CHP'li Meclis Üyeleri Belediye Başkanını Soru Yağmuruna Tuttu!

Uşak Belediye Meclisi'nin Ekim Ayı toplantılarının ikinci gününde Belediye Başkanlığı'nı soru yağmuruna tutan CHP'li meclis üyeleri, temizlik ihalesinde yaşanan olumsuzluklardan arıtma tesisinin yetersizliğine, belediyenin asfalt çalışmalarında kullandığı iş makialarından ihalelerdeki tercih edilen yöntemlere bir çok konuyu kapsayan yazılı soru önergesi verdi. İşte CHP'li üyelerin soru önergelerinde ele aldığı konular ve detayları...

03 Ekim 2015 Cumartesi 12:56
CHP'li Meclis Üyeleri Belediye Başkanını Soru Yağmuruna Tuttu!

Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan’ın meclis toplantı saatine riayet etmediği ve uzun süre meclis üyelerini beklettiği gerekçesiyle Uşak Belediye Meclisi’nde CHP’li ve MHP’li meclis üyeleri durumu protesto ederek meclis salonunu terketmiş ve yeterli sayının sağlanamaması nedeniyle Ekim ayı olağan toplantılarının ilk gününde mecliste gündem maddeleri görüşülmemişti. Toplantıların ikinci gününe ise CHP’li meclis üyelerinin Belediye Başkanlığı’nı soru önergesi bombardımanına tutması damgasını vurdu.

Olağan gündem maddeleri ve ilave ek gündem maddelerinin görüşüldüğü ekim ayı toplantılarının ikinci gününde CHP’li meclis üyeleri; Yavu Köyü’nden bulunan arıtma tesisinin yetersizliği, Uşak’ta son dönemde yapılan yol yapım çalışmalarında hangi ve kime ait olan araçların kullanıldığı ve temizlik ihalesinde yaşanan olumsuzluklar hakkında Belediye Başkanlığı’na sorular yönelterek Belediye Meclis üyelerinin de bu konularda bilgilendirilmesi gerektiğini belirttiler.

3 ayrı konu hakkında verilen soru önergelerinde şu ifadelere yer verildi:

UŞAK BELEDİYESİ’NDE PAZARLIK USULÜ İHALE ALIŞKANLIK HALİNE GETİRİLDİ!

Uşak Belediyesi’nin temizlik ihalelerinde sıklıkla pazarlık usulünü neden tercih ettiklerine anlam veremediklerini ve belediyenin pazarlık usulü ihaleyi alışkanlık haline getirdiğini belirten CHP’li meclis üyeleri konuyla ilgili verdikleri soru önergesinde;

1) Temizlik İşleri Müdürlüğü bünyesinde en son yapılan ihale hangi esasa göre yapılmıştır. Şayet Kamu İhale Kanunu 21-b maddesine göre yapıldı ise, kanunun açık maddesinde belirtilen şartlar oluşmadığı halde neden böyle bir ihale yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.
2) 21-b maddesine göre yapılan ihaleye hangi firmalar çağrılmıştır? Bu ihaleye daha önce teklif veren firmalar çağrılmış mıdır? Çağrılmadı ise davet edilmede dikkat edilen kriterler nelerdir? Daha önce ihalaye girmeye hak kazanan firmaların bu ihaleye çağrılmasında objektiflik ilkesine riayet edilmiş midir?
3) 21-b’ye göre yapılan ihalede, ihaleyi alan firmaya aylık ne kadar bir ücret ödenmektedir? 
4) 21-b’ye göre yapılan ihaleden önceki temzilik işini yapan firmaya ne kadar ödenmekteydi?
5) Belediye meclisimizce uzun vadeli ihale açılması konusunda yetkilendirilmenize rağmen neden 18 aydır bu yetkinizi kullanmayıp, neden açık ihale usulünden kaçınıldığı konusunda meclisimizin bilgilendirilmesini talep ediyoruz.

ASFALT YOL ÇALIŞMALARINDA BELEDİYE’NİN ARAÇLARI MI YOKSA TAŞERON FİRMANIN ARAÇLARI MI KULANILIYOR?

Uşak Belediyesi’nin son dönemlerde şehrin ana artellerinde başlattığı yol ve asfaltlama çalışmalarında kullandığı iş makinaları konusunda da Belediye Meclisi’nin bilgilendirilmesini talep eden CHP’li meclis üyeleri, bu konuda verdikleri soru önergesinde şu sorulara yer verdi:

1) Şehrimizin birkaç büyük caddesinde kullanılan asfalt makinaları belediyenin bünyesinde bulunan makinalar mıdır?
2) Yoksa bu çalışmalarda kullanılan makinalar ihale usulü başka firmalardan mı temin edilmiştir?
3) Bu işlerde alt yüklenici (taşeron) kullanılmış mıdır?
4) Eğer bu çalışmalarda belediyenin mevcut iş makinaları kullanılmayıp ihale usulü  diğer firmalardan araç temin edilmiş ise; belediyenin bünyesinde bu araçlar bulunmasına rağmen neden bu araçlar kullanılmamış ve başka firma araçları tercih edilmiştir?
5) Bu firmalara ne kadar bir ücret ödenmiştir?
6) Bu makinalar ne kadar bir süre ile kiralanmıştır?

YAVU KÖYÜ’NDEKİ ARITMA TESİSİ YETERSİZ!

Uşak Belediyesi’ne ait Yavu Köyü’nde bulunan arıtma tesisinin son durumu hakkında da Belediye Başkanlığı makamına sorular yönelten CHP’li meclis üyeleri Cahan’a tesisin çalışıp çalışmadığı ve kapasite durumunun ne oldunu sordu. Verilen önergede şu soruların cevaplanması istendi:

1) Uşak Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından Kanalizasyon Arıtma Tesisi’nin yetersiz olmasından dolayı, kapasite artırımı için Belediye’nin bu konuda dolayı yetkililerce uyarıldığı ve Uşak Belediyesi’ne bu konuda gerekli çalışmayı yapmak üzere 2016-Mart ayına kadar süre verildiği kamuoyunca bilinmektedir. Konu ile ilgili Uşak Belediyesi’nce herhangi bir çalışmayapılmış mıdır?
2) Çalışma yapılmakta ise hangi aşamadadır?
3) Çalışma yapılmayıp herhangi bir inşaat çalışması da yok ise bunun gerekçeleri nelerdir?
4) Tesisle ilgili herhangi bir planlama söz konusu mudur?
5) Mevcut arıtma tesisi şu anda faal mıdır?
6) Faal durumda ise kapasite durumu nedir?

Verilen soru önergelerinin ardından Cahan tarafından ilgili müdürlüklerin gerekli çalışmaları yaparak Belediye Meclisi’nin bilgilendirilmesi istendi. Gündemin diğer maddelerinin görüşülmesinin ardından meclis toplantısı sonlandırıldı.YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 5 yorum mevcut

  • Halil İbrahim AZAK @UŞAKLI 3 yıl önce yorumlandı

   haklısın kardeşim ne kadar halkımız yensede beddua etmeyip şer gibi görünen bir şeyin sonunda hayır olduğunu unutup bazen bize yakışmayan davranışlarda buluna biliyoruz.c

  • UŞAKLI @Halil İbrahim AZAK (Karamanlı) 3 yıl önce yorumlandı

   çok beddua etme karamanli...zor i̇şti̇r beddua..sonra geri̇ falan döner mazAllah..rabbi̇m ayriliğa düştüğümüz konularda hükmünü verecekti̇r o gün..

  • Halil İbrahim AZAK (Karamanlı) 3 yıl önce yorumlandı

   sayın belediye meclis üyelerinden ricam ali erdoğan a aşağıdaki bahsettiğim konuyu sormalarınıda rica ediyorum?uşak 2.sıra milletvekili adayınız ali erdoğan belediye başkanı iken uşak belediyesinde engelli işçi statüsünde çalışırken memur olup uşak belediyesinden ayrıldım kendi şimdiki eşine belediyede çalışırken çıkış verip kıdem tazminatını ödeyen ali erdoğan ben 8 sene çalıştığım halde tazminatımı ödemeyip zimmet çıkar deyip baştan savmuştur başbakanlık kanalıyla yapmış olduğum yazışmalar uşak belediyesinde mevcuttur. ben şimdi hergün boynu başının altına kalsın diye beddua ediyorum. alma mazlumun ahını çıkacak birgün aheste aheste.usak halkına selam ve saygılar.

  • usaklı 3 yıl önce yorumlandı

   yolsuzluklar yapılıyorsa bu görevi muhalefet partilerince ortaya çıkarılıp gündeme getirilerek kamuoyunu bilgilendirmeleri lazım, uşaklı olarak kafamız çok karışık dönen dolaplardan dolayı

  • Chp chp 3 yıl önce yorumlandı

   i̇şte bu yaw dökün ortayayapılan bu işleri brawo avukat

  
  TÜMÜ Yazarlar
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv

  

  banner363

  banner366