Belediye bütçesi son 10 yılın en düşük gelire karşı en fazla harcama yapılan bütçesi oldu!

Bildiğiniz üzere her yıl Nisan ayında Belediye Meclisinde bir önceki yılın faaliyet raporu açıklanır ve oylanır. Bütçe oylamadan geçti geçmesine de her yerinin patlak olduğu da CHP'li Belediye Meclisi üyelerince belgeleriyle birlikte ortaya kondu. CHP Grubu adına bütçeye ilişkin görüşlerini açıklayan Grup Başkanı Mehmet Karakoç öyle şeyler söyledi ki okuyunca inanın dehşete düşeceksiniz. Ama baştan söyleyelim Karakoç'un bu iddiaları daha önceki soru önergelerinde olduğu gibi geçiştirildi ve yanıtsız bırakıldı. Yine baştan söyleyelim bu iddiaları başlıklar halinde bile versek tek haberde toplamamız mümkün olmadığı için iki ayrı haberde kamuoyu ile paylaşacağız.

13 Nisan 2017 Perşembe 15:40
Belediye bütçesi son 10 yılın en düşük gelire karşı en fazla harcama yapılan bütçesi oldu!

Uşak Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Avukat Mehmet Karakoç'un yaptığı açıklamalara göre; Belediye bütçesinin ne kadar hoyratça har vurulup harman savrulduğu ve nasıl sorumsuzca yapıldığı mali tablolara bakılınca anlaşılıyor. Belediye bütçesinde yıl başında hedeflenen gelirin çok çok altında bir gelir elde edilebildiğini ifade eden Karakoç, buna karşın harcamaların hedeflenenin çok çok üzerinde gerçekleştiğini vurguladı.

Bütçenin gelir tahminin sadece %67'sinin gerçekleştiğini yani amaçlanan gelirin sadece 3'te 2'sinin elde edilebildiğini belirten Karakoç buna karşın giderlerin de %93 oranında gerçekleştiğini belirterek; bu durumda bütçenin son 10 yılda gelir gider dengesi bakımından en düşük gelire karşılık en yüksek harcama yapılan bütçesi olduğunu da söyleyeyerek; Belediyenin iki yılda iki katından daha fazla borçlandırıldığını da sözlerine ilave etti. 

Mehmet Karakoç, 2015 Yılı itibariyle yaklaşık 58 milyon olan belediyenin borcunun şu anda yani mevcut durumda 127 milyon liraya yaklaştığını belirterek borcun iki yılda ikiye katladığını sözlerine eklerken, belirgin bir hizmet bile yokken temsil tören ağırlama ve reklam tanıtım işlerine harcanan devasa bütçeye de dikkat çekti.

UTAŞ'a belediye bütçesinden dolaylı yada direk para kazandırıldığını ancak bunda Belediyenin nerdeyse hiç menfaatinin olmadığınıanlatmaya çalışan Karakoç; Belediyeye ait olduğu halde hukuksuz bir uygulama olacağı sebebiyle yapılan tüm itirazlara rağmen UTAŞ'a devredilen araçların daha sonra yine belediyece kiralanmak suretiyle UTAŞ'a para kazandırıldığını da söyledi. Yani UTAŞ'a bir nevi çayın taşı ile çayın kuşunu vurmasına göz yumulduğunu söyledi.

Düşünün, Belediye kendi aracını, iş makinasını önce UTAŞ'a devrediyor sonra aynı aracı UTAŞ'tan kiralamak suretiyle kendisi kullanıyor. UTAŞ Belediyenin aracını yine Belediyenin kullanması şartıyla para kazanıyor. Ayrıca Belediyeye 100 Milyon Liralık iş yaptırılan UTAŞ'a verilen değeri 60 Milyon (trilyon) bedelindeki ihalelerde hukuka uyulmayarak sadece acil durumlar için geçerli olan 21-b diye tanınan kanun uyarınca (pazarlık usulü) yapıldığını belirten Karakoç tüm itirazlarına rağmen hukuksuz şekilde UTAŞ'a iş verilmeye devam edildiğinin de altını çizdi.

Uşak Belediyesi'nin UTAŞ'a ödediği paranın 12 Milyon (trilyon) lirasının çoğunluğu zaten belediyeye ait olan araçların kiralanması karşılığında verildiğini de belirtti. Yani UTAŞ kendisine ait olmayan iş makinalerini gerçek sahibi olan Belediyeye, Belediye hizmetinde kullanması üzere kiraya vermek suretiyle tam 12 Milyon lira gelir elde etmiş belediyeden. Ya da başka bire deyişle Uşak Belediyesi yaklaşık 12 Milyon lira göz göre göre zarar ettirilmiş.

UTAŞ'a devredilen otoparklara ve çay bahçelerine de dikkat çeken Karakoç bu işletmelerin UTAŞ'a devredilmek yerine özel sektöre kiraya verilmesi ya da Belediyenin İşletme İştirakler Müdürlüğünce işletilmesi halinde elde edeceği gelirden belediyenin niçin feragat ederek UTAŞ'a bu geliri adeta bağışladığını da soran Karakoç "bu otoparklar şayet Belediyenin işlettiği otoparklar olsaydı para Belediyenin kasasına gidecekti. Şimdi bu otoparklardan Uşak Belediyesinin kaç paralık bir gelir kaybı olmuştur?" diye de sordu.

1 Yıl önce soru önergesi verdiklerini ve halen yanıt alamadıkları, yurtlarında küçük çocukların ırzına geçilmesiyle Türkiye'nin adını duyduğu Ensar Vakfı'na belediye bütçesinden verilen 285 Bin lirayı ayrıca yine Ensar gibi Ak Partiye yakınlığı ile bilinen EBRAR, Uşimder gibi derneklere de toplam 1milyon 245 Bin Lira gibi devasa miktarların ödendiğine ilişkin soruları da hatırlatan Karakoç, Uşak Belediyesi yönetimine 1 Trilyon 250 milyar parayı bahse konu derneklere hangi kriterlere ya da mantığa göre ayırdıklarını da sordu. 

Karakoç ayrıca SSK Evleri meselesinden tutun da Sigorta Pazar yerinin geleceği meselesine, ayrıca Kuzey ve Güney Çevre yollarının ihalelerindeki şaibelerden tutunda her biri 7000 Lira gibi uçuk rakamlara mal edildiği söylenen yani her biri için 7000 liranın üzerinde bir para ödenen laleli direklere varıncaya değin daha pek çok konuda saptamalar yaptı ve Belediye bütçesinin aydınlanmaya muhtaç, hukuka uygun olmayan şaibeli noktalarına dikkat çekti.

Bir sonraki haberimizde diğer konuları da tek tek ele alacağız. Haberimizin uzamaması bakımından bu şekilde kısa tutmayı yeğledik.


YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 12 yorum mevcut

  • holdin tarikati adiyamancilar 1 yıl önce yorumlandı

   bu secimin kaybi adiyamanci tarikatcilar ve cihandir usak lilarin gelirini tarikatcilara peskes ceken belediye simdi hesap vermeli

  • numuneci 1 yıl önce yorumlandı

   ben evetciyim. hayır çıkarsa bunun sorumlusu syn cahan dır. ankara gereğini yapmalıdır.

  • Memo 1 yıl önce yorumlandı

   musti sen mi ödeyiverecen parayı hizmet olsun ama cukka olmasın anladın

  • Adalet er yada geç yerini bulacak yakındır. @Sordum sadece 1 yıl önce yorumlandı

   nnedeni açık nasılsa belediye personeli bu yönetimi ve özellikle ufuk uğur denileni çok sevdikleri için oylarını onun istediği yönde kullanacaklardır.yani belediye personeli ufuk ve cahanın cebinde onun içindirki belediye personelini dolaşmalarına gerek yok.

  • Helal CHP grubuna.Sahi bu arada mhp ninde grubu var mı belediye meclisinde? 1 yıl önce yorumlandı

   ???

  • Sordum sadece 1 yıl önce yorumlandı

   cahan ve ufuk uğur her kurumu ve okulu geziyor evet istiyor ama belediyede bir tane odaya gidip oy isteyemiyor acaba neden?

  • Bedavacılara 1 yıl önce yorumlandı

   hergün gediz yolundaki mahalle konağına ezogelinden yemek gidiyormuş hepimizin hakkı var bu yüzden hayır

  • fetöcü akp ye hayır 1 yıl önce yorumlandı

   hesap ver nurullah cahan .b.bu paralar senin babanın parası değil.sana bunu yanındaki satılmışlar söylemez.bu makam senin babanın malı değil

  TÜM YORUMLAR
  
  TÜMÜ Yazarlar
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv

  

  banner363

  banner366