Miraç Kandili'nde Neler Yapmalıyız? Miraç Gecesini Nasıl Değerlendirebiliriz?

15 Mayıs 2015, 02:17
Miraç Kandili'nde Neler Yapmalıyız? Miraç Gecesini Nasıl Değerlendirebiliriz?
 Bu Gece Mübarek Miraç Kandili Resulullah (sav) Efendimizin Allah'u Teala'nın Katına Miraç Ettiği Gece.Peki bu gece de hangi ibadetleri yapmalı, miraç kandilini nasıl eda etmeliyiz. 

Miraç Nedir? Nasıl Vuku Bulmuştur?


Miraç hadisesi, İsra Suresi’nin ilk ayetinde şöyle ifade edilmektedir: 
“Kendisine ayetlerinden bir kısmını göstermek üzere kulu Muhammed’i bir gece Mescidi Haram’dan çevresini bereketlendirdiği Mescidi Aksa’ya götüren Allah’ın şanı ne yücedir. Hiç şüphesiz O, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir.” ( İsra suresi: 17/1.)

Hadisi Şerifte, bu geceye önem verilmesi hatırlatılmaktadır. 
“Recep ayında bir gün ve bir gece vardır ki o günü oruçla, geceyi dahi namazla geçirir ise kendisine 100 sene; geceleri namaz kılanın gündüzleri de oruç tutanın sevabı verilir.” O gün Recep ayının bitiminden üç gün evvelki gün ve gecedir. (Gunyet’üt–talibin / sayfa 553)

Peygamberimiz (sav)a Miraç Gecesi Verilen 3 Müjde Nedir?

–Elli vakit namaz sevabına denk, beş vakit namaz verildi.
–Bakara suresinin son ayetleri verildi.
–Peygamberimiz (sav)ın ümmetinden olup da, Allah’a şerik koşmayanlardan Mukhimat bağışlandı.
Mukhimat; insanı Cehenneme sürükleyen büyük ve tehlikeli günahlar, demektir

Miraç ve Namaz İlişkisi

Miraçla birlikte yeni yol haritaları ve müjdeler geldiğine göre, bize düşen o hediyeleri baş tacı ederek sıkıntılarımızdan kurtulmanın çarelerini araştırmaktır.
Özelliklede miraçla beş vakit kılınması farz olunan namaza dikkat etmek zorundayız. Çünkü  “miraçla namaz birbirini tamamlayan” iki unsur olarak önümüze konulmuştur. Hz. Peygamber “Namaz Müminin miracıdır” sözüyle bu gerçeği işaret etmiştir.

Namazda Okunan Tahiyyatın Sırrı..


Namazın içinde gizlenen sırlardan biride tahiyyattadır. Kıldığımız namaz sayesinde her tahiyyat oturuşunda okuduğumuz “ettahiyyatü lillahi” sayesinde miraçtaki Allah ve Resulünün selam faslını (farkında mıyız bilmem ama)   canlandırıyoruz. Eğer bu tablonun hayaliyle namaz kılmaya çalışabilsek; bir parçada olsa huşuyu yakalayabiliriz kanaatindeyim.
“Bu tahiyyât, Hz. Muhammed (s.a.s)’in Mirac gecesinde Yüce Allah ile yaptığı selâmlaşmasıdır. Allah ile onun arasındaki mesafe, iki yay kadar yahut daha az kalınca (en–Necm, 53/9), Allah’a selâmlarını şöyle arz etti:
“Bütün dualar, senalar, malî ve bedenî ibadetler, mülk, azamet Allah’a mahsustur.” Yüce Allah şöyle mukabele etti:
“Ey Peygamber! Selâm sana. Allah’ın rahmet ve bereketi senin üzerine olsun” Hz. Muhammed (s.a.s) şöylece yeniden söz aldı:
“Selâm ve esenlik bize ve Allah’ın Salih kullarının üzerine olsun.” (Muhammed Hamidullah, İslâm Peygamberi, İstanbul 1972, 1, 106),  
Namazın farz olduğunu inkâr eden dinden çıkar. Çünkü namaz kesin ayet, hadis ve icma delilleriyle sabittir. Tembellik veya umursamazlık sebebiyle namazı terk eden âsî ve fasık olur.

Miraç Kandilini Nasıl Değerlendirebiliriz..

Öncelikle bu gün ve geceleri bize Allah’ın bir lütuf ve merhameti olarak görüp, diğer gecelere nazaran daha uyanık ve ibadet yoğunluğu ile değerlendirmemiz lazımdır. Hediyenin sahibine yapılacak en edepli davranış; hediyelerin baş tacı edilmesidir.  “Bu gece en az bir günlük kaza namazı kılmak, günahlarımıza tövbe etmek, bakara suresinin son iki ayeti olan “Ameneresuli” ayetlerini okumak çok faziletlidir” 

Bu gece, namazla alakamızı yeniden gözden geçirmemiz gerekmektedir. Kılmayan kardeşlerimiz, namazlarını kılmaya; namazlarında eksikleri olan kardeşlerimizin, eksiklerini tamamlamaya gayret etmelerini tavsiye ederiz. Peygamberimize(sav) bol bol salâvat, salât ve selam okumalıyız.
Hadisi Şerifte, bu geceye önem verilmesi hatırlatılmaktadır. 
“Recep ayında bir gün ve bir gece vardır ki o günü oruçla, geceyi dahi namazla geçirir ise kendisine 100 sene; geceleri namaz kılanın gündüzleri de oruç tutanın sevabı verilir.” O gün Recep ayının bitiminden üç gün evvelki gün ve gecedir. (Gunyet’üt–talibin / sayfa 553)

Allah(cc) tarafından kıymet verilen ve âşık ile maşukunun buluşmasının gerçekleştiği miraç gecesine bizde Müslümanlar olarak mutlaka kıymet vermek zorundayız. Hemen “din ıslahçıları”(!) Ne zorunluluğu var diye itiraza başlamadan izah edelim. Zorunluluğu var derken “büyük kârların, rahmet ve bereketin dağıtıldığı bir gecede kârdan zarar etmeyesiniz diyedir…”

Hem her rahmetin bir külfeti yok mudur?  Her sevginin, her iddianın bir ispatı yok mudur? Allah ve Resulünün sevgisi iddiasında bulunanlar; Allah ve Resulünün buluşması anını nasıl gafletle geçirirler. 
Bayram edilmeli adeta bu gece,
Namazlar kılınmalı, secdeler uzatılmalı, tövbeler edilmeli bu gece,
Âşıklar aşkını tazelemeli, namazlar “Miraç” olmalı bu gece, 
Miracın sırrına erişmeli bu gece,
Ebubekir imanlı olmalı, “o dediyse doğrudur” demeli bu gece,
Hani öncesinde hüzünlüydü, miraçla güldü yüzü bu gece,
Gülenlerden olmayı istemeli bu gece,
Mazlumlar ah etmeli, zalimin zulmü durmalı bu gece,
Karanlık geceler sabaha ermeli bu gece…

İslam dini bize gelinceye kadar geçirdiği devreleri, yaşanan olayları mutlaka bu gece olsun tefekkür etmeli, aziz vatan toprakları üzerinde bayrağımızla dinimizle yaşadığımız bu günleri bir nimet bilmeliyiz. Vatanımıza ve dinimize kast eden harici ve dâhili düşmanları bertaraf edecek bilgi ve iman gücüne erişmek için bu gün ve geceleri fırsat bilmeliyiz.

Bu mübarek geceden ziyadesi ile istifade edebilmeniz temennisi ve şahsım ve Uşak Haber Merkezi ekibinde bulunan tüm arkadaşlarım adına sizlerden dua talebi ile sizleri Hakka Emanet ediyor, kandilinizi kutluyorum. Rabbim dua ve ibadetlerinizi kabul buyursun inşallah…


YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 2 yorum mevcut

  • YONUS KITIR 3 yıl önce yorumlandı

   yaziniz çok güzel olmuş,yüreğinize sağlik.

  • uşaklı 3 yıl önce yorumlandı

   kandiliniz mübarek olsun hayırlı cumalar...

  
  TÜMÜ Yazarlar
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv

  

  banner363

  banner366