Bu yapılan darbe girişimi mi, yoksa darbe tiyatrosu mu?

Türkiye'de akşam saatlerinden itibaren yaşanan gelişmelerin ardından TSK'nın ülke yönetimine el koyduğunun ilan edildiği. Ülke gündemine bomba gibi düşen darbe girişimiyle ilgili Gazeteci Nurullah Çavuşoğlu ilk değerlendirmelerde bulundu.

16 Temmuz 2016 Cumartesi 01:40
Bu yapılan darbe girişimi mi, yoksa darbe tiyatrosu mu?

Akşam saatlerinde İstanbul'da Boğaz Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinde askerin yolu trafiğe kapatması ile başlayan sıcak gelişmeler ilk olarak TRT yayınının durdurulması ve ardından TRT'de yönetime el konulduğunun açıklaması yapılmasıyla devam etti. Yaşanan bu gelişmeler karşısında Cumhurbaşkanı, hükümet ve siyasilerden de açıklamalar geldi.

Ülke ve Uşak gündemi ile ilgili bütün konularda görüş ve öngörülerini ortaya koyan Gazeteci Nurullah Çavuşoğlu da yaşanan bu gelişmeleri Uşak Haber Merkezi'nde değerlendirdi. Vedat Orhan'ın konuğu olan Çavuşoğlu konuşmasına; "Öncelikle Türkiye'de bir darbe girişimine ihtiyaç var mı bu soru sorulmalı. Bununla birlikte eğer bir darbe girişimi varsa halkı sokağa davet ederek bu darbeyi önlemeye çalışmak ne kadar mantıklı, sorularının cevabı aranmalı" şeklinde başladıktan sonra Vedat Orhan yaşanan gelişmelerin ardından Türkiye'de ve Uşak'ta darbe girişiminin belirtilerini gözlemlemek maksadıyla Uşak'ın belli noktalarına gittiklerini; Jandarma, Emniyet, resmi kurumlar, siyasi parti binaları ve şehrin giriş çıkışları ile kentin önemli noktalarında hiç asker görmedikleri gibi, sadece bir kaç noktada polis ekiplerinin bulunduğunu, polislerden de Huzur 64 operasyonlarının devamı niteliğinde rutin uygulamalar yapıldığını öğrendiklerini belirtti. Orhan'ın anlattıklarının üzerine Nurullah Çavuşoğlu, hem ulusal haberlerden hem de Uşak'ta olağanüstü gelişmelerin yaşanmaması nedeniyle tam teşekküllü bir darbe girişimi yapılmadığının anlaşıldığını ifade etti. 

Nurullah Çavuşoğlu konuşmasına, Atatürk'ün yaverinin torunu olan Meriç Tumluer'in Atatürk'ün 100 yıllık Vasiyeti'nin ilan edilmesi için Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık düzeyinde girişimlerinin olduğunu, hatta dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Tumluer'e, vasiyetin 2014 seçimleri sonrasında ilan edileceğini Tumluer'in bizzat söylediğini ve bunun bir çok video paylaşım sitesinde halen yayında olduğu; fakat bütün bunlara rağmen vasiyetin açıklanmasına yanaşılmadığı dile getirdi. Çavuşoğlu vasiyetin ilan edilmemesinden askeriyenin ve diğer kurumların içinde rahatsızlıklar olduğuna dair duyumlar aldığını belirterek; "ihtilali yapanların gerekçesini dinlemek ve duymak gerek, şu ana dek yapılan tatmin edici bir açıkklama olmadığı için kanaat belirtmek için henüz erken olur. Ancak şu haliyle darbe belirtileri yaşanmaması sebebiyle, darbeden ziyade darbe tiyatrosu oynanıyor olabilir, diyebiliriz. O yüzden gelişmelerin nasıl değerlendirileceği ile ilgili tam kanaat oluşması için detaylı açıklamaların beklenmesi gerekir. Ki bence her ne sebeple olursa olsun gereksiz bir girişim olmuştur, bu tür girişimlere ülkenin ihtiyacı yoktur" dedi.

Çavuşoğlu konuşmasına şöyle devam etti: "Bununla birlikte AKP tabanında meydana gelmeye başlayan ilgisizliğin ve insanların sahiplenme duygularını ortaya çıkarmanın bir yolu olarak bu şekilde bir girişim yapılması organize edildiyse, ki bu zor bir ihtimal, sokağa çıkan insan sayısı ortada. Uşak'ta 400-500 kişi toplanabildi, büyük şehirlerde de durum farklı değil. Eğer darbe girişimi bile olsa insanlar sokağa davet edilerek mi darbenin önüne geçilecek? Benim gördüğüm, gözlemlediğim şu; vatandaş sağduyulu davrandı, sükunetle izliyor ve neler olduğunu anlamaya çalışıyor. Ki ben şimdi sokaktan geliyorum ev gördüm ki halk bu girişime, darbeye inanmadı. Ve her ne olursa olsun, milletimiz süküneti elden bırakmasın, galeyana gelmesin; Türkiye Cumhuriyeti Devleti bütün sıkıntıların üstünden gelebilecek güçtedir."

Gazeteci Nurullah Çavuşoğlu sözlerini şu şekilde tamamladı: "Uçuruma geldiğimizi ağzıyla itiraf edenlerin şuan ah vah etmeye hakkı olmamalı! Ülkenin geldiği ruh haline bakar mısınız? Kimse DARBE yapıldığına inanamıyor; Neden? Çünkü, halkın Ankara'daki temsilcilerine, askerine, yargısına güveni kalmadı. Hep birlikte bir tiyatro oynayabileceğini düşünecek kadar güvensizlik içindeler. Acaba bu ülkeyi bu hale kim getirdi?" Your Website Title


YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 55 yorum mevcut

  • Yaşar @paşa 2 yıl önce yorumlandı

   edin edin, herkesi her size karşı çıkanı paralelci ilan edin fırsat bu fırsat herkesi cezaevine atın. yalnız çavuşoğlu ve ekibinin kolay lokma olmadığını ve halkın onları sahipleneceğini hatırlatırım.

  • paşa 2 yıl önce yorumlandı

   bu kendini gazetici zandeden darbe sevicilerini hep beraber şikayet edelim

  • çavuşoğluna 2 yıl önce yorumlandı

   bunlar ve ekibi vatanı kurtarmayı bırak ilk fırsatta satacak kadar düşmüştür,seninle aynı ilde yaşadığım için lanet ediyorum

  • Ali Veli @ali fuat 2 yıl önce yorumlandı

   zaten problemde bu uusame bin ladin de ikiz kuleleri ben havaya uçurdum demişti. fetullahın bile abul ettiği bir darbe sözkonusu ama hiç inandırıcı değil. ayrıca sayın çavuşoğlu fetoş dediğin adama bu videonun içinde neler söylemiş. sen herifi nerenle dinledin Allah aşkına.fetoşun pkkyı desteklediğini sdöylemiş paralel yapıya yapılan operasyonu desteklemiş veyapılmalı demiş.paralelcier içeri alınıyorsa iyi demiş.hatta sz akpliler adeta taparken hani kutsal hocaefendinizken fetöş, çavuşoğlu onun ipliğini pazara çıkarmakla uğraşmış münafık demiş deccaldemeye getirmiş vebunu yıllar önceden beri söyleyegelmiş. sen herifi fetoşçulkla suçluyon onlara hiç mi lafın yok diyorsun utanmadan.

  • ali fuat 2 yıl önce yorumlandı

   darbe başarılamadığı için kininizi kusmak için düzmece röportaj adı altında alçakça orduya milletin adamlarına dil uzatacak kadar küstahça ve zavallıca açıklamalarla beyin yıkama yapılmıştır. sizin tankların altında kalan insanlara silahsız halka havadan ve karadan ateş eden vatan hainlerine sözünüz yokmu olamaz zaten 3 ağaç için devletin ambulansını yakan vatandaşın dükkanlarını yağmalayan lobilerin dış güçlerin maşalığını yapanları kahraman ilan ederken halkın iradesine sahip çıkmak için 200ün üzerinde çoğunluğu sivil polis asker şehit olmuş siz dümece diyorsunuz ulan fetoş bile darbe derken siz ondanda fetocu çıktız yalanmı diyeceğim o ki bu zor günler algı yaratma günleri değil milli dayanışma günüdür birkaçı hariç tüm ulusal kanallar birlik mesajı verirken sizin yaptınızı Allaha havale ediyorum

  • uşaklı 2 yıl önce yorumlandı

   feto gider onun yerine menzilciler gelir.....

  • muharrem coşkun 2 yıl önce yorumlandı

   ak parti düşmanlığı beynindeki hücreleri çürütmüş anlaşılan. Allah akıl fikir versin. değilse sizin şerrinizden muhafaza etsin. ülke sahte mehdilerden tek tek kurtulacak inşAllah. reis sokağa çıkın dediyse çıkılacak.

  • y. ayan 2 yıl önce yorumlandı

   son bir dip not: halka hala meydanlar kalın çağrısı boşuna değil, yapılan sayımlar neticesinde envanter de kayıtlı olan ama nerde olduğu bilinmeyen 42 helikopter var deniliyor.

  TÜM YORUMLAR
  
  TÜMÜ Yazarlar
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv

  

  banner363

  banner366