CHP İl Örgütü, Yol Kenarı Otoparkların ve Belediyeye Ait Araçların UTAŞ'a Devrini Yargıya Taşıdı!

Cumhuriyet Halk Partisi Uşak İl Başkanı Ali Karaoba ve yönetimi, Uşak Belediyesi'nin yol kenarlarını otopark alanına dönüştürmesi ve işletim hakkını da UTAŞ'a devretmesi konusunu yargıya taşıdıklarını belirttiler.

22 Şubat 2016 Pazartesi 17:23
CHP İl Örgütü, Yol Kenarı Otoparkların ve Belediyeye Ait Araçların UTAŞ'a Devrini Yargıya Taşıdı!

Uşak Belediyesi'nin geçtiğimiz haftalarda Belediye Meclis kararı ile yol kenarlarını otopark alanına çevirmesi ve işletim hakkını UTAŞ'a devretmesinin yanı sıra belediyeye ait gelir getiren işletmelerin ayırca belediyeye ait araçların da UTAŞ'a devredilmesini dava ederek yargıya taşıdı. Konuyla ilgili olarak parti binasında bir basın açıklaması yapan CHP İl Başkanı Ali Karaoba belediyenin asli görevlerinin vatandaşın kentte refah içinde yaşamasını sağlamak ve vatandaşa hizmet sunmak olduğunu belirtti. Karaoba açıklamasını şu ifadelerle sürdürdü:

Şehir içi yollar kamunun ücretsiz kullanımına tahsisli yollardır. İlimizde bu yollar cadde ve sokaklar amaç dışı kullanılmakta yolların bir veya iki tarafı UTAŞ'a devredilerek otopark alanı oluşturulmaktadır.

UŞAK BELEDİYESİ YASALARIN VERMEDİĞİ YETKİYİ KULLANARAK YOLLARI TİCARİ GELİR KAYNAĞINA DÖNÜŞTÜRDÜ!

Tapu mevzuatına göre yollar, yeşil alanlar, meydanlar vc meralar imar uygulamaları ile Düzenleme Ortaklık Payı alınarak bedelsiz şekilde kamuya terk edilmiş ve bütün milletin mallarıdır ve kamu idareleri bu alanları ancak tanzim etmekle vc nalkın en iyi şekilde istifadesine sunmakla mükelleftir. Uşak belediyesi, Anayasa ve yasada verilmemiş bir yetkiyi kullanarak yönetmelik çıkararak yollar ticari gelir kaynağına dönüştürmüştür.

BELEDİYE KISA YOLDAN PARA KAZANMA KURNAZLIĞINA GİRİYOR!

İmar Kanunu ve otopark yönetmeliği hükümleri gereğince, tüm binalardan otopark bedeli alınmasına rağmen, bu güne kadar bölge, ada, parsel bazında halkın kullanımına ücretsiz olarak tahsis edilen otopark uygulaması yoktur. Belediyemiz asli görevi olduğu halde yeni otoparklar üretmemektedir. Artan araç sayısına vc kent nüfusunun artmasına paralel olarak otopark ihtiyacı artmaktadır. Belediye ise yolların kenarına park ederek trafiğin akışına da engel olan araçların park etmesini önlemek yerine, buraları kiralayarak otoparka çevirmekte, kısa yoldan para kazanma kurnazlığı içine girmektedir. Belediye halka hizmet adına otopark yapması gerekirken böylesi kolay yoldan para kazanma yoluna gitmesi kabul edilebilir bir durum değildir. Bu uygulama aynı zamanda esnafın ve vatandaşımızın da tepkisini çekmektedir. Vatandaşın kısa süreli parkına engel olunması nedeniyle özellikle şehir merkezindeki esnafımız da mağdur olmakta, satışlarındaki düşmeden yakınmaktadır.

BELEDİYENİN GÖREVİ VATANDAŞA PARAYLA SATILAN YOL ÜRETMEK DEĞİLDİR!

Oysa ki belediyelerin asli görevi vatandaşlarına parayla satılan yollar üretmek değil, değişik kaynaklardan elde ettiği gelirleri( imar kanununda her bina yapılırken otopark yapılması zorunluluğu ve eğer yapılmıyorsa ücretinin belediye taraf.ndan otopark yapılmak üzere belediyeye yatırılmasını emretmektedir.) yol, su, kanalizasyon vc otopark gibi alt yapı giderlerine harcamaktır. Bundan sonra da belediyemizden otoparklar istiyoruz. Belediyelerin işi konut yapmak, AVM yapmak değildir, aksine belediyeler kanalizasyonlar yapmalı, altyapı, içme suları, yollar,ücretsiz otoparklar yaparak halkın hizmetine sokmalıdır. Devlet ve belediyeler kar amaçlı şirketler değil, kamunun, vatandaşlarının huzur ve refahını için çalışan, onların yaşamını kolaylaştırmak için oluşturulan kurumlardır. Belediyeler de ticarethane değil halka hizmet getirme kurumlandır. Biz belediyemizden asli görevini yerine getirmesini bekliyoruz."


YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 14 yorum mevcut

  • elvan 1 yıl önce yorumlandı

   esnafın işine gelmiyo dimi dükkan önüne park ettirmek oysa size müşteri geliyor şimdi önceden esnaf sandalye tabure atıyodu kendi arabasını koymak için akşama kadar kalıyordu araçları yük indirme bindirme pazarlamacılar ve toptancılar rahatça malınızı dükkanın önüne kadar getiriyo yer buluyo en azından halk olarak istedik bunu hakettik

  • mühendis 2 yıl önce yorumlandı

   zübeyde hanım cadddesindeki hizmet ile ilgili esnaf kardeşimize katılıyorum. ayrıca park ücreti 1 saat için 5 tl alındı. yuh diyorum. özel otoparklar daha ekonomik. belediyenin deynekçiliğidir bu. yolları çift şerit yapıp bir şeridinden para kazanmaya çalışılıyor. ama bize müstahak.

  • esnaf 2 yıl önce yorumlandı

   zübeyde hanım caddesinde otopark görevlisi bayan işini çigköftecide içinde oturarak sözde görev yapıyor.araç sahipleri bayanı bulamıyor cezalı duruma düşüyor.bazı park yapan araçlara işlem yapmıyor.her gün park edilen bir araç(43 ln 490 plakalı) utaş personeline aitmiş ona işlem yapılmıyor.otopark kanunu kişiye özel mi çıkarılıyor

  • uşaklı 2 yıl önce yorumlandı

   yeyin sofular yeyin ondan sonrada Allah için deyin

  • kemal 2 yıl önce yorumlandı

   apartmandaki dairem için belediyeye otopark parası verilmesine ragmen evimin önü paralı oldu. ben arabamı nereye koyacagım. ara sokağa park ediyorum park ettiğim evin sahibi haklı olarak buraya park edemezsin diyor.ne yapalım.ankaradaki gibi birisi ölmesin mazAllah.o zaman vicdani hesabını veremezsiniz.hoş vicdandan bahsetmek kime? kanuna göre bana otopark göstermek zorundasınız. otoparktan toplanan paraların hesabını vatandaşa verebilirmisiniz.niye bizlere otopark yapmıyorsunuz.sizi Allaha havale ediyorum.aklıselim mahkemeler de mutlaka adaleti yerine getirecektir. inancım sonsuz ve umutluyum.mahkemeye verenleride ayrıca kutluyorum.hukuk devletinde yaşıyoruz.

  • GÖZLEMCİ 2 yıl önce yorumlandı

   yargiya taşinmasi çok i̇yi̇ oldu esnaf ve halk i̇çi̇n. yapilan uygulamadan ki̇mse memnun degi̇l. zaten beledi̇ye başkaninin yaptigi çogu i̇ş gereksi̇z harcama örnek olarak emi̇li̇yeti̇n ünü parke taş vardi o taşlar bi̇ze küfür etmi̇yordu arkadaslar asvalt oldu da ne oldu para bi̇zden çikiyor. neymi̇ş şehi̇ri̇ güzelleşti̇ri̇yormus birakin bu göz boyama i̇şleri̇ni̇ oralara yapacaginiz yatirimi gi̇di̇n her hangi̇ bi̇r köy yoluna yapin ama nerde seçi̇mler yaklaşinca cok merak edi̇yorum beledi̇ye başkaninin esnaf zi̇yareti̇ni̇ hangi̇ yüzle gelecekse...

  • elvanlar 2 yıl önce yorumlandı

   gerçekten 2010 dan bu yana av.mehmet bey ve av.güven bey parti için hukuk anlamında özverili çalışmalar yapıyorlar.
   eşmedeki binanın güven bey tarafından da partimize kazandırılacağı günü iple çekiyoruz.

  • utaş belediyesi 2 yıl önce yorumlandı

   yin gari utaş... kafanızı çevirdiğiniz her yer utaş.... kusana kadar utaş....

  TÜM YORUMLAR
  
  TÜMÜ Yazarlar
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv

  

  banner363

  banner366