarda bu siyasetin etkisini hiçbir şekilde ağırlık olmayacağına açık ve net bir şekilde ifade etmek istiyorum. Yirmi yıldır bulunduğumuz ve beraber olduğumuz bu arkadaşlarımız hizmet için özellikle Yörük ve Türkmen derneği kurulması için her türlü çabayla gayret sarf ettik.“ dedi

Uşak Yörük ve Türkmen Kültür Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği İl Temsilcisi Murat Öntuğ’un konuşmasının ardından Ertuğrul Gazi Kültür Dernek Başkanı ve Dünya Yörükler ve Türkmenler Genel Başkanı Nihat Kula’da bir açıklama yaptı. Kula şunları dile getirdi; “ Ben Uşaklıyım Karakeçili Süleyman Çavuş’un torunuyum, merkez Aktaş köylüyüm. 1980 yılına kadar olan yaşamımı Uşak’ta devam ettim, Karaağaç Mahallesi çocuğuyum, Gediz Yolu’nun evladıyım.  1980 yılındaki dönemin şartları bizi Kütahya’ya göç etmemizi zorladı. 35 yıllık Kütahya hayatımın çok uzun bir bölümünü siyasi faaliyetler içerisinde bulundum. 2002 yılında siyasi faaliyetlerimi noktaladım. İşime, evime ve eşime dönmeye gayretleri  içindeyken 2005 yılında fedarasyon başkanlığı görevi ukte edildi. Şuanda Kütahya, Bursa, Bilecik, Eskişehir ve Afyon’da faaliyet gösteren  kimisinin adı Yörük Türkmen , kimisinin adı Ertuğrul Gazi olan yörük ve türkmenlerin oluşturduğu Ertuğrul Gazi Kültür Dernekleri Fedarasyonu Genel Başkanıyım. Aynı zamanda Anlara’da genel merkezi olan tüm Türkiye’yi kucaklamaya çalışan Türk Boyları Konfedarasyonunda genel başkan yardımcısıyım. Aktif siyasette bulundum, sahada top oynadım. 

KULA: İKİ YAHUDİ BİRARAYA GELİRSE ŞİRKET KURAR,  İKİ TÜRK BİRARAYA GELİRSE DEVLET KURAR!

Şunu çok iyi biliyorum ki bu memleketin geleceğini siyasi partiler kanalıyla geçtiğini 7 Haziran seçimlerinde dolu dolu yaşadık. Siyasi partiler olmazsa olmazlarımız, ama bir öz eleştiri yapmak gerekirse kendi vicdanımıza yanlışta gelse sadece siyasi inancımızdan dolayı bazı yanlışlara suskun kaldığımızı biat etmek zorunda kaldığımızı yaşayarak gördük. Biz Yörük ve Türkmeniz, yörüklük bir yaşam tarzıdır. Yörük yürüyen Türk anlamındadır. Osmanlı İmparatorluğu  Yaklaşık 4 Asır süren Orta Asya’da Anadoluyu Türkleştiren, Anadolu’yu İslam'la- şereflendiren, bir milletin yürüyen kimliğinin adı Yörük’tür. Omuza keyfiye bağladım genelde bizim yörede  biraz daha sarı renklerde keyfiyeler vardır.  Bu keyfiyenin taşıdığı anlamı bile çoğu insanımız gerçekten bilmiyor.  Son dönemde bir takım paçavralara benzetmeye çalışılıyor. Türkmen Yörüğün amca uşağı dağda yürüyene yörük demişiz geçimini hayvancılık ile idame ettiren insana özgürlüğe tutkun olan ferman padişahınsa dağlar benimdir diyen özgürlüğünden taviz vermeyen insana Türk’ e Türkmen’e Yörük demişiz yerleşik düzene geçenede Türkmen demişiz, Ben Karakeçili yörüğüm arkadaşlar. ülkemin içinde bulunduğu konum içimizdeki arkadaşlarımız tarih hocalarımız varsa çok iyi bilirler bize hep lise kitaplarında tarihte onaltı Türk devletinin kurduğunu kurulduğunu ve Türk milletinin devlet kurmadaki başarısı aktarılır, İki Türk bir araya gelirse devlet kurar iki Yahudide bir araya gelirse şirket kurar derler. Bizi bu mantıkla yetiştirdiler bu mantıkla bizi büyüttüler ve de bizde hep tarihimizden gurur duyduk ama birazcık düşündüğünüzde araştırdığınızda biz onaltı Devlet kurduk ama biz demekki 15 Devleti de batırmışız.

Türk milleti milli değerlerine uzaklaşmış özünü yitirmiş Müslüman Türk gibi yaşamayı unutmuş Müslüman Türk gibi düşünmemeye başlamış Müslüman Türkün acısını ciğerinde hissetmemeye başlamış tarihte yok olmuş. Bu açıdan geçmiş ile gelecek arasındaki köprüyü kurabilmek geçmişteki Müslüman Türk'teki olan  hasretleri bugüne ve gelecekteki nesillere aktarmak amacıyla biz bölgemizde Yörük Türkmen dernekleri çatısı altında faaliyetler gösteriyoruz.

Artık belli bir bölgelerde etnik milliyetcilik, Irki milliyetcilik herşeyin üzerine çıktı. Artık Kimlik siyaseti yapılır hale geldi. Malesef Doğu ve Güney’da, vatan hainleri Siyasi partisi, kimlik siyasetten dolayı % seksenlerde ve yüzde doksanlarda, tehditle ama cibir şiddetle ama sindirmeyle oy aldı. Hal böyleyken Bu devlet bizim ise bu vatan bizim ise, bu vatanın asrı unsurları yörük ve türkmenleri ise bu vatanın bize emanet edilmesinde, çanakkalede, dumlupınarda ve sakaryada vatanın her karış toprağında yörük ve türkmenler ecdadını, kanını ve soyunu bu vatan için feda ettiği ise biz türkmenlere ve yörüklere diyoruz ki; Devletimize Sahip Çıkacağız! Bunun yolu siyasi parti değil, Bakın ben siyaset yaptım, siyaset yapan arkadaşlarımız var. Yörük ve Türkmenler hiç bir zaman siyasi partinin ortağı olmayacak, bizim olmassa olmazlarımız ve ilkelerimiz var. Nedir? Devletin varlığı, Milletin bölünmez bütünlüğü ve bayrağımızın rengi, Başkentimizin Ankara olması, Dilimizin Türkçe olduğunu hiç bir ortamda tartışmayın. Bu devletin geleceği noktasında, her türlü fedakarlığı, bir kimliği yaşatmaya talip olan biz türkmenleriz. ‘’ Bu Bizim Derneğimiz kanarya derneği değil yada balık oltacılık derneği değil.  Bizim derneğimiz yarının türkiyesinin temeline harç koyacağımız, memleket için düşünen, memleket için üreten, bu memleket için her türlü iyi işlere talip olan sivil toplum örgütüyüz. İçimizde Vatan Hainleri dışında, herkez bulunacak. Olmassa olmasımız, Yörük Türkmen birbirini sevecek, Yörük ve Türkmen şunu  çok iyi bilecek ki Başka Vatan Toprakları yok! Bu Vatana sahip çıkmak için elinden gelen her türlü gayeyi sağlayacak, Bu amaçla kuruldu.’’ dedi

Genel Başkan Nihat Kula’nın konuşmasının ardından  Kütahya Genel Sekreteri Salim Ay tarafından söylenen “Yörük”adlı şiir dernek üyeleri tarafından beğeni topladı. Dünya Yörükler ve Türkmenler Derneği Uşak İl Temsilciliği yönetim kurulu; 8 Uşak Üniversitesi Öğretim Görevlisi, 4 Doktor, 8 Avukat, 16 Memur, 11 Öğretmen ve 8 Esnaf ‘tan oluşuyor.

Dernek üyelerinin kendilerini tek tek tanıtmasıyla kahvaltılı basın toplantısı sona erdi.


YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 5 yorum mevcut

  • Hadi be 3 yıl önce yorumlandı

   öntuğ hangi yörüklerden uşaklı da değil.alaka ne?hangi boydan soydan.

  • Yörükoğlu 3 yıl önce yorumlandı

   çok güzel şeyler söylemişsiniz. güzel birlik beraberlik örneği tebrik ederim başarılarınızın devamını dilerim fakat adının ricco yani anlamını bile bilmediğimiz bir otak garip olmuş .

  • Hayırlı olsun 3 yıl önce yorumlandı

   birbirinden seçkin elit insanlar, akademiseyenler var hayırlı olsun inşAllah güzel çalışmalara imza atarlar.

  • faydalı olur belki 3 yıl önce yorumlandı

   hiç yörük tipi yok bunlarda

  • Mehmet Ali Tek-eli 3 yıl önce yorumlandı

   hayırlı uğurlu olsun, böyle bir derneğe büyük ihtiyaç vardı. değerli bir kadro başarılı olacağına inanıyorum...

  
  TÜMÜ Yazarlar
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv

  

  banner363

  banner366