Belediye bütçesi son 10 yılın en düşük gelire karşı en fazla harcama yapılan bütçesi oldu! ile ilgili haberler

Belediye bütçesi son 10 yılın en düşük gelire karşı en fazla harcama yapılan bütçesi oldu!

Uşak Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Avukat Mehmet Karakoç'un yaptığı açıklamalara göre; Belediye bütçesinin ne kadar hoyratça har vurulup harman savrulduğu ve nasıl sorumsuzca yapıldığı mali tablolara bakılınca anlaşılıyor. Belediye bütçesinde yıl başında hedeflenen gelirin çok çok altında bir gelir elde edilebildiğini ifade eden Karakoç, buna karşın harcamaların hedeflenenin çok çok üzerinde gerçekleştiğini vurguladı.

Bütçenin gelir tahminin sadece %67'sinin gerçekleştiğini yani amaçlanan gelirin sadece 3'te 2'sinin elde edilebildiğini belirten Karakoç buna karşın giderlerin de %93 oranında gerçekleştiğini belirterek; bu durumda bütçenin son 10 yılda gelir gider dengesi bakımından en düşük gelire karşılık en yüksek harcama yapılan bütçesi olduğunu da söyleyeyerek; Belediyenin iki yılda iki katından daha fazla borçlandırıldığını da sözlerine ilave etti. 

Mehmet Karakoç, 2015 Yılı itibariyle yaklaşık 58 milyon olan belediyenin borcunun şu anda yani mevcut durumda 127 milyon liraya yaklaştığını belirterek borcun iki yılda ikiye katladığını sözlerine eklerken, belirgin bir hizmet bile yokken temsil tören ağırlama ve reklam tanıtım işlerine harcanan devasa bütçeye de dikkat çekti.

UTAŞ'a belediye bütçesinden dolaylı yada direk para kazandırıldığını ancak bunda Belediyenin nerdeyse hiç menfaatinin olmadığınıanlatmaya çalışan Karakoç; Belediyeye ait olduğu halde hukuksuz bir uygulama olacağı sebebiyle yapılan tüm itirazlara rağmen UTAŞ'a devredilen araçların daha sonra yine belediyece kiralanmak suretiyle UTAŞ'a para kazandırıldığını da söyledi. Yani UTAŞ'a bir nevi çayın taşı ile çayın kuşunu vurmasına göz yumulduğunu söyledi.

Düşünün, Belediye kendi aracını, iş makinasını önce UTAŞ'a devrediyor sonra aynı aracı UTAŞ'tan kiralamak suretiyle kendisi kullanıyor. UTAŞ Belediyenin aracını yine Belediyenin kullanması şartıyla para kazanıyor. Ayrıca Belediyeye 100 Milyon Liralık iş yaptırılan UTAŞ'a verilen değeri 60 Milyon (trilyon) bedelindeki ihalelerde hukuka uyulmayarak sadece acil durumlar için geçerli olan 21-b diye tanınan kanun uyarınca (pazarlık usulü) yapıldığını belirten Karakoç tüm itirazlarına rağmen hukuksuz şekilde UTAŞ'a iş verilmeye devam edildiğinin de altını çizdi.

Uşak Belediyesi'nin UTAŞ'a ödediği paranın 12 Milyon (trilyon) lirasının çoğunluğu zaten belediyeye ait olan araçların kiralanması karşılığında verildiğini de belirtti. Yani UTAŞ kendisine ait olmayan iş makinalerini gerçek sahibi olan Belediyeye, Belediye hizmetinde kullanması üzere kiraya vermek suretiyle tam 12 Milyon lira gelir elde etmiş belediyeden. Ya da başka bire deyişle Uşak Belediyesi yaklaşık 12 Milyon lira göz göre göre zarar ettirilmiş.

UTAŞ'a devredilen otoparklara ve çay bahçelerine de dikkat çeken Karakoç bu işletmelerin UTAŞ'a devredilmek yerine özel sektöre kiraya verilmesi ya da Belediyenin İşletme İştirakler Müdürlüğünce işletilmesi halinde elde edeceği gelirden belediyenin niçin feragat ederek UTAŞ'a bu geliri adeta bağışladığını da soran Karakoç "bu otoparklar şayet Belediyenin işlettiği otoparklar olsaydı para Belediyenin kasasına gidecekti. Şimdi bu otoparklardan Uşak Belediyesinin kaç paralık bir gelir kaybı olmuştur?" diye de sordu.

1 Yıl önce soru önergesi verdiklerini ve halen yanıt alamadıkları, yurtlarında küçük çocukların ırzına geçilmesiyle Türkiye'nin adını duyduğu Ensar Vakfı'na belediye bütçesinden verilen 285 Bin lirayı ayrıca yine Ensar gibi Ak Partiye yakınlığı ile bilinen EBRAR, Uşimder gibi derneklere de toplam 1milyon 245 Bin Lira gibi devasa miktarların ödendiğine ilişkin soruları da hatırlatan Karakoç, Uşak Belediyesi yönetimine 1 Trilyon 250 milyar parayı bahse konu derneklere hangi kriterlere ya da mantığa göre ayırdıklarını da sordu. 

Karakoç ayrıca SSK Evleri meselesinden tutun da Sigorta Pazar yerinin geleceği meselesine, ayrıca Kuzey ve Güney Çevre yollarının ihalelerindeki şaibelerden tutunda her biri 7000 Lira gibi uçuk rakamlara mal edildiği söylenen yani her biri için 7000 liranın üzerinde bir para ödenen laleli direklere varıncaya değin daha pek çok konuda saptamalar yaptı ve Belediye bütçesinin aydınlanmaya muhtaç, hukuka uygun olmayan şaibeli noktalarına dikkat çekti.

Bir sonraki haberimizde diğer konuları da tek tek ele alacağız. Haberimizin uzamaması bakımından bu şekilde kısa tutmayı yeğledik.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Halis 2 yıl önce

ensara hala yardım edenlere hakkım haram olsun ensarda tecavüze ugrayan cocukların akibetine bu bağışa karar verenlerin cicuklarida ugrasın ki anlasınlar kime ne bagış yaptıklarını

Avatar
Parti önemli değil dopru heryerde doğrudur 2 yıl önce

ağzına sağlık,şehirdeki hiçbir işe yaramayan yeniden yapılan yollar ve otopark sorununuda kaleme alırmısın...tabi anlayan için

Avatar
Uşaklı 2 yıl önce

dosyaların hükümete iletildiği söyleniyor ama hükümetten tïk yok işte bu yüzden hayır.başka bir partinin belediye başkanı ve yönetimi bunları yapmış olsaydı şimdiye kadar kodesteydi.yapılan usulsûzlûklere göz yuman akp yönetimine hayır

Avatar
musti 2 yıl önce

abi normal..
belediyenin borcu olsunborçsuz belediye olmazankara belediye 4milyar dolar borcu varhizmet olsun... bence.
hizmet yoksa haram olsun

Avatar
fetöcü akp ye hayır 2 yıl önce

hesap ver nurullah cahan .b.bu paralar senin babanın parası değil.sana bunu yanındaki satılmışlar söylemez.bu makam senin babanın malı değil

Avatar
Bedavacılara 2 yıl önce

hergün gediz yolundaki mahalle konağına ezogelinden yemek gidiyormuş hepimizin hakkı var bu yüzden hayır

Avatar
Sordum sadece 2 yıl önce

cahan ve ufuk uğur her kurumu ve okulu geziyor evet istiyor ama belediyede bir tane odaya gidip oy isteyemiyor acaba neden?

Avatar
Helal CHP grubuna.Sahi bu arada mhp ninde grubu var mı belediye meclisinde? 2 yıl önce

???