Kışladağ Altın Madeni; Uşak Halkının Geleceğini Tehdit Ededursun, Kenti Yönetenlerin Ekmek Kapısı Haline Geldi!

14 Ekim 2015, 08:13
Kışladağ Altın Madeni; Uşak Halkının Geleceğini Tehdit Ededursun, Kenti Yönetenlerin Ekmek Kapısı Haline Geldi!
Nurullah Çavuşoğlu

Altın Madeninin siyanürüne, tozuna kendi menfaati için göz yuman hatta Uşak halkından değil madenden yana taraf olan  siyasetçi ya da bürokratlar kimler? hangi siyasetçi ya da bürokratlar ne gibi menfaatler karşılığında TÜPRAG'I resmen koruyor ve de savunuyor? İzmir'den getirdiği cevheri Uşak'ta siyanür işleminden geçirip, buna da İzmirlilerin müsade etmediğini bizzat açıklayan maden firması yetkilileri Uşak'ta nasıl bu kadar rahat davranabiliyor? Yerel anlamda madenin elinin güçlenmesine sebep olan aktörler kimler? Milletvekili adaylarının belirlenmesi sırasında TÜPRAG'ın partilere yakın bazı vakıf ya da STK'lara para yatırarak kendi istediği isimleri vekil ya da başkan adayı yaptırdığı iddiaları doğru mu?

Kışladağ Altın Madeni ya da Eldorado Gold veya Tüprag; adı her neyse Uşak ili sınırları içinde adeta özerk bir devletmiş edası ile çalışan, Türkiye hatta Avrupa'nın en büyük altın rezervine sahip madeni olan Kışladağ'da yılda 12 Milyon ton cevher işliyor. Yani her yıl maden bölgesindeki 12 Milyon ton taşı siyanürle altından ayrıştırıyor. Bu yılın (2015) başları itibarı ile toplamda 2 milyon ons altın döktüğünü dünyaya deklare eden TÜPRAG, üretime başladığı tarihten bu güne 60 bin kilogramın üzerinde altın dökmüştür. 60 Ton altın demek; altının kilosu yaklaşık olarak 110 bin lira civarı olduğuna göre varın siz hesaplayın hesaplayabilirseniz, ABD-İsrail-İngiliz ortaklı olduğu iddia edilen Kanada asıllı firmanın kaç paralık altını gözümüzün önünden çıkartıp götürdüğünü. Varın siz hesaplayın bu altından elde edilecek yaklaşık kar ile kaç tane Uşak'ın sıfırdan kurulabileceğini. Varın siz hesaplayın maden firmasının ettiği karın %1'ini bile bu kente bıraksa 10 yılda bu kentin ilçeleri ve köyleri ile beraber ne kadar gelişebileceğini. Varın siz hesap edin... "Zenginin malı züğürdün çenesini yorar" diyenler olmuştur belki aranızda, kimbilir belki de haklısınızdır. Ama kimse kusura bakmasın, bahsi geçen zenginin malı değil. Bahsi geçen buz gibi de başta madenin civarındaki köylüler olmak üzere Uşak'ın ve Uşaklının malı. Bu yüzden dert ediniyoruz ve zaman zaman fırsat buldukça madenin kazandığı paraya ve rahat hareket edebilmesine mukabil kentimiz için harcadığı paranın devede kulak dahi olmadığını ifade ediyoruz. Altın madeni firması daha köylülerden mülkü satın alırken keşfettiği ve o gün bu gündür uyguladığı çok iyi bir strateji ile beraber, kente sıradan bir fabrikatörümüz kadar ancak katkı sunmakta. Basın kuruluşlarını, sivil toplum örgütlerini, çevreci kuruluşları, bürokratları ve siyasetçileri malum yollarla susturup taraftarı yapan maden, gemi azıya alarak İzmir'de halkın siyanürle altın çıkarılmasına rıza göstermemesi üzerine, İzmir'den cevheri Uşak'a taşıyor ve siyanürle ayrıştırma işlemini Kışladağ altın madeninde gerçekleştiriyor. Yanlış duymadınız tekrar ediyorum; "Tüprag firması sadece Kışladağ'dan çıkarttığı cevheri siyanürle ayrıştırmıyor. İzmir'den taş ve toprak halinde sarıp geldiği cevherin siyanürle altından ayrıştırma işlemini de Uşak'ta yapıyor. Yani kendi madenimizden çıkan cevheri siyanürle ayrıştırdıkları yetmiyormuş gibi Uşak'a, başka yerlerden getirdikleri cevherin ayrıştırma işlemini de, hem de halkın müsade etmediği gerekçesini pişkin pişkin söylemek sureti ile Kışladağ'daki madende gerçekleştiriyor. Bu duruma ne kentin bürokratı ne de siyasileri gık bile demiyor. 

Dünyanın gayri safi hasılasının yani bütün dünyanın bir yıllık gelirinin, dikkat edin harcamasının demedim, gelirinin dedim, Dünyanın bir yılda ettiği toplam gelirinin iki katından dhaa fazla rezerv taşıdığı bilinen altın madeninin kente faydası sadece üniversite'ye yapılan bir kaç küçük denilebilecek yatırım ve okuldan ayrıca istihdamdan ibaret. Üstelik madenin açıldığı yılki altının gram fiyatları ile şimdiki arasında uçurumlar oluşmasına yani karının katlanarak artmasına rağmen. Son 12 yılda altını çıkarmak için yapılan harcamalardaki ya da başka bir deyişle maliyetlerdeki artış, altın fiyatlarındaki artışa oranla çok daha düşük. Dolayısı ile altın üretimine geçtiği tarihte zaten kar eden Tüprag firması altın fiyatlarındaki aşırı artışla beraber karını beklentisinin belki de 10 katına çıkardı. Bergama'dan gelen cevheri burada siyanürle altından ayrıştırma imkanı bulmuş olması ve Devlet imkanlarından yararlanmaları hususunda bürokrasi ve siyasetin kendilerine gösterdiği ayrıcalık ve töleranslar da cabası. Düşünün ki, Uşak'a çimento fabrikası kurulacak dendiğinde yeri yerinden oynatanlar, kapalı kapılar ardında "ortak olmazsak olmaz" deyip halka karşı çevreyi çok kirletir tozu diyenler, çimento fabrikasından belki de milyon kat fazla toza sebep olan, üstelik siyanür gibi tehditle kentimizi uzun vadede ciddi sıkıntılar yaşayabilme riski ile karşı karşıya bırakan altın madeni söz konusu olduğunda gıkını çıkartmadığı gibi herkes ya iş makinesi satın alıp madene kiraya verme peşinde ya madenin akaryakıtını temin etme peşinde, ya madenin işçi servisini alma veya tanıdıklarını madene işe yerleştirme derdinde. Elbette ki bu madenin akaryakıtını birileri satacak, elbetteki bu madende birileri çalışacak, elbetteki bu madende çalışan iş makinaları birileri temin edecek ve madene kiraya verecek, elbetteki maden taşeron inşaat firmalarına iş verecek. Ama bütün bu saydığım işlerin; ilin Milletvekili, İl ya da ilçe Belediye Başkanı, Vali, Vali Yardımcısı, İl Genel Meclisi Üyesi, İl Özel İdare Yetkilisi gibi isimlerin uktesinde gerçekleştirilmiş olması gerçekten acı.  Kimse de demiyor ki, onlarca kamyonu ve kepçesi çalışan (eksoz gazının çevreye verdiği zararı hafife almayın) üstelik dağdan apardığı taşları kırması sırasında tozdan adeta bulutlar oluşturan (bu toz doğaya karışıyor ve bizler yutuyoruz), Uşak-Eşme karayolunun nerede ise yılda bir kez en azından tamire muhtaç hale getiren, yükleri taşıyan bu madenin kentimize katkısı nedir? Hangi işletmenin sahibi Uşak ya da çevre illerde böyle devasa paraları bu kadarcık bir iş gücü ile ve bu kadarcık bir katkı ile kazanabilmektedir?


Yaklaşık olarak 2.5 milyon metrekare araziyi civar köylülerinden satın almayı başararak Devlete ait arazilerle beraber toplamda 3 milyon metrekareden daha büyük bir alanı adeta işgal ederek kapalı kutu gibi idare edilen, katlettiği ormanların yerine "fidan dikiverdik ya işte" demek gibi pişkince açıklamalar yapma cüreti gösteren, geçmiş yıllarda karşı çıkan köylülere Vali'nin, Jandarma'nın ve yerel politikacıların zaman zaman hukuk sınırlarının bile Devlet eliyle vatandaşa karşı çiğnenmesi pahasına muhalifleri sindirmek amaçlı baskı uygulamak sureti ile yardım etmekten geri durmadığı, Eşme ve Ulubey ilçelerimiz arasında kalan bir arazide faaliyet gösteren Amerikan, İsrail'li, İngiliz ortaklarının olduğu bilinen Kanada menşeili Tüprag Firması Uşak'taki yerel siyaset aktörlerinin belirlenmesi hususunda oldukça etkin. Uşak halkında "biz işi yukarıdan bağlarız, yereldekileri takmayız bile" şeklinde bir algı oluşmasını sağlayarak, kendine olan özgüveni tam bir eda ile hareket etme imkanı bulan Tüprag firması yetkilileri, yerelde gerek politikanın aktörlerinin belirlenmesi gerekse üst düzey bürokratın belirlenmesi gibi hususlarda oldukça dikkatli ve bu konuda adeta kimseye geçit vermeyerek akıllıca stratejik hamleler ile bütün Uşak halkını uyutup, aslında bütün bir kentin yönetimini sağlamayı hedefliyor diyebiliriz.

Karşı çıkan köylülere ilk önce kendilerinden gibi gözükerek Ulubeyli olmanın da avantajını kullanan Mehmet Altay ve Mehmet Gün, daha sonra topladıkları dosyalar ile beraber köylüyü adeta firmaya satmış ve köylünün firma ile anlaşarak topraklarını satmalarını bir şekilde sağlamışlardı. Hatta o dönem tapu devir işlemlerini takip edebilmek için Mehmet Altay ve Mehmet Gün'ün adeta Tapu Müdürlüğü'nü mesken ettiği de bilinmekte. O dönem AK Parti'de yönetim de olan Mehmet Altay'ın, Tüprag'a bu iyiliği karşılıksız kalmamış Altay daha sonra Tüprag Madenciliğin referansı ile firmanın kadrosundan AK Parti Milletvekili yapılıvermişti. Ortağı Mehmet Gün de Ak Parti İl Başkanı oldu. 

Yine Tüprag firmasının kuruluş aşamalarında Milletvekili olan ve o dönem Milletvekili kimliğini kullanarak köylüyü ikna etme çabalarının yanı sıra mahkemelere baskı uygulamak sureti ile madenin işletilmesinin durdurulması kararını kaldırttığı gerekçesi ile ağır eleştirilere maruz kalan ve altın madeni ile iyi ilişkiler içerisinde olmasının semeresini madene akaryakıt istasyonlarından akaryakıt satarak yiyen Hasan Özgöbek de Tüprag ile iyi ilişkileri halen devam eden yerel siyasetçilerimizden. Hasan Özgöbek'in mahkeme sürecinde, ÇED raporlarının kabulu sırasında nerede, ne kadar müdahil olduğunu bir sonraki yazımda detayları ile beraber sizlerle paylaşacağım. Elbette ki Mehmet Altay ve Hasan Özgöbek ile sınırlı değil, siyasilerimizin madenle ilgisi. Ali Erdoğan da bir dönem siyanürle altın çıkarılmasına hayır kampanyaları başlatmış hatta şehrin dört bir yanını madeni eleştiren sloganlar yazdırdığı pankartlarla donatmıştı, sonra hiç bir şey değişmeden o pankartlar birdenbire kaldırılmış ve Uşak Belediye Başkanı Ali Erdoğan maden yetkilileri ile pek sıkı fıkı hale gelmişti. Yani madene şantaj yapan sanıldığı gibi sadece gazeteciyim diye gezinen bir grup değildi. Madene ellerindeki kamuoyu baskısı oluşturabilme gücünü ya da ellerinde yetkilerinin veya makamının verdiği gücü kullanan pek çok kişi, madene şantaj yapmak sureti ile şahsi bir takım menfaatler elde ederek, kentini adeta satıyordu. Bu kervana geçtiğimiz aylarda Nurullah Cahan da katılmıştı. AKP'li Belediye Başkanı Nurullah Cahan, geçtiğimiz yerel seçimlerden önce Belediye Meclisi üyesi iken hayır dediği TÜPRAG'a ait bir projeyi başkan olduktan sonra Vali ile birlikte gerçekleştirdiği maden ziyaretinin ardından yeniden meclis gündemine taşımış ve evet oyu vererek AKP'li meclis üyelerinin oyları ile konunun meclisten geçmesini sağlamıştı. Yine geçtiğimiz dönem milletvekili seçilen Özkan Yalım'ın da arası ne hikmetse altın madeni ile çok iyi ve madenin yükünü Yalım'ın tırları çekiyor. Aynı Özkan Yalım, altın madeni ile arayı bulur bulmaz İl Özel İdaresi ile de arasını iyi yaptı ve İl Özel İdaresi'ne de araç vererek çalıştırmayı başardı. AKP Milletvekili İsmail Güneş acaba niçin hiç sesini çıkarmadı. Ya da önceki Milletvekilleri Mustafa Çetin, Alim Tunç gibi isimler madenden bir çıkar elde etti mi? Sizce ABD ve İsrail çıkarlarını korumak, sözde vaad edilen toprakları İsrailoğullarına kazandırmak maksatlı kurulan ve kurulduğundan bu yana BOP, Arap Baharı gibi müslüman alemine kan kusturan bir çok projeye önderlik eden Masonik kuruluş CFR'nin üyesi olan Durmuş Yılmaz, madenin çıkarlarını mı yoksa Uşak halkının çıkarlarını mı savunmak için yeniden aday olmuştur? Dilek Yılmaz'ın zaman zaman yaptığı çıkışları saymazsak ki ona da değineceğim, ya da iktidarı ve muhalefeti ile neden hiç bir siyasi partinin İl Başkanı veya Milletvekili asla maden aleyhinde tek kelime konuşmaz.  Şimdi satır başlarını yazdığım Siyasilerin bu iki yüzlü tavırlarını, kenti ve kent insanın emeklerini, haklarını nasıl şahsi menfaatleri uğruna sattığını bir sonraki yazımda daha da somutlaştırarak sizlere izah etmeyi sürdüreceğim. Pek çok bürokrat, eski-yeni Milletvekili ya da Belediye Başkanı'nın hayli rahatsız olacağını bildiğim bu yazı dizisinin oldukça ilginizi çekeceğini düşünüyorum, lütfen takipte kalın, ama hukuki ve demokratik çerçevede kalmak kaydı ile tepkisiz kalmayın, HAKKINIZA SAHİP ÇIKIN...YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 40 yorum mevcut

  • corleone 2 yıl önce yorumlandı

   arkadaş her seye tamam da iftiraya olmaz...hiçbir yerin cevheri uşak a işlenmek üzere gelmiyor, bu külliyen yalan , yalan, bunu uşakli biri olarak yaziyorum

  • :)) @said kale 2 yıl önce yorumlandı

   amerikanın ve israilin çıkarlarını gözetmeleri için akıl hocalığı yapan, bizlere şirin gösterilmeye çalışılan, sözde düşünce örgütleri vasıtasıyla hükümetlere yol haritası çizen örgütler ne derse o olur, bu coğrafyada ve bu ülkede. tüprag ve cemaat faso fiso.

  • sadık yörükoğlu 2 yıl önce yorumlandı

   helal olsun on numara bir yazı. yine bilgilerini konuşturmuşsun çavuşoğlu tebrikler. durmuş yılmaz yüzünden oy vermeye gitmeyeceğim.

  • said kale 2 yıl önce yorumlandı

   tüprag cemaat ilişkilerine dikkat et nurullah bey cemaat ne derse tüpragta o olur. tüprag ne derse cemaate de o olur.

  • ağar 2 yıl önce yorumlandı

   yazıklar olsun size hasan özgöbek yazıklar olsun, mehmet altay mehmet gün mustafa çetin alim tunç, yazıklar olsun ali erdoğan özkan yalım nurullah cahan hepinize yazıklar olsun....

  • helal adanalı celal 2 yıl önce yorumlandı

   bu yılın (2015) başları itibarı ile toplamda 2 milyon ons altın döktüğünü dünyaya deklare eden tüprag, üretime başladığı tarihten bu güne 60 bin kilogramın üzerinde altın dökmüştür. 60 ton altın demek; altının kilosu yaklaşık olarak 110 bin lira civarı olduğuna göre varın siz hesaplayın hesaplayabilirseniz, abd-i̇srail-i̇ngiliz ortaklı olduğu iddia edilen kanada asıllı firmanın kaç paralık altını gözümüzün önünden çıkartıp götürdüğünü. varın siz hesaplayın bu altından elde edilecek yaklaşık kar ile kaç tane uşak'ın sıfırdan kurulabileceğini. varın siz hesaplayın maden firmasının ettiği karın %1'ini bile bu kente bıraksa 10 yılda bu kentin ilçeleri ve köyleri ile beraber ne kadar gelişebileceğini.

  • gerçek 2 yıl önce yorumlandı

   oylar bu sefer zübüksüz partiye olur mu abi her partide zübük var. hayır kardeşim bütün partiler deki adayların tamamı zübük. e abi o zaman niye öyle dedin oylar kime? oylar çocuklarıma onları gezmeye götüreceğim bir günlüğüne köyüme mis gibi temiz hava ve sıfır siyaset.sandıga kim giderse gitsin.

  • serkan U. 2 yıl önce yorumlandı

   cesurca yazilmiş güzel bir yazi. ayni şekilde devami gelir umarim.

  • :)) @ender 2 yıl önce yorumlandı

   bizde iyi tanırız, bizde biliriz satın alınamayacağını. kalemi güçlü, kişilik sahibi deyip kapatalım. fazla övmemek lazım insanı yüzüne karşı :))

  • uşaklı 2 yıl önce yorumlandı

   nurullah bey sizi ne mutlu ediyor acaba bu hayatta haberlerinizin hepsi herkese eleştiri sizin gözünüzde herkes suçlu bir tek doğruyu siz biliyorsunuz ali erdoğan gülen cemaati suçlu acaba iyi olanlar kimse söyleyin nuda bilelim

  • :)) 2 yıl önce yorumlandı

   nüfusunun %99.2 Müslüman olan, İslam'a hizmet için onlarca tarikatı, cemaati, 100.000 den fazla imamı olan güzel ülkem. şu Japonların yaptıkları da iş mi şimdi? harakiri de neyin nesi? hele Suudi kralınki? hac farizası esnasında suçlu görmüş bakanı, belediye başkanını, emniyet müdürünü görevden almış, üstüne 28 kişinin kafasının kesilmesi emri vermiş. model ülke olan Türkiye'den bir şey almamışlar :))

  • ender @:)) 2 yıl önce yorumlandı

   biz nurullah çavuşoğlunu tanırız asla kendini satmayacağını da biliriz bunu defalarca ispat etti. tüprag ile ilgili haber yada yazı ilk defa çıkmıyor bu sitede daha önce de defalarca çıktı ve asla tükürdüğünü yalamadı bu site ve nurullah bey.

  • misafir 2 yıl önce yorumlandı

   yazıklar olsun altın madenini ekmek kapısı haline getiren iktidar ve muhalefet partilerindeki siyasetçilere ille de belediye başkanları ve milletvekillerine.

  • ahmet kahraman 2 yıl önce yorumlandı

   altın madeni yabancılar malı götürdü birde tabi o yabancıyı bizim topraklarımıza sokup onların her türlü yolsuz işine göz yumanalar malı götürdü nurullah bey ne var bunda. sen durma yaz durma söyle herkes yine işine bakar.değişmez benim ülkemin insanı kimse akıl koymaz başına. ama yazı gerçekten harika olmuş.

  • Uşaklı sadıç 2 yıl önce yorumlandı

   adı ister mehmet altay olsun, ister alim tunç, ister mustafa çetin olsun ister hasan özgöbek, ister özkan aylım olsun ister ali erdoğan yada nurullah cahan hepsinin kör yanından çıksın inşaAllah.şu hale bak uşak satılmış haberimiz yok. yazıklar olsun siyasetçilerimize.

  • serkan akçadağ 2 yıl önce yorumlandı

   sayın çavuşoğlu sizi büyük bir hayranlıkla takip etmekte ve okumaktayız. sonuna kadar destekliyoruz biz arkadaş grubumla beraber. lütfen yorumlardaki bazı art niyetli eleştirileri yayınlamayın ve aldırmayın. uşak halkı sizi tanıdı sevdi ve destekliyor ben bunu gittiğim her yerde görüyorum. çok güzel konulara temas ediyor ve partiler arasındaki anlaşmaları ve aslında yukarıda neler olduğunu çok net ortaya koyuyorsunuz. çok beğeniyoruz lütfen devam edin dik durmaya uşak halkı size gerekli desteği mutlaka verecek bence.

  • mehmet guven 2 yıl önce yorumlandı

   yazınızdan anladığım uşak ın millet vekillerini tüprağ belirliyor gibi geldi.bergama da yıllar önce de euro gold firması madenden alacağını aldıktan sonra koza ya nasıl devrettilerse ilerde burasıda aynı olacak

  • YİĞİT AYAR 2 yıl önce yorumlandı

   bi̇lgi̇si̇zli̇ğin di̇bi̇yle yazilmiş bi̇r yazi okurken bi̇ taraflarimla güldüm:)

  • Ali Taşpınar 2 yıl önce yorumlandı

   çok değerli bir yazı olmuş. kalemine sağlık. halkın gerçeği görmesi adına çok iyi tespitler var. bravo diyorum. cesur kalemin hep özgür kalsın

  • altın 2 yıl önce yorumlandı

   bir tek uşak değil bütün türkiyedeki maden işleten global firmalar çıkardıkları madeni ham halde ülkelerine götürüyorlar.ham halinin üzerinden devede kulak etmeyecek miktardada vergi veriyorlar.ki madenler işletildikten sonra 10 kat 100 kat hatta 1000 kat değerlenen madenler vardır.

  • halk 2 yıl önce yorumlandı

   sierra leone dünyanın en büyük elmas rezervlerine sahip olan ülkesidir dünyanın en fakir ülkesidir de aynı zamanda.. bizim halimiz onlara benziyor.

  • eşme @Sonsoz 2 yıl önce yorumlandı

   bilgi eksikliği sen de var galiba alım işlemleri hala devam ediyor.ulubeylilere sorarsan aydınlanırsın.olmadı ulubey tapuya git alım-satım işlemlerini şirket adına kim yapmış öğreniver.

  • :)) 2 yıl önce yorumlandı

   madenin kapatılması için hukuki mücadele veren ve 2007 yılında mahkeme kararı ile kapatılmasına ön ayak olan avukatlar tahsin köse, bülent çekinmez ve ayşe aygün çıkın bir açıklama yapın, bekliyoruz. kimler nemalandı ve hala nemalanıyor?

  • bozkurdun hası 2 yıl önce yorumlandı

   abi şu yazdıkların bağlantılar vAllaha ben bir mhpli olarak vazgeçtim seçimden sandığa gitmek içime sinmiyordu açıkcası ama yinede partim mhp diyordum yapacak birşey yok diyordum ama artık bırak sandığa gitmeyi ya da gitmemeyi düşünmek seçim bile olmasın istiyorum

  • cemo 64 2 yıl önce yorumlandı

   elinizde haber yapacak bişey kalmadımı hemen yapıştır tüprag ı ekonomi kriz de ülke kaos a gidiyor doğuda savaş ha çıktı çıkacak son 2 ayda şehit sayısı 150 geçmiş senin uğraştığın şeye bak sıkıyorsa git sınırada ordan haber yap

  • İSMET ERDEM 2 yıl önce yorumlandı

   sandiğa gi̇tmemek 1.ci partiye yarar. akılla hareket edilsin lütfen.

  • Sonsoz 2 yıl önce yorumlandı

   simdi nurullah kardesim bazi seylerde bilgi eksikligin var mehmet altay 2011 secimlerinde milletvekili olmus ve mehmet gün 2010 yilinda akp il baskanligi yapmis yani bu civarda tarlalar 2004 yilinda satildi yani 6 yil oncesi milletvekili ve il baskani olmayan durust calisan iki avukat firma avukatligini uslenmis bundada birsey yok ..bazi kiskirtan avukatlat elde edince geliri inay masum halk kimsesiz kaldi ne ise girebildi ne baska sey yani bosverin.....

  • isimsiz 2 yıl önce yorumlandı

   Tüpragla ilgili yazının yayınlandığı gün uşakta 60 ayrı yerde operasyon olması ve cemaat yada paralel çetenin bir anda baskina uğraması ve çavuşoğlu nun operasyonu önceden işaret ettiği gibi bu sabah erkenden de (henuz operasyonun başlamadıği vakitte) facesinden ima etmesi sizce de tesadüf mu? ne dersin sayın çavuşoğlu onaylamayı yermi acaba bu yorumu:) :)

  • :)) @salim çakın 2 yıl önce yorumlandı

   2 yıl önce bu cfr'nin türkiye yapılanmasının tamamlandığını ilk dile getiren saadet partisi oldu.

  • yasin k. 2 yıl önce yorumlandı

   mehmet altayı duymuştum da durmuş yılmaz ali erdoğan nurullah cahan mesut apaydın hasan özgöbek bunlarında madenden nemalandığını yeni duydum ama iyi oldu. sandığa gitmiyorm diyordum chp li olarak hakliymişim gönül rahatlıgı ile oy veremeyeceksem gönul rahatlıgi ile yatarim evde seçim gunu sandiga gitmem daha iyi. hiç değilse vebalim olmaz

  • vay anasını 2 yıl önce yorumlandı

   sağı yok solu yok diyorsun yani rantın menfaatin vekiller belediye başkanları yapsın şantajı malı götürsün olan bizlere olsun. siyanürü ve tozu uşak yutsun. uyuma uşak dinle bu adamı hakkını ara. bu partilere oy vermeyin artik yalakalık karın doyurmaz

  • salim çakın @:)) 2 yıl önce yorumlandı

   akp chp mhp üçü de zaten bu tuprag ın emrine girmiş durumda üçünün de adaylarını tuprag belirliyor tabi ki dolayısı ile üçü de cemaatçi ve mason oluyor. durmuş yılmaz kadar üst düzey değiller elbet ama aşağıdaki kıytırik mason localarına da üye bunlar. saadet dillendiriyor mu duymadım ama ben sayın çavuşoğlu ndan başka kimseden duymadım durmuş yılmaz meselesini. yalanlayan da yok ama diğer partilerden eleştiren de yok o ilginc

  • ebru 2 yıl önce yorumlandı

   nurullah bey sizi cesur yüreginizden ve kaleminizden dolayi çok tebrik ederim. eşme deki yerel siyasi aktör ve bürokratları da yazın lütfen. yılmaztozan ı ahmet başkanı giden kaymakamıda yazın

  • gerçekler 2 yıl önce yorumlandı

   bu madene başvuru yapıcam tabelasını göremedim bir yerde.

  • :)) 2 yıl önce yorumlandı

   dikkat edildiyse, yahudilere hizmet etmek için kurulmuş bir örgüte üye olduğu söylenen siyasi bir rakip var ama saadet partisi dışında hiç bir siyasi parti bunu dillendirmiyor, neden? tüprag kişiler bazında veya sivil toplum kuruluşu adı altında dernek ve yapılara, ayrıca siyasi partilerin kurum dernek ve vakıflarına yardım ve bağış adı altında ödeme yapmış mıdır? muhakkak kimlere ne kadar ödeme yaptığını kayıt altına almıştır, bu belgeleri kamuoyuyla paylaşır mı?

  • eşme 2 yıl önce yorumlandı

   eşme ve ulubeydeki siyasilerden ve stk temsilcilerinden de isim isim bahsederseniz iyi olur sanırım.

  • :)) 2 yıl önce yorumlandı

   öncelikle iyi bir konu seçimi yapmışsın tebrikler. senin de dediğin gibi tüprag kendisini eleştirenleri sevmez, cazip tekliflerle kendi safına çekmek için uğraşır. sonuna kadar devam edecek misin? yada diğerleri gibi sana sunulacak imkanları görünce üzerini kapatacak mısın?

  • kaptan köşkü 2 yıl önce yorumlandı

   gemisini yüzdürene kaptan derlermiş nurulah bey bunlarda gemisini yüzdürdüklerine bakıyorlar işte ama haberleri yokki gemi alttan su alıyor günü geldiğinde batacak bakalım o zaman kim kurtaracak menfaati uğruna bu kenti satanları

  • conan 2 yıl önce yorumlandı

   bürokrasi̇ni̇n gevşekli̇ği̇ yüzünden altın madeni̇ni̇ başımıza taç etti̇k asıl onların uşak'ı her konuda desteklemesi lazım madeni yeterince kullanamıyoruz
   yarın burdan çekip gittiginde çok geç olacak hakkımızı yedirenlere haram olsun

  • uşaklı 2 yıl önce yorumlandı

   uşaklıyı bırakıp altın madeni başta olmak üzere cemaatçileri ve rantyeci zenginleri başına tac eden siyasetçilere asla oy vermeyeceğiz sayın çavuşoğlu. emin ol bu seçimde çok süpriz olacak. kimle konuşsam dört büyük partiye oy yok diyor kimle konuşsam sandığa gitmeyeceim diyor. dün bi arkadaşım geldi güneydoğudan orada da durum böyle diyor. kürtler de sandığa gitmeyecek diyor.

  TÜM YORUMLAR
  
  TÜMÜ Yazarlar
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv

  

  banner363

  banner366