Uşak Belediyesi öyle bir yönetimin eline geçti ki evlere şenlik! Herkes ama herkes Cahan ve arkadaşlarının yolsuzluklarını konuşuyor. Kimisi Belediye Meclisi üyelerinin kaçak çatı çıktığını, kimisi imar rantında dönen rüşvet çarkını, kimisi UTAŞ üzerinden yapılan usulsüzlük ve yolsuzlukları gündem ediyor. Ayrıca gerek yol ve kanalizasyon çalışmalarının kontrolsüz, plansız, programsız bir şekilde uygulamaya konulup sokakların hatta bazı ana caddelerin bile aylarca köye bile yakışmayacak görüntülere sahne olduğu ve kar yağdığında Belediye yönetiminin her işte olduğu gibi bu işte de sınıfta kaldığını hepiniz bilmektesiniz. Peki bizim belediye başkanı ne yapıyor bu sırada? O, Cumhurbaşkanı ile fotoğraf verip meşruiyetini ilan etme derdinde. Bana operasyon yapma niyetinde olanlar boşa heveslenmesin beni Cumhurbaşkanı korur ve hiç kimse 2019'dan önce görevden gideceğim hevesine kapılmasın demek istiyor.  
 
İnanın gülerek izliyorum rezalet ve kepazeliği! Samimi söylüyorum yazmayayım diyorum ama yazılmayacak gibi olmuyor. İnanın geçtiğimiz kar yağışından sonra hem oğlum düştü hem babam düştü nasıl eleştirmeyeyim. Minibüse bindim geçen, arada yaparım bunu; öğrenciler tanıdı hemen "abi sen bu zammı neden eleştirmiyorsun, sen de bıraktın valla eleştirmeyi iyice, hiç bizim dertleri gündem etmiyorsun şu sıralar, üst üste gittiğimiz yetmedi adamlar yüzde elli zam yaptı" dediler mesela. Geçen videoda söyledim bir yakınım hastaneye gitmek ister minibüsle dakikalarca (20 dakika) minibüs bekler sonrada ayakta sıkış tepiş gitmek zorunda kalır gelir dert yanar. Mecbur kalıyoruz yazmaya söylemeye. Yoksa seviye muhatap alınabilecek düzeyin çok altına indi Uşak'ta. Neyse şehrin gündemine gelmek için Cumhurbaşkanı Erdoğan ile fotoğraf vermenize gerek yok ki siz her zaman Uşak halkının gündemindesiniz, verdiğiniz rahatsızlıklarla, sorumlu olduğunuz sahalarda kabiliyetsizlik ve liyakatsizliğinizin sebep olduğu aksaklık ve yarattığınız sorunlarla. Sorumsuz, lakayt ve küstah tavırlarınızla halkın gündeminde kalmayı bir şekilde beceriyorsunuz, Düşünsenize sayenizde 30 santim kar yağsa hayatın yağmur yağana kadar (1 hafta) felç olduğu bir şehirde yaşıyoruz ve sorumlusu sizsiniz, nasıl gündemimizden düşebilirsiniz ki her an düşme tehlikesi yaşıyorken... Dedikten sonra konumuza dönelim.

Bildiğiniz üzere üniversitemizde yaklaşık 30 bin civarı öğrenci var ve zaten üniversitemizi geliştirme ve tercih edilen üniversiteler arasına sokma, öğrencnin daha sosyalitesini geliştirip, öğrenciye daha çok şey katarak güzel hatıralarla uğurlamak adına yapılan hiç bir çalışmaya bırakınız önayak olmayı destek dahi olmayan siyasilerimiz, inadına eder gibi minibüslerin öğrenci ücretlerine %50 zam yapıvermiş sessizce. Sessizce diyorum muhalefet her zamanki gibi sessiz. Hayır vermişler gerçi ama yapacak bir şey yok modundalar her zamanki gibi. Yani sindirmemize, alışmamıza yardımcı olmaya çalışır gibi davranmaktalar. Biraz sıkıştırırsanız tamam sen ağlama ben dövüvereyim moduna bürünüp işlerine bakıyorlar bana sorarsanız. Nasıl olsa biz red versekte geçiyor mantığında gibiler sanki. Hani hiç basın açıklaması yapıp tepki veren yok, eylem yapıp tepkiye davet eden yok. Gerçi zaten bana sorarsanız uzun yıllardır Uşak'ta hiç muhalefet partisi yok gibi zaten.

En azından şehrin sorunlarına ilişkin saptamalar yapan, çözüm önerileri ya da çarelerini halkla paylaşan, gerektiğinde vatandaşın eylemine katılan, gerekirse işçiyle birlikte grev yapan, çirkinleşmeden latif cümleler kurarak halkın sorunlarını dile getiren ve halk yararına konuşan, iktidara talip bir muhalefet yok ortada. Ya da muhalefet partisinin temsilcileri bu vazifelerini layıkıyla yerine getirmiyorlar. İktidar maharetli kadrolar getiremediği ve ülkeyi uçurumun eşiğine, şehri de terkedilmiş bir kasaba formatına sürüklediği halde muhalefetin kadroları da başarılı olamıyor, halk desteği bulamıyorsa şayet, muhalefet partisi temsilcileri bu dediğim yöntemleri uygulamıyor, yeterli muhalefet etmiyor ya da halk tarafından samimi bulunmuyor demektir. Bu durumu iki şekilde izah edebilirsiniz; A Şıkkı: Muhalefeti temsilen seçilmiş, milletvekilleri, belediye başkanları, İl Genel Meclisi ya da Belediye Meclisi üyeleri parti il başkanı, ilçe başkanı ya da yönetim kurulu üyeleri belirli bir rant ya da makam karşılığında bilerek iktidarın değirmenine su taşıyor ve muhalefeti oyalıyorlar. B Şıkkı: Muhalefeti temsilen seçilenler iş bilmiyor ya da çalışmıyorlar. Bu iki şıkkın dışındaki olasılıklar ise istisnai durumlardır ve bu genel kaideyi bozmaya yetmez. Neyse muhalefetin sessizliğine getirdiğimiz eleştiri yine muhalefetin iyiliği içindir şehrimizin iyiliği içindir bu da biline diyerek geçelim konumuza...

Öncelikle soruyorum Türkiye'de %50 enflasyon mu oldu ki kartlı sistemden vazgeçtiğiniz dönem 4 yıl önceki fiyatlara çekeceğinizi söylediğiniz minibüs fiyatlarına bu fahiş zammı giydirdiniz? Yoksa minibüsler artık söz verdiği gibi 6 dakikada bir geçecek mi beklediğimiz duraklardan ya da başka bir iyileştirmeye mi gidildi de bu zam Uşak halkına ve öğrencilere reva görüldü? Acaba hat değiştirme rantı karşılığı şartsız bağış adı altında yüzbinlerini aldığınız minibüsçüleri susturabilmek ve minibüs içinde sizi eleştirmelerini önlemek için daha ne kadar taviz vereceksiniz?

Zaten üst üste sıkış tepiş şehre getirip götürdüğünüz üniversite öğrencilerine kininiz nedir? Neden Bisiklet yolu dahil üniversitenin gelişmesine katkı sunabilecek en küçük bir hizmete imza atmazsınız? Öğrenci konseyi başkanlığı seçimlerinde bizim istediğimiz adaya oy vermediler diye mi kızıyorsunuz yoksa? Malum o işe bile burnunuzu soktunuz ve girdiğiniz hemen her seçimde olduğu gibi öğrenci konseyi başkanlığı seçimlerinden de yenilgiyle çıktınız. Sorular çoğalmasın 5 sorudan fazlasını bir günde cevaplayabilecek kadar zekaya ve birikime sahip olduğunuzu sanmıyorum çünkü. Eleştirdiğiniz insanın elinde olmayan Allah'ın az verdiği ya da vermediği eksiklerinden dolayı eleştirmekte ileri gitmek iyi değildir diye öğretmişti bir büyüğüm, biz de öyle yapalım ve fazla yüklenmeyelim.

Asıl üstünde durmak istediğim konu şu: Örenci ne demektir bilir misiniz, bizim gibi kendi yağı ile kavrulmaya çalışan bir şehir için; Öğrenci bizim için bacasız fabrika demektir. Bakınız samimi söylüyorum her yüz öğrenci büyük bir fabrika gibidir şehrimiz için. Düşünsenize evlerimiz kiracısız kalmıyorsa sebebi kim? Ya da çarşıda dönerci bulabiliyorsak kimin hatırına? Öğrenci olmasa bu kadar çok özel teşebbüs kafeteryamız olur muydu sizce? Bakınız bir öğrenci demek aylık ortalama 1000 liranın şehrimize hiç zorlanmadan aktarılması demektir. Yani yüz öğrenci demek yüzbin liralık sirkülasyon demek. Üstelik esnafa direk akan çok önemli bir musluk. Ayrıca o çocuklar bize emanet, büyük şehir olsa hadi neyse de bu çocuklar geldikleri memlekete gittiklerinde şehrin kötülüğünü anlatsa anneleri babaları bize şehircek gücenmez mi sizce?

Biz emanetlerimizi valiz halinde taşıtıyoruz üstelik Türkiye'nin en pahalı şehir içi servisin yapıldığı şehir haline gelmişiz. Tabi ki servisçiler de fiyatlarını minibüs fiyatlarına göre ayarlayıp, abi minibüsle gitsin gelsin çocuğum desen şu para, o halde sen bilirsin ya bu parayı verirsin bana yada çocuğun üst üste sıkış tepiş gider gelir. Soğuklarda yağmurda dakikalarca durakta minibüs beklediği cabası olur deme hakkını kendinde buluyor servisçi. Dolayısıyla şehirler arası yolculuk bile neredeyse daha ucuz hale gelecek. Neymiş öyle o 1.75 lira köye hatta ilçeye gider gibi. Neyse öğrencinin önemini ayrı bir yazımda anlatayım en iyisi yoka uzar gider.

Bakınız belediyemizin şehrimize yaptığı kötülüğü daha çıplak ortaya koyan bir mantık ve matematik hesabı yapalım birlikte. Hadi diyelim öğrenci sayısının artmasını önlemez bunlar öğrenci mecbur gelecek olmadı puanları aşağı çekiveririz dediniz. Hadi diyelim, aman ne emaneti ona kaldın mı bizim çocuklarda dışarıda okuyor sanki başka illerin insanı emanet gibi bakıyor da biz o gözle bakacakmışız, dediniz. Hadi diyelim öğrenci mi vardı eskiden? dediniz. Peki ya bu gün verdiği zararı ne yapacaksınız? Her öğrenci günde bir kez minibüs kullandığını varsayarsak 30 bin öğrenci olduğuna ve her öğrenciden artık 50 kuruş fazla alındığına göre, 15 bin lira para her gün artık minibüsçünün cebine aktarılıyor demektir. Günlük 15 nin ira yani aylık 450 bin lira minibüsçünün cebine aktarılıyor.

Peki o para kimin? Öğrencinin mi? Hayır vallahi minibüsçü almasa başka esnafımızın yani bizim. O para minibüsçüye verildiği oranda boğazdan kısılacak, yakıttan kısılacak, kısaca harcamadan kısılacak. Çünkü hiç bir öğrencinin ailesinin geliri %50 artmadı ve anne minibüs ücretlerine zam geldi artırın deme lüksü pek çok öğrencimizin maalesef yoktur. Yani hali hazırda gelen harçlık değişmeyecek ama günlük en az 50 kuruş ekstradan gidecek yani öğrencinin bütçesi 15 lira eksildi en az. Buda haliyle esnafa yansıyacak ev sahibine yansıyacak vs. Yani öğrencinin zor durumda kalması aslında yekünde bizi de zor durumda bırakıyor. Uşak Üniversitesi öğrencisinin hepsi günde bir kez minibüs kullanır mı demeyin? Düşünün okula neyle gidiyor çarşıdaki öğrenci; neyle çarşıya dönüyor? Yine minibüsle. Yani çarşıda duran her öğrenci günde en az iki kez kullanıyor minibüsü yarısı çarşıda duruyorsa zaten ortalamayı yakaladık gibi olur ama ayrıca Kampüs civarında kalan öğrenci de mecburen çarşıya iniyor hemen hemen her gün. Hiç işi olmasa vakit geçirmek maksatlı, kafa dağıtmak maksatlı yine iniyor gençler çarşıya.

Demem o ki aslında öğrencinin cebinden minibüsçünün cebine aktarılan para çok daha büyük olabilir ben en küçük ve en kabul edilebilir verileri ortalama olarak kabul ettim. Düşünün minibüs esnafına bu kadar büyük karlar ne karşılığında bahşediliyordur sizce? Sözde denetimli halk otobüsleri her şey serbest adamlara, trafiğin anasını ağlatmak serbest, ne trafik polisi bir hizaya getirir bunları ne de Zabıta trafiği. Adamlar sinyali verdiler mi anla ki sağa çekecekler senin o anda durup beklemen lazım isterse onu solluyor ol o esnada. Çıkacağım dediyse de sinyali verdi mi yola dahil olurlar hemen. Kimse müdahale edemez. Bizim gibi öfkeli insanlara rastlarlarsa korna yerler az dah öfkelisi bağırabilir sadece, halkta idare eder onları aslında ekmek parası kazandıkları için hoş görür. İnsanları üst üste getirir götürürler, binbir afra tafra ile, akşama kadar insan görüyorlar ve direksiyon sallarlar kolay değil diye müsamaha ederiz hiç işimize gelmezse binmeyiverir yayan gider geliriz kimimiz. Ama hakikaten bu kadarı da fazla. Bu yapılanların adı buz gibi şudur: Minibüs esnafı da belediye ile bir oldu halka resmen zulmediyor. Lütfen bu zammı geri çekin.

Şehir siz geldikten sonra inanın yaşanmaz hale geldi. Düşünsenize kendi personeliniz var arkadaşım emekli olup gideceğim bu şehirden diyor. Şehrine aşık bir adamı bile ne hale getirmişsiniz diye hayıflanıyorum arkadaşım konuşurken. Göç alan bir şehirdik artık sadece öğrenci ve yabancı uyruklulardan göç alıyoruz yoksa büyüme durdu aslında. Hatta başta sanayimiz ve hayvancılığımız olmak üzere pek çok sahada küçüldüğümüz bir hakikat. Köklü esnaflarımız kalmadı denecek kadar azaldı. Günübirlik kiracılar belirdi neredeyse. Bir yere bir mekan açılıyor bakıyorsunuz altı ay sonra kapanmış yenisi açılmış maalesef yenisi de dayanamayıp kapatmak durumunda kalıyor. İnsanlar müteşebbis olmaktan çıkmış herkes masa başı hazır maaşlı iş aramakla meşgul olduğu için kimse doğru dürüst çalışmıyor ama farkında bile değiliz.

Neyse bizi bu problem ve sorunlara düçar eden belediye yöneticilerimiz nerede? Onlar şu anda Uşak halkını kendilerine hiç bir şey olmayacağını ikna edebilmek için uğraşmakla meşgul. Onlar en artistik pozlarını verip seçmekle ve beğeni sayısı ile kendini tatmin etmekle meşgul. Onlar şu anda yeni garaj yeri olarak nereyi göstersekte az da o yerin etrafından derlediğimiz arazileri fahiş fiyata satarak imar rantı elde etmesini sağlamakla meşgul dostlarına. Nereyi kimin elinden aldıktan sonra bir şekilde emsalini artırarak değerlendirip sonra satıp rant elde ettirebiliriz eşe dosta diye ona kafa yoruyorlar. Muhalefet mi dediniz? Neyse Allah sonumuzu hayreylesin diyor saygılar sunuyorum...
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kapakçı 2 yıl önce

hastayim bu adama her seferinde cahana on numara kapak yapıyor asıl kapak pazar ve ertesindeki günlerde diyordu dün gündüz görüştügümde buda çok güzel bir kapak ama iple çekiyorum pazartesiyi teşekkürler sayın çavuşoğlu iyiki varsın.

Avatar
usakli 2 yıl önce

siz 1.75verin bi köye gidin bi daha gelmeyin.3 evi olup bedavaya binerken iyiydi o arabalar su yakmiyor

Avatar
kümesten apartlar 2 yıl önce

her yer kümesten bozma kaçak apart doldu. çatı altı, bahçe ,depo,garaj apartlar ile dolu. belediye trafik sorunu çözmek için mahkeme kararına rağmen sokaklarda otoparkçılık yapacağına garaj yaptırmayı mecbur kılsın. bundan 15 sene sonrası daha feci olacak. su parasına zam yapacaklarına kaçak apartları ya yıksın ya da ceza kessin.

Avatar
recep 2 yıl önce

bu fahiş zamla birlikte sadece öğrencilerin cebinden minibüsçülere aktarılan para aylik yarım milyon lira. paraya bak paraya iki ayda 1 milyon (trilyon) lira üstelik hepsi kar neden derseniz zaten 1 lira iken bile kazanıyordu minibüsçü şimdi 1 buçuk liradan taşıyacak oh ne ala memleket.

Avatar
Hüseyin @usakli 2 yıl önce

kimse o arabalar su yakıyor diyen yok ama herşeyin makul bir fiyatı olmalı.ne demek 1.75 verin gidin ve bir daha gelmeyin.herkesin bu şehirde insanca yaşamaya hakkı var.herkes üzerine düşeni yaparsa hiç bir sıkıntı olmaz insanlar güllük gülistanlık yaşar.

Avatar
Öğrenci 2 yıl önce

nihayet başka şehirlerden gelip uşakta öğrenim görmeye çalışan üniversitelinin hakkını arayan birilerinin varlığını da görmüş oldum.bu siteyi arada takip ediyor kızıyordum hiç öğrenci sorunları dile getirilmiyor diye çok teşekkür ederim kırşehirli bir öğrenci olarak.uşaklilar sıcak cana yakın iyi insanlar ama yöneticileri malesef kötü bana sorarsanız.zammı çekeceklerini sanmıyorum ama yinede teşekür yazi için.

Avatar
Kudret Ekşi 2 yıl önce

haber merkezi olarak kar konusunda sizde sınıfta kaldınız sayın çavuşoğlu yeterince gündem etmediniz ayrıca esentepedeki sokaklara kaçınci kez adres verdik gelip röportaj yapıp mağduriyetimizi duyurun diye ona da henüz kimse gelmedi ekibinizden lütfen biraz daha dikkatli ve gayretli olun. kkar yagdiktan sonra tam bir hafta acilde uzun kutruklar vardı düşme sebebi ile gelenler yüzünden keşke bi gidip cekseydiniz rezaleti ve uşak halkına gösterseydiniz.

Avatar
CumhurbaşkanI ile foto şipşak her ayıbı örter 2 yıl önce

uşakın foto şipşak başkanı diye tanınan belediye başkanı nurullah cahan nihayet aylar sonra saraya kabul edilmiş ve foto çekilme imkanı bulmuş neynesin şehri bok götürüyorsa.neynesin uşak halkı mutsuzsa ve memnuniyetsizse.terör şehitler falan bu kısım hiç önemli değil yayınlarız bir kınama mesajı olur biter. br foto şipşak her şeyi halleder mi göreceğiz bakalım? çıkar kokusu yakındır.