Algı operasyonu tamam ama yalan ve abartının bu kadarına da pes! Yenikapı mitinginde kaç kişi vardı?

Bildiğiniz üzere medyanın aslında tek bir el tarafından yönetildiği ve muhalefet görüneni iktidar yanlısı olanı hepsinin de aslında aynı tiyatronun farklı rollerini üstleneni olduğu yani münakaşa ya da anlaşmazlıkların bile danışıklı olduğu son günlerde çok açık ortaya çıktı. Muhalefet partileri ile iktidar partisi liderlerinin durumu ne ise aslında medya dediğimiz dünyanın da genel olarak durumu aynı idi ve bu durum bütün çıplaklığı ile yaşadığımız süreçte ortaya çıktı. Bin kişi bile diyemeyeceğimiz kalabalığı on binler olarak tarif eden yerel gazetelerden sonra 1 Milyon kişinin ancak toplanabileceği bir alana 5 Milyon kişiyi sığdıran ulusal basın yalanın bu kadarına da pes dedirtti. Darbeye ve FETÖ'ye karşı bütün bir millet tek ses buna evet ama bunca olan bitenin mümessili olan siyasilerin, üstüne üstük bu yaşananlardan kahramanlık yada sahte kabadayılık aparmalarına da tek ses olarak HAYIR diyor Türk Milleti.

09 Ağustos 2016 Salı 18:33
Algı operasyonu tamam ama yalan ve abartının bu kadarına da pes! Yenikapı mitinginde kaç kişi vardı?

Hatırlayacağınız üzere Uşak'ta Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın en son katıldığı yağmurlu bir günde gerçekleşen bir mitingte katılımcı sayısı polemik konusu edilmiş, yerel ve ulusal basın 20 bin hatta 25000 kişinin katılımı ile mitingin gerçekleştiğini manşet atarak haberleştirmişlerdi. Uşak Haber Merkezi ekibi olarak bizlerin 3 bin kişi olarak haberleştirdiğimiz miting sonrası, Ak Parti Merkez İlçe Başkanı bir açıklama yaparak bizi yalanlamış ve 25 bin kişi vardı demişti. Bunun üzerine miting anında alanda bulunanları şemsiyelerinden yararlanarak saymıştık ve 2300 civarı bir insanın alanda olduğunu tek tek numaralandırmak suretiyle ispat etmiştik. Ayrıca bahse konu alanın metrekare hesabından yola çıkarakta yakın yaklaşık aynı rakamda insanın mitinge katıldığını kamuoyuna ispat etmiştik.

Bu güne dek yaptığımız hiç bir haberin yada yazdığımız hiç bir makalenin yalanlanmadığı gerçeğini sık sık vurgulayan ve bununla haklı olarak övünen Uşak Haber Merkezi ve Son Nokta Gazetesi ekibi olarak yalan habere gerçekten tahammülümüz yok. Nitekim bu türden yalakalıkta zirve yalan haberler sebebiyle gazeteciliğin itibarı zedelenmekte ve gün geçtikçe gazeteciye olan güven azalmakta.

Gelelim konumuza geçtiğimiz pazar günü Yenikapı'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın evsahipliğinde bütün Devlet erkanı ve Muhalefet Partileri liderlerinin katılımı ve muhalefetinde önemli katkısıyla gerçekleştirilen mitingten sonra koca koca ulusal basının bir kısmı 5 milyon gibi inanılması mümkün olmayan bir rakamı manşetlerinden verdiler hiç utanıp sıkılmadan. Anadolu Ajansı ve Kanal 7 üstelik bu veriyi sanki polisin resmi rakamları gibi verdi. Öncelikle polisin resmi rakamı diye bir şeyin kesinlikle bahse konu olmadığını belirtmeliyiz. Yani uzun yıllardır Polisin böyle bir uygulaması bile olmadığını biliyoruz. Ancak Polis bu haberleri ne yalanlıyor nede doğruluyor, böylece algı yönetimine bir nevi böyle katkı sunmuş oluyor. Anadolu Ajansı gibi Devletin bilinen bir ajansta böyle uçuk rakamlar verince insanımızın kafasını karıştırmak hususunda epeyce başarılı olmuş oluyorlar.

Peki Yenikapı mitinginde gerçekte kaç kişi olabilir? İşte bu sorunun cevabını bulmak için öncelikle o alanın hınca hınç dolu olduğunu kabul edersek ortalama olarak o alana kaç kişinin sığabileceğini hesaplamamız yeterli. Yenikapı miting alanının yapımı için çalışmalar 2012'de başlamış, 2014 bitirilmiştir. Bu süre içerisinde alanın reklamı formatında servis edilen hatta yaptırılan haberlerde alanın büyüklüğünün 270 bin metrekare olduğu ve insan kapasitesinin 1.5 milyon olduğu yetkililerce söylenmiş, hatta reklam edilmiştir. Şimdi düşünelim elinde bayrak sallamak zorunda olan bir insanın etrafında en iki kulaç boşluk olmak zorundadır. 1 Metrekareye elinde bayrak sallayacak kaç kişiyi sıkıştırabilirsiniz sorusunun cevabı üçtür ama biz sıkıştırıldığını kabul edip 4 olarak kabul edelim ki metrekare başı bir kişinin fazla hesaplanması 270 bin kişilik bir sapmaya sebep olacaktır. 1 Metrekare alana elinde bayrak sallayan 4 kişinin sığdırılması pek mümkün görünmese de biz 4 rakamını baz alalım ve hesaplayalım. 270.000*4= 1.080.000 rakamını elde ederiz. Yani bütün alanı hınca hınç dolu kabul etsek bile o alan 1 milyon civarı kişi alır ki bu en fazla alabileceği rakamdır. Ayrıca standın, kürsünün olduğu yere de insan koyduğumuzu düşünüyoruz, ayrıca protokolün otruduğu sandalyelerin sebep olacağı seyreltiyi de göz önüne almıyoruz. Hadi diyelim ki alan dışında da insan vardı ve hiç boşluk yoktu. abarta abarta 100 bin kişi daha ilave edelim en fazla 1milyon 200 bin kişiyi o alana sığdırabiliriz demektir bu. Peki 5 Milyon rakamını elde etmek için metrekareye kaç kişiyi aldırmamız gerekiyor, birde onu hesaplayalım.

5000.000/270.000= 18.5 Yani metrekare başına en az 18 kişiyi sığdırmanız lazım ki o alana 5 milyon insanı sığdırabilelim. İnsanları yan yana istifleseniz ellerindeki bayrakları sallamayı bırakınız hareket etmesine dahi müsade etmeseniz bırakınız 18'i sekiz kişiyi bile 1 metrekare alana sığdırmanız mümkün olmayacaktır. Aklın yolu birdir ve 1 metrekare alana ortalama büyüklükte 18 kazığı bile çakamazsınız yanyana.Demek ki neresinden bakarsanız bakın o alan ve etrafında toplayabileceğiniz insan sayısı 1 Milyonun çok üzerinde olamaz. Bize göre de orada samimiyetle söylüyoruz ki 1 Milyon civarı insan vardı.

Şimdi sizinle başka bir beyin fırtınası yapalım Yenikapı Mitinginin olduğu gün 1.5 Milyon kişinin İstanbul'da toplandığını varsayalım. Bildiğiniz üzere o gün Uşak'taki meydanda 3 bin civarı insan toplandı, 2yüz bin nüfuslu bir kentte bu rakam %1.5'e yani yüzde bir buçuğa denk gelir. Yine Ankara'daki meydanda toplamda 10 bin civarı insan vardı ve Doğu ve Güneydoğı illerinin pek çoğunda sayıları yüzlerle hesaplanabilecek insan vardı alanlarda. İzmirde'de yine toplamda 4 yada 5 bin civarı insan toplandı. Bu veriler ışığında bakmaz işi abartırsak il bazında alanlara inen insan sayısını ortalamayı 10 bin bile alsak ve 81 ilin tamamında ortalama olarak 10bin insan toplandığını varsaysak buda yaklaşık 800 bin insana karşılık gelir. Bunu da 1 Milyon kabul edelim. O halde karşımıza çıkacak rakam Türkiye'nin her yerinde toplam 2 ila 2.5 milyon insanın meydanlara indiğini bize gösterir. Ülkemizdeki mültecilerin hiç alanlarda olmadığını kabul etsek bile yani meydandakilerin tamamının Türk Vatandaşı olduğunu varsaysak bile karşımıza çıkan rakam Türkiyenin 28'de 1'idir.

Yani iktidarı muhalefeti ile bütün siyasi partilerin liderleri ve teşkilatlarının çağrısı ve davetine rağmen, Türk Milletinin sadece %3'ü gibi bir rakam ancak alanlara indirilebilmiştir ki bu durumda aslında siyasilerimizin halk nazarındaki itibarlarının düştüğü noktayı net olarak ortaya koymaktadır diyebiliriz. Medyamızın da siyasilerimizin geldiği bu noktadan ibret alıp kendine bir an önce çeki düzen vermesi ve inandırıcılığını yitirmek pahasına bu kadar saçma sapan ve uçuk rakamlar telafuz etmemelidir diye düşünmekteyiz. Hem yalana ne gerek var, madem ki demokrasiye ve halk iradesine inanıyoruz o halde doğruları söyleyip halka saygı duyalım ve halkı aptal yerine koymaya kalkmayalım doğrusu da bu değil midir sizce?


YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 17 yorum mevcut

  • Neyin mücadelesini veriyorsun Komik Adam 2 yıl önce yorumlandı

   yeni kapı mitin alanı bahsettiğin gibi 270 bin m2 değil 715 bin m2 ve en az alanda bulunan kişiler kadar alan dışındaki kişileri drone çekiminde görmemiş olman imkansız hatta mitingi görmek civardaki fabrikaların silolarına çıkıp düşenler bile oldu. sana tavsiyem biraz araştır ve böyle salakça yazılara imza atıp kendine güldürme uşak malumun küçük şehir rezil olma . çünkü ben bu şekilde araştırmadan yazılmıs yazılara afedersin ama g.tümle gülüğyorum...

  • babili 2 yıl önce yorumlandı

   noldu le zorrruunnaammmıııı gitiiiiiiiii

  • fatih yılmaz 2 yıl önce yorumlandı

   zoruna mı gitti ey nurullah çavuşoğlu....

  • cano 2 yıl önce yorumlandı

   istanbulu abartarak 1.5 milyon sayalım.  bildiğiniz üzere o gün uşak'taki meydanda 3 bin civarı insan toplandı, 2yüz bin nüfuslu bir kentte bu rakam %1.5'e yani yüzde bir buçuğa denk gelir. yine ankara'daki meydanda toplamda 10 bin civarı insan vardı ve doğu ve güneydoğı illerinin pek çoğunda sayıları yüzlerle hesaplanabilecek insan vardı alanlarda. i̇zmirde'de yine toplamda 4 yada 5 bin civarı insan toplandı. bu veriler ışığında bakmaz işi abartırsak il bazında alanlara inen insan sayısını ortalamayı 10 bin bile alsak ve 81 ilin tamamında ortalama olarak 10bin insan toplandığını varsaysak buda yaklaşık 800 bin insana karşılık gelir. bunu da 1 milyon kabul edelim. o halde karşımıza çıkacak rakam türkiye'nin her yerinde toplam 2 ila 2.5 milyon insanın meydanlara indiğini bize gösterir. ülkemizdeki mültecilerin hiç alanlarda olmadığını kabul etsek bile yani meydandakilerin tamamının türk vatandaşı olduğunu varsaysak bile karşımıza çıkan rakam türkiyenin 28'de 1'idir.

  • Emine @Hüseyin Türkmen 2 yıl önce yorumlandı

   evet çok doğru söylediniz. birlik beraberlik mesajının nesi kötü

  • HACI @Nasuh Akşehirli 2 yıl önce yorumlandı

   neden biz arayi seyrekleştiren görevlileri göremedik? yoksa körmüydük? marmaray tarafından girişimiz 1 saat sürdü akşam samatya tarafından çikişimizda bir sat sürdü.

  • Nasuh Akşehirli 2 yıl önce yorumlandı

   ben bu mitinge bizzat katılan birisi olarak kesinlikle bu yazıya katılıyorum. ne olursa olsun doğrulardan şaşmamalı gazeteler. tabiki sayının hiç bir önemi yok neticede her partiden insan katıldı oraya. ama sayıyı bu kadar abartanada çüş derler. medya medyalığını bilmeli halkı yönlendirmek isteyebilir elbette ama ölçüsünde kalmak şartıyla. adama işte böyle halep oradaysa arşın burada der birileri.5 milyon nedir ya bence orada 1 milyon kişi bile yoktu kesinlikle eminim. çünkü çok seyrek yaptılar özellikle hatta özel görevliler vardı araları seyreltmek için müdahale ettiler durdular. nedir ki bu kadar kalabalık gösterme sevdanız onu anlamadım.

  • SSSSS 2 yıl önce yorumlandı

   mi̇lleti̇n bi̇rli̇ği̇ beraberli̇ği̇ bu kadar ağir geldi̇ di̇mi̇ si̇ze ?

  TÜM YORUMLAR
  
  TÜMÜ Yazarlar
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv

  

  banner363

  banner366