AKP'de kriz tırmanışta, CHP'de karşılıklı ağır suçlamalar pes dedirtti, MHP'de çıt yok. (Kulisler) ile ilgili haberler

AKP'de kriz tırmanışta, CHP'de karşılıklı ağır suçlamalar pes dedirtti, MHP'de çıt yok. (Kulisler)
Mustafa Yüce'nin AKP ve CHP'deki kongre sürecine ilişkin gözlemlerini sorduğu Gazeteci Nurullah Çavuşoğlu; Ne Ak Partisinde nede CHP'deki kongre sürecinin demokratik ve meşru şartlarda yapıldığına inanmadığını söyleyerek söze girdi. AKP'de de CHP'de de üye ile bir araya gelinmeden gerçekleşen bir çok şaibenin konuşulduğu bir sözde seçimle delegelerin seçildiğini söyleyen Çavuşoğlu; geçtiğimiz günlerde bir CHP İl Yönetim Kurulu üyesinin yaptığı Facebook paylaşımına da atıfta bulunarak bizzat CHP İl Yöneticisi facebookta açıkça delegenin üyenin para ile satın alındığını belli menfaat yada çıkarlar gereği oy kullanan insanların delege seçildiğini söyledi. Şimdi bu arkadaş parti yöneticisi ise tüzükten haberi yok galiba. Eğer varsa derhal işlem yapmalı rüşvet alarak oy veren yada rüşvet veren partiliyi partiden ihraç etmeleri gerekmiyor mu? Kaldı ki aynı paylaşımın altına karşı cepheden kendini CHP'li gösteren birisi de yorum atarak CHP İl Başkanı'nın ölülere oy kullandırılmasına göz yumduğu iddiasını yazıvermişti. Düşünsenize uluorta şaibeler yazılıyor çiziliyor, Partinin Milletvekili ile İl Başkanı herkesin içinde abuk subuk suçlamalar ile birbirini suçlayarak tartışıyor, üstelik yüksek sesle. Gazeteci bu tartışmayı çekip haber yapması gerekirken ikaz etmek zorunda kalıyor koca koca insanları lütfen yapmayın partiye zarar veriyorsun diye ikaz ediyor. Düşünün işte ilçelerde ve merkezde daha kaç tane şaibe sayarım ben size. Uşak'ta hukukçu üyesi en fazla olan Parti CHP'dir ve CHP'de alenen demokrasi de hukukta katlediliyor ama kimsenin bir şey söylediği de yok. Halk yada üyeler zaten her şeyin farkında katılım yarı ancak sağlanabiliyor. Yani üyenin yarısı iki listeyi de oy vermeye değer bulmadığı için kongreye katılmıuyor. Diğer yarısı da sadece oyunu kullanıp geri gönderiliyor. Tek bir konuşma üyeye fikrini sorma üyenin düşüncelerini ve önerilerini de parti yönetimine dahil etme varsa eleştiri dinleme gibi iş ve işlemler yapılmadan ezbere yazılmış listeler ile delege seçimi yapılıyor. Seçim süreci daha tamamlanmadan da türlü şaibe ve gayri meşruluk iddiaları dile getiriliyor. Hatta bizzat taraflar faceboook adreslerinde bu şaibeleri dile getirdi.

Zaten kongre süreci o kadar saçma ki üye yok işin içinde hatta hiç kimse yok. Beş altı kişi bir tarfta beş altı kişi diğer tarafta demokrasi tiyatrosu oynuyorlar. Merkez İlçe Başkanı bulmadılar günlerce öyle saçma sapan isimler konuşuldu öyle saçma sapan isimlere teklif götürüldü ki şaşarsınız. En sonunda çaresiz geçtiğimiz dönem merkez ilçe başkanı seçilen ve merkez ilçe başkanlığını bir türlü yapamayan yönetimini toplamak yada bir basın açıklaması yapmak yada mahalle örgütlerini sağlamlaştırmak veya mahallelere ziyarette bulunmak dahil neredeyse hiç bir merkez ilçe etkinliğini yaparken görmediğimiz Sevinç Yazgan'ı yeniden aday yaptılar. Mecbur kaldılar yani sildik dedikleri merkez ilçe başkanına. Yine diğer grubunda merkez ilçe başkanı adayı belli ama il başkanı adayı yok. Zaten 10 kişi ancak olabiliyorlar. Birisi zaten Vekil, diğeri il genel meclisi üyesi birisi merkez ilçe başkanı adayı diğerleri de il başkanı adayı. Yani karşı cephede önüne gelen İl Başkanı adayı yapılacağını sanıyor diyebiliriz ama ortada ciddi bir il başkanı adayı yok. Kaldı ki zaten halk ilgilenmediği için gazeteciler de ilgilenmiyor süreç ile şeklinde konuşan Gazeteci Çavuşoğlu sözlerine şöyle devam etti.

AKP'deki durum farklı mı sanki? Elbette ki hayır. Orada da kongre süreci yaşanıyor şaibeleri dışında ne sosyal paylaşım ortamında nede gazetelerde gündem olamayan bir kongre süreci yaşadılar. Merkez İlçe Başkanı seçildi dediler. Kim? Biliyor muyuz? Hayır. Yönetim var mı ortada? Hayır oda yok. O zaman nasıl bir kongre bu. Kongre dediğin gümbür bümbür üye ile bir araya gelinerek yapılır. Önce mahallelerde üyeler bir araya getirilir istişare edilir, kimlerin mahallesinde sevilen insanlar olduğu öğrenilir ve delege üyenin yardımı ile yine üyenin oyu yani oluru ile seçilir. Ama bizde durum çok farklı. Bir delege seçimi yapılıyor evlere şenlik. Üyenin bırakınız fikrinin alınmasını kimin delege olacağını oy verirken öğreniyor insanlar. Şimdi siz bunun üzerine kişisel çıkarları şahsi hesapları yada şaibe söylentilerini de ilave edip öyle düşünün lütfen bu şartlarda gerçekeleşen kongrede seçilen delegeye güvenip aday olur mu aklı başında kimsenin adamı olmayacak kalibrede toplumca sevilen insanlar? Siyasetin yeni yüze ve taze kana ihtiyacının her zamankinden fazla olduğu böyle bir dönemde siyasetçiler hem kendilerinin hem de siyasetin itibarını düşürme pahasına üyeden kaçrıdıkları süreçler neticesinde koltuklarını bir şekilde muhafaza etmenin derdinde. Liyakat, partiye yada siyasete katkısı, üyenin ve halkın o kişi hakkındaki düşünce ve görüşleri yaşam tarzı vs. bunlar zaten kimsenin umurunda bile değil. Hiç bu tür kıstaslara dikkat edilmeyince de siyasetin vitrininde toplumun sevmediği insanlar olunca kimse siyasete sıcak bakmıyor yada sempati duymuyor. O zaman da siyaset tıkanıyor, siyaset tıkanırsa Devletin tüm kurumları tıkanır. Siyaset tıkanırsa hayvancılıkta ilerlemez, tarım da ilerlemez, sanayi de ilerlemez. Türk Milletinin yapması gereken siyasetin bu tıkanıklığına son vermek ve siyasetin içine bir şekilde dahil olmak. Ama tüm partilerdeki mevcut yapılar halkı partilere ve siyasete gelemez hale getirince halkta çaresiz adeta bir kurtarıcı bekliyor. Bilinen mevcutları kastederek söylüyorum hiç bir siyasi lider yada kadro artık halktan istediği enerjiyi alamıyor. Hiç bir siyasi lidere halkın kahir ekseriyası güvenmiyor yada hiç bir siyasi lider yada kadro halka umut vermiyor. Siyasetin acilen temizlenmesi ve yeniden dizayn edilmesi kesinlikle şart görünen bu dedi.

Çavuşoğlu'nun bu izahlarının ardından Yüce'nin kendisine yönelttiği kongre sürecine ilişkin soru üzerine sözü alan CHP Gençlik Kolları İl Başkanı Ali Rıza Tufan Gençlik Kolları olarak bir kongre sürecine hazırlandıklarını ifade ederken kendisinin yepyeni bir kadro oluşturmaya yönelik bir çalışmanın içerisinde olduğunu söyledi. Avukat bir gençlik kolları il başkanı adayının yine avukat mühendis vs. gibi meslek dallarından rüştünü ispat etmiş gençlerin de Üniversite öğrencilerinin de içinde bulunduğu bir Gençlik Kolları yönetimi bırakma hedefinde olduklarını ve buna ilişkin çalışmaların sürdüğünü örnekler vererek izah eden Başkan Tufan; kendisinin CHP Gençlik Kolları Başkanlığı yaptığı süreçte karşılaştıkları zorluklara da değinerek parti içinde ve dışında yaşadığı sıkıntılardan da bahsetti. Kendisine yönelik arkasında genç olmadığına ilişkin eleştirilere de cevap veren CHP Gençlik Kolları Başkanı Ali Rıza Tufan, kendisinin hatalarının eksik yada kusurlarının olabileceğini söylerek söze girdi. Elbette ki biz genciz eksik işimiz de olmuş olabilir hatalarımız da. Yada yeterince başaramamış olabiliriz. Ancak bu eleştirileri bana yönelten sadece mevcut yönetim içerisindeki bazı isimler ve kumpas kurarak imza toplayarak beni görevden düşürmeye çalışan kim olduklarını ve ne mal olduklarını herkesin bildiği bir grup var. Arkalarında iki tane genç yok kendileri genç değil ama işi gücü bıraktılar benimle uğraştılar. Tüm bunların yaşanmasına göz yuman partimizin il başkanı ben biz gece partide gençlik kolları yönetimini toplayacağız deyince partinin anahtarını bile vermediği gibi beni azarladı. Ayrıca bakın gençlerin partiye yönelmesi için hangi faaliyet yapıldı. Yada hangi faaliyeti etkinliği yapabilmemiz için bize hiç değilse partinin var olan imkanları sunuldu? Şeklinde sorulan soruları cevaplayan Ali Rıza Tufan'a katkıda bulunan Gazeteci Çavuşoğlu'da gençlerin hiç bir partiye yada siyasete ilgisinin olmadığını söyleyerek sanki Ak Parti Gençlik Kolları Başkanının yanında iki genç mi var? Hayır oda yalnız başına gençlik kolları başkanı. Hangi şehirde CHP Gençlik Kolları kalabalık genç gruplar oluşturabiliyor? Bütün Türkiye'de gençlerin siyasete ilgisi yok denecek kadar az. Daha sonra hem il ilçe kongresine hemde gençlik kolları kongrelerine ilişkin düşüncelerini de paylaşan Tufan, CHP'deki kongre sürecine ilişkin Gazeteci Çavuşoğlu ile aşağı yukarı aynı düşünceler içinde olduğunu söyleyerek ve gençleri siyasete ilgilenmeye özellikle de CHP'de siyaset yapmaya davet ederek sözlerini noktaladı. Program Gazeteci Mustafa Yüce'nin kapanış konuşması ile sonlandı.
Your Website Title
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mustafa kemalin askeri 1 yıl önce

iyi günler bakın akp nin dususte olması chp ye güç kazandırmaz kockoca ist a secilen il baskanına bakın secimden sonra vah be koskoca chp ne hale gelmıs dedım atatürkün askerleri fasist olarak algılanır parti içerisine birsürü ermenici kürtçü tipler vekil olarak secilir istanbulda üç tane ermeniye yaranmak iin koskoca bir ulusalcı kesmı karsınıza alıyorsunuz sayın usak ggenclık kolları baskanı sızde de anlasılan cok vızyon yok avukat mühendis olunca cok mu kalıtelı oluyorsunuz kusura bakmayın ama chp bu değil her hesime fabrika iscisine de ihtiyacınız var ama nerde sızde o vizyon bu yüzden bu sehirde gömülüyorsunuz her secimde topluma hitab eden bir parti olmaktan cıknız iyice ben ve ailem 6 oku secim kağıdında görünce dayanamayıp oy veren insanlarız zerre kadar size ve sizin ideolojinize vermiyoruz bu oyları ama bizim gibi insanları bile kusturdunuz artık işAllah daha da oy kaybersiniz o kadrolar tamamen temizlenmeli